Biedroń nie wie, co to Konwent Seniorów. "Kompromitacja"

Konwent Seniorów to zebranie najstarszych posłów, a prezydium to spotkanie marszałków - taką wiedzą na temat Sejmu, w którym za trzy tygodnie zasiądzie, "błysnął" w Radiu Zet poseł Ruchu Palikota Robert Biedroń. - Źle - podsumowała Monika Olejnik, która go przepytywała. - Ale kompromitacja - przyznał Biedroń.

Po wykolejeniu część trasy przejezdna

Pociągi międzynarodowe mogą już przejechać przez stację Chybie, którą w środę zablokowały wykolejone wagony pociągu EuroCity "Sobieski" z Wiednia do Warszawy - informuje PKP. Opóźnienia pociągów zmalały ze 100 do 20 minut.

Sława telewizji namawia do rozmów o godności

Dzisiaj obchodzony jest Światowy Dzień Godności. Ma pomóc uczyć młodzież podstawowych zasad ludzkiej godności, m.in. przez spotkania w szkołach z artystami, dziennikarzami, sportowcami. O akcji w Polsce i jej najważniejszych celach mówiła w "Poranku" TVN24 jej ambasadorka - dziennikarka Bogumiła Wander.

"SLD jest na dnie. Przed Millerem wielkie zadanie"

Nie milkną komentarze po wyborze Leszka Millera na szefa klubu SLD i zapowiedziach, że w tej sytuacji jeden z posłów Sojuszu opuści klub. - Wynik głosowania (w klubie - red.) jest korzystny dla SLD - przekonywał w TVN24 Jerzy Wenderlich, podkreślając, iż ma nadzieję, że Sławomir Kopyciński nie opuści SLD, bo potrzebne są "wszystkie ręce na pokładzie". Mniej optymistycznie to, co dzieje się w partii podsumował Wojciech Olejniczak. - Przed Millerem wielkie zadanie, zobaczymy czy będziemy się odbijać, bo dziś jesteśmy na samym dnie - ocenił.

Deszcz, śnieg z deszczem, śnieg

Wielka "czapa" przykryła Polskę i nie daje wytchnienia nikomu. W czwartek na południu i w kotlinach popada deszcz, a w górach znów pojawi się śnieg. Zimny wiatr uprzykrzy życie już wszystkim, a zmiany nadejdą dopiero w weekend.

Jak chcemy głosować kilka dni po wyborach?

Na 45 proc. głosów osób zdecydowanych na kogo głosować mogłaby liczyć PO, gdyby wybory parlamentarne odbyły się w połowie października. PiS zebrałaby mogłoby liczyć na 25 proc. poparcia, Ruch Palikota - 12 proc., SLD - 8 proc., a PSL - 6 proc. - wynika z sondażu TNS OBOP.

W Sejmie Kaczmarek, w sądzie Małecki? Już nie

Prokuratura chce, aby Tomasz Kaczmarek, były agent CBA, obecnie poseł-elekt z ramienia PiS, przed sądem zeznawał już jawnie - pisze "Gazeta Wyborcza". Dotychczas, podczas procesów m.in. Beaty Sawickiej wizerunek funkcjonariusza - skądinąd doskonale znanego z mediów - był ukrywany.

"To jest syf!" Śmierdzące serce Warszawy

Wyjątkowość stolicy objawia się w wielu dziedzinach - także tych śmierdzących. Warszawa jest jedynym dużym miastem Polski i jedyną stolicą w całej Unii Europejskiej, która wpuszcza ścieki z setek tysięcy domów prosto do rzeki. Wszystko to dzieje się w samym centrum miasta - blisko Zamku Królewskiego i nowoczesnego Centrum Nauki "Kopernik". Że są powody do wstydu, przyznają nawet urzędnicy.

Nekrofagi w szpitalu, czyli opatrunki z larw wracają

Larwy muchy plujki i pijawiki wracają do szpitali. Choć psychiczny opór pacjentów czasem trudny jest do przełamania, to wielu przypadkach okazuje się, że nekrofagi - organizmy żywiące się martwymi tkankami - są ratunkiem w trudnych przypadkach.

