Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, marszałek Sejmu Marek Kuchciński, posłowie Janusz Śniadek i Marek Ast zostali wybrani na prezesów okręgowych PiS odpowiednio w Krakowie, Katowicach, Krośnie, Gdańsku i Zielonej Górze.
W sobotę i niedzielę PiS kontynuuje wybór szefów okręgów. Prezes PiS Jarosław Kaczyński wysunął kandydatury polityków dotychczas nimi kierujących.
Kraków dla ministra, Krosno dla marszałka Sejmu
Poseł PiS Andrzej Adamczyk, minister infrastruktury i budownictwa w rządzie Beaty Szydło, został szefem struktur okręgowych PiS w Krakowie. Podczas obradującego w sobotę w Krakowie okręgowego zjazdu PiS ponownie wybrano go na to stanowisko. W wyborach Adamczyk startował z rekomendacją prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego - był jedynym kandydatem. Jak poinformował, za jego kandydaturą oddano 227 głosów, przeciwko – 31 i przy kilku wstrzymujących się.
W okręgu krośnieńskim szefem PiS ponownie został marszałek Sejmu Marek Kuchciński. Powiedział, że partia w okręgu nr 22 powinna nadal rozbudowywać struktury. - Powinniśmy mieć struktury nie tylko w każdej gminie, ale głębiej wejść do niektórych sołectw – zauważył.
Za ważne zadanie uznał także przygotowanie się do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.
- Następnym wyzwaniem będą wybory w 2018 i 2019 r.: wybory samorządowe, do Parlamentu Europejskiego, parlamentarne oraz prezydenta Polski. Będzie to niezwykle ważne zadanie – dodał marszałek Sejmu.
Marek Kuchciński ma 61 lat. Posłem na Sejm jest od 2001 r. W latach 2010–15 był wicemarszałkiem, a od 2015 jest marszałkiem Sejmu.
Pomorze znów dla Śniadka
Janusz Śniadek w sobotę ponownie został wybrany na szefa okręgu pomorskiego PiS. Przewodnicząca zespołu przygotowującego zjazd partii w Gdyni, Beata Iżyłowska podała, że głos na Śniadka oddało 285 delegatów, tj. ok. 60 proc. biorących udział w głosowaniu. Był jedynym kandydatem, wskazanym przez prezesa PiS.
Okręg pomorski łączący dwa okręgi partyjne – gdański i gdyńsko-słupski – funkcjonuje od lipca 2015 r. Śniadek powiedział, że jako swoją wielką misję i wyzwanie traktuje zintegrowanie tych okręgów. Jak wyjaśnił, chodzi np. o "unikanie nawet pewnych szkodliwych wizerunkowo rywalizacji między tymi okręgami, np. personalnych".
Odnosząc się do tego, że poparło go ok. 60 proc. głosujących powiedział, że "jest to świadectwo demokracji i z całą pewnością jest to też pewien trudny element emocji w rodzaju dumni ludzie z Gdańska mówią: nie będzie nam tu Gdynia rządziła w Gdańsku". - Podchodzę z pełną pokorą do tego rozstrzygnięcia – podkreślił.
61-letni Janusz Śniadek od ponad roku był szefem pomorskiego PiS a wcześniej od 2012 r. szefem okręgu gdyńsko-słupskiego tej partii. Od 2010 r. jest posłem, wcześniej był przewodniczącym "Solidarności". Ukończył studia inżynierskie na Wydziale Budowy Okrętów Politechniki Gdańskiej.
Poznań, Konin, Lubelskie
Szefem poznańskich struktur PiS został wybrany w sobotę ponownie poseł Tadeusz Dziuba
Funkcję tę sprawuje od 2011 roku. W latach 2006 – 2007 Dziuba był wojewodą wielkopolskim, a przez ponad 17 lat pracownikiem Najwyższej Izby Kontroli na stanowiskach kierowniczych w Poznaniu, Bydgoszczy i Warszawie. Od listopada 2015 roku Dziuba jest zastępcą przewodniczącego sejmowej Komisji ds. Kontroli Państwowej. Posiada stopień doktora nauk technicznych.
Wiceszefem poznańskich struktur został poseł Bartłomiej Wróblewski.
Poseł Witold Czarnecki został natomiast w sobotę szefem okręgu konińskiego PiS, a wiceszefem poseł Zbigniew Dolata.
Czarnecki ukończył Politechnikę Poznańską na Wydziale Budownictwa Lądowego, Budownictwo Miejskiego i Przemysłowego. W 1987 na Politechnice Wrocławskiej uzyskał stopień naukowy doktora. Był także posłem V, VI i VII kadencji. Obecnie jest członkiem prezydium klubu parlamentarnego PiS. Od listopada ub. roku w Sejmie sprawuje także funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii.
Poseł Sławomir Zawiślak został w sobotę wybrany na prezesa zarządu PiS w okręgu zamojsko-chełmskim. Podczas głosowania na oddanych 293 ważnych głosów, za kandydaturą Zawiślaka opowiedziało się 228 delegatów, 57 było przeciw, ośmiu wstrzymało się od głosu. Strukturami partii w okręgu chełmskim Zawiślak kieruje od 2011 r. Jest posłem trzecią kadencję, a do PiS należy od 2001 r. Okręg PiS, którego Zawiślak jest prezesem, obejmuje dziewięć powiatów (w tym dwa grodzkie - Chełm i Zamość) i stanowi większość terenu okręgu wyborczego nr 7. Szefem struktur PiS w trzech pozostałych powiatach – bialskim, parczewskim i radzyńskim (dawne woj. bialskopodlaskie) - zostały wybrany przed tygodniem prezydent Białej Podlaskiej Dariusz Stefaniuk.
