W niedzielę Leszek Miller zaprezentował postulaty SLD dotyczące edukacji. Partia ma wizję zlikwidowania gimnazjów, zmniejszenia liczby uczniów w klasach i ściślej powiązać szkolnictwo zawodowe z potrzebami polskiej gospodarki.

- Obraz dokonań polskiego rolnictwa w minionych dwóch dekadach jest imponujący; nie jest to obraz raju, ale krainy wytężonej, lecz owocnej pracy - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w niedzielę na Jasnej Górze podczas głównych uroczystości dożynek jasnogórskich. W Częstochowie pojawił się również minister rolnictwa Stanisław Kalemba, który zapowiedział, że w polskie rolnictwo w latach 2014-2020 otrzyma 12 proc. więcej pieniędzy z unijnego budżetu.

Policjanci z Gliwic (woj. śląskie) przeprowadzili w ostatni sobotni wieczór wakacji zorganizowaną akcję o kryptonimie "dyskoteka". Chodziło w niej przede wszystkim o dokładne kontrole kierowców i ich samochodów.

Jeżeli stracimy w Sejmie większość, to będziemy wnioskować o wcześniejsze wybory. Premier zapowiedział, że nie będzie bawił się w kotka i myszkę i nie będzie udawał Buzka - mówił w "Kawie na ławę" Andrzej Biernat, członek zarządu PO. - Poprzemy taki wniosek - powiedzieli zgodnie szef SLD Leszek Miller i Jacek Kurski z Solidarnej Polski.

506 osób zginęło, 7228 zostało rannych w 5855 wypadkach drogowych w okresie lipiec-sierpień 2013 r. - poinformowała podinspektor Grażyna Puchalska z wydziału prasowego Komendy Głównej Policji. W tym czasie doszło też do 250 utonięć. Policja apeluje o ostrożność podczas powrotu z wakacji.

Polska znalazła się na wysokiej pozycji w światowym rankingu najefektywniejszych systemów ochrony zdrowia przygotowanym przez prestiżowy serwis Bloomberg. Nasza służba zdrowia zajęła 21. miejsce i została oceniona lepiej niż niemiecka czy amerykańska. Na szczycie rankingu uplasował się natomiast Hongkong.

Polskie dzieci tyją coraz szybciej, co może odwrócić tendencję statystycznego wydłużania się życia. Problemy z nadwagą wynikają z tego, że młodzi Polacy źle się odżywiają, unikają ruchu i spędzają dużo czasu przed komputerem.

Decyzją MEN z kanonu lektur obowiązkowych dla gimnazjów usunięto "Pana Tadeusza" - alarmuje "Gazeta Krakowska". Licealiści z kolei nie będą musieli już czytać "Konrada Wallenroda" czy Sienkiewiczowskiej "Trylogii".

- 1 września to dla nas, Polaków ciągle dramatyczna lekcja, ciągle tragiczna lekcja początku wojny - mówił premier Donald Tusk podczas obchodów 74. rocznicy wybuchu II wojny światowej zorganizowanych na gdańskim Westerplatte. Prócz premiera udział wzięli w nich m.in. Tomasz Siemoniak, Sławomir Nowak, Marek Biernacki i Włodzimierz Karpiński.

Pięcioro funkcjonariuszy usłyszało dziś zarzut pobicia dziewięciu osób po czwartkowej bójce z przechodniami w Częstochowie. Wszyscy zostali już zawieszeni w czynnościach służbowych. Cała piątka została w sobotę przesłuchana przez prokuratora i wypuszczona do domów. Grozi im nawet do 8 lat więzienia.

Poseł do Parlamentu Europejskiego Artur Zasada zawiesił na trzy miesiące członkostwo w PO. Jak stwierdził, zrobił to w geście solidarności z Jarosławem Gowiniem i Jackiem Żalkiem, ukaranymi przez władze klubu za niesubordynację. - Dziwna, niezrozumiała decyzja, fałszywie pojęta solidarność" z Jarosławem Gowinem i Jackiem Żalkiem - komentuje rzecznik dyscypliny PO Paweł Graś.