Polski student groził "masakrą" czeskiej uczelni

Były polski student Uniwersytetu im. Masaryka w Brnie groził swojej dawnej uczelni "masakrą" w zemście za konflikt, w jaki przed laty wdał się z władzami uczelni. W środę sąd wyższej instancji utrzymał w mocy wyrok skazujący Polaka na pięć miesięcy więzienia w zawieszeniu na półtora roku. Sprawę gróźb bada też policja. "Podpalę uniwersytet albo zabiję wykładowców" - cytują w środę jego słowa czeskie media.

"Niech zrzekną się funkcji prokuratora i już"

- Święczkowski i Barski powinni się zrzec funkcji prokuratora i wówczas będą mogli sprawować mandat posła - powiedział w "Faktach po Faktach" były wicepremier i adwokat Roman Giertych, komentując kłopoty posłów-elektów z PiS. Jego zdaniem ustawa o prokuraturze rozstrzyga całą sprawę na niekorzyść prokuratorów. - Przepisy obowiązują już 14 lat. Dziwi sytuacja, że dopiero teraz są pewne wątpliwości prawne - zauważa z kolei poseł PiS Arkadiusz Mularczyk.

To on odejdzie do Palikota?

Najprawdopodobniej Sławomir Kopyciński z SLD przejdzie do sejmowego klubu Ruchu Palikota. Sam poseł w rozmowie z TVN24 informacji "nie potwierdza i nie zaprzecza". Dodał jednak, że "wszystkiego dowiemy się w czwartek o 12". O sprawie wie nowy szef klubu Sojuszu Leszek Miller. - Jeżeli pan Palikot myśli, że nas zaskoczy, to myli się jak zwykle - powiedział w "Rozmowie Rymanowskiego".

"Moją wojnę z Kurskim i Ziobrą nakręcał prezes"

- Kurski i Ziobro to ludzie, którzy szczuli prezesa na mnie. Ale potem zorientowałem się, że moją i Bielana wojnę z nimi nakręcał prezes - powiedział Michał Kamiński w "Tak Jest" w TVN24. Eurodeputowany PJN jest zdania, że w przyszłości władza w PiS może "wpaść do rąk" właśnie Ziobrze i Kurskiemu.

Limuzyna dla burmistrza, przetarg sprawdza CBA

Burmistrz Oleśnicy Jan Bronś dostał nowy służbowy samochód, ale warunki jego zamówienia budzą wątpliwości. Jedynym pasującym autem okazał się podczas rozstrzygania przetargu Citroen C5. Dodatkowo samochodem burmistrza jeździ nie tylko on sam, ale i jego rodzina.

Odszkodowania nie dostanie. Bo drzewo było "niczyje"

Czternastoletni Gracjan z Gryfic od siedmiu miesięcy jest sparaliżowany po tym, jak na samochód, którym jechał, spadło drzewo. Rodzina przez kilka miesięcy walczyła o odszkodowanie od gminy. Całą batalię będzie musiała rozpocząć od nowa. Okazało się, że to nie gmina jest właścicielem drzewa.

Po 14 latach znaleziono ciało Sylwii. "To przełom"

Szczątki poszukiwanej 17-letniej Sylwii odnaleziono w środę w okolicy urzędu miasta w Inowrocławiu (woj. kujawsko-pomorskie). Zatrzymano dwóch mężczyzn, którzy mogą mieć związek ze śmiercią dziewczyny. - Po czternastu latach od zaginięcia 17-latki nastąpił przełom w śledztwie - powiedział Maciej Daszkiewicz z kujawsko-pomorskiej policji.

"Tadeuszu nie idź tą drogą"

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak i rzecznik partii Adam Hofman krytykują europosła Tadeusza Cymańskiego za jego poniedziałkową wypowiedź w TVN24 o porażce wyborczej PiS. - Tadeusz Cymański idzie złą drogą. Naśladując Aleksandra Kwaśniewskiego, mógłbym powiedzieć: Tadeuszu nie idź tą drogą - powiedział w Sejmie Błaszczak. Cymański całą sprawą jest zaskoczony. - Krytyczny głos to nie atak - podkreśla.

