CBA zatrzymała wysokiego rangą policjanta

CBA zatrzymało naczelnika wydziału łączności i informatyki małopolskiej komendy wojewódzkiej policji - dowiedziała się w środę nieoficjalnie Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do śledztwa. Sprawa ma związek z przetargami na sprzęt teleinformatyczny.

"A mogliśmy powiedzieć: sorry, jest ileś komisji..."

- Mamy to rozpisane co do minuty. Prośba została do Kancelarii Sejmu w wyraźny sposób wyartykułowana w momencie, kiedy sprzęt zespołu zawiódł. Wtedy żeśmy podjęli działania, a mogliśmy tych działań nie podjąć mówiąc: sorry, jest ileś komisji... - mówi Jan Węgrzyn, zastępca szefa kancelarii Sejmu odpierając zarzuty zespołu parlamentarnego ds. zbadania przyczyn katastrofy Tu-154M.

Powstaje portret. Porywaczem mężczyzna w kapturze?

- Hipotezy są nadal wielorakie. Po pierwsze szukamy tego dziecka. Nie można wykluczyć żadnej z wersji zdarzeń. Najprawdopodobniej mamy do czynienia z uprowadzeniem - poinformował prokurator Mirosław Miszuda. Potwierdził, że powstaje rysopis mężczyzny, który przez kilkadziesiąt metrów podążał za kobietą, ale "nie wiadomo jak szczegółowy on będzie i dokąd on doprowadzi".

Zima zablokowała stolicę

Śliska nawierzchnia sparaliżowała ruch na warszawskim węźle Marsa oraz drogach dojazdowych do stolicy. Stoją ul: Marsa, Płowiecka, Ostrobramska, Grochowska i nawet Trasa Siekierowska. - W ten rejon miasta wyjechało już kilkadziesiąt solarek – informuje Iwona Fryczyńska, rzecznika prasowa Zarządu Oczyszczania Miasta.

RPO pyta premiera o ACTA

Rzecznik Praw Obywatelskich chce wyjaśnień od premiera ws. jutrzejszego podpisania i późniejszej ratyfikacji ACTA. Prof. Ireny Lipowicz nie dziwią powszechnie wyrażane w tej sprawie wątpliwości dot. ochrony danych osobowych oraz ograniczenia wolności słowa. Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapewnił, że RPO otrzyma wszystkie wyjaśnienia.

Prokurator Generalny się skarży, że ma związane ręce

Minister Finansów nie zgodził się, by Prokurator Generalny mógł samodzielnie kształtować swój budżet – ujawnił dzisiaj Andrzej Seremet. Szef polskich prokuratorów stwierdził, że nie ma samodzielności finansowej, nie może zgłaszać projektów ustaw a przede wszystkim nie ma możliwości wpływania na tok prokuratorskich śledztw. Według niego musi to zmienić nowa ustawa o prokuraturze.

Decyzja MON ws. Parulskiego w piątek

W piątek Ministerstwo Obrony Narodowej przedstawi stanowisko w sprawie powołania Naczelnego Prokuratora Wojskowego - poinformował rzecznik resortu Jacek Sońta. Szef MON Tomasz Siemoniak dziś lub w czwartek ma jeszcze spotkać się z kandydatem na szefa NPW płk. Jerzym Artymiakiem.

Boni chce przejrzeć prawo dotyczące internetu

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni zapowiedział, że najbliższe tygodnie należy poświęcić na przegląd prawa związanego z wolnością w internecie. W środę na wspólnym posiedzeniu zebrały się sejmowe komisje innowacyjności, kultury i ds. europejskich, w sprawie traktatu ACTA.

Palikot dumny z kary za "ściemę Kaczyńskiego"

Komisja Etyki Poselskiej ukarała naganą lidera Ruchu Palikota za jego wypowiedzi pod adresem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Janusz Palikot na pytanie o ocenę zamieszek do jakich doszło 11 listopada ubiegłego roku odpowiedział: - To jest jedna wielka ściema Jarosława Kaczyńskiego, który marzy o zamieszkach i o tym, że one przywrócą go do władzy. Po środowym orzeczeniu komisji Palikot powiedział: - Jestem z tego dumny.

Protestu pod domem Tuska nie będzie

Po wtorkowych protestach przeciwko ACTA, również dziś internauci wyjdą na ulice kilku miast w Polsce. Demonstracja miała odbyć się też pod domem premiera Donalda Tuska w Sopocie, jednak organizatorzy spóźnili się z jej zgłoszeniem. Dlatego zgody nie dostali. Z podobnych powodów manifestacje nie odbędą się w Gdańsku i Warszawie.

