Wiceszef GiS: Aresztowaliśmy już około tonę soli

Aresztowaliśmy już ok. tonę soli. Badania, które będą znane za kilka dni, odpowiedzą czy jest szkodliwa dla zdrowia. Ufam, że nie - powiedział w TVN24 Jan Orgelbrand, zastępca Głównego Inspektora Sanitarnego. Próbki soli przemysłowej trafią dziś do Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Eksperci sprawdzą czy sól zawiera niebezpieczne substancje chemiczne.

CBŚ uderzyło w "pirotechników". Chwalili się w internecie

20 osób, w tym siedmioro nieletnich, zatrzymał Wydział do Zwalczania Aktów Terroru Centralnego Biura Śledczego KGP. Akcję przeprowadzono w 20 miastach. Policja namierzyła "pirotechników" dzięki analizie portali internetowych i serwisu YouTube, gdzie chwalili się oni swoimi osiągnięciami i wymieniali informacjami nt. konstruowania ładunków wybuchowych domowej roboty.

Sami sprawdzimy, czym oddychamy

Jeśli w życie wejdą zmiany w ustawie o ochronie środowiska, każdy będzie mógł niedługo sam sprawdzić w internecie aktualne stężenie pyłów w swojej miejscowości. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska będzie podawać te dane na swojej stronie internetowej.

Hofman: Układ PiS z PSL i rząd fachowców

- Gdyby koalicja się nie dogadała, bylibyśmy gotowi na konstruktywne wotum nieufności, rząd fachowców, być może rozmowy z Pawlakiem. Koalicja z rządem fachowców, byleby powstrzymać sięganie do kieszeni Polaków jest lepsza niż to co jest - powiedział w programie "Jeden na Jeden" w TVN24 rzecznik PiS Adam Hofman, pytany o tarcia koalicyjne ws. reformy emerytalnej.

PO szykuje legalizację związków partnerskich

Prawne przywileje zastrzeżone dotąd dla małżeństw mają być dostępne także dla par, które nie zamierzają brać ślubu. Zakłada to projekt ustawy, który w połowie marca ma złożyć w Sejmie Platforma Obywatelska - pisze "Polska The Times".

Skazany na 25 lat. Pomógł telefon

Niemal sześć lat po zamordowaniu młodej dziewczyny jej oprawca został skazany na 25 lat więzienia. Marek Z. wpadł w ręce policji, ponieważ po latach od zabicia Joanny dał jej telefon swojej żonie. Po zatrzymaniu przyznał się do morderstwa i wskazał gdzie zakopał ciało.

"Mam teraz ślęczeć nad tym małym obrazkiem?"

Polscy posłowie oswajają się z XXI wiekiem. Do rąk wybrańców narodu trafiły tablety, które mają zastąpić dotychczas masowo drukowane na papierze dokumenty. Jak zapewnia marszałek Ewa Kopacz, nie jest to kosztowny wydatek na zbędne luksusy. 1,5 miliona złotych wydanych na tablety ma się zwrócić podczas tej kadencji Sejmu dzięki rezygnacji z drukowania ton dokumentów, które od teraz będą dostępne w wersji cyfrowej.

Tajemnicze "samobójstwo" sprzed lat. Powrót sprawy

Ciało Marka Stróżyka znalazła jego partnerka. Wisiało na kablach przyczepionych do sufitu. Milicja stwierdziła samobójstwo. Świadkowie i bliscy twierdzą, że to nieprawdopodobne. Pomimo tego, sprawę błyskawiczne umorzono. Później dowody zniknęły. Świadkowie i partnerka mężczyzny twierdzą, że już w III RP byli zastraszani, gdy próbowali dociekać prawdy. W tle tajemniczej sprawy przewija się wojskowy wywiad PRL, z którym współpracował Stróżyk.

