"Mam żal, ale zawsze trochę winy jest po naszej stronie"

- Mam żal, gdy ktoś mówi, że dokument był tajny, a wisiał na stronie albo gdy ktoś mówi, że nie było konsultacji, a trwały one 1,5 roku. Ale zawsze trochę winy jest po naszej stronie - tłumaczył się w "Faktach po Faktach" minister kultury Bogdan Zdrojewski, który wyjaśniał wątpliwości ws. umowy ACTA.

Nawet osiem lat więzienia grozi za ataki hakerskie

Za ataki hakerskie grozi - według przepisów kodeksu karnego - do trzech lat więzienia. Jeśli w wyniku takiego ataku wyrządzi się "znaczną szkodę majątkową", kara wzrasta do pięciu lat pozbawienia wolności. Jednak specjaliści zwracają uwagę, że w przypadku, gdy atak dotyczy instytucji państwowych, kara może wzrosnąć nawet do 8 lat więzienia.

"Szeryf z Ohio nie zamknie sieci internaucie z Radomia"

- ACTA jest ogólnie zbieżny z naszymi oczekiwaniami, bo zwiększa ochronę własności intelektualnej w sieci i umożliwia uzyskiwanie i wymianę informacji z innymi krajami. Ale nie obawiałbym się, że jakiś szeryf z Ohio zamknie dostęp do sieci użytkownikowi w Radomiu - mówił w TVN24 Marek Staszewski, pełnomocnik prawny Związku Producentów Audio-Video. Przed totalnym potępieniem bronią też ACTA takie organizacje jak ZAiKS i FOTA.

GIODO: ACTA niebezpieczne dla konstytucyjnych praw i wolności

"Podpisanie i ratyfikacja konwencji ACTA są niebezpieczne dla praw i wolności określonych w konstytucji" - napisał generalny inspektor ochrony danych osobowych Wojciech Wiewiórowski w opinii, którą w poniedziałek wysłał do resortu administracji i cyfryzacji. Zdaniem GIODO przyjęcie przez Polskę ACTA jest niewskazane, a wystarczającą podstawę do ścigania poważnych naruszeń praw autorskich dają przepisy o wymianie informacji między organami ścigania krajów UE.

Polski internet szykuje się na dobrowolny blackout

Część polskich serwisów internetowych przygotowuje się do protestu przeciwko planom podpisania umowy ACTA. We wtorek kilkadziesiąt stron zamierza "zniknąć" z sieci na godzinę, a przez całą dobę być zasłoniętych przez banner protestacyjny.

"Jechał zygzakiem". Policjanci ruszyli w pościg

Zatrzymaniem 64-letniego kierowcy zakończył się poranny pościg ulicami Białegostoku. Poruszający się zygzakiem kierowca osobowej Skody zwrócił na siebie uwagę policjantów, którzy postanowili go zatrzymać. Mężczyzna jednak nie zatrzymał się do kontroli - przez blisko kilometr uciekał przed policyjnym radiowozem. Jak się okazało, miał ponad 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Całe zdarzenie zarejestrował Reporter 24 Piotr_Tomanek, który w serwisie Kontaktu 24 zamieścił nagranie z pościgu.

Prezydent podpisał ustawę refundacyjną

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy refundacyjnej - poinformowało biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Lekarze OZZL apelowali do niego, by odesłał nowelizację do Trybunału Konstytucyjnego, bo według nich niekonstytucyjny był tryb uchwalania zmian.

ACTA się odwlecze? Wicepremier nie wyklucza

Możliwe, że decyzja ws. przyjęcia ACTA zostanie odłożona w czasie - poinformował podczas konferencji prasowej wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak. - Nic nie stoi na przeszkodzie - stwierdził.

Neumann: Graś się pomylił. Pawlak: Nie do końca

Sławomir Neumann z PO uważa, że rzecznik rządu Paweł Graś pomylił się, mówiąc w niedzielę o tym, że awaria stron rządowych to nie atak hakerów, a efekt "częstych wizyt". - W pewnej mierze miał rację, bo po informacjach mediów każdy chciał sprawdzić, czy dana strona działa - skomentował Waldemar Pawlak z PSL.