Zabił żonę, potem siebie. Osierocili sześcioro dzieci

Rodzinna tragedia w w miejscowości Połoski pod Terespolem. 41-letni Mariusz M. najpierw strzelił do żony, potem sam się zabił. Sześcioro dzieci w wieku od 2 do 20 lat zostało bez rodziców. Prokuratura prowadzi śledztwo w kierunku zabójstwa.

Ruszył proces Macieja Z. Dziennikarz się nie pojawił

Pod nieobecność oskarżonego dziennikarza Macieja Z. warszawski sąd rozpoczął jego proces. Prokuratura oskarża Z. o nieumyślne spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym. Zginął w nim jego kolega, dziennikarz Jarosław Zabiega.

Przyjęli zaskakujący dokument. Bo zabrakło posła PO

Pod nieobecność posła PO, sejmowa Komisja Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii przegłosowała dezyderat wzywający premiera do odłożenia podpisania przez Polskę umowy ACTA - dowiedziała się TVN24. - Dezyderat, który podjęła dzisiaj komisja wzywa premiera do niepodpisywania umowy. Teraz będzie on niezwłocznie przesłany do Kancelarii Premiera - powiedział w TVN24 przewodniczący komisji poseł Mieczysław Golba z Solidarnej Polski.

Dzisiejszy protest przeciw ACTA odwołany

Przeciwnicy ACTA odwołali środowy protest przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie. Na Krakowskim Przedmieściu chcą pojawić się w piątek. Na razie biuro bezpieczeństwa w Ratuszu nie dostało jednak zgłoszenia o zgromadzeniu.

Eksperci Macierewicza nie wiedzą, "co ścięło brzozę"

Spekulacje - tak eksperci parlamentarnego zespołu ds. katastrofy smoleńskiej określają dotychczasowe ustalenia odnośnie tragedii z 10 kwietnia 2010 r. Kazimierz Nowaczyk i Wiesław Binienda - odpowiadając na pytania dziennikarzy - apelowali, by sprawy podejść raz jeszcze, w sposób nie spekulacyjny, a naukowy. Zaś zdaniem Antoniego Macierewicza, dźwięk zderzenia samolotu z brzozą "został wymyślony".

Prywatny odrzutowiec awaryjnie lądował na Okęciu

Niewielki samolot typu Learjet awaryjnie lądował w środę na warszawskim lotnisku im. Fryderyka Chopina. Pilot prywatnego dwusilnikowego odrzutowca lecącego z Warszawy do Poznania tuż po starcie zgłosił problemy z podwoziem. Samolot zawrócił i w trybie awaryjnym bezpiecznie wylądował na lotnisku. Informację otrzymaliśmy na Kontakt 24 od internauty @Marcina.

Hakerzy zostawili Sikorskiemu znak: "F***+ACTA" w adresie

Strona internetowa ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego (radeksikorski.pl) została zhakowana. Atakujący zostawili swoje przesłanie m.in. w linkach prowadzących do polskiej i angielskiej wersji językowej strony. Po kliknięciu w któryś z linków na końcu adresu pojawia się wulgarne "F*** + ACTA".

Konsultacje? Tak, ale "pod kątem interesów jednej grupy"

- Nie tak się przeprowadza konsultacje społeczne - mówią jednym głosem organizacje pozarządowe w odpowiedzi na publikację przez ministerstwo kultury listy podmiotów, które w 2010 roku dostały do zaopiniowania projekt ACTA. Na liście są głównie organizacje twórców. Resort broni się, że zgodnie z prawem w ogóle nie było obowiązku konsultacji, a zrobiono to "dla zapewnienia jak największej przejrzystości prac". - Niech to dotrze do ministra, nie tylko kultury, że wysyłanie dokumentu do kilku organizacji, które wiadomo, jakie mają zdanie, to nie są konsultacje społeczne - mówi Jarosław Lipszyc z Fundacji Nowoczesna Polska.

O ACTA na komisji, bez debaty na posiedzeniu Sejmu

Trzy sejmowe komisje: ds. UE, kultury oraz innowacyjności będą debatować w sprawie ACTA. To pokłosie wniosku PiS. Z powodu kontrowersyjnego dokumentu gorąco było na początku środowego posiedzenia Sejmu. Patryk Jaki z Solidarnej Polski zażądał przerwy w obradach i poszerzenie posiedzenia o uchwałę ws. ACTA. Na to się posłowie nie zgodzili

Kopacz na dywaniku? "Rutynowe spotkanie"

Spotkanie z premierem było, ale nie dotyczyło wspierania nowego ministra zdrowia we wdrażaniu kolejnych ustaw zdrowotnych - twierdzi Ewa Kopacz. - Zostaliście państwo wprowadzeni w błąd - dodała marszałek Sejmu. Informację o tym, że premier miał wezwać Kopacz do siebie i polecić jej wspieranie Arłukowicza podali reporterzy programu "Polska i Świat" TVN24.

