Do końca sierpnia władze oszacują straty związane z nawałnicami. Następnie Polska wystąpi do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej o wsparcie na usuwanie skutków ostatnich burz - ogłosił szef MSWiA Mariusz Błaszczak. Dodał również, że chce zaproponować zmiany dotyczące "umożliwienia dostępu do łączy" w sytuacji kryzysowej.
Mariusz Błaszczak odebrał we wtorek raporty od wojewodów (pomorskiego, kujawsko-pomorskiego i wielkopolskiego) oraz komendantów wojewódzkich Państwowej Straży Pożarnej na temat aktualnej sytuacji związanej z udzielaniem pomocy osobom poszkodowanym przez nawałnice.
Szef MSWiA podkreślił, że akcja ratunkowa jest skoncentrowana na usuwaniu skutków nawałnic.
"O kwotach jeszcze nie rozmawialiśmy"
- A więc pracują komisje, które szacują straty. Zaangażowanie w ten proces można określić jako bardzo zaawansowane. Wojewodowie mówili, że w okolicach 50 procent wskazanych budynków szacunki zostały dokonane. O kwotach jeszcze nie rozmawialiśmy. To jest etap zbyt wstępny - powiedział Błaszczak.
- Wojewodowie zgłoszą do końca dzisiejszego dnia rozszerzenie listy gmin do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów, które dotyczy uproszczeń związanych z odbudową budynków, które zostały zniszczone podczas nawałnicy - wyjaśniał minister. - Jutro takie rozporządzenie pani premier wyda, podpisze. Wszystko jest przygotowane pod względem formalnoprawnym do tego, aby usuwać jak najszybciej skutki nawałnicy - dodał.
"Wystąpimy do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej"
Jak podkreślił szef MSWiA, Polska będzie wnioskowała o skorzystanie z unijnych środków przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych. - Jesteśmy gotowi do tego, by po oszacowaniu strat wynikających z nawałnicy wystąpić do Funduszu Solidarności Unii Europejskiej o wsparcie związane z usuwaniem jej skutków - poinformował Błaszczak.
Przypomniał, że zgodnie z przepisami będzie to możliwe po określeniu wartości poniesionych szkód. - Po zakończeniu szacowania strat, którego czas określiliśmy na koniec sierpnia, wystąpimy o takie wsparcie - dodał.
Szef MSWiA wskazał, że zostały zmienione przepisy dotyczące wparcia finansowego z tak zwanego funduszu klęskowego, którym dysponuje minister spraw wewnętrznych i administracji.
- Uruchomiona została możliwość wypłat do 100 tysięcy złotych w przypadku zniszczeń budynków gospodarczych w gospodarstwach rolnych. Wcześniej takiej kategorii nie było - oświadczył Błaszczak, dodając, że to bardzo ważna zmiana ze względu na rolniczy charakter województw, szczególnie wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego.
Minister przypomniał ponadto, że do 200 tysięcy złotych została zwiększona kwota na odbudowę budynków mieszkalnych.
Umożliwienie "dostępu do łączy"
Pytany, czy planowana jest zmiana ustawy o zarządzaniu kryzysowym z 2007 roku, Błaszczak odpowiedział, że jej przepisy są analizowane.
- Jeżeli miałbym uwagi, to bardziej są to uwagi skierowane do tych, którzy są odpowiedzialni za organizowanie zespołów, centrów zarządzania kryzysowego na poziomie gmin i powiatów. Nie zawsze to wszystko było przeprowadzane tak, jak przeprowadzane być powinno - ocenił.
- Są też pewne konkretne zmiany, które chcę zaproponować Radzie Ministrów. To zmiany wynikające z rozmów, jakie przeprowadziłem zarówno w województwie kujawsko-pomorskim, jak i w województwie wielkopolskim na spotkaniu z przedstawicielami samorządów - podkreślił.
Błaszczak dodał, że chodzi przede wszystkim "o umożliwienie dostępu do łączy" w sytuacji kryzysowej. - Jak się okazało, stacje przekaźnikowe pozbawione dostaw energii elektrycznej nie działały, w związku z tym trzeba tu podjąć konkretne działania, żeby tę sytuację naprawić. Jest pomysł, ale o nim powiem na Radzie Ministrów, która odbędzie się już w najbliższy czwartek - zapowiedział.
"Nasi poprzednicy potrzebowali kilku miesięcy"
Minister przypomniał również, że zostało już wydane rozporządzenie, które upraszcza procedury administracyjne związane z remontem lub odbudową domów i mieszkań zniszczonych albo uszkodzonych w wyniku nawałnic. - Nasi poprzednicy potrzebowali kilku miesięcy na wydanie takich aktów prawnych, my te akty prawne wydaliśmy niezwłocznie - dodał.
W pierwszej połowie sierpnia nad Polską przeszły nawałnice, które spowodowały znaczne zniszczenia. Bilans ofiar śmiertelnych wynosi sześć osób. Poszkodowanych zostało 58 osób, w tym 19 strażaków.
Autor: js//now / Źródło: PAP