"Tusk ma swojego Facebooka". Palikot o atakach hakerów

- Tusk ma swojego Facebooka, PO ma swoją stronę internetową.(...) Wystarczy przez miesiąc sparaliżować osobiste strony tych osób - takich jak Paweł Graś i Donald Tusk - żeby uzyskać efekt jaki się chce - powiedział w poniedziałek w Lublinie Janusz Palikot, oceniając blokadę stron rządowych przez hakerów. I podkreślił, że w ten sposób dokuczyłoby się konkretnym osobom, a nie państwu. - Dokuczać właśnie nie państwu, dając argument w sprawie bezpieczeństwa, a dokuczać tym ludziom, żeby odczuwali presję - stwierdził poseł. Palikot sprzeciwia się przyjęciu ACTA, podobnie jak wielu innych polityków.

Narada u premiera w sprawie kontrowersyjnego dokumentu

O godz. 14 rozpoczęło się spotkanie u premiera Donalda Tuska ws. ACTA. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nie bierze w nim udziału szef dyplomacji Radosław Sikorski, resort reprezentuje minister ds. europejskich Mikołaj Dowgielewicz. Prócz niego, o międzynarodowym porozumieniu dotyczącym walki z naruszeniami własności intelektualnej rozmawiają ministrowie administracji i cyfryzacji Michał Boni oraz kultury Bogdan Zdrojewski. Potem szef rządu ma zdecydować, czy wydać upoważnienie do podpisania dokumentu.

Brakiem konsultacji ws. ACTA zajmuje się RPO

Rzecznik Praw Obywatelskich zajmuje się z urzędu sprawą braku konsultacji społecznych ws. porozumienia ACTA; zostanie przygotowane w tej sprawie wystąpienie do administracji rządowej - poinformowało biuro RPO.

Decyzja ws. szefa wojskowych prokuratur do końca tygodnia

Do końca tygodnia szef MON ma podjąć decyzję ws. zmian na stanowisku szefa Naczelnej Prokuratury - poinformował rzecznik MON Jacek Sońta po spotkaniu ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka z kandydatem na szefa Prokuratury Wojskowej płk. Jerzym Artymiakiem. Miało ono związek z wnioskiem prokuratora generalnego o zmianę na stanowisku szefa Naczelnej Prokuratury Wojskowej. Dziś zbiera się także Krajowa Rada Prokuratury - ma omówić kondycję prokuratury wojskowej. - To będzie trudna dyskusja, ale potrzebna - powiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

"ACTA sukcesem polskiej prezydencji". Już nie?

Ministerstwo Gospodarki chwali się umową ACTA. Na swojej stronie internetowej pisze, że to dzięki staraniom polskiej prezydencji i przedstawicielom resortu, Rada Unii Europejskiej podjęła decyzję o jej podpisaniu. Jeszcze dalej poszedł rządowy Portal Innowacji, który nazwał ACTA "sukcesem" polskiej prezydencji. Tak było przynajmniej kilka dni temu, przed falą ataków na rządowe strony. Teraz bowiem informację na portalu zmieniono, a słowo "sukces" zniknęło.

Kolejna wpadka złodzieja zup

23-letni Michał B. jest podejrzany o kradzież wieży karaoke z monitorem i aparatu fotograficznego. Włamywacz zasłynął już wcześniej z kradzieży dwóch zup i płynu do mycia naczyń w miejscowości Konotop (woj. lubuskie).

PiS: ACTA ogranicza swobody obywatelskie

Porozumienie ACTA ogranicza swobody obywatelskie - uważa szef klubu PiS Mariusz Błaszczak. I dlatego apeluje do premiera Donalda Tuska, by nie ratyfikował dokumentu i jak najszybciej rozpoczął konsultacje społeczne. - Jesteśmy przeciwko piractwu, ale nie powinno się go zwalczać takimi metodami, jak ACTA - zaznaczył Błaszczak

"Laikowi trudno zrozumieć ACTA"

Niejasny tryb prac nad porozumieniem i jego nieprecyzyjna treść - to według Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka główne zarzuty pod adresem ACTA. - Laikowi trudno zrozumieć ACTA - powiedziała w TVN24 Dorota Głowacka z HFPC.

Dwa wypadki, 22 rannych

17 osób zostało rannych w wypadku na drodze krajowej nr 9 w Jabłonicy Polskiej (Podkarpackie). W tył busa uderzyła ciężarówka. Również na Podkarpaciu, na drodze nr 77 w Trześni k. Tarnobrzega, samochód osobowy zderzył się z ciężarówką. Rannych zostało pięć osób.

