Program PiS w oczach ekspertów

Repolonizacja, polska energetyka i polska ziemia. Polityczno-gospodarcze motto PiS konfrontujemy z opiniami ekonomistów. Najważniejsze tezy weekendowego wystąpienia Jarosława Kaczyńskiego, niezależnie od ośrodków, w których eksperci pracują i sympatii politycznych, które mają, oceniają zgodnie: większość postulatów to katastrofa albo mrzonki.

Elbląg: nie wszyscy radni złożyli ślubowanie

Wybrani w wyborach przedterminowych radni Elbląga spotkali się w poniedziałek na pierwszej sesji. Większość z nich odebrała zaświadczenia o wyborze na radnego i złożyła także uroczyste ślubowanie. Ale nie wszyscy.

Zientarski po wypadku w Poznaniu: Po co takie samochody produkujemy?

- Doszliśmy do schizofrenii motoryzacyjnej. Samochody mają tysiąc koni, mogą jechać 350 km/h. Po co je produkujemy? - pytał Włodzimierz Zientarski, dziennikarz motoryzacyjny w "Faktach po Faktach". Zastanawiał się, czy da się w przyszłości uniknąć takich wypadków, do jakiego doszło w niedzielę na pokazie motoryzacyjnym w Poznaniu. Na prostym odcinku drogi samochód uderzył tam w krawężnik, odbił się od niego i wjechał w publiczność. Rannych zostało 17 osób.

Piechociński atakuje partie za wydatki. "Karty na stół"

- Niektóre ugrupowania psują obecny system finansowania partii, ponieważ nieracjonalnie wydają pieniądze - uważa wicepremier Janusz Piechociński. Pośrednio wskazał, że są to m.in. PiS i PO. - Tablice, banery, wielkie kongresy, wielkie sale, zloty. To wszystko kosztuje. Współudział w różnych marszach, przemarszach, w których funduje się autobusy. Mamy w tym roku wybory, żeby z taką intensywnością prowadzić kampanię każdego dnia? - pytał.

Śmiertelne potrącenie w okolicach Ustki

76-latek nie przeżył zderzenia z toyotą auris, do którego doszło w miejscowości Zimowiska pod Ustką. Na miejscu jest policja i prokurator. Kobieta prowadząca toyotę była trzeźwa.

Czekali 350 lat na most. Jest już prawie gotowy

Ma 565 metrów długości i po 350 latach połączy gminy leżące po dwóch stronach Odry. W Brzegu Dolnym kończy się budowa mostu. Dla mieszkańców oznacza to, że niebawem przez rzekę będą mogli przeprawić się o każdej porze.

Jeden gram za 11,5 tys. zł. Narkotyk z Chin w rękach celników

Jeden z najniebezpieczniejszych i najdroższych narkotyków na świecie, o zabójczym działaniu psychodelicznym, odkryli śląscy celnicy w przesyłce wysłanej z Chin do mieszkańca południowej Polski. Zatrzymana ilość to zaledwie 57 gramów, ale jej wartość szacuje się na 650 tysięcy złotych.

Muzeum Zegarów Wieżowych wraca 7 lat po pożarze

W poniedziałek, siedem lat po pożarze kościoła św. Katarzyny w Gdańsku, ponownie otwarto działające w świątyni Muzeum Zegarów Wieżowych. Mimo że było nieczynne, przez ostatnie lata wzbogaciło się o kilka nowych eksponatów.

Sprawdzają, czy hałda fosfogipsów truje Bałtyk

Fińscy i polscy naukowcy sprawdzają, czy hałda fosfogipsów w Wiślince nieopodal Gdańska truje Bałtyk. Decyzję o przeprowadzeniu wspólnej kontroli podjęto po publikacji fińskiej fundacji, według której każdego roku 540 ton fosforu przedostaje się ze składowiska do Bałtyku.

Chcą odwołać prokuratora za sprawę swastyk

Jest wniosek o odwołanie szefa Prokuratury Rejonowej Białystok-Północ, który odmówił wszczęcia śledztwa w sprawie swastyki namalowanej na murze, argumentując, że swastyka niekoniecznie musi być kojarzona z faszyzmem, bo "w Azji jest powszechnie stosowanym symbolem szczęścia i pomyślności". Jak ocenił prokurator okręgowy z Białegostoku, to nie jedyna sprawa, w której prokuratura rejonowa Białystok-Północ podjęła błędną decyzję ws. odmowy wszczęcia śledztwa lub jego umorzeniu.

