Polacy oceniają pierwsze pół roku rządu Donalda Tuska gorzej niż on sam - wynika z sondażu TNS OBOP dla "Dziennika". Najlepiej wypadł minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski - słaba czwórka, a najgorzej minister zdrowia Ewa Kopacz i minister edukacji narodowej Katarzyna Hall - słabe trójki. Nikt nie został oceniony na "dwóję".

Samolot linii LOT, który w piątek utknął na lotnisku JFK, wylądował na Okęciu. Maszyna zabrała 50 z 200 pasażerów feralnego lotu - reszta wróci do kraju innymi rejsami.

Jedna osoba nie żyje, a trzy w stanie ciężkim trafiły do szpitala - to tragiczny finał dachowania mercedesa na Zakopiance w okolicach Rabki. Przyczyną wypadku była brawura kierowcy.

Funkcjonariusze drogówki z Sieradza wpadli na pomysł, jak zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. Zamiast planowanego przez Ministerstwo Infrastruktury obniżenia wieku, w którym można ubiegać się o prawo jazdy, sieradzcy policjanci postulują... podwyższenie go do 21. roku życia. Samo ministerstwo do pomysłu podchodzi bardzo niechętnie.

Wjazd do Warszawy niemal ze wszystkich stron odbywa się bez przeszkód. Zakorkowana trasa gdańska jest przejezdna. Ruch odbywa się płynnie także na drodze od strony Janek. W niedzielę ciaśniej było w Łomiankach i Jabłonnej, gdzie z powodu budowy obwodnicy jezdnia została zwężona z trzech pasów do jednego.

Niestety tragicznie kończy się długi weekend na Zakopiance. Na wysokości Rabki dachował samochód. Jedna osoba zginęła. Na miejscu pracuje policja. Luźno jest już na pozostałych drogach dojazdowych do Krakowa.

Zatłoczonymi, ale nie zakorkowanymi drogami do domów wrócili mieszkańcy Wrocławia. Ruch na drogach dojazdowych i w centrum miasta ustaje - informuje policja. Niestety w regionie doszło w długi weekend do kilku groźnych wypadków - winna była brawura kierowców i nadmierna prędkość.

Ruch na pomorskich drogach zamarł, majówkowicze odpoczywający nad morzem opuścili region. Bilans długiego weekendu to 29 wypadków, 3 ofiary śmiertelne i 39 rannych. Do jednego jednego z najtragiczniejszych doszło w niedzielę na drodze nr 25 pomiędzy Buszkowem a Nowym Dworem (woj. kujawsko - pomorskie), gdzie czołowo zderzyły się dwa samochody.

- Na razie dajmy sobie spokój z wykrywaczem kłamstw - tak minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ćwiąkalski skomentował propozycję Kazimierza Marcinkiewicza, który prawdziwość swoich oskarżeń pod adresem prezydenta chciał zweryfikować za pomocą wariografu. Gdy jednak badanie zaproponowali mu dziennikarze TOK FM, były premier odmówił.

Kilka dni temu Polską wstrząsnęła wiadomość o śmiertelnym pobiciu 3,5-letniego chłopca. Jego matce oraz jej konkubentowi, podejrzanym o znęcanie się nad dzieckiem ze szczególnym okrucieństwem, grozi 10 i 12 lat więzienia. - Powinno być 25 lat! - mówią reporterowi "Prosto z Polski" mieszkańcy Kamiennej Góry, gdzie doszło do tragedii, a jako współwinnych wskazują lokalną policję, prokuraturę i opiekę społeczną.

Zespół Wspierania Radia Maryja w liście otwartym do premiera RP Donalda Tuska apeluje o "spowodowanie wstrzymania akcji nienawiści i publicznej nagonki" na ojca Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja.

W niedziele w Przemyślu zrekonstruowano ostatnie chwile z życia mieszkańców przed rozpoczęciem II wojny światowej oraz pierwsze godziny walk pomiędzy wojskami polskimi i niemieckimi.

Całkowitego zakazu aborcji domagali się uczestnicy Marszu dla Życia i Rodziny, który przeszedł ulicami Warszawy. - Europa jest demograficznym Titanikiem, Polska jako zdrowy bastion rodziny powinna jej bronić - argumentowali.

- Przez rzucanie takich oskarżeń polska polityka sięga dna - tak prezydencki minister Michał Kamiński komentuje w "Kawie na ławę" głośną wypowiedź Kazimierza Marcinkiewcza. Były premier stwierdził ostatnio, że Lech Kaczyński zlecił szefowi ABW jego inwigilację.

Przedstawiciele prawicowych młodzieżówek złożyli w niedzielę kwiaty przed muzeum mokotowskim w Warszawie, gdzie 60 lat temu UB zamordowało rotmistrza Witolda Pileckiego.

