Raport komisji Olewnika po wakacjach

Komisja śledcza badająca sprawę śmierci Krzysztofa Olewnika prawdopodobnie we wrześniu przedstawi raport ze swych prac. W środę komisja spotkała się z gdańskimi prokuratorami prowadzącymi śledztwo dotyczące nieznanych wątków tej zbrodni.

Alarm dla Wrocławia. Walka z wodą trwa

Cała Polska broni się przed powodzią. W Krakowie strażacy, żołnierze, policjanci, a nawet więźniowie starają się uszczelnić przerwany w nocy wał. W woj. opolskim Odra o 3 metry może przekroczyć stan alarmowy, a w woj. dolnośląskim ludzie mimo zagrożenia odmawiają ewakuacji. We Wrocławiu od godziny 18 zacznie obowiązywać alarm powodziowy.

Zaszyli chustę w brzuchu, grozi im więzienie

Podczas zabiegu lekarz i pielęgniarka zostawili w jamie brzusznej pacjentki chustę operacyjną. Kobieta w wyniku tego poważnie zachorowała. Teraz medycy staną przed sądem - poinformowała rzecznik bielskiej prokuratury okręgowej Małgorzata Borkowska.

Ile kosztuje powódź? Na początek 3 mld zł

Zniszczone drogi, mosty, domy i pola uprawne. Powódź spowodowała straty dla budżetu na poziomie 2-3 mld zł - szacuje Krajowa Izba Gospodarcza. Ale to dopiero początek liczenia strat - zaznacza MSWiA. Szacunki nie obejmują strat osób prywatnych. Komisja Nadzoru Finansowego informuje: Polacy nie wyciągnęli wniosków z poprzednich powodzi. Wielu rolników nie zdecydowało się na ubezpieczenia.

17 milionów Olechowskiego. Z czym do Pałacu idą inni

Andrzej Olechowski ujawnił swój majątek - najbogatszy kandydat deklaruje, że zgromadził 17 milionów złotych. Przy okazji zajrzeliśmy do portfela innym pretendentom do prezydentury. Drugie miejsce pod względem deklarowanego majątku zajmuje Janusz Korwin-Mikke, a trzecie - Bronisław Komorowski. Majątki niektórych kandydatów pozostaną tajemnicą.

"Komorowski rozstał się z dubeltówką"

Bronisław Komorowski rozstał się z dubeltówką i zakończył sprawy myślistwa i łowiectwa - oświadczył w Radiu ZET szef klubu PO Grzegorz Schetyna. Jak przyznał, przeszkadzało mu to, że kandydat Platformy na prezydenta, poluje z bronią.

"To głos generała Błasika"

Jedną z dwóch osób nienależących do załogi, których głosy w kokpicie Tu-154 zarejestrowała czarna skrzynka, był dowódca sił powietrznych gen. Andrzej Błasik. Taką informację podała Polska Agencja Prasowa, powołując się na osobę, która zna kulisy badania okoliczności katastrofy.

Generałowie: Gruszka, Majewski i Głowienka nowymi dowódcami

Generałowie Edward Gruszka, Lech Majewski i Zbigniew Głowienka – to właśnie ich pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski powoła na stanowiska dowódcy operacyjnego Sił Zbrojnych, dowódcy Sił Powietrznych i dowódcy Wojsk Lądowych – dowiedział się portal tvn24.pl. Informację tę potwierdzają nieoficjalnie źródła z najbliższego otoczenia marszałka.

Tędy nie przejedziesz

- W całym kraju zalanych i nieprzejezdnych jest 17 odcinków dróg krajowych - powiedział Jerzy Śledź z Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Utrudnienia występują na terenie 7 województw: śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego, opolskiego, świętokrzyskiego, łódzkiego i mazowieckiego. Występująca z brzegów woda może jednak zalewać kolejne odcinki tras.

