Powodzianie toną w papierkach. MSWiA: niepotrzebnie

- Dlaczego formularz z prośbą o zapomogę musi mieć aż 16-stron - skarżą się powodzianie. Wystarczy wypełnić skróconą - dwustronicową wersję - uspokaja Małgorzata Woźniak z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i na antenie TVN24 odpowiada na kolejne wątpliwości Polaków poszkodowanych przez powódź.

Kolejne ofiary wielkiej wody

W zalanym domu w Sandomierzu (woj. świętokrzyskie), płetwonurkowie wyłowili w czwartek zwłoki mężczyzny. Z kolei w miejscowości Łęki Kościelne pod Kutnem (woj. łódzkie) znaleziono ciało 15-letniego chłopca, którego porwała rzeka Ochnia.

Niebezpieczny cyjanek w Krakowie

W Krakowie natrafiono na beczki zawierające najprawdopodobniej trujący cyjanek kadmu. Policja ustala, kto pozostawił niebezpieczny ładunek, który może grozić wybuchem.

Na górze atrapy, na dole w pełni skomputeryzowana uprawa

Na powierzchni 400 m2, w podziemiach zakładu mającego produkować i doładowywać akumulatory, wielkopolscy policjanci odkryli zautomatyzowaną i skomputeryzowaną uprawę marihuany. Rosło tam ponad 6 tysięcy krzaków, znaleziono też susz. Wszystko warte było około 5 milionów złotych. Zdaniem policjantów, budynek powstał od początku z myślą o nielegalnej podziemnej plantacji.

IMGW: powoli ku normie

Sytuacja w Polsce pomału się stabilizuje - taką optymistyczną informację przekazał na konferencji prasowej przedstawiciel IMGW. W najbliższych dniach będą towarzyszyć nam przelotne opady, jednak nie będą miały wpływu na stan wód. W gotowości muszą pozostać Poznaniacy, do których fala kulminacyjna dotrze w najbliższą niedzielę.

Rumuni okradali w Warszawie Brytyjczyków

W ręce stołecznej policji wpadła grupa Rumunów, która podrabiała karty bankomatowe i wypłacała z nich pieniądze. Rumuni przylecieli do Warszawy z Wielkiej Brytanii i szczególnie upodobali sobie konta tamtejszych obywateli.

Kaczyński o katastrofie: zarzuty wobec brata nieuzasadnione

Prezydent Polski Lech Kaczyński, nie mógł zachowywać się "w sposób samobójczy lub irracjonalny" w samolocie lecącym do Smoleńska - podkreśla jego brat Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla hiszpańskiej agencji EFE. Jak ocenia prezes Prawa i Sprawiedliwości, dla którego, jak mówi, najważniejsze jest poznanie prawdy o wydarzeniach w Rosji, "rząd niewiele wie o tym, co się stało".

EXPO ważniejsze od powodzi?

Podczas powodzi na Śląsku marszałek Bogusław Śmigielski i dwaj wicemarszałkowie oglądali w Chinach światową wystawę EXPO. Przez to Zarząd Województwa był w krytycznej sytuacji - nie mógł podejmować decyzji, bo nie miał kworum - dowiedział się Dziennik Zachodni.

"Wystarczy, że premier spojrzy"

Nie ma na razie na zalanych terenach zagrożenia epidemiologicznego, co nie oznacza, że woda i żywność jest bezpieczna – ostrzega Ewa Kopacz. Minister zdrowia zapewnia także: - Ten rząd ma wiecznie próbę sprawdzania się w akcji, ale premier z powodzią też sobie poradzi. Nie krzyczy, wystarczy, że spojrzy.

Warszawa nie przesiąka

Po wielkiej fali, która przeszła przez Warszawę, sytuacja w stolicy wraca do normy. Poziom wody w Wiśle cały czas opada i wynosi w czwartek rano 631 cm. Jak zapewniła straż pożarna, nie ma sygnałów o przesiąknięciach czy uszkodzeniach wałów.