Przeprasza za brak konsultacji ws. ACTA. "Przeprowadzimy je"

Minister administracji i cyfryzacji Michał Boni przyznał, że brak konsultacji społecznych w sprawie ACTA jest rządową wpadką. - Mogę za nią przeprosić - powiedział gość TVN24. Boni powiedział, że na dzisiejszym spotkaniu z premierem Donaldem Tuskiem zapadnie decyzja, czy Polska w czwartek podpisze ACTA. Minister poinformował również, że hakerzy włamali się do komputera wiceministra administracji i cyfryzacji. Chodzi o Igora Ostrowskiego.

Kaczyński chce referendum ws. Unii

Jarosław Kaczyński chce referendum ws. zasad na jakich Polska ma być w Unii Europejskiej. "To jedyna metoda, aby uniemożliwić błędne decyzje rządzących" - przekonuje prezes PiS na łamach "Naszego Dziennika".

Strona premiera zhakowana. KPRM przenosi ją na inny serwer

"Donald Tusk to zły człowiek" - między innymi takie zdanie pojawiło się dziś na stronie premiera. Hakerzy, którzy włamali się na stronę szefa rządu, odcinają się jednak od grupy "Anonymus" i przedstawiają jako "Polish Underground". Po pewnym czasie CIR poinformował, że serwer KPRM został wyłączony. Serwis www.kprm.gov.pl przeniesiony zostanie na inny serwer.

Chcesz dotację, zatrudnij urzędnika

Sprawdzenie wniosku - 500 złotych, dodatkowe tysiąc złotych płatne po przyznaniu dotacji - taki cennik mają urzędnicy, którzy dorabiają sobie na unijnym doradztwie - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Proceder, choć nieetyczny, jest legalny, bo przepisy dotyczące oceny wniosków o unijne dotacje zawierają luki.

Bałtyk zabrał kawałek wybrzeża. "Pokazał niszczycielską siłę"

Na długo w pamięci mieszkańców Pomorza pozostanie cofka, która w ubiegłym tygodniu w północnej części kraju spustoszyła i podtopiła wiele domostw. Piotr_Stolz z Rewala opisuje efekty sztormu, który kilka dni temu nawiedził wybrzeże Bałtyku, niszcząc wszystko, co napotkał na swojej drodze.

Coraz więcej przestępstw w szkołach

Przestępstw w gimnazjach i podstawówkach przybywa, a sprawcy są coraz młodsi i coraz bardziej brutalni. Liczba wymuszeń i rozbojów przez ostatnie dwa lata prawie się podwoiła - pisze "Rzeczpospolita", powołując się na dane policji.

Runęła ściana domu

Wczoraj wieczorem zawaliła się ściana szczytowa jednego z budynków w Biskupiu koło Konina (woj. Wielkopolskie). W budynku mieszkało pięć rodzin. Nikomu nic się nie stało, ale 12 osób zostało bez dachu nad głową.

"Superręka" prosto z Wrocławia

Jest nowoczesna, już opatentowana i tańsza od sobie podobnych. Mowa o "Superręce" - elektronicznej protezie stworzonej przez inżynierów z Wrocławia. Prototyp jest poruszany siłą mięśni w kikucie. Sprzęt, nad którym pracowano półtora roku, niebawem trafi na rynek.

Samorządy kontra Rostowski

Samorządowcy stanowczo sprzeciwiają się planom Jacka Rostowskiego, by odgórnie narzucić im limit wydatków. Minister próbuje wymusić na samorządach, by brały mniej kredytów, bo martwią go długi. Lokalni politycy jednak pytają: z czego zrealizujemy wtedy nasze inwestycje, skoro Unia Europejska do nich dopłaca, ale tylko wtedy, gdy ma do czego? Za wątpliwościami samorządowców przemawiają nawet rządowe ekspertyzy, według których proponowane ograniczenia "wydają się niewłaściwe".

"Chcemy, by rząd nas usłyszał"

Chcemy, by rząd nas usłyszał. Ataki będą trwały dopóki rząd nie wycofa się z podpisania porozumienia ACTA - zapowiadają osoby podające się za hakerów z grupy "Anonymous" w oświadczeniu umieszczonym na serwisie YouTube. Dodają w nim, że rząd nie chce przyznać się do tego, że jego strony są atakowane. - Chowają się jak tchórze, drżą przed naszą potęgą - mówią.