Zamieniają Sejm na Brukselę. Kto w ich miejsce? M.in. syn Ryszarda Czarneckiego

W niedzielnych wyborach europejski mandat uzyskało kilkunastu obecnych posłów. Zgodnie z polskim prawem wyborczym ich miejsce w sejmowych ławach zajmą ci, którzy w wyborach parlamentarnych w 2011 roku startowali z tej samej listy i znaleźli się tuż "pod kreską". Jednym z nowych posłów PiS będzie Przemysław Czarnecki, syn europosła Ryszarda Czarneckiego. Kto jeszcze zyska na wygranych nowych europosłów?

Dębski: Koalicja Europa Plus nie była dobrym pomysłem. Postawiliśmy na zgrane karty

Postawiliśmy na ludzi, którzy określeni są zgranymi kartami. Koalicja nie była dobrym pomysłem. Uważam, że można było to zrobić inaczej. W tej chwili straciliśmy wizerunek partii antyestablishmentowej - to, co w ostatnim tygodniu genialnie rozegrał Janusz Korwin-Mikke. On stanął przeciwko wszystkim. Stał się symbolem walki z całą klasą polityczną – powiedział w „Faktach po południu” Artur Dębski (Twój Ruch).

Ściana przegranych: Zalewski, Olejniczak, Kowal, Ziobro. Kto przegrał z kretesem?

Na liście przegranych eurowyborów są ministrowie rządu, czołowi politycy, obecni europosłowie oraz liczne grono celebrytów. Jedną z większych niespodzianek jest to, że w Brukseli nie znalazło się miejsce dla Pawła Zalewskiego z PO oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza z PSL. Mandatu nie wywalczyli także m.in. Henryka Krzywonos-Strycharska (PO), Małgorzata i Beata Gosiewskie oraz Jolanta Szczypińska (PiS), obecni europosłowie SLD Wojciech Olejniczak i Joanna Senyszyn a także była pływaczka Otylia Jędrzejczak i pięściarz Tomasz Adamek czy Paweł Kowal.

Zwycięstwo jak porażka. PO straciła najwięcej, PiS zyskało podwójnie

Pyrrusowe zwycięstwo - tak w największym skrócie można określić wynik Platformy Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego. Bo choć według sondażu exit poll IPSOS dla TVN24 PO uzyskała najlepszy wynik, to jednak do Brukseli wprowadzi tylko 19 europosłów. Do dzisiaj miała ich tam 25. Już wiadomo, że z niedzielnych wyników najbardziej cieszyć może się PiS i oczywiście Kongres Nowej Prawicy.

Kiepskie spoty pomagają wygrać? Karski i Boni z mandatami

Czy niestandardowe spoty wyborcze pomagają zdobyć mandat? Wiele na to wskazuje. Michał Boni z Platformy Obywatelskiej i Karol Karski, którzy zajęli kolejno drugie i trzecie miejsce w rankingu tvn24.pl na najmniej udany spot wyborczy, zdobyli mandat do europarlamentu. Zwycięzca plebiscytu - Armand Ryfiński z Europy Plus Twój Ruch - do PE wejść nie może, ponieważ jego ugrupowanie nie przekroczyło progu wyborczego.

Miller poprosi prezydenta o żałobę narodową. Kwaśniewski: Nie lubię takich akcji

- Spór o stan wojenny będzie trwał, natomiast pożegnanie generała Wojciecha Jaruzelskiego powinno mieć charakter państwowy, godny - powiedział w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski, b. prezydent. Jednocześnie skomentował publiczne oświadczenie Leszka Millera, że wystąpi do Bronisława Komorowskiego z prośbą o ustanowienie żałoby narodowej. - Stawianie prezydenta w trudnej sytuacji nie ma sensu, właśnie takich akcji nie lubię - mówił Kwaśniewski.

Kwaśniewski: Moja rola się kończy. Czuję się przegrany

- Myślę, że to były już ostatnie wybory, gdzie jeszcze w jakikolwiek sposób aktywnie występowałem - powiedział w "Kropce nad i" Aleksander Kwaśniewski, były prezydent, patron Europy Plus Twojego Ruchu. Ugrupowanie w niedzielnych wyborach nie przekroczyło progu frekwencyjnego. - Czuje się przegrany. Wynik jest zgodny z sondażami, które mieliśmy, ale liczyliśmy na więcej - stwierdził.