Poznań będzie mieć internet... z wiatru

Dzięki nowoczesnej EKOławce, napędzanej siłą wiatru będzie można połączyć się z WiFi, a także podładować telefony komórkowe i laptopy. Mieszkańcy Poznania zdecydują, gdzie stanie ten nowoczesny mebel

Kraków czyta na przystankach

Na przystankach komunikacji miejskiej w Krakowie od poniedziałku wiszą plakaty prezentujące książki. Wystarczy za pomocą telefonu komórkowego zeskanować kod QR, by bezpłatnie pobrać fragment i czytać np. w tramwaju.

Były prezes NFZ oskarżony. Wykorzystał władzę, by uniknąć komornika?

Były szef NFZ Jacek P. oskarżony o to, że utrudniał egzekucję długu na rzecz byłej żony. Akt oskarżenia wobec niego oraz sześciu innych urzędników trafił właśnie do warszawskiego sądu. Postawione P. zarzuty dotyczą m.in. podejrzenia przekroczenia uprawnień. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Po 22 latach odzyskano obraz warty 100 tys. zł

Policjanci odzyskali skradziony w 1991 roku obraz "Portret Józefa Chełmońskiego" Kazimierza Alchimowicza. Warte ok. 100 tys. zł dzieło, którego właścicielem jest Muzeum Sztuki w Łodzi, odnaleziono w Gdańsku u byłej właścicielki galerii sztuki.

Wjechał w tłum. "Sprawa ma charakter skomplikowany"

40-letni Norweg, zatrzymany wczoraj po wypadku na Gran Turismo w Poznaniu, nie został jeszcze przesłuchany - poinformowała w poniedziałek po południu prokuratura. Zapewniła jednocześnie, że mężczyzna był trzeźwy i "nie był pod wpływem środków odurzających". Rzecznik organizatora zapewnia, że impreza została zorganizowana zgodnie ze wszystkimi normami.

"Niepłodność nie jest lewicowa, ani prawicowa, to choroba". Rusza refundacja in vitro

- Takiego programu jeszcze w Polce nie było. Chcemy, aby uświadomił nam, że niepłodność nie jest ani lewicowa, ani prawicowa, (...) to jest po prostu choroba - powiedział minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. - Mówię stanowcze nie wszystkim tym, którzy straszą Polaków in vitro - dodał. Od dziś do wybranych klinik leczenia niepłodności mogą się zgłaszać pary, które chcą skorzystać z rządowego programu refundacji in vitro.

Prezydent odda hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej

14 lipca prezydent Bronisław Komorowski uczci ofiary zbrodni wołyńskiej w Łucku na Ukrainie - dowiedziała się Polska Agencja Prasowa ze źródeł zbliżonych do Pałacu Prezydenckiego. 11 lipca w Warszawie Komorowski odda hołd polskim ofiarom zbrodni OUN-UPA z lat 1943-45. Chce też zabiegać o powstanie na Ukrainie cmentarzy ofiar zbrodni wołyńskiej.

Miller: Tusk ma rację w sporze z Kaczyńskim

To Donald Tusk ma rację w sporze dotyczącym pakietu klimatycznego. Pierwsze podpisy ze strony polskiej zostały złożone w tej sprawie za czasów braci Kaczyńskich – mówił na antenie TVN24 Leszek Miller, szef SLD. Jarosław Kaczyński i Donald Tusk oskarżają się wzajemnie o niekorzystne dla Polski ustalenia w pakiecie klimatycznym.

"Nie będę przyjmował lekcji od Balcerowicza"

Jarosław Gowin jest ekspertem od wszystkiego. Od prawa, a teraz okazuje się, że także od ekonomii - ironizował w "Jeden na jeden" Jacek Rostowski, minister finansów, pytany o twierdzenie byłego ministra sprawiedliwości, że to, co robi rząd ws. OFE to kontrreforma. Dodał też, że nie zamierza "brać lekcji" od Leszka Balcerowicza.