58-letni poseł Marek Ast został ponownie prezesem okręgu PiS w Zielonej Górze, obejmującego całe woj.lubuskie. Na czele partii w regionie stoi od 2006 r. Początkowo był jej pełnomocnikiem, a w 2007 r. został wybrany na prezesa.
Ast został rekomendowany na szefa lubuskich struktur PiS przez prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Był jedynym kandydatem zgłoszonym na zjeździe.
By ponownie stanąć na czele lubuskiego PiS Ast musiał zdobyć ponad połowę głosów delegatów biorących udział w zjeździe. Na 268 głosujących otrzymał 214 głosów.
Katowice, Rybnik, Sosnowiec
Wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski został ponownie wybrany na szefa partii w okręgu katowickim.
51-letni Tobiszowski zasiada w Sejmie nieprzerwanie od 2005 r., w ostatnich wyborach poparło go ponad 36,4 tys. wyborców. W rządzie Beaty Szydło odpowiada za sprawy górnictwa.
Wcześniej był samorządowcem w Rudzie Śląskiej, radnym i wiceprezydentem tego miasta. Jest absolwentem wydziału socjologii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Ukończył też studia podyplomowe na kierunku zarządzanie i marketing w Polskiej Akademii Nauk. Pracował m.in. w Banku Śląskim jako inspektor w wydziale kredytów. Był też prezesem Górnośląskiej Agencji Rozwoju Regionalnego w Katowicach.
Jak powiedział rzecznik PiS na Śląsku Piotr Pietrasz, strukturami tej partii w okręgu rybnickim w dalszym ciągu będzie kierowała posłanka Izabela Kloc. Zasiada ona w parlamencie od 2005 r., w obecnej kadencji jest przewodniczącą sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej. Wcześniej przez ponad rok była senatorem – w wyniku wyborów uzupełniających objęła mandat po Bolesławie Piesze, który został posłem do Parlamentu Europejskiego.
Okręgiem sosnowieckim PiS w dalszym ciągu będzie kierowała Ewa Malik, która jest posłanką od 2005 r. W obecnej kadencji pracuje w sejmowych komisjach: gospodarki i rozwoju oraz energii i Skarbu Państwa. Po sobotnim głosowaniu powiedziała, że jej głównym celem jest realizacja programu wyborczego oraz przygotowanie struktur partii do najbliższych wyborów samorządowych.
Malik z wykształcenia jest magistrem inżynierem metalurgii – studiowała na Politechnice Śląskiej. Jest też absolwentką dziennikarskich studiów podyplomowych na Uniwersytecie Śląskim. Jak napisała na swojej stronie internetowej, od wielu lat współpracuje z Jarosławem Kaczyńskim, w 1990 r. wstąpiła do Porozumienia Centrum.
Mazowsze i okręg wrocławski
Senator Marek Martynowski, dotychczasowy pełnomocnik okręgu płockiego PiS (Mazowieckie), został wybrany w sobotę na prezesa tamtejszego zarządu okręgowego tej partii. Podczas zjazdu okręgowego wybrano w sumie 16 członków nowego zarządu.
Po obecnych wyborach zarząd okręgowy PiS w Płocku, wraz z parlamentarzystami tej partii i członkami jej Rady Politycznej, liczył będzie 27 osób.
Martynowski powiedział PAP, że najważniejszym celem jego i nowego zarządu okręgu płockiego PiS będzie wygrana w najbliższych wyborach samorządowych w 2018 r. - Cel jest właściwie jeden, żeby wygrać wybory samorządowe, a przynajmniej mieć dużo lepszy wynik niż ostatnio. Mamy prawie dwa lata na to, by do tych wyborów dobrze się przygotować – oświadczył Martynowski.
Dodał, że na najbliższym posiedzeniu płockiego zarządu okręgowego PiS wybrani zostaną jego wiceprezesi. - Będę wnioskował, żeby było dwóch wiceprezesów w naszym okręgu – zapowiedział Martynowski. W okręgu wrocławskim na stanowisko prezesa struktur wybrano posła Piotra Babiarza. Za jego kandydaturą głosowało 182 delegatów, przeciw było 65, a od głosu wstrzymało się 10. Babiarz na konferencji prasowej po wyborze powiedział, że jego rolą będzie przygotowanie partii w okręgu do wyborów samorządowych w 2018 r. - Chcemy by wynik wyborczy naszej partii był lepszy niż w 2014 r. - powiedział. Piotr Babiarz w Sejmie zasiada od czerwca 2014 r. Objął wówczas mandat po pośle Kazimierzu Michale Ujazdowskim, który dostał się do europarlamentu. Z sukcesem ubiegła się o reelekcję w ubiegłorocznych wyborach. Przed objęciem mandatu posła Babiarz zasiadał z ramienia PiS w Radzie Miejskiej Wrocławia.
Lokalne wybory w partii
Zgodnie ze statutem PiS do kompetencji zjazdów okręgowych należy powołanie i odwołanie ze swego grona prezesa zarządu okręgowego, na wniosek prezesa PiS, a także do 20 pozostałych członków zarządu i członków regionalnej komisji rewizyjnej. Kadencja szefa okręgu wynosi 2 lata.
Struktura PiS w kraju to okręgi, które zostały wyznaczone w odniesieniu do okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu i przeważnie pokrywają się z ich zasięgiem.
Autor: ts//rzw / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: tvn24