Po cichu powstawał dokument idący dalej niż ACTA

Dane o internautach miały być gromadzone przez dostawców internetu i przekazywane bez żadnej kontroli prywatnym organizacjom. Takie zapisy zawierało porozumienie przygotowywane dyskretnie pod patronatem ministra Bogdana Zdrojewskiego. O pracach nad tymi przepisami przez przypadek dowiedział się Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Interweniował stwierdzając, że dokument jest bezprawny. Prace wstrzymano.

Kulisy afery. Eksperci: ta sól jest groźna dla zdrowia

Do tej pory w związku z tzw. aferą solną zatrzymano pięć osób. Są one podejrzane o to, że przez kilka lat przemysłowa, niejadalna sól mogła trafiać do wędlin, chleba czy ryb. Odbiorcami były nie tylko małe i średnie firmy, ale też potentaci przemysłu spożywczego. Eksperci nie mają wątpliwości - zawarte w tzw. soli wypadowej zanieczyszczenia mogą przekształcać się w substancje rakotwórcze.

Duda: Pawlak nie wyklucza rozpadu koalicji

Szef NSZZ "Solidarność" Piotr Duda, który spotkał się z PSL powiedział, że Waldemar Pawlak podczas rozmowy nie wykluczył rozpadu koalicji w związku z proponowanymi zmianami w systemie emerytalnym. Sam szef ludowców stwierdził zaś, że "sucha" propozycja ws. reformy emerytalnej skupiona tylko na wydłużeniu wieku emerytalnego nie wystarczy, by rozwiązać problemy społeczne.

"Nie pchajcie nas do łóżka z Palikotem"

- Nie znamy partnera i nie chcemy pchać się do jednego łóżka. SLD jest rozważny i romantyczny, a Palikot chciałby nas do tej alkowy wciągnąć na siłę - powiedział w "Faktach po Faktach" Włodzimierz Czarzasty ze "Stowarzyszenia Ordynacka".

Wyciągnęli auto z Odry. Ofiarą 53-latek

Samochód, który przed południem wpadł do Odry w Szczecinie, został już wyciągnięty na powierzchnię. Ofiara to 53-letni mężczyzna. - Akcja była trudna. Działania były prowadzone praktycznie po omacku - powiedział Jarosław Jarczewski ze szczecińskiej straży pożarnej.

Staranował przystanek. Poszukiwania kierowcy

Trwają poszukiwania kierowcy mercedesa, który w czwartkowe popołudnie wjechał w przystanek tramwajowy na jednej z gdańskich ulic. Kierowca po zdarzeniu pozostawił pojazd i uciekł. Zdjęcia z miejsca zdarzenia zamieścili nasi internauci.

"Z ACTA może wyjdziemy nie bardzo poobijani"

- W sprawie ACTA wszyscy są lekko zdeprymowani, ale może wyjdziemy z tego nie bardzo poobijani - powiedział premier Donald Tusk tuż przed szczytem UE w Brukseli. Według premiera, dzięki młodym Polakom przywódcy "przestawili" swoje myślenie w stronę wolności internautów, a nie tylko ochrony praw twórców.

"ACTA nie zagrozi lekom generycznym"

Leki generyczne nie stanowią w rozumieniu ACTA towarów pirackich, w związku z czym umowa ta nie miałaby więc wpływu na ich dostępność - zapewniło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji. W opublikowanej na stronie internetowej kolejnej części odpowiedzi na pytania zgłoszone w czasie debaty o ACTA rząd zapewnił także, że w jej ramach nie przewiduje się odcinania dostępu do internetu.

Sprawa soli była już w prokuraturze. 12 lat temu

Sprawa mieszania soli przemysłowej ze spożywczą już raz trafiła do prokuratury. W 2000 roku zgłoszono ją Prokuraturze Rejonowej w Toruniu. Śledztwo zostało wówczas umorzone ze względu na brak dowodów.

Wyniki badań podejrzanej soli w przyszłym tygodniu

Prawdopodobnie w przyszłym tygodniu będzie wiadomo, czy zabezpieczone przez policję próbki soli przemysłowej zawierają substancje chemiczne szkodliwe dla zdrowia. Próbki mają przebadać eksperci z Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach.

