Żyrinowski: kocham Polskę, ale  w przypadku wojny nic z niej nie zostanie

Władimir Żyrinowski, szef nacjonalistycznej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji, został objęty sankcjami przez Unię Europejską. Kontrowersyjny polityk, wychwalający prezydenta Władimira Putina i aneksję Krymu, zadeklarował przed kamerą "Faktów" TVN, że kocha Polskę, ale "w przypadku wielkiej wojny z Polski nic nie zostanie". Stwierdził też, że gdyby nie polska polityka przed II wojną światową, nie byłoby hitlerowskich Niemiec.

Spór o Sikorskiego. "Arogancki, butny, ma zły charakter"

- Sikorski jest arogancki, butny, ma zły charakter - stwierdził w "Faktach po Faktach" Grzegorz Napieralski (SLD) dodając, że szef MSZ byłby złym marszałkiem Sejmu. Razem ze Zbigniewem Kuźmiukiem (PiS) ocenili, że Sikorski nieustannie prowadziłby wojny z opozycją, szczególnie z Prawem i Sprawiedliwością. Z kolei Julia Pitera (PO) w obronie partyjnego kolegi stwierdziła, że Sikorski nie byłby gorszym marszałkiem od Ludwika Dorna (wówczas PiS).

Piechociński odpowiada Kaczyńskiemu: niektórym pomyliły się role

Niektórym pomyliły się role i brakuje im nie tylko odpowiedzialności, ale fundamentalnego poczucia tego, co dzisiaj Polskę interesuje - w ten sposób Janusz Piechociński skomentował słowa Jarosława Kaczyńskiego, który stwierdził, że nowy rząd koalicji PO-PSL będzie rządem "zużytych twarzy i przegranych spraw".

W kolejce do zabiegu zaćmy. "Ministerstwo oślepi, żeby leczyć"

Ministerstwo Zdrowia ma pomysł, jak skrócić kolejki do zabiegu usunięcia zaćmy. Na listy oczekujących zamierza wpisywać tylko tych, których wzrok jest poważnie uszkodzony. Właśnie dobiegły końca konsultacje społeczne w tej sprawie. To między innymi od ich wyniku zależy, czy nowe przepisy wejdą w życie. Okuliści, z którymi rozmawialiśmy, nie mają wątpliwości: urzędnicy kierują się liczbami, a nie zdrowym rozsądkiem. - To oślepianie ludzi - denerwują się.

Sędzia "doradzał" stronie sporu. Uciekł przed kamerą, przed prokuratorem nie ucieknie

Sędzia sądu rejonowego w Nysie (woj. opolskie) namawiał do składania fałszywych zeznań na sali sądowej. Kobieta, która walczyła o alimenty, a więc była jedną ze stron postępowania, była instruowana przez sędziego co i jak ma mówić. Ponieważ jednak podejrzewała, że w rewanżu oczekiwał czegoś więcej niż podziękowania, kobieta zdecydowała się nagrać rozmowę i przekazać dziennikarzom. Sprawą zajęło się "Blisko Ludzi" w TTV.

"Polski obóz śmierci". Brytyjskie wydawnictwo przeprasza

Brytyjskie wydawnictwo Routledge, Taylor & Francis Group przeprosiło za opublikowane w podręczniku do nauczania historii błędne i krzywdzące wyrażenie "Polish death-camps", czyli "polskie obozy śmierci" - poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Jacek Rostowski szefem dyplomacji? "Byłby skrajnym obciachem"

- Człowiek, który doprowadził do wzrostu zadłużenia i dał się nagrać w kompromitujący sposób, byłby skrajnym obciachem dla dyplomacji - tak Witold Waszczykowski (PiS) skomentował w „Faktach po Faktach” doniesienia prasowe, mówiące o możliwości objęcia przez Jacka Rostowskiego stanowiska ministra spraw zagranicznych w rządzie Ewy Kopacz. Ostro krytykował też Radosława Sikorskiego. Obecnego szefa polskiej dyplomacji bronił z kolei Paweł Zalewski (PO).

Rostowski do MSZ? "Ci, którzy wiedzą, zazwyczaj nie mówią"

- Nic o tym nie wiem - tak Jacek Rostowski skomentował doniesienia o tym, że mógłby zastąpić Radosława Sikorskiego na stanowisku szefa polskiej dyplomacji. W programie "Piaskiem po oczach" były wicepremier był niezwykle ostrożny w komentarzach na temat zmian w rządzie, których dokonać może Ewa Kopacz. Jak podkreślił bowiem, w takich sytuacjach najczęściej "ci, którzy wiedzą, nie mówią, a ci którzy mówią, nie wiedzą".

