"Sądy są naszą jedyną tarczą przed wszechwładzą państwa"

[object Object]
Rzecznik praw obywatelskich o konsekwencjach prezydenckich ustawtvn24
wideo 2/35

Jeżeli sądy też przestaną być niezależne, to będziemy mieli bardzo duży problem z punktu widzenia praw obywatelskich - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Odniósł się do prezydenckich ustaw o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, nad którymi Senat ma głosować w piątek. Rzecznik wskazał, co zmiany będą oznaczały dla obywatela.

Senat ma w piątek głosować nad rozpatrzonymi w środę i czwartek ustawami o Krajowej Radzie Sądownictwa, a także o Sądzie Najwyższym.

Ta ostatnia wprowadza m.in. możliwość składania do SN skarg nadzwyczajnych na prawomocne wyroki polskich sądów, w tym z ostatnich 20 lat.

Biura mogą zostać "zalane tysiącami spraw"

Rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar powiedział w TVN24, że "to jest ciekawa instytucja, która w pewnych wyjątkowych sytuacjach może mieć dobre zastosowanie, gdy ludzie nie mają już wielkiej nadziei na rozwiązanie swoich spraw, bo na przykład minęły wszystkie możliwe terminy albo kiedy w naszym systemie prawa nie ma możliwości odwołania się od jakiegoś wyroku".

Dodał, że z drugiej strony tworzy się miraż. - Wielu osobom może zacząć się wydawać, że mogą teraz podważyć prawomocne wyroki w ich sprawach, co może oznaczać, że bardzo dużo ludzi zwróci się do Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, prokuratora generalnego czy Rzecznika Praw Dziecka prosząc o złożenie skargi nadzwyczajnej.

- Z tego dobrego pomysłu może powstać taka sytuacja, że nasze biura zostaną zalane tysiącami spraw, z którymi nie będziemy w stanie sobie szybko poradzić - tłumaczył Bodnar.

"Reformy zagrażają niezależności Sądu Najwyższego"

Zwrócił uwagę, że Sąd Najwyższy jest jednym z głównych partnerów Rzecznika Praw Obywatelskich, ponieważ składa bardzo dużo kasacji w sprawach karnych oraz cywilnych.

- Dlatego bardzo ważne jest, żeby Sąd Najwyższy był niezależny (...). Te wszystkie reformy, które są przedmiotem prac parlamentarnych zagrażają istotnie niezależności Sądu Najwyższego, a także Krajowej Rady Sądownictwa - ocenił.

Podkreślił, że po wprowadzeniu zmian w prawie proponowanych przez PiS, "to już nie będzie ten sam Sąd Najwyższy". Dodał, że nie chodzi tylko o obsadę personalną. - To będzie Sąd Najwyższy, który może niestety nie być w pełni niezależny - stwierdził.

Bodnar mówił, że można sobie wyobrazić, że w okresie przejściowym Sądem Najwyższym będzie zarządzała osoba pełniąca obowiązki I prezesa. - Może do Sądu Najwyższego trafić wielu sędziów delegowanych, sędziów tylko z dziesięcioletnim stażem (...) Co więcej, powstaną nowe izby: Izba Dyscyplinarna, Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych, które będą mieć istotny wpływ na bieg wydarzeń w Polsce - dodał.

Zwrócił uwagę, że Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych jest szczególnie istotna, ponieważ będzie miała prawo kontroli ważności wyborów, także spraw z zakresu radiofonii i telewizji.

Co oznaczają zmiany dla obywatela?

Pytany, co zmiany w Sądzie Najwyższym mogą oznaczać dla obywatela, podał przykład kredytów walutowych.

- Wyobraźmy sobie, że do Sądu Najwyższego trafia ważna sprawa, która ma ocenić używanie przepisów naruszających prawa konsumentów w umowach kredytów walutowych. Wyobraźmy sobie jednocześnie, że duża część sektora bankowego to są banki państwowe PKO BP, ostatnio PKO SA, które mają wielki portfel kredytowy. Pomyślmy sobie, że ten Sąd Najwyższy zaczyna się zastanawiać: moja decyzja nie dotyczy tylko i wyłącznie praw przeciętnego konsumenta, ale dotyczy też interesów jednej z najważniejszych spółek Skarbu Państwa, czyli moja decyzja ma przełożenie na wyniki finansowe tego banku, a w konsekwencji na to, ile ten bank wpłaci do budżetu państwa - tłumaczył.