Księgowa wyłudziła 5 mln zł

Przywłaszczenie ponad pięciu mln zł zarzuciła prokuratura głównej księgowej Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu (ZIKiT) w Krakowie, Iwonie Cz., oraz przedsiębiorcy Andrzejowi D. Obojgu podejrzanym grozi do 10 lat więzienia.

"Prawda w dalszym ciągu zakłamywana"

- Polska musi się zmienić, aby prawda o bohaterach stała się powszechna - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas uroczystości upamiętnienia w Piaskach (Lubelskie) ostatniego partyzanta podziemia niepodległościowego Józefa Franczaka, pseud. Lalek.

Śmiertelne zderzenie z ciężarówką

Jedna osoba zginęła w wyniku czołowego zderzenia skody z ciężarówką. Do wypadku doszło w południe na drodze krajowej nr 14 w okolicach Kłocka pod Sieradzem (woj. łódzkie). Są utrudnienia w ruchu. Policjanci wyznaczyli objazdy. Informacje o zdarzeniu zamieściły na swoich profilach w Kontakcie 24 serwisy: nasze.fm oraz sieradz.com.pl.

W paczce Ciemniewskiego nie ma donosów TW "Bolka"

W paczce zawierającej dokumenty z prac komisji Jerzego Ciemniewskiego, która została powołana po słynnej "nocy teczek", nie ma ani jednego dokumentu, ani nawet jego kopii, wytworzonego przez Służbę Bezpieczeństwa - dowiedział się portal tvn24.pl ze źródeł w Kancelarii Sejmu. Pracownicy IPN-u zakończyli już przeglądanie materiałów.

Strzelanina w stolicy. Akcja CBŚ

Strzelanina na ulicy Niewielkiej w Warszawie. Mężczyzna, którego funkcjonariusze CBŚ chcieli zatrzymać, staranował policyjny samochód. – Policjanci strzelili w oponę, nikt nie został ranny – informuje Mariusz Sokołowski z KGP.

25 lat za zabójstwo studentki

Na 25 lat więzienia Sąd Okręgowy w Katowicach skazał Marka Z. oskarżonego o zabójstwo i próbę gwałtu na 19-letniej studentce z Czechowic-Dziedzic (woj. śląskie). Joanna Surowiecka została zamordowana w pobliżu dworca PKP w Goczałkowicach-Zdroju - jechała na egzamin.

Stadion opustoszał w 6 minut

- To był wielki dzień dla Warszawy i egzamin dla mieszkańców, kibiców oraz służb mundurowych - powiedziała Hanna Gronkiewicz-Waltz na konferencji podsumowującej czwartkowy mecz Polska-Portugalia. Jak dodała, sprawdziły się m.in. rozwiązania związane z organizacją ruchu i dodatkową komunikacją miejską.

"Walczyli z imieniem Polski na ustach, bez własnego państwa"

Chciałbym, żeby tradycja żołnierzy wyklętych czy zapomnianych, żołnierzy tragicznych, trwała jako pamięć o warunkach niezwykle trudnych, które zdołaliśmy przeżyć i zamienić na wolność, niepodległość i demokrację - powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Dziś po raz 2. obchodzimy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, czyli żołnierzy zbrojnego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski aż do 1963 roku.

Obozowisko "wyklętych" na Centralnym

Ustawili sztuczne świerki, przynieśli chleb, konserwy i sztuczne ognisko - na peronie 3. Dworca Centralnego stowarzyszenie Studenci dla Rzeczpospolitej zaaranżowało miejsce odpoczynku oddziału partyzanckiego. Wszystko po to, by upamiętnić obchodzony w Polsce po raz drugi Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Ma prawie 100 lat i zagrała w pokera. Będzie kara?

Hazard jest na Cyprze nielegalny i tamtejszy wymiar sprawiedliwości uznał, że nie można zrobić wyjątku nawet dla pewnej 98-letniej pani, przyłapanej ponad dwa lata temu na partyjce pokera z koleżankami. Staruszce może grozić nawet pół roku więzienia.