"SLD umiera" wspominając "dawną świetność"

- Wybór Millera jest sygnałem, że ta partia umiera - komentuje wybór Leszka Millera na szefa klubu SLD politolog prof. Jacek Wódz. Według socjologa Jarosława Flisa fakt, że to były premier został nowym przewodniczącym lewicy dowodzi spojrzenia partii w przeszłość. - Trudno w każdym razie traktować to inaczej niż powrót do pamięci, wspomnień o dawnej świetności - dodaje.

"U nas w klubie nie ma i nie będzie opozycji"

- Odbyła się szlachetna rywalizacja i wygrał Leszek Miller. Jest naprawdę przyjemnością przegrać z premierem Rzeczypospolitej, którego podpis znalazł się na traktacie akcesyjnym Polski do UE - mówił po wyborze szefa klubu SLD Ryszard Kalisz, który z Millerem przegrał zaledwie trzema głosami. Kalisz dostał propozycję objęcia funkcji wiceprzewodniczącego. - I zgodziłem się na objęcie tej funkcji - powiedział poseł SLD.

Dlaczego pokazano ich gangsterowi? Politycy domagają się wyjaśnień

Prokuratura Generalna potwierdza informacje tvn24.pl. W śledztwie w sprawie zabójstwa generała Marka Papały pokazywano świadkom zdjęcia Jarosława Kalinowskiego, Janusza Piechocińskiego z PLS i Bogdana Borusewicza z PO. Piechociński jest wzburzony tą sytuacją. Twierdzi, że w czwartek wystąpi o wyjaśnienia do Prokuratora Generalnego Andrzeja Seremeta.

Wypadek karteki na sygnale

Karetka jadąca na sygnale zderzyła się we Wrocławiu z samochodem osobowym. Ranni zostali pacjent przewożony ambulansem i dwóch pracowników pogotowia. Poszkodowani trafili do szpitala.

"Niosę worek z kamieniami". Miller nowym szefem klubu SLD

Wzięcie odpowiedzialności za funkcjonowanie klubu, to wzięcie na plecy worka z kamieniami, a nie ze srebrem i złotem - powiedział Leszek Miller tuż po wyborze na szefa klubu Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Były premier wygrał z posłem Ryszardem Kaliszem 14 głosami do 11.

Morderca dilerów Ery siedzi dalej

Wyrok 15 lat więzienia dla Pawła R. za współudział w głośnym w 1997 r. zabójstwie dwóch dilerów telefonów komórkowych pod Warszawą jest ostateczny. W środę Sąd Najwyższy oddalił jako "oczywiście bezzasadną" kasację obrony w tej sprawie.

Tusk i Pawlak wyjechali z Pałacu. Nic nie powiedzieli

Zakończyło się spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego z premierem Donaldem Tuskiem i szefem PSL Waldemarem Pawlakiem ws. tworzenia koalicji rządowej. Pierwszy od prezydenta wyjechał wicepremier Pawlak, po nim Donald Tusk. Spotkanie trwało blisko dwie godziny. - Prezydent rozmawiał z premierem o wyzwaniach stojących przed nowym rządem - powiedziała po spotkaniu szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.

Żądali setek tysięcy okupu. Dziewięć osób podejrzanych

O udział w porwaniach dla okupu w Małopolsce podejrzewanych jest już dziewięć osób. Siedem z nich przebywa w policyjnym areszcie, jedna ma dozór policyjny, a jedna poszukiwana jest listem gończym. Zarzuty dotyczą dwóch porwań i dwóch usiłowań porwań.

"Sobieski" wypadł z torów. Pasażerowie mieli szczęście

Do wypadku pociągu EuroCity "Sobieski" doszło w Miejscowości Chybie 30 km od Zebrzydowic (woj. śląskie). Wykolejeniu uległo 5 z 7 wagonów. W pociągu przebywało około 50 osób. Na miejscu służby starają się usunąć blokujące przejazd składy. Może to potrwać nawet do jutra.

Kwiatkowski: Przepisy trzeba zmienić

Głos ws. łączenia funkcji prokuratura z mandatem poselskim zabrał minister sprawiedliwości. Zdaniem Krzysztofa Kwiatkowskiego przepisy na ten temat "są nieprecyzyjne i wymagają jak najszybszych rozwiązań legislacyjnych".