Korwin-Mikke o Tusku: oszust, wredny socjalista, Trybunał Stanu jest nieunikniony

Janusz Korwin-Mikke wróży Trybunał Stanu dla premiera Donalda Tuska, bo jest przekonany, że ten chciał manipulować wynikami wyborów. Szefa rządu nazywa też oszustem, a media w rozmowie z TVN24 oskarża o "seanse nienawiści" wobec niego. O swoich planach w PE mówi krótko: - Będę tam jeździł co jakiś czas, przemówić do narodów Europy.

"Prawie remis. (...) To dobra podstawa do dalszej ofensywy"

- Możemy to uznać za dobrą podstawę do dalszej ofensywy - mówił na gorąco po ogłoszeniu sondażowych wyników IPSOS dla TVN24 Jarosław Kaczyński. Prezes PiS dodał, że dla jego partii cel pozostaje ten sam, czyli "dobra zmiana w Polsce". - I droga do tej dobrej zmiany (...) została otwarta - podkreślał.

"Odchodzi wielki człowiek z pokolenia zdrady. Rozliczenia zostawiam Bogu"

- Nie znam do końca argumentów, jakimi się kierował. Niezależnie od naszego punktu widzenia, musimy zauważyć, że odchodzi wielki człowiek z pokolenia zdrady - mówi Lech Wałęsa o zmarłym w niedzielę gen. Wojciechu Jaruzelskim. Były prezydent przyznaje, że nie potrafi ocenić, czy w ostatecznym rachunku generał okazał się zdrajcą, czy też działał z pobudek patriotycznych. - Miał jednak pełne prawo myśleć tak, jak wtedy myślał cały świat, że nie mamy szans - dodaje.

"Poniósł porażkę polityczną, bo nie potrafił znaleźć recepty dla Polski"

- Jako wojskowy świetnie przygotował stan wojenny, bo pozamykał ludzi, sparaliżował działanie "Solidarności". Ale politycznie poniósł porażkę, nie potrafił znaleźć recepty dla Polski - tak o okresie władzy gen. Wojciecha Jaruzelskiego mówi Henryk Wujec, były opozycjonista, poseł i prezydencki doradca. Jak dodaje jednak, "chwała generałowi" za to, że gdy w 1989 r. zdał sobie sprawę z klęski, chciał usiąść do rozmów, a nie wyprowadzać czołgi.

"To był człowiek niezwykle lojalny wobec Moskwy"

Wojciech Jaruzelski był przede wszystkim "lojalnym członkiem partii", wykonującym jej rozkazy i patrzącym zawsze w stronę Kremla. Jako jeden z nielicznych nie chciał, by wojska radzieckie opuściły Polskę w 1956 r. w okresie odwilży po śmierci Józefa Stalina, gdy była ku temu okazja - mówił w TVN24 prof. Wojciech Roszkowski, oceniając wojskową i polityczną karierę generała.

Wojciech Jaruzelski. Kariera generała

Od wywózki na Sybir, poprzez oszałamiającą karierę w komunistycznej Polsce, aż po III RP - tak wyglądała polityczna i wojskowa droga Wojciecha Jaruzelskiego. Na ocenę Jaruzelskiego największy cień rzuca decyzja o wprowadzeniu stanu wojennego. Do końca życia jej bronił. Argumentował, że ocaliła ona Polskę przed "wielowymiarową katastrofą".

Wojciech Jaruzelski nie żyje

W wieku 90 lat zmarł w Warszawie Wojciech Jaruzelski. Były pierwszy sekretarz PZPR, generał Ludowego Wojska Polskiego i twórca stanu wojennego, sądzony w procesie autorów stanu wojennego oraz masakry na Wybrzeżu w 1970 r.

Szefowie partii już zagłosowali

Jarosław Kaczyński, Leszek Miller, Janusz Piechociński i Janusz Korwin-Mikke w Warszawie; Zbigniew Ziobro i Jarosław Gowin w Krakowie. Liderzy partii oddali swoje głosy w wyborach do Parlamentu Europejskiego.