Redaktor Naczelny "Gazety Polskiej" Tomasz Sakiewicz kupił wierzytelności KGHM. Zarząd spółki sprzedał długi koncernu dokładnie trzy dni przed swoim odwołaniem - informuje newsweek.pl.

Widmo zawieszenia w prawach członka PO krąży nad Januszem Palikotem. - To za mała kara, za recydywę i skandaliczne zachowanie powinien wylecieć z partii - oburzał się w "Kawie na ławę" Tadeusz Cymański z PiS.

- Książka IPN o Wałęsie powstaje tylko na bazie akt SB i dlatego będzie zwycięstwem bezpieki - ocenił Ryszard Kalisz (SLD). Autorów publikacji bronił Tadeusz Cymańki: - Ich rzetelności nikt nie podważy - przekonywał poseł PiS w "Kawie na ławę".

Blisko 100 tys. wiernych przybyło do sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich z doroczną Pielgrzymką Mężczyzn i Młodzieńców. Tegoroczna pielgrzymka odbywa się pod hasłem „Bądźmy uczniami Chrystusa w rodzinie".

- Marcinkiewicz chce za wszelką cenę zaistnieć w mediach. Za chwilę pewnie wymyśli, że spotkał UFO. Tak europoseł Ryszard Czarnecki komentuje sprawę rzekomej inwigilacji byłego premiera.

Dwie osoby zginęły, a dwie zostały ranne w wyniku wypadku samochodowego koło Bronowic w Lubuskiem. Policja wyjaśnia przyczyny tego dramatycznego wydarzenia.

Julia Pitera z PO uważa, że sprawę domniemanego namawiania do inwigilacji Kazimierza Marcinkiewicza trzeba dokładnie zbadać. Zdaniem Pawła Kowala z PiS cał sprawa to jedynie PR-owska zagrywka, mająca na celu odwrócenie uwagi od niepowodzeń rządu, a Tadeusz Iwiński z SLD podsumowuje krótko: to kompromitacja.

- Ta sprawa to wrzód, który chciałem ostatecznie przeciąć. Wywiadem dla "Dziennika" postawiłem kropkę nad "i", bo chcę zamknąć etap premierowania. Nie mam ochoty pisać już bloga i przyjmować zaproszeń do takich programów - mówił w Magazynie "24 godziny" Kazimierz Marcinkiewicz.

- Dementuję informacje zawarte w publikacji "Dziennika". Prezydent nie zlecał mi inwigilowania Kazimierza Marcinkiewicza - mówi TVN24 gen. Witold Marczuk, szef ABW w latach 2005-2006. To reakcja na zarzuty b. premiera, które opublikował sobotni "Dziennik". Marcinkiewicz nie daje jednak za wygraną i deklaruje: - Mogę poddać się badaniu wariografem.

- Mam do Marcinkiewicza pretensje, bo to zarzuty całkowicie bezpodstawne i kłamliwe - tak Jarosław Kaczyński ocenia "rewelacje" byłego premiera, który w rozmowie z "Dziennikiem" oskarżył prezydenta o próbę jego inwigilacji. Szefowi PiS przytakuje też Zbigniew Wassermann: - Te opowieści można między bajki włożyć - przekonuje.

"Nie pozwól krzywdzić dzieci, są takie bezbronne", "Dość społecznej znieczulicy, nie bójcie się interweniować" - z takimi transparentami ponad 100 mieszkańców Kamiennej Góry przeszło ulicami miasta. Na godzinę przed pogrzebem skatowanego przez swoich opiekunów 3,5 letniego Bartka protestowali przeciwko przemocy wobec dzieci.

- Ci, którzy są inspiratorami tego i podobnych tekstów, usiłują zmanipulować opinię publiczną w taki sposób, by nielegalne działania prowadzone w ABW w latach 2006-2007 przedstawić jako heroiczną walkę z rzekomym "Układem" - pisze w swoim oświadczeniu szef ABW i tym samym odpowiada na doniesienia "Dziennika" o swych "niejasnych" powiązaniach. Politycy opozycji domagają się jego odwołania albo przynajmniej zawieszenia.

Polscy emigranci nie wyjeżdżają na stałe, pomimo wydłużania się średniego okresu spędzonego za granicą. Jak wynika z nowego sondażu Instytutu Spraw Publicznych, Polacy po kilku miesiącach spędzonych w obcym kraju wracają do Polski. Ale decyzje o powrocie też nie są ostateczne.

Arcybiskup Henryk Hoser, misjonarz i lekarz, który 21 lat spędził w Rwandzie i Zairze, zastąpi arcybiskupa Sławoja Leszka Głodzia w archidiecezji warszawsko-praskiej - podało Biuro Prasowe Episkopatu Polski.

Płk Aleksander Lichocki, podejrzany o płatną protekcję, miał obiecywać wykreślenie z aneksu do raportu z likwidacji WSI nazwiska Ryszarda Krauzego - donosi "Rzeczpospolita".