Wały pękają. Ludzie nie chcą się ewakuować

Wisła pokonuje wały powodziowe w Krakowie, Tarnobrzegu i Sandomierzu. Wcześniej to samo stało się w Bieruniu (śląskie), a na podobny scenariusz szykują się również inne miasta leżące nad tą rzeką. Ich władze zarządzają ewakuację kolejnych rejonów. W Tarnobrzegu i Sandomierzu kilka tysięcy osób nie chce jednak opuszczać swoich domów. Także Odra przerwała wał w okolicy Kędzierzyna - Koźla.

Ekspert: fala w stolicy będzie wyższa niż w 1997 roku

Fala powodziowa zmierza na północ kraju. W Warszawie będzie wyższa niż w 1997 r. Najbardziej zagrożone tereny w stolicy to rejon ogrodu zoologicznego, ale także Łuk Siekierkowski - ostrzega dr Piotr Kuźniar z Wydziału Inżynierii Środowiska Politechniki Warszawskiej. Ratusz zapewnia, że ma plan ewakuacji mieszkańców. Tymczasem na Mazowszu w powiecie lipskim ogłoszono już alarm przeciwpowodziowy.

Suwalszczyzna podnosi się po trąbie

Suwalszczyzna, gdzie we wtorek przeszła trąba powietrzna, powoli wraca do życia. We wtorek żywioł pozrywał tam dachy i linie energetyczne. Teraz trwa zabezpieczanie zniszczonych budynków i dróg.

Kłopoty byłych szefów ABW

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego bezprawnie rozpracowywała adwokata Wojciecha Brochwicza - uważa warszawska Prokuratura Okręgowa. I chce postawić zarzuty byłym szefom ABW: Bogdanowi Święczkowskiemu i Grzegorzowi Ocieczkowi. Cała sprawa dotyczy słynnej afery z Anną Jarucką w roli głównej - pisze "Dziennik Gazeta Prawa".

Z jedynkami do następnej klasy

Ocena niedostateczna nie przeszkodzi w promocji do następnej klasy. Można będzie mieć nawet dwie pały - Ministerstwo Edukacji postanowiło ulżyć trudnej doli licealistów i dlatego zamierza zmienić zasady oceniania. Nauczyciele są w szoku - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Mogą nie działać komórki. Przez powódź

Mieszkańcy południowej Polski muszą przygotować się na problemy z korzystaniem ze swoich telefonów komórkowych. O tym, że mogą pojawić się kłopoty, poinformował operator sieci Plus.

Platforma bierze Sejm i rządzi sama

PO - 276 posłów, PiS - 163 reprezentantów, SLD - 20 "szabel", a PSL - dotychczasowy koalicjant Platformy - poza parlamentem. Tak wygląda podział mandatów wyłaniający się z sondażu SMG/KRC dla TVN24.

Rząd wytłumaczy się z powodzi

Jak wygląda walka z powodzią? Na jaką pomoc mogą liczyć poszkodowani? Co z planem ochrony przeciwpowodziowej? Odpowiedzi na m.in. te pytania domagają się od premiera Donalda Tuska posłowie PiS i Lewicy. Wszystko wskazuje na to, że politycy doczekają się odpowiedzi.

Wyborcy chcą "przepustki" do II tury

To ułatwiłoby głosowanie i podniosłoby frekwencję w wyborach prezydenckich. Tak ankietowani oceniają pomysł wydawania w pierwszej turze zaświadczenia umożliwiającego pójście do dowolnego lokalu wyborczego podczas drugiej tury. O tym, czy posłowie zaakceptują tę propozycję, dowiemy się najprawdopodobniej jeszcze podczas rozpoczynającego się w środę posiedzenia Sejmu.

Olechowski się wycofa?

Andrzej Olechowski poważnie rozważa wycofanie się z wyborów – pisze „Polska The Times”. Jeśli tak się stanie, kandydat SD poprze Bronisława Komorowskiego.