Dodał, że nie chciałby, żeby Sąd Najwyższy kiedykolwiek wdawał się w tego typu rozważania.

"Sądy naszą jedyną bronią"

Bodnar podkreślił, że trzeba patrzeć na wszystkie ustawy dotyczące sądownictwa w pakiecie. Zauważył, że weszła w życie ustawa o ustroju sądów powszechnych, która pozwala na wymianę bez jakichkolwiek konsultacji wszystkich prezesów sądów przez ministra sprawiedliwości.

- Prezes ma istotny wpływ na to, jak może wyglądać ścieżka kariery sędziego. Może mieć pewien wpływ na to, czy sędzia zostaje przenoszony między poszczególnymi wydziałami w danym sądzie. Może mieć także wpływ na to, jak wyglądają dyżury sędziowskie. To do sędziego na dyżurze trafiają sprawy nagłe, na przykład sprawy dotyczące tymczasowego aresztowania - tłumaczył.

Dodał, że jeżeli prokurator wie, jaki sędzia będzie pełnił dyżur, to może przewidzieć, kiedy należy złożyć wniosek o tymczasowe aresztowanie i trafić na takiego sędziego, który będzie bardziej chętny do zastosowania takiej możliwości działania.

- Ogólny problem jest taki, że ostatnie lata to jest konsekwentne zwiększanie siły aparatu państwa: policji, służb specjalnych, prokuratury. Sądy są naszą jedyną bronią, są jedyną naszą tarczą przed wszechwładzą państwa - stwierdził Bodnar.

Dodał, że "jeżeli sądy też przestaną być niezależne, to będziemy mieli bardzo duży problem z punktu widzenia praw obywatelskich".

"Krzywdzące dla osób z niepełnosprawnościami"

Sejm uchwalił w nocy z czwartku na piątek zmiany w ordynacji wyborczej autorstwa PiS wraz z licznymi poprawkami tego klubu. Nowe rozwiązania to m.in. dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast liczona od wyborów samorządowych w 2018 r., JOW-y w gminach do 20 tys. Nie będzie głosowania korespondencyjnego.

Rzecznik praw obywatelskich był pytany, czy będzie apelować do międzynarodowych instytucji w sprawie zniesienia głosowania korespondencyjnego.

Przypomniał, że w czwartek podpisał pismo do przewodniczącej komisji nadzwyczajnej zajmującej się zmianami Kodeksu wyborczego, aby odstąpiono od pomysłu zniesienia głosowania korespondencyjnego. - To jest wielka zdobycz dla szeregu osób z niepełnosprawnościami i nie możemy jej przekreślać - dodał. - Ja oczywiście mogę apelować do instytucji międzynarodowych. Natomiast to będzie wyłącznie rekomendacja. W przyszłym roku jest przegląd Polski na podstawie konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami i na pewno ten temat będzie się pojawiał - odpowiedział.

- Uważam, że na obecnym etapie jest to niezwykle krzywdzące dla osób z niepełnosprawnościami i kompletnie nie jestem w stanie zrozumieć sensu wprowadzenia tej zmiany - oświadczył Bodnar.

Bodnar przyznał, że w toku prac nad kodeksem niektóre kwestie zostały poprawione. - Jednak to, co zostało najważniejsze, to obsada tego, kto będzie szefem krajowego biura wyborczego. Czyli jednak będzie to osoba wskazana przez polityków - stwierdził. Zaznaczył, że z tego powodu "należy mieć wątpliwości co do przejrzystości i rzetelności całego procesu wyborczego". - Pamiętajmy też o tym, jak ten proces legislacyjny wyglądał. Wczoraj pojawiła się cała seria poprawek i już od razu się nad nimi głosuje. To nie przypomina standardów demokratycznego państwa - dodał rzecznik praw obywatelskich.

