"Głowa ministra Sienkiewicza leży już na talerzu", ale "to nie koniec Platformy"

- Będzie niesmacznie, amoralnie. Będziemy mówili o kryzysie państwa, ale po dwóch-trzech miesiącach ta afera minie. To nie jest żaden koniec Platformy - ocenia Norbert Maliszewski. Ekspert od marketingu politycznego w rozmowie dla TVN24 stwierdza, że podczas zapowiedzianej na poniedziałek konferencji "Donald Tusk będzie chciał się zachować, jak dobry car i pokarać złych bojarów." - Głowa ministra Sienkiewicza leży już na talerzu - dodał.

"Nie ujawniono tajemnicy państwowej ani informacji ze śledztwa"

Odpowiedzialność prawna za upublicznienie treści spoczywa na tym, który je publikuje - mówi b. minister sprawiedliwości Zbigniew Ćwiąkalski. Podkreśla jednak, że - przynajmniej na razie - nie widzi "odpowiedzialności, do której można by zastosować przepisy kodeksu karnego". - Nie ma tam informacji, które mogłyby być tajemnicą państwową, nie ujawniono informacji ze śledztwa - tłumaczy.

"Ktoś chciał zaszkodzić dworowi wokół premiera. Tusk bez wyjścia"

- Dlaczego teraz opublikowano te informacje, a nie dwa tygodnie przed wyborami, kiedy miałyby dużo większy rezonans polityczny? - zastanawiał się na antenie TVN24 dr Sławomir Sowiński z Instytutu politologii UKSW. Postawił tezę, że za opublikowanymi rozmowami stoi ktoś z Platformy. Ktoś, kto nie chciał zaszkodzić partii, ale dworowi wokół premiera i samemu premierowi. - To musi prowadzić, co najmniej, do wniosku o wotum zaufania, a być może do skrócenia kadencji i rozpisania wyborów - stwierdził.

Rozmowa Nowaka z Parafianowiczem o kontroli finansów żony byłego ministra

Tygodnik "Wprost" podał w sobotę, że jest w posiadaniu nagrań m.in. z rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o tym, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego i tym samym pomógł PO w trudnych wyborczych latach. Druga rozmowa miała mieć miejsce na początku lutego 2014 roku i brać w niej mieli udział b. minister transportu Sławomir Nowak, b. wiceminister finansów Andrzej Parafianowicz oraz były szef GROM-u Dariusz Zawadka.

Zabił ojca, bo wypomniał mu brak pracy? Wpadł po obławie

28-letni mieszkaniec Pabianic (woj. łódzkie) odpowie za zabójstwo ojca. Podejrzany usłyszał w niedzielę prokuratorskie zarzuty po tym, jak kilkukrotnie uderzył 66-letniego ojca siekierą. Przed zabójstwem mężczyźni kłócili się o brak pracy 28-latka. Morderca przyznał się do winy, grozi mu dożywocie.

Czy kolejna afera podsłuchowa obali rząd?

Opozycja domaga się dymisji rządu. Czy jutro na zapowiadanej konferencji prasowej premiera możemy się spodziewać takiej decyzji? Będą o tym rozmawiać goście pierwszej części programu "Fakty po faktach": Jacek Sasin (PiS) i Andrzej Halicki (PO). Następnie o nieoficjalnych rozmowach prezesa NBP i szefa MSW Grzegorz Kajdanowicz porozmawia z Januszem Palikotem (TR).

"Po prostu buldogi wynurzyły się spod dywanu"

Po takiej kompromitacji państwo należy stworzyć od nowa - tak komentuje Janusz Korwin-Mikke taśmy opublikowane przez tygodnik "Wprost". Jego zdaniem, za przeciekiem z tajnych spotkań mają stać skłócone ze sobą służby specjalne.

"Korupcja polityczna", "tryb mafijny", "prymitywny żargon"

- Być może jest to atak na samego ministra Bartłomieja Sienkiewicza skierowany z wewnątrz - mówił w TVN24 socjolog, prof. Henryk Domański, komentując nagranie rozmowy szefów MSW i NBP, którą opublikował tygodnik "Wprost". Politolog, prof. Wawrzyniec Konarski, zwrócił uwagę na "prymitywny żargon" wypowiedzi obu polityków.

