Wszystkie sześciolatki obowiązkowo rozpoczną naukę w 2014 r., a o dwa lata przedłużony będzie okres, w którym o pójściu do szkoły podstawowej przez sześciolatka będą decydować rodzice - postanowił rząd, przyjmując we wtorek projekt nowelizacji ustawy o systemie oświaty. Bliżej jest też do porozumienia ws. składki zdrowotnej rolników. - Rolnicy posiadający gospodarstwa do 6 ha raczej tej składki za siebie nie będą płacili, będzie za nich płacił budżet - powiedział wczoraj wieczorem minister rolnictwa Marek Sawicki.
Przedłużenie o dwa lata okresu, w którym rodzice podejmują decyzję o rozpoczęciu przez dziecko 6-letnie edukacji szkolnej, oznacza, że o rozpoczęciu nauki w szkole dzieci urodzonych w latach 2006 i 2007 nadal decydować będą rodzice.
Jak napisano w komunikacie po wtorkowym posiedzeniu Rady Ministrów, nowością w stosunku do obecnie obowiązujących rozwiązań jest też to, że w roku szkolnym 2012/2013 i 2013/2014 dyrektor szkoły będzie miał obowiązek przyjąć dziecko 6-letnie do szkoły, jeżeli jego rodzice podejmą taką decyzję.
Pięciolatki bez zmian
Nie będzie za to zmian w obowiązku przedszkolnym pięciolatków. Wszystkie dzieci w wieku 5 lat będą objęte obowiązkowym rocznym przygotowaniem przedszkolnym. Dzieci urodzone w latach 2006 i 2007, które nie rozpoczną nauki w I klasie szkoły podstawowej, od 1 września 2012 r. i od 1 września 2013 r., będą nadal przedszkolakami. Do 2014 r. kontynuowany będzie program rządowy "Radosna szkoła". Polegający na wsparciu finansowym samorządów przy dostosowywaniu szkół na potrzeby uczniów młodszych, m.in. budowie lub modernizacji placów zabaw.
Obecne w Polsce, zgodnie z przepisami ustawy o systemie oświaty, od 1 września 2012 r. wszystkie sześciolatki mają rozpocząć naukę w szkole. Do tego czasu o tym, czy dziecko wcześniej rozpocznie naukę, czy nie, decydują rodzice. Na początku października, jeszcze przed wyborami parlamentarnymi, premier Donald Tusk zapowiedział przesunięcie o rok wprowadzenia obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Jak wówczas mówił, pozwoli to szkołom lepiej przygotować się na przyjęcie 6-letnich dzieci.
Pod koniec listopada Ministerstwo Edukacji Narodowej przekazało do konsultacji społecznych projekt nowelizacji ustawy, w którym zaproponowano, by jeszcze przez dwa lata nie było obowiązku szkolnego dla sześciolatków. Według resortu, w większości opinii do projektu znalazło się poparcie dla idei obniżenia wieku szkolnego.
Rolnicy i składka zdrowotna
Po wczorajszym posiedzeniu rządu bliżej wydaje się być porozumienie koalicjantów ws. składki zdrowotnej. Do tej pory PSL chciało, by składkę samodzielnie płacili rolnicy mające gospodarstwa o powierzchni powyżej 15 hektarów. Tymczasem projekt przygotowany przez resort zdrowia zakłada, że za rolnika, którego gospodarstwo wynosi mniej niż 6 ha, składkę zdrowotną będzie - jak dotąd - opłacał budżet państwa. W gospodarstwach rolnych o powierzchni od 6 do 15 ha składkę opłacałby rolnik w wysokości 18 zł, a pozostałą część Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Rolnik, który ma gospodarstwo 15-hektarowe i większe, będzie płacił 36 zł miesięcznie, a resztę dopłaci KRUS.
We wtorek rząd nie zakończył pracy nad projektem w sprawie składki zdrowotnej i przerwał posiedzenie do środy. Wieczorem w Polsat News minister rolnictwa powiedział, że projekt przygotowany przez resort zdrowia Bartosza Arłukowicza (realizujący zapowiedzi premiera Tuska z expose) "wymaga pewnego przeredagowania". - To, co zaproponował premier przed posiedzeniem Rady Ministrów, w trakcie uzgodnień z wicepremierem Pawlakiem jest trzecim rozwiązaniem, pośrednim pomiędzy propozycją PSL-u, a propozycją z expose pana premiera. Praktycznie co do systemu, co do metody jesteśmy zgodni - dodał Sawicki.
Szoku nie będzie
Rolnicy posiadający gospodarstwa do 6 ha raczej tej składki za siebie nie będą płacili, będzie za nich płacił budżet. Marek Sawicki, minister rolnictwa
Według projektu rządowego docelowo wysokość składki zdrowotnej ma zależeć od dochodów uzyskiwanych przez rolników. Projekt ustawy powstał w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, który uznał za niekonstytucyjne zapisy, według których budżet państwa opłaca składki za rolników bez względu na ich faktyczne dochody. Na zmianę tych przepisów Trybunał dał 15 miesięcy, czyli do 4 lutego 2012 r.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: TVN24