Polski generał na szczytach NATO

Generał broni Janusz Adamczak objął stanowisko szefa sztabu Sojuszniczego Dowództwa Sił Połączonych (JFC) w Brunssum, jednego z najważniejszych dowództw NATO – poinformowało Ministerstwo Obrony Narodowej. Pracami międzynarodowego sztabu gen. Adamczak będzie kierował przez trzy lata.

Tusk: Tadeusz Mazowiecki wziął w swoje ręce sprawy w momencie najtrudniejszym. Mieliśmy trochę łatwiej

- Wszyscy mamy nadzieję, że chociaż w części kiedyś dostąpimy takiego uznania, jakim dzisiaj cieszy się wśród Polaków Tadeusz Mazowiecki - mówił Donald Tusk podczas uroczystości z okazji 25. rocznicy powołania pierwszego rządu po 1945 r. z niekomunistycznym premierem na czele. Do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów przybyli byli szefowie rządu: Jan Krzysztof Bielecki, Waldemar Pawlak, Hanna Suchocka, Józef Oleksy, Jerzy Buzek, Leszek Miller i Kazimierz Marcinkiewicz. A także synowie Mazowieckiego.

Kto podsłuchiwał sekretarza? Burmistrz Karpacza: znaleźliśmy pluskwę

Wart kilkanaście złotych nadajnik z mikrofonem znaleźli urzędnicy w telefonie sekretarza Karpacza. Mógł tam być zamontowany nawet przez kilka miesięcy - podejrzewają detektywi, których zatrudnił do oceny magistrat. - Nie wiemy kto mógł chcieć nas podsłuchać - twierdzi burmistrz. Sprawa trafiła już do prokuratury.

Zmiany w tajnych służbach wojskowych

Szef Służby Wywiadu Wojskowego będzie miał dwóch nowych zastępców, obaj zostali pozytywnie zaopiniowani przez sejmową komisję służb specjalnych - dowiedział się portal tvn24.pl.

Sikorski marszałkiem Sejmu? "To absurd", "Nie ufam mu", "Sprawdzi się"

Jest fatalnym ministrem, to nie może być dobrym marszałkiem - tak rzecznik PiS Adam Hofman komentuje medialne doniesienia dotyczące możliwości objęcia przez Radosława Sikorskiego fotela marszałka Sejmu. O takiej zmianie napisała dzisiejsza "Gazeta Wyborcza". Według "Gazety" szef MSZ w czwartkowej rozmowie z Ewą Kopacz, kandydatką PO i PSL na premiera, przyjął propozycję objęcia tego stanowiska.

Kościelni hierarchowie zeznają w sądzie. Kard. Nycz o molestowaniu: Nic nie wiedziałem

Sąd Okręgowy w Koszalinie przesłuchał metropolitę warszawskiego kard. Kazimierza Nycza w sprawie wytoczonej przez ofiarę księdza-pedofila. Zeznania złożył też inny były ordynariusz diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej - abp. Marian Gołębiewski. Poszkodowany Marcin K. domaga się odszkodowania jednak nie tylko od duchownego, ale też od całej organizacji kościelnej. Jeśli wygra, może to wywołać lawinę kolejnych procesów.

Sienkiewicz na spotkaniu z Kopacz i Tuskiem. Nie trafi do nowego rządu?

Niespełna godzinę trwało spotkanie szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z przyszłą premier Ewą Kopacz i ustępującym szefem rządu Donaldem Tuskiem w Sejmie - podała TVN24, cytując informacje dziennikarki "Faktów TVN" Magdy Łucyan. Niewykluczone, że piątkowa rozmowa przypieczętowała to, że Sienkiewicz nie znajdzie się w nowym rządzie.

Nałęcz: prezydent zainteresowany MSZ i MON

Prezydent będzie zwłaszcza zainteresowany tymi resortami, które się wiążą z jego konstytucyjną odpowiedzialnością. A prezydent konstytucyjnie jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo państwa i politykę zagraniczną - mówił w TVN24 prezydencki doradca Tomasz Nałęcz w kontekście tworzenia nowego rządu.

Rząd 22 września. "Będzie inny, bo premier jest inny"

Trzy kwadranse trwało spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i kandydatki PO-PSL na premiera Ewy Kopacz ws. nowego rządu. Jak poinformowała dyrektor prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek, prezydent spotka się ponownie z Kopacz w poniedziałek w południe i wtedy desygnuje ją na premiera. Rząd ma być powołany 22 września. - Nowy rząd będzie inny, bo premier jest inny - powiedziała Kopacz.