RPO: zniesienie głosowania korespondencyjnego krzywdzące dla osób z niepełnosprawnościami
RPO: zniesienie głosowania korespondencyjnego krzywdzące dla osób z niepełnosprawnościamitvn24

Autor: js/adso / Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rosja prowadzi działania hybrydowe. Ostatnio dotknęły one Polski, Niemiec, Litwy, Łotwy, Estonii, Czech i Wielkiej Brytanii - czytamy w oświadczeniu wydanym przez NATO w czwartek po południu. Pakt Północnoatlantycki podkreśla w nim, że sojusznicy "wspierają i wykazują solidarność" z krajami, które doświadczają działań Moskwy.

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Rosja prowadzi "szkodliwe działania na terytorium Sojuszu". Oświadczenie NATO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Listy Prawa i Sprawiedliwości do europarlamentu to nic innego, jak tylko tratwa ratunkowa, a może nawet arka Noego dla złodziei, dla przestępców - mówiła w "Faktach po Faktach" Katarzyna Kotula (Lewica). Nieobecność Daniela Obajtka na czwartkowej konwencji PiS nie jest związana z tym, że 2 maja to dzień Polaków za granicą - stwierdziła Aleksandra Leo (Polska 2050-Trzecia Droga). Karol Karski (PiS) wyjaśnił z kolei, czemu na konwencji zabrakło Jacka Kurskiego.

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

"Tratwa ratunkowa" czy "silne, dobre listy"?

Źródło:
TVN24

Na wojny domowe czas był wtedy, gdy wokół był pokój. Dziś, gdy za naszymi granicami jest wojna, przestrzeni na wzajemne wyniszczanie się wewnątrz już nie ma. Za długo próbowano dzielić Polskę na dwa obozy - powiedział w orędziu z okazji Dnia Flagi RP marszałek Sejmu Szymon Hołownia. Dodał, że "bezpieczną, mądrą i stabilną będzie tylko jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków".

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

"Jedna Polska bardzo różnych Polek i Polaków". Orędzie Szymona Hołowni

Źródło:
TVN24

Było po godzinie drugiej w nocy, gdy pijany 28-latek wjechał fiatem punto w jeden z budynków w Nakle nad Notecią (woj. kujawsko-pomorskie), uszkadzając przy tym przyłącze gazowe. W związku z rozszczelnieniem instalacji, konieczna była ewakuacja mieszkańców.  

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Kierowca w nocy wjechał w budynek, uszkodził przyłącze gazowe. Ewakuowano 37 osób

Źródło:
tvn24.pl

W Bieszczadach, między szczytami Obnoga a Krzemień, w czwartek po południu wybuchł pożar. Trwa akcja gaśnicza, bierze w niej udział śmigłowiec Straży Granicznej.

Płoną połoniny w Bieszczadach. Śmigłowiec w akcji

Płoną połoniny w Bieszczadach. Śmigłowiec w akcji

Aktualizacja:
Źródło:
TVN24, tvnmeteo.pl, PAP

Turcja zatrzymała w czwartek wymianę handlową z Izraelem - przekazała agencja Bloomberg, powołując się na informacje z kręgów rządowych w Turcji. Podano, że zawieszony został cały eksport i import. Israel Katz, szef izraelskiej dyplomacji, odnosząc się do Recepa Tayyipa Erdogana, stwierdził, że "tak zachowuje się dyktator, lekceważący interesy narodu tureckiego".

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Turcja wstrzymała wymianę handlową z Izraelem

Źródło:
PAP

Pogoda w kolejnych dniach długiego majowego weekendu może zrobić się niebezpieczna. W wielu regionach Polski należy spodziewać się burz. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przedstawił prognozę zagrożeń.

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Będzie słychać grzmoty. Mieszkańcy tych miejsc powinni zachować szczególną ostrożność

Aktualizacja:
Źródło:
IMGW

Wielka Brytania nie byłaby w stanie obronić się przed potencjalnym atakiem z powietrza przy użyciu dronów i rakiet - ostrzega w czwartek Sky News. Sytuację pogarsza wzrost jakości i ilości pocisków rakietowych i dronów opracowanych przez wrogie państwa, takie jak Rosja, Chiny, Iran i Korea Północna.