Woda odpuszcza, ale wiele dróg wciąż zamkniętych

Opadająca na południu kraju woda odsłania straty wyrządzone przez powódź. Obok zniszczonych gospodarstw i zrujnowanych pól, znajdowane są niestety także kolejne ofiary śmiertelne. Nieprzejezdnych jest wciąż także wiele dróg w całym kraju.

Film autorki "Solidarnych 2010" nie trafi do kin

Gutek Film wycofał się z dystrybucji filmu Ewy Stankiewicz - donosi "Rzeczpospolita". - W związku i medialną burzą wywołaną filmem "Solidarni 2010" podjęliśmy decyzję o rezygnacji z dystrybucji kinowej "Nie opuszczaj mnie" - takiego maila dostali producenci fabuły.

Chcą, by Edmundem Klichem zajęli się śledczy

Dwaj pełnomocnicy rodzin ofiar katastrofy Tu-154 domagają się od wojskowych prokuratorów, by zapytali, co wie i jakie dokładnie materiały posiada akredytowany przy MAK szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych Edmund Klich. Pisemny wniosek w tej sprawie mecenasi Piotr Pszczółkowski i Rafał Rogalski już złożyli. Prokuratura nie mówi nie.

Nowy trop śledczych ws. Olewnika?

Prokuratorzy znaleźli nieznane dotąd ślady krwi w salonie, z którego w 2001 r. siłą uprowadzono Krzysztofa Olewnika - donosi "Dziennik Gazeta Prawna".

Morąg wita Amerykanów

Powitanie prawdziwych Patriotów. W Morągu na Mazurach minister obrony i mieszkańcy witali amerykańskich żołnierzy i baterie obrony powietrznej Patriot. W miasteczku będzie ich baza, więc można już mówić o Patriotach z Mazur.

Czy Bałtyk po powodzi będzie bezpieczny?

Fala powodziowa przepłynęła Wisłą przez całą Polskę, zbierając wszystko, na co po drodze trafiła. Teraz wlewa się z tym wszystkim do morza. A wakacje już za pasem. Czy Bałtyk po powodzi będzie się nadawał do kąpieli?

Pawlak: uczniom iPad zamiast książek

Waldemar Pawlak kontynuuje swoją kampanię promocję nowych technologii przy okazji kampanii wyborczej. - Każdy uczeń i student powinien mieć tablet zamiast teczki, oczywiście najlepiej z otwartym oprogramowaniem - stwierdził w rozmowie z "Rzeczpospolitą". Nawet kosztem podręczników.

Mec. Kaczyńskich: Edmund Klich mija się z prawdą

Pełnomocnik m.in. rodziny państwa Kaczyńskich, Rafał Rogalski ostro krytykuje Edmunda Klicha za ujawniane w mediach informacje nt. domniemanej winy pilotów za wypadek Tu-154. - Być może niebawem prokuratura ujawni informacje, które zadają kłam twierdzeniu o wyłącznej winie pilotów - mówi mecenas w "Rozmowie Rymanowskiego" w TVN24. I dodawał: Klich mija się z prawdą. Tomasz Hypki i mjr Michał Fiszer też nie dają wiary tym doniesieniom.

Udusił i poćwiartował - posiedzi 15 lat

Skazany, niedoszły student Jonasz S., w lutym 2009 roku zamordował w swoim mieszkaniu w Warszawie 41-letnią kobietę, a następnie ją poćwiartował. Policjanci odkryli zwłoki już kilka godzin po morderstwie. W środę Sąd Okręgowy w Warszawie skazał go na 15 lat więzienia po niejawnym procesie.

Kontrowersyjny szef Trójki odwołany. Za wiec?

Zarząd Polskiego Radia odwołał w środę wieczorem dyrektora III Programu PR Jacka Sobalę - poinformował Jarosław Hasiński, prezes publicznego radia. Sobala odchodzi w atmosferze kontrowersji. W podobnej - obejmował fotel szefa Trójki.

