Na miejscu niedzielnego wypadku w krakowskiej Nowej Hucie w poniedziałek rano wciąż pracują policjanci i strażacy. Wrak samolotu został zabezpieczony policyjnym parawanem. Na miejsce katastrofy ponownie przyjedzie dziś Komisja Badania Wypadków Lotniczych.

- W tych wyborach może się zdarzyć wszystko. Mogą być takie przesunięcia elektoratu i uwagi społecznej, że jedni mogą być bardzo niemile zaskoczeni, a inni odwrotnie. Wygra ten, kto w sposób bardziej chwytliwy, przekonujący i naturalny potrafi zainteresować tym, że potrafi - powiedział w TVN24 były premier Józef Oleksy, prognozując wynik nadchodzących wyborów. Sam jednak nie będzie kandydował. - Musiałem zmienić spojrzenie na kandydowanie - przekonywał.

Co najmniej kilkanaście dni potrwa wyjaśnianie przyczyn wypadku awionetki, w której zginęli dwaj 51-letni mężczyźni. Na miejscu niedzielnej katastrofy we wsi Witowice Dolne (woj. małopolskie) ma się dziś pojawić komisja badająca wypadki lotnicze.

Tylko do godz. 16.15 można dziś składać w Państwowej Komisji Wyborczej zawiadomienie o utworzeniu komitetu wyborczego. Potem trzeba będzie złożyć listy kandydatów z podpisami.

W ostatnim czasie - w Polsce lub z udziałem Polaków - doszło do wielu tragicznych wypadków z udziałem statków powietrznych. Tylko w ostatnich tygodniach było ich kilka. Często miały miejsce podczas pokazów bądź zawodów lotniczych. Przedstawiamy niektóre z nich.

Tragiczny wypadek w krakowskiej Nowej Hucie: samolot spadł na dom. - Z awionetki zostało bardzo niewiele, poskręcane blachy, w środku są z całą pewnością ciała - relacjonował rzecznik małopolskiej policji Dariusz Nowak. Zginęły wszystkie osoby na pokładzie maszyny - pilot i trójka dzieci. Budynek stanął w płomieniach, jego mieszkańcy uciekli przez okna.

- Ja znam się na życiu. Chodzę do sklepu, wychowuję dwie córki - tak Grzegorz Napieralski odniósł się do słów Donalda Tuska, którymi lider SLD poczuł się obrażony. Napieralski zapewnił też, że jest gotowy, by być premierem.

Pierwsza Dama Anna Komorowska - w porozumieniu z MSZ, Ministerstwem Sprawiedliwości i Rzecznikiem Praw Dziecka - podjęła interwencję w sprawie Białorusinki Maryny Tur i jej córki. Kobieta przebywa w areszcie. Ma być deportowana na Białoruś. Od czasu zatrzymania - alarmują media - nie ma kontaktu z pięcioletnią córką.

Na policję zgłosił się właściciel srebrnego nissana, który wczoraj wieczorem śmiertelnie potrącił dwie osoby. To on prowadził samochód w momencie wypadku i przyznał się już do jego spowodowania.

- Poseł SLD Witold Gintowt-Dziewałtowski został w niedzielę wykluczony z klubu Sojuszu - poinformował rzecznik SLD Tomasz Kalita. Klub zebrał się w Warszawie po niedzielnej konwencji Sojuszu. Wcześniej poseł pojawił się na konferencji PO. Mówił, że w SLD "skończył się popyt na fachowców".

Samochód z silnikiem skutera, stare karetki, wozy strażackie, limuzyny zjechały na Bemowo na trzeci już zlot Zlot Gwiaździsty Pasjonatów Zabytkowej Motoryzacji. Impreza z roku na rok nabiera rozmachu. W tym roku wzięło w niej udział kilkuset miłośników motoryzacji. Na zakończenie pojazdy przejechały ulicami stolicy.

Jedna osoba nie żyje, a druga została ranna w wypadku motolotni, do którego doszło w niedzielę wczesnym popołudniem w miejscowości Wicewo w powiecie białogardzkim (woj. zachodniopomorskie). Z niewiadomych przyczyn maszyna spadła na ziemię.

26-letni taternik z Elbląga spadł ze szlaku wspinaczkowego w rejonie Wyżnego Czarnostawiańskiego Kotła w Tatrach. Mężczyzna w stanie ciężkim został przetransportowany śmigłowcem do zakopiańskiego szpitala.

- Przypomnijcie sobie kampanię prezydencką. Pamiętam jak złożono mnie do politycznego grobu i postawiono krzyżyk. Później, przez dwa tygodnie, ci co nas atakowali, stali w kolejce do mnie prosząc o wasze głosy. 9 października znowu staną w kolejce, bo nie da się zmienić Polski bez Sojuszu Lewicy Demokratycznej - powiedział Grzegorz Napieralski podczas krajowej konwencji SLD. W warszawskiej hali Expo zebrało się ponad 800 działaczy SLD z całej Polski.

- Gdy widzę, że w sondażach mamy 15 proc. przewagi nad PiS, to mi się robi zimno. To nieprawda, w rzeczywistości prowadzimy o parę punktów – powiedział w wywiadzie dla "Newsweeka" marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna z PO. Jego zdaniem, jeśli PO wygra wybory, to premierem powinien zostać Donald Tusk.

Były szef klubu PO i poseł tej partii Zbigniew Chlebowski zdecydował, że wystartuje do Senatu - dowiedziała się TVN24. Będzie kandydował z Komitetu Wyborczego Zbigniewa Chlebowskiego.

- W SLD poważna debata została zdewastowana przez politykę personalnych manipulacji i gier - zarzucił SLD minister ds. wykluczonych Bartosz Arłukowicz. Na ponad godzinę przed krajową konwencją SLD, na której zaprezentowany ma zostać nowy program wyborczy partii, dowodził, że Sojusz nie ma nic do zaproponowania i "utracił lewicowość". Ten sam wybieg zastosował wczoraj premier Donald Tusk. "Przykrył" kongres PiS proponując partii Jarosława Kaczyńskiego starcie w telewizyjnych debatach.