Sky News: Wielka Brytania nie zdołałaby się obronić przed atakiem z powietrza

Sky News: Wielka Brytania nie zdołałaby się obronić przed atakiem z powietrza

Źródło:
PAP

13 okręgów wyborczych i wiele znanych twarzy wśród kandydatów, a także sporo kontrowersji. Tak przedstawiają się listy wyborcze do Parlamentu Europejskiego. W czwartek minął termin zgłaszania list kandydatów. Prezentujemy najciekawsze polityczne rywalizacje w każdym z okręgów.

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Najciekawsze wyborcze starcia. O mandaty europosłów walczą "znane, sprawdzone nazwiska"

Źródło:
TVN24, PAP

Pogoda na majówkę. Długi weekend na razie cieszy słoneczną i bardzo ciepłą, a nawet gorącą aurą. Niestety w piątek w pogodzie zaczną się zmiany. Będzie coraz częściej padać i pojawią się burze. Ponadto na początku następnego tygodnia się ochłodzi. Sprawdź najnowszą prognozę pogody.

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Pogoda na majówkę 2024. Nadchodzi zmiana pogody. Miejscami zrobi się niebezpiecznie

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Niczego nie wykluczam, bo mamy do czynienia z kimś, kto niczego nie wyklucza - powiedział prezydent Francji Emmanuel Macron pytany przez "The Economist" o to, czy nadal nie wyklucza wysłania wojsk na Ukrainę. Jak dodał, "Francja jest krajem, który przeprowadzał interwencje militarne, także w ostatnim czasie". - Gdyby Rosjanie przedarli się przez linię frontu, gdyby pojawiła się prośba ze strony Ukrainy, zasadne byłoby zadanie sobie tego pytania - stwierdził.

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Macron o wysłaniu wojsk na Ukrainę, "gdyby Rosjanie się przedarli"

Źródło:
"The Economist", tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował w czwartek do Sejmu projekt ustawy o działaniach organów władzy państwowej na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa - przekazało w czwartek po południu Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Prezydent proponuje ustawę na wypadek zewnętrznego zagrożenia bezpieczeństwa państwa

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Nie powiedział ani słowa, nie chciał zdradzić motywów działania, był kompletnie zaskoczony naszym widokiem - mówi o zatrzymaniu 16-latka w związku z próbą podpalenia synagogi Nożyków w Warszawie rzecznik Komendy Stołecznej Policji. Prokuratura złożyła wniosek, by nastolatek odpowiadał jak dorosły. Może mu grozić nawet 10 lat więzienia.

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Próba podpalenia synagogi. Prokuratura chce, by 16-latek odpowiadał jak dorosły

Aktualizacja:
Źródło:
tvnwarszawa.pl

W poszukiwaniu lepszej pogody Polacy rzucili się na nieruchomości w Hiszpanii. Dla części to też pomysł na zarobek. Eksperci przestrzegają jednak przed pułapkami, które czyhają na kupujących. Samego słońca też można mieć dość. - Przy 50 stopniach po prostu nie da się pracować, wiele biur jest zamkniętych. Polacy mają o to pretensje - mówi była pracownica biura nieruchomości. Niemile zaskoczyć potrafi też zima.

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Domy za cenę kawalerki i raj na ziemi. Polacy "tak zafiksowani, że przestają widzieć wady"

Źródło:
tvn24.pl

Co najmniej trzy kobiety zostały zarażone wirusem HIV podczas wykonywania zabiegu kosmetycznego twarzy nazywanego "wampirzym liftingiem" - informują amerykańskie media. Według "The New York Times" to pierwszy udokumentowany w USA przypadek przenoszenia wirusa HIV poprzez zastrzyki kosmetyczne.

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Trzy kobiety zarażone HIV po "wampirzym liftingu". Pierwszy taki przypadek w USA

Źródło:
"The New York Times", BBC

Prawo i Sprawiedliwość zaprezentowało na konwencji w Kielcach swoich kandydatów do Parlamentu Europejskiego. W wydarzeniu nie wzięli udziału były prezes Orlenu Daniel Obajtek i były prezes TVP Jacek Kurski.

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

PiS zaprezentowało "lokomotywy" do Parlamentu Europejskiego. W Kielcach zabrakło Obajtka i Kurskiego

Źródło:
TVN24, PAP

Premier Donald Tusk skrytykował Mateusza Morawieckiego, który w prorosyjskim węgierskim tygodniku "Mandiner" miał stwierdzić, że "Bruksela stanowi zagrożenie dla demokracji europejskiej". Wcześniej Morawiecki powiedział o Viktorze Orbanie, że jest jego "przyjacielem".