Lubuskie i Łódzkie walczą

Fala kulminacyjna na Wiśle dotarła na północ kraju i spływa już do Bałtyku. Z kolei fala powodziowa na Odrze znajduje się w okolicach Krosna Odrzańskiego i zbliża się do granicy niemieckiej. Województwo lubuskie, przez które przechodzi fala kulminacyjna na Odrze, jest w stanie gotowości. W łódzkim nadal jest zagrożenie, zwłaszcza w dorzeczu Warty w okolicach Uniejowa.

"Samobójstwo", "gra w totka". Piloci ganią załogę Tupolewa

- Przekroczyli wszelkie dopuszczalne możliwości tego samolotu i tego lotniska. To jest wszystko pisane krwią - grzmiał "Faktach po Faktach" płk Stefan Gruszczyk, b. pilot specpułku. - To było złamanie wszystkich przepisów - wtórował mu kpt. Dariusz Sobczyński, pilot Boeinga. Piloci odnieśli się w ten sposób do najnowszych informacji TVN24 o okolicznościach tragicznego lotu Tu-154.

Ubrania wyrzucić. Studnie odświeżyć. Zaszczepić się

Jak radzić sobie z sprzątaniem po powodzi? Co zrobić z zanieczyszczoną studnią, glebą, domem czy ubraniami? Czy trzeba się szczepić? - pytają widzowie i internauci przez platformę Kontakt TVN24. Na pytania w środowym programie Prosto z Polski odpowiadał dr Paweł Grzesiowski, ekspert ds. profilaktyki zakażeń.

"Kandydaci prezentują ciapkowate kalosze. Żenujące"

Andrzej Olechowski na wały się nie wybrał i krytykuje kandydatów, którzy w ten sposób prowadzili kampanię wyborczą. - Bojowe kaski i ciapkowate kalosze - odrzucam takie sposoby zabiegania o wyborców, uważam je za żenujące, napisał na blogu.

Zrzucają więcej wody. Zalało uliczki

Od 24 godzin zapora we Włocławku zrzuca około 5,5 tys. metrów sześciennych wody na sekundę. Poziom wody w Wiśle (poniżej tamy) systematycznie, choć powoli obniża się. W samym Włocławku jednak się podniósł.

Rosyjskie media: Klich potwierdza winę pilotów

To była wina pilotów - tak twierdzi agencja Ria Novosti i telewizja Russia Today, powołując się na wypowiedzi Edmunda Klicha. Rosyjskie media nie pozostawiają wątpliwości co do przyczyn katastrofy, podpierając się nazwiskiem przewodniczącego państwowej komisji badania wypadków lotniczych.

Coraz gorzej oceniamy rząd

Coraz mniej Polaków dobrze ocenia pracę rządu, rośnie natomiast grono niezadowolonych. Prawie połowa badanych przez TNS OBOP wystawia gabinetowi Donalda Tuska złą ocenę, a przeciwnego zdania są niecałe dwie piąte. Samego premiera chwali równo połowa badanych.

Komorowskiemu ufamy najbardziej

Największym zaufaniem Polacy darzą Bronisława Komorowskiego, Donalda Tuska i Radosława Sikorskiego. Największą nieufność, choć mniejszą niż kilka miesięcy temu, budzi natomiast Jarosław Kaczyński - wynika z badania CBOS. Sondaż przeprowadzony został po smoleńskiej tragedii, jednak przed powodzią.

Alarm dla stolicy odwołany

Od godziny 20.00 nie obowiązuje już alarm przeciwpowodziowy dla Warszawy i dla powiatów: lipskiego, zwoleńskiego, kozienickiego, garwolińskiego, grójeckiego, otwockiego, piaseczyńskiego. W stolicy już został otwarty dla ruchu Wał Miedzeszyński, a Wisła cały czas opada. Jej stan, określany do tej pory jako alarmowy, zmienił się w stan ostrzegawczy.