Poseł chce zbadania "sabotażu". Kopacz: bez komentarza

Antoni Macierewicz wysłał oficjalne pismo do marszałek Ewy Kopacz, w którym prosi o zbadanie "wydarzeń określanych publicznie jako sabotaż", czyli problemów technicznych podczas posiedzenia jego zespołu sejmowego. Chodzi o niemożność uzyskania połączenia z amerykańskimi ekspertami, którzy prezentowali wyniki swoich badań katastrofy smoleńskiej. O tym, że pismo wpłynęło poinformowała w środę rano marszałek Sejmu Ewa Kopacz. Komentować sprawy nie chciała.

Strzelał z ostrej amunicji w autobus? 17-latek zatrzymany

17-latek, który we wtorek ostrzelał autobus miejski w Krakowie, jest już w rękach policji. Z najnowszych informacji policjantów wynika, że nastolatek mógł strzelać ostrą amunicją, a nie jak wcześniej informowano - gumowymi kulami. Zatrzymany chłopak przebywa obecnie w Policyjnej Izbie Dziecka. Informację o zdarzeniu otrzymaliśmy we wtorek na Kontakt 24 od internauty o nicku @Matthew.

Niebezpieczny uskok zmorą kierowców. Opony pękają

Sześć samochodów uszkodzonych. W sumie dziewięć uszkodzonych opon. A sprawcą jest niebezpieczny uskok w Al. Jerozolimskich tuż za węzłem Łopuszańska. O sprawie zaalarmowali portal tvnwarszawa.pl sami kierowcy.

14 atrap bomb, lata śledztwa. Kto sterroryzował stolicę?

Ponad sześć lat temu doszło do zdarzenia, które wywołało największy alarm antyterrorystyczny w Polsce. W Warszawie podłożono 14 profesjonalnie wykonanych atrap bomb. Pomimo wielu lat śledztwa, na które wydano setki tysięcy złotych, nie wiadomo kto stał za tym aktem, określanym przez ABW jako "prowokacja". Eksperci stawiają pytania, czy w akcję podłożenia atrap nie były zaangażowane osoby związane z służbami specjalnymi.

Podejrzana o korupcję – radcą ministra

Ewa Z., szefowa departamentu zajmującego się wydawaniem pozwoleń na wydobycie gazu łupkowego została zdymisjonowana ze stanowiska w dniu zatrzymania przez ABW i ogłoszeniu jej korupcyjnych zarzutów. Jednak tego samego dnia jako radca ministra została zatrudniona w tym samym departamencie resortu środowiska - ustalił portal tvn24.pl.

"Premier musiał tak zrobić, bo inaczej mielibyśmy demokrację hakerską"

Organizacje hakerskie postawiły premiera Donalda Tuska pod ścianą. Musiał więc zrobić to, co zrobił. Inaczej mielibyśmy w Polsce demokrację hakerską - powiedział w "Faktach po Faktach" były premier Kazimierz Marcinkiewicz. Odniósł się w ten sposób do postanowienia szefa rządu o podpisaniu ACTA, gdyż - jak się wyraził - "nie będzie ustępstw przed brutalnym szantażem".

Palikot: Rozwiązać zespół Macierewicza

O rozwiązanie parlamentarnego zespołu ds. zbadania przyczyn katastrofy smoleńskiej zwrócił się do Kancelarii Sejmu Janusz Palikot. Według niego, kierujący zespołem Antoni Macierewicz z PiS nie chce dopuścić do zespołu posła Ruchu Palikota Marka Poznańskiego. Zdaniem wiceszefa komisji regulaminowej Jerzego Budnika z PO nie ma podstaw do rozwiązania zespołu.

"Przegramy, jeśli nie podpiszemy umowy ACTA"

- Rzeczywistość jest taka, że przegramy walkę o prawa autorskie naszych obywateli i ochronę własności intelektualnej, jeśli nie podpiszemy umowy ACTA - przekonywał posłów na posiedzeniu komisji innowacyjności i nowych technologii wiceminister kultury Piotr Żuchowski. Jego zdaniem, jeśli społeczeństwo ma wątpliwości co do umowy ACTA, to jej tekst powinien trafić do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości.

Apel do śledczych: Udostępnijcie badania skrzydła i brzozy

O udostępnienie badań skrzydła Tu-154M i brzozy ze smoleńskiego lotniska, jakie mieli przeprowadzić śledczy, zaapelował do prokuratury prowadzącej śledztwo smoleńskie prof. Marek Czachor, fizyk z Politechniki Gdańskiej. Jak wyjaśnił, chcieliby się z nimi zapoznać naukowcy. - To, w jaki sposób zostało ułamane skrzydło nie jest chyba jakąś straszliwą tajemnicą - stwierdził.