Kaczyński: Jedność Polaków rozbito, aby zapomnieć o katastrofie. Nie udało się

- Mamy prawo walczyć o prawdę i mamy obowiązek tej walki - mówił w środę do zgromadzonych na Krakowskim Przedmieściu tłumów Jarosław Kaczyński. Szef PiS apelował, by starać się, "żeby Polska trwała". - Będzie trwała, bo są w Polsce miliony patriotów, którzy nie dadzą się zmanipulować. Póki my żyjemy, to Polska nie umarła - przekonywał Kaczyński.

Nie rozpoczęto badań próbek z wraku? Błyskawiczna reakcja prokuratury

Podczas środowego posiedzenia zespołu parlamentarnego ds. wyjaśnienia przyczyn katastrofy smoleńskiej mec. Piotr Pszczółkowski stwierdził, że Centralne Laboratorium Kryminalistyczne "od grudnia nie rozpoczęło do tej pory badań", które mają dać jednoznaczną odpowiedź, czy na wraku Tu-154 wykryto ślady materiałów wybuchowych. Reakcja prokuratury pojawiła się po kilkudziesięciu minutach: "Proces badawczy trwa".

Kaczyński na Powązkach oddał hołd ofiarom katastrofy Tu-154 M

To wina prezydenta Bronisława Komorowskiego i premiera Donalda Tuska - tak Jarosław Kaczyński odpowiedział reporterowi jednej z zagranicznych stacji na pytanie, dlaczego katastrofa smoleńska dzieli Polaków. Wcześniej złożył wieńce i zapalił znicze na grobach ofiar na wojskowych Powązkach. Modlił się też przed Pałacem Prezydenckim.

"Od początku był mętlik informacyjny. Za późno, by to naprawić"

Podziały polityczne i społeczne, które powstały po katastrofie smoleńskiej, to przede wszystkim efekt złej polityki informacyjnej. Dzisiaj jest już za późno, by to naprawić - taką tezę stawia płk Edmund Klich, były przewodniczący Polskiej Komisji Badania Wypadków Lotniczych. Według niego największa słabość "raportu Millera" polega właśnie na tym, że jego autorzy nie zadbali o "jasność przekazu" z ich badań. - Uznali, że sam raport jest tak doskonały, iż nie muszą tego robić - ocenia.

Deresz: Zamiast modlitwy są krzyki. To niegodne

Zamiast refleksji, skupienia i modlitwy w związku z katastrofą smoleńską, są demonstracje, okrzyki i hałas. To przykre, smutne i niegodne - powiedział we "Wstajesz i wiesz" Paweł Deresz, mąż zmarłej w katastrofie smoleńskiej Jolanty Szymanek-Deresz.

Gazowe zamieszanie

Najpierw raport, a dopiero po nim ewentualne decyzje personalne. W dokumencie mają znaleźć się wszystkie okoliczności towarzyszące podpisaniu przez EuRoPol Gaz i Gazprom memorandum ws. Jamału II. Premier zlecił to zadanie ministrowi spraw wewnętrznych. Na biurko Donalda Tuska raport musi trafić najpóźniej za tydzień.

70 lat temu na jaw wyszedł mord w Katyniu

11 kwietnia 1943 r. radio niemieckie podało informację o odkryciu w Katyniu zbiorowych grobów polskich oficerów. Decyzję o ich rozstrzelaniu wraz z innymi jeńcami polskimi podjęło Biuro Polityczne KC WKP(b) 5 marca 1940 r. W sumie w wyniku tej decyzji zgładzono około 22 tys. obywateli polskich.

Premier: W tej politycznej wrzawie warto pomyśleć o 96 ofiarach

- Gorąco wierzę, że nadejdzie taki dzień, kiedy ta smutna, tragiczna rocznica nie będzie Polaków dzieliła i że będzie możliwa wspólna refleksja i modlitwa, bez złych emocji. Tego chcieliby także ci, którzy tam zginęli, gdyby dziś byli z nami - powiedział premier Donald Tusk na warszawskich Powązkach, gdzie złożył wieniec i zapalił znicz pod Pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

Wskazali już winnych i mówią "niet" ws. wraku. Jak śledztwo smoleńskie prowadzą Rosjanie

Były deklaracje pełnej współpracy z polskimi prokuratorami i jak najszybszego zakończenia śledztwa smoleńskiego. Tymczasem trzy lata po katastrofie końca czynności śledczych rosyjskich nie widać, a strona rosyjska, mówiąc o tamtych wydarzeniach za wykładnię przyjmuje raport MAK sprzed ponad dwóch lat, orzekający o winie Polaków. Polskie zastrzeżenia do zachowania Rosjan pojawiły się już kilka miesięcy po katastrofie. Liczne monity i wizyty prokuratora generalnego w Moskwie niewiele pomagają, a symbolem stanowiska Rosji ws. śledztwa stał się problem zwrotu wraku tupolewa.

1000 dni śledztwa, 2000 protokołów przesłuchań, 500 tomów akt. Co do dziś ustalono w smoleńskim śledztwie?

Rok temu zamach na polskiego prezydenta pod Smoleńskiem dopuszczał co piąty Polak. Dziś co trzeci. Pojawiają się też kolejne wątpliwości dotyczące tego, co na wraku tupolewa znaleźli polscy eksperci. Jeszcze tylko „cząsteczki TNT”, czy już „ślady trotylu”? Odpowiedzi na to pytanie ciągle nie ma. Podobnie jak na wiele innych, dotyczących katastrofy smoleńskiej i efektów prac prokuratorów.