Zabija rocznie 5 tysięcy Polek, 13 każdego dnia. "Wszyscy wolą nagłaśniać sukcesy"

Połowa pacjentek z rakiem piersi w zaawansowanym stadium odczuwa ból, który zakłóca normalne życie i czuje się źle postrzegana przez społeczeństwo. Choć statystycznie 13 Polek umiera każdego dnia na tę chorobę, to niewiele się słyszy o tych kobietach. - Nikt nie chce przypominać sobie, że rak piersi może być chorobą śmiertelną - oceniają eksperci.

Policjanci "realizują wytyczne". Setki odebranych praw jazdy w ostatnim czasie

Policjanci coraz chętniej stosują zasadę "zero tolerancji" wobec kierowców, którzy dopuszczają się najdrobniejszych nawet wykroczeń drogowych. W rezultacie zdarza się, że funkcjonariusze zatrzymują prawo jazdy w przypadku niegroźnej stłuczki. Kierowcy czują się pokrzywdzeni, zwłaszcza gdy w mediach pojawiają się doniesienia o bezkarności wobec piratów drogowych czy osób prowadzących po alkoholu.

Politolog o taśmach: gdzie się ucho przyłoży, tam śmierdzi

- Najgorsze w tym wszystkim jest to, że gdzie się ucho przyłoży, tam śmierdzi - skomentował politolog Kazimierz Kik nagranie ujawnione w sobotę przez "Wprost". - Okazuje się, że jeżeli się uruchomi różne mechanizmy podsłuchów, to wszędzie docieramy do bardzo mało profesjonalnego sposobu funkcjonowania polskiej polityki czy biznesu - ocenił. W opinii Kika pierwsza z opublikowanych przez tygodnik rozmów powinna doprowadzić do dymisji jej bohaterów, którzy "złamali konstytucję i prawo".

Nagrano szefów MSW i NBP. "Skandal", "oficerowie BOR powinni być czujni"

- Jeśli rejestruje to ktoś na użytek mediów czy użytek jakichś rozgrywek wewnętrznych, to równie dobrze może być to robione na użytek obcych służb - uważa b. szef WSI gen. Marek Dukaczewski, który odniósł się do rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką. W ocenie b. szefa MSW Zbigniewa Siemiątkowskiego doszło do "skandalicznej" sytuacji, której winny jest BOR. Nagranie, w którym minister prosi o pomoc NBP w finansowaniu deficytu budżetowego, ujawnił tygodnik "Wprost".

Polskie państwo "praktycznie nie istnieje"? "To oddaje sposób myślenia Tuska i jego otoczenia o Polsce"

Politycy koalicji i opozycji komentują nagranie ujawnione przez "Wprost". - Każdą rozmowę jak się nagra, spreparuje odpowiednio, to może wyglądać podejrzanie - uznał Stefan Niesiołowski (PO). Politycy opozycji są mniej wyrozumiali. Ich uwagę przykuły zwłaszcza słowa szefa MSW o tym, że państwo polskie "praktycznie nie istnieje". - To jest bardzo ważna wypowiedź, bo ona oddaje sposób myślenia o Polsce Donalda Tuska i jego najbliższego otoczenia - ocenił Jarosław Gowin (PR).

"Dlaczego prezes Belka jeszcze nie podał się do dymisji?"

- Jeżeli prezes banku centralnego ulega naciskom, albo sam wywiera nacisk na ministrów, wdaje się w gry polityczne, to to jest w moim przekonaniu największy cios dla wiarygodności państwa i dla wiarygodności polskiej polityki - skomentował sprawę taśm ujawnionych przez "Wprost" Marek Magierowski, publicysta tygodnika "Do Rzeczy".

