"To zdjęcie przejdzie historii" - tak jeden z dziennikarzy skomentował piątkowe owacje na stojąco dla prezesa Trybunału Konstytucyjnego. Podczas Krajowego Zjazdu Adwokatury do braw nie dołączył się Andrzej Duda i jego współpracownicy. "Prezydent siedzi. Dlatego przejdzie do historii" - uważa rzeczniczka klubu PiS, Beata Mazurek.
Do wymiany zdań na Twitterze pomiędzy Mazurek a dziennikarzem "Rzeczpospolitej" doszło w sobotę po południu.
Jacek Nizinkiewicz zamieścił wówczas zdjęcie z uroczystego rozpoczęcia XII Krajowego Zjazdu Adwokatury w Krakowie.
Na fotografii widać, jak podczas powitania prof. Andrzeja Rzeplińskiego oklaskują go na stojąco wszyscy obecni, poza prezydentem Andrzejem Dudą i jego współpracownikami.
"To zdjęcie przejdzie do historii" - podsumował dziennikarz.
Chwilę później odpowiedziała mu Beata Mazurek. "Prezydent Duda siedzi. Dlatego przejdzie do historii" - skomentowała zdjęcie rzeczniczka klubu PiS.
@JNizinkiewicz Prezydent Duda siedzi.Dlatego przejdzie do historii.— Beata Mazurek (@beatamk) 26 listopada 2016
Uchwała ws. ładu konstytucyjnego
Podczas XII Krajowego Zjazdu Adwokatury delegaci wybrali nowego prezesa Naczelnej Rady Adwokackiej, którym został mec. Jacek Trela. W tajnym głosowaniu uzyskał on 219 głosów.
W trakcie zjazdu adwokaci podjęli także kilka uchwał, w tym jedną dotyczącą ładu konstytucyjnego w Polsce.
Podkreślono w niej, że "permanentny proces zmian ustawowej regulacji zasad działania Trybunału Konstytucyjnego pozostaje w sprzeczności z ustrojowymi fundamentami Rzeczpospolitej, godzi w zasady tworzenia prawa, jego stabilność, a w konsekwencji skutkuje dysfunkcjonalnością filarów demokratycznego państwa prawnego".
"Granice demokracji konstytucyjnej wyznacza prawo będące autonomiczną i równorzędną wartością. Wszelkie naruszenia tych granic, niezależnie od tego, na jakiej opierają się legitymacji, traktować należy jako zamach na podstawowe konstytucyjne wartości" - dodano.
Prezydent: proszę o obiektywizm
Dzień wcześniej, w piątek, uczestnicy zjazdu wysłuchali przemówienia Andrzeja Dudy. Prezydent zwrócił się z prośbą do środowiska adwokackiego, aby w sytuacji, kiedy wypowiada się ono w sprawach politycznych, zachowywać obiektywizm w sferze faktów.
Duda prosił także władze adwokatury, aby ich stanowisko - jako całości - było jak najbardziej wyważonym i zobiektywizowanym. - Bo tylko wtedy będzie można powiedzieć, że adwokatura ocenia sytuację i zajmuje swoje stanowisko. Czyni wszystko, żeby nie stanąć po żadnej stronie sceny politycznej w sposób zdecydowany - podkreślił.
Zwrócił uwagę, że w środowisku adwokackim są osoby z różnymi poglądami, co czasem powoduje spory polityczne. - Oczywiście zawsze mamy prawo do tego sporu, bo spór jest pewną naturą demokracji - stwierdził prezydent.
Kilkadziesiąt minut wcześniej na sali delegaci powitali owacjami na stojąco prezesa Trybunału Konstytucyjnego, prof. Andrzeja Rzeplińskiego.
Autor: ts/ja / Źródło: tvn24.pl