Dzień pamięci. Od Powązek po Wawel

W trzecią rocznicę katastrofy prezydenckiego Tu-154M w Smoleńsku w całej Polsce i poza nią odbędą się uroczystości upamiętniające ofiary. Oficjalne uroczystości rozpoczną się rano na Cmentarzu Powązkowskim. Nieoficjalne obchody będą trwały do wieczora.

Rządowa delegacja leci do Smoleńska. Bez rodzin ofiar

Przedstawiciele polskich władz wyruszyli przed północą 9 kwietnia do Smoleńska w związku z trzecią rocznicą katastrofy rządowego Tu-154M. Jak powiedział szef kancelarii premiera Jacek Cichocki, rząd uznał, iż tragedię należy też uczcić w jej miejscu. Polacy mają złożyć wieńce pod obeliskiem upamiętniającym tragedię.

Białystok pamięta o Smoleńsku. Marsz ulicami miasta

Kilkaset osób uczestniczyło we wtorek wieczorem w Marszu Pamięci, zorganizowanym w Białymstoku w przededniu 3. rocznicy katastrofy smoleńskiej. Uczestnicy przeszli przez centrum miasta przed pomnik upamiętniający ofiary katastrofy, gdzie po modlitwach zapalono znicze.

Trzy lata po katastrofie. "To premier powinien odpowiadać na pytania, a nie komisja"

- To premier powinien odpowiadać na pytania ws. katastrofy smoleńskiej, bo to jest jedyny problem polityczny w Polsce w tej chwili - uważa Andrzej Urbański, były szef Kancelarii Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który był gościem w "Kropce nad i". Urbański jest zdania, że "rząd sobie w tej sprawie nie radzi", a pomysł powołania nowej komisji Macieja Laska jest zły. - Rząd też popełnił błędy, ale przy tym co zrobił Kaczyński to jest prawie święty - ripostował Władysław Frasyniuk, były opozycjonista.

Miller o Oleksym: Zmiana poglądów jest wyrazem inteligencji

- Czasami, zwłaszcza gdy się chce powiedzieć zbyt wiele i zbyt szybko człowiek popełnia błędy, ale kiedy wysłucha rożnych punktów widzenia, może powiedzieć: powiedziałem coś za wcześnie - tak szef SLD Leszek Miller komentował dzisiejszą wypowiedź Józefa Oleksego. Ten wycofał się z krytycznych słów pod adresem Lecha Wałęsy i dał przyzwolenie na obecność byłego prezydenta na Kongresie Lewicy.

NIK krytycznie o PKP PLK. Dostało się też Nowakowi

- Od 2010 r. do połowy 2012 r. PKP PLK realizowały inwestycje nieterminowo, a nawet niezgodnie z prawem - poinformowała Najwyższa Izba Kontroli. Spółka odpowiada, że wzmocniła nadzór nad inwestycjami, a na wiele niekorzystnych okoliczności nie miała wpływu.

"Dokument Episkopatu ws. in vitro zawiera ewidentne kłamstwa"

Sprzeciw wobec in vitro, aborcji, eutanazji i antykoncepcji wyrazili biskupi w dokumencie bioetycznym Episkopatu. In vitro uznali za źle realizowane pragnienie bezpłodnych par. - Większość zarzutów w dokumencie Episkopatu jest od dawna nieaktualna. Zawiera on ewidentne kłamstwa - stwierdziła Anna Krawczak ze Stowarzyszenia na Rzecz Leczenia Niepłodności i Wspierania Adopcji "Nasz Bocian".

Wałęsa o Oleksym: Niski, stary komuch

- To mógł powiedzieć tylko Oleksy - niski, stary komuch - tak krytyczną wypowiedź Józefa Oleksego nt. udziału w Kongresie Lewicy Lecha Wałęsy komentuje były prezydent. Wyjaśniał też, dlaczego bierze udział w imprezie. - Trzeba zabrać lewicy pojęcie opiekuńczości i wiele innych rzeczy. (...) Forum jest miejscem, gdzie można dokładnie to wyartykułować - wyjaśnił. I zapewniał: nie jadę tam klaskać.

Jaruzelski na badaniach. Spotkanie z Millerem przełożone

We wtorek nie dojdzie do spotkania Millera z gen. Wojciechem Jaruzelskim. Szef SLD miał mu wręczyć zaproszenie na zaplanowany na czerwiec Kongres Lewicy. Ze względu na stan zdrowia byłego prezydenta spotkanie odbędzie się w środę. Zaproszenie przyjął już Lech Wałęsa. Józef Oleksy, który deklarował, że z tego powodu nie zjawi się na spotkaniu, zmienił jednak zdanie. - W gorączce politycznej mówi się różne słowa - stwierdził Leszek Miller.

Przed wylotem premier na Powązkach. "Nie idę tam po to, by buczeć"

Termin mojego wyjazdu do Nigerii jest niefortunny, bo spodziewałem się tego typu komentarzy - stwierdził premier Donald Tusk, w reakcji na zarzuty, że w 3. rocznicę katastrofy smoleńskiej, zamiast być w kraju, wybiera się do Nigerii. - Ale z punktu tradycyjnego i godnego - tak, jak potrafię - czczenia tej rocznicy, to nic nie zmienia - ocenił szef rządu.

Tusk: gwarantem bezpiecznych emerytur jest państwo i ZUS

- Niezależnie od intencji tych, którzy OFE stworzyli, to nie są instytucje, które gwarantują Polakom wysokie emerytury - powiedział premier Donald Tusk. Jak zaznaczył, "poziom bezpieczeństwa przyszłych emerytur w OFE i ZUS jest identyczny", a państwo odgrywa tu kluczową rolę.