Ewakuacja? "Ogłaszać stan klęski żywiołowej natychmiast"

- Ta pomoc byłaby znacznie większa, gdyby był stan klęski żywiołowej - twierdził w "Rozmowie Rymanowskiego" poseł SLD Ryszard Kalisz, były minister spraw wewnętrznych i administracji. - To prawda - zgadzał się z nim poseł Ludwik Dorn (również były szef MSWiA). Politycy jednocześnie zaznaczyli, że ogłoszenie stanu klęski żywiołowej to ostateczność, a rząd powinien podjąć taką decyzję z niezwykłą rozwagą.

Wielka woda zalewa Auschwitz

Powódź poważnie zagraża byłemu obozowi Auschwitz-Birkenau. W niektórych barakach na podłodze pojawiła się woda. Zagrożona jest też biblioteka Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Pitera: Singiel nie powinien być prezydentem

Julia Pitera uważa, że prezydentem nie powinna być osoba samotna i, że to dyskwalifikuje Jarosława Kaczyńskiego jako głowę państwa. - Wolałabym, żeby prezydentem był człowiek, który wie, jak żyją normalni ludzie - stwierdziła w "Kropce nad i" w TVN24. Minister nie wierzy w przemianę prezesa PiS. Ale - jak zaznaczył także w metamorfozę swojego partyjnego kolegi, Janusza Palikota.

Trąba powietrzna nad Suwalszczyzną

Południe Polski walczy z ulewami, a północny wschód... z wiatrem. Nad Suwalszczyzną przeszła trąba powietrzna, która porozrywała dachy, połamała drzewa i zerwała linie energetyczne.

"Woda ma to do siebie, że spływa"

Powódź na południu Polski jest ważnym tematem kampanii wyborczej. - Ta sytuacja to kolejny przejaw braku profesjonalizmu władz - grzmiał Andrzej Olechowski. Grzegorz Napieralski osobiście wspierał powodzian w Żywcu. A Bronisław Komorowski uspokajał: - Woda ma to do siebie, że się zbiera i stanowi zagrożenie, a potem spływa do Bałtyku.

Schetyna: to sprawdzian dla państwa

W ciągu trzech lat rządów gabinetu Donalda Tuska było wiele klęsk żywiołowych. Obecny kataklizm przypada jednak w wyjątkowo trudnym momencie, przed Polską są bowiem wybory prezydenckie. Jak podkreślił w "Faktach po Faktach" Grzegorz Schetyna, póki co rząd jak i całe państwo dobrze radzą sobie z wielka wodą.

Odroczenie wyborów o 90 dni?

Jeśli premier w związku z powodzią ogłosi stan klęski żywiołowej, termin wyborów zostanie przesunięty o trzy miesiące. Według Andrzeja Olechowskiego, wydłużenie kampanii wyborczej spowoduje, że emocje opadną i "będzie więcej przestrzeni do racjonalnej decyzji". A zdaniem sztabu Grzegorza Napieralskiego ogłoszenie stanu klęski byłoby dowodem na słabość państwa

Kopalnie zalane

Powódź na południu Polski dotknęła blisko 50 odkrywkowych zakładów górniczych, eksploatujących głównie złoża kruszyw. Podtopione lub zalane są wyrobiska lub obiekty takich kopalń w woj. małopolskim, śląskim, opolskim i podkarpackim.

Woda zatrzymała serwery celników

Główne serwery Służby Celnej zostały wyłączone z powodu podtopień w Krakowie, poinformowało Ministerstwo Finansów. Z tego powodu nie funkcjonują główne centralne systemy obsługi celnej w Polsce. Nie spowoduje to jednak paraliżu Służby, pokreślono.

Fala kulminacyjna już w Krakowie

Przez Kraków przechodzi fala kulminacyjna na Wiśle. - Mieszkańcom nie zagraża większe niebezpieczeństwo - uspokaja prezydent miasta Jacek Majchrowski. Sytuacja powodziowa na południu kraju stale się pogarsza. Wisła wzbiera również w Świętokrzyskim.