Uczestnicy przemian o obchodach wyborów 4 czerwca: to święto establishmentu, nie mówiono do Polaków

- To było przede wszystkim takie święto establishmentu i wszyscy ci, którzy są trochę z boku, którzy się "nie załapali", którzy uważają, że im się więcej należy - oni patrzyli na to sceptycznie - mówił o obchodach rocznicy wyborów z 4 czerwca 1989 r. Ryszard Bugaj w trakcie debaty o 25 latach polskiej wolności emitowanej w "Faktach po Faktach". - Ani prezydent Polski, ani prezydent Warszawy nie mówili do Polaków. Mówili do nas, do garstki - dodał z kolei uczestnik okrągłego stołu, Andrzej Celiński. Uczestnicy przemian z początku lat 90. zastanawiali się również, co można zrobić, by osoby niezadowolone ze skutków transformacji zaczęły doceniać wagę wyborów 4 czerwca.

Skimboardowe ewolucje w centrum Łodzi

Jedna z najbardziej znanych ulic Łodzi przemieniła się w tor wodny. Wszystko za sprawą zawodów, podczas których uczestnicy jeździli na płaskich deskach po płytkiej wodzie i wykonywali ewolucje na przygotowanej przeszkodzie. Jak tłumaczył jeden z organizatorów, skimboarding jest połączeniem deskorolki i snowboardu, a sport ten jest coraz bardziej popularny na całym świecie.

"Sienkiewicz załatwia polityczny deal z Belką"

Ktoś nielegalnie nagrał spotkania szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza, szefa NBP Marka Belki oraz byłego ministra transportu Sławomira Nowaka - donosi "Wprost", który twierdzi, że taśmy są kompromitujące. Na razie nie ma komentarza ani rzecznika rządu, ani banku centralnego. Politycy opozycji już zaczynają domagać się powołania komisji śledczej.

Wiceministrowie odchodzą z centrali MSZ

Dwoje wiceministrów, Bogusław Winid i Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz, a także dyrektor Protokołu Dyplomatycznego Krzysztof Krajewski oraz ważni urzędnicy odejdą w najbliższym czasie z centrali MSZ. Wszyscy obejmą stanowiska ambasadora. Na razie nie wiadomo, kto ich zastąpi.

Lekarze ostrzegają: terapia u znachora może być niebezpieczna

O rozwagę w przypadku korzystania z usług tzw. uzdrowicieli zaapelował w rozmowie wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej Romuald Krajewski. Według niego taka "terapia" odwraca uwagę od realnej pomocy medycznej, u wykształconych lekarzy, a choroba dalej postępuje.

Sąd uznał, że NFZ musi płacić za leczenie poza Polską. Fundusz się nie poddaje

Leczenie bez granic, choć z przeszkodami. Polska nadal nie wydała przepisów umożliwiających pacjentom korzystanie ze szpitali i przychodni w sąsiednich krajach mimo, że europejska dyrektywa na to pozwala. Brak procedur oznacza, że pacjent, który chce ominąć polskie kolejki, musi przebrnąć przez sądowo-urzędniczy koszmar. Wymaga to i pieniędzy i zdrowia. Ale czasem się opłaca.

Kawa, papierosy i ulotki kandydata PiS za kratkami

Afera po wyborach do europarlamentu i pytanie, kto kupił głosy za kawę i papierosy? Tuż przed eurowyborami więźniowie z Chmielowa dostają paczki, a w nich - oprócz rzeczy na co dzień przydatnych -  ulotki  kandydata PiS Stanisława Piotrowicza. Polityk od ulotek się odcina, sprawę bada prokuratura, a areszt śledczy z wyborczymi paczkami jest jedynym w Polsce, gdzie wygrywa PiS.

Mandat dla auta na lawecie, czy za wjechanie w dziurę? Takie rzeczy są możliwe

Laweta przewożąca samochód przekracza prędkość, a mandat dostaje... właściciel zepsutego auta. Sytuacja wydaje się tak kuriozalna, że aż śmieszna. Problem w tym, że mężczyźnie, którego samochód był na lawecie, do śmiechu nie jest, bo sprawa może skończyć się w sądzie. Takie rzeczy tylko u nas. I jak się okazuje, nie tylko takie.

Polityczny transfer sezonu?

Ludwik Dorn, niegdyś nazywany trzecim bliźniakiem braci Kaczyńskich, dziś nie wyklucza związku z Platformą Obywatelską. W nieopublikowanym jeszcze wywiadzie mówi o możliwości kandydowania z list PO do Sejmu, choć bez wchodzenia do samej partii. Co na to politycy Platformy?