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Morawiecki na okładce węgierskiego tygodnika. Wpis Tuska

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Chcemy rozpocząć dyskusję na temat przyszłej konstytucji dla Europy - powiedział w czwartek kandydat Lewicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego Robert Biedroń. Jak dodał, "nie może być tak, że Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Szefowa sztabu, ministra ds. równości Katarzyna Kotula, poinformowała, że Lewica zebrała pod swoimi listami 350 tysięcy podpisów.

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

"Polki mają mniej praw niż Francuzki, Belgijki czy Holenderki". Lewica proponuje "konstytucję dla Europy"

Źródło:
PAP

Politycy Prawa i Sprawiedliwości przy okazji kampanii do europarlamentu co rusz wskazują, jakie niebezpieczeństwa grożą Polakom ze strony Unii Europejskiej. Nie zawsze to, co punktują, ma potwierdzenie w unijnych dokumentach. Tak jest w przypadku tezy Beaty Szydło, według której dyrektywa budynkowa nakazuje wymianę dofinansowanych z programu "Czyste powietrze" kotłów na gaz.

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Beata Szydło o dyrektywie UE: kotły na gaz "będziecie musieli wyrzucić". Nieprawda

Źródło:
Konkret24

W oknie życia w mikołowskiej Borowej Wsi (woj. śląskie) znaleziono dziewczynkę. Lekarz ocenił jej stan jako dobry, a od porodu do przekazania mogło minąć kilkanaście godzin. Przy dziecku znaleziono poruszający list z wyjaśnieniami.

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Dziewczynka w oknie życia. Matka zostawiła poruszający list

Źródło:
PAP, "Dziennik Zachodni"
W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

W ostatniej chwili zabrali ją z drogi do domu pomocy społecznej

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Aleksandra Kosiorek, prawniczka, aktywistka, działaczka na rzecz praw kobiet, a ostatnio siła napędowa "turkusowej rewolucji" w mieście (określenie pochodzące od barw ugrupowania Gdyński Dialog), wygrała bój o fotel prezydenta Gdyni. Pokonała Wojciecha Szczurka, który rządził miastem 26 lat. W wywiadzie dla tvn24.pl, na kilka dni przed swoim zaprzysiężeniem, mówi o prezydenturze swojego poprzednika, o pierwszych decyzjach, jakie podejmie na nowym stanowisku, i o tym, jak chce się komunikować z mieszkańcami i jak odpoczywa po ciężkiej kampanii.

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

"Samodzielność mam we krwi". Aleksandra Kosiorek, prezydent elekt Gdyni, mówi nam o swoich planach

Źródło:
TVN24

2 maja jest obchodzony Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Dzień Polonii i Polaków poza granicami kraju. Z tej okazji w Warszawie odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej na wieży zegarowej Zamku Królewskiego. Okolicznościowe wpisy w mediach społecznościowych opublikowało wielu polityków, w tym prezydent Andrzej Duda i premier Donald Tusk.

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Dzień Flagi RP. "Łączy wszystkie pokolenia", "symbol dumnego narodu", "niech zawsze budzi szacunek"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Stacja TVN24 była w kwietniu najchętniej oglądanym kanałem informacyjnym w kraju, osiągając 6,05 procent udziału w widowni w grupie ogólnej (widzowie powyżej 4. roku życia) - wynika z danych Nielsen TV Audience Measurement. Konkurencję pozostawiły w tyle także "Fakty" TVN.

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Rewelacyjne wyniki TVN24 i "Faktów" TVN. Dziękujemy widzom!

Źródło:
tvn24.pl

Z okazji jubileuszu Ogólnopolskiego Konkursu Fotografii Reporterskiej - Grand Press Photo internauci mogą wskazać Zdjęcie XX-lecia. Głosować można do 10 maja. Wyboru można dokonać spośród 19 Zdjęć Roku z poprzednich edycji konkursu.

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Internauci wybiorą Zdjęcie XX-lecia konkursu Grand Press Photo

Źródło:
TVN24