Silniejsze i równiejsze państwa członkowskie spowodują, że Unia Europejska będzie silniejsza. Należy stosować te same standardy dla wszystkich państw - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos. Przekonywał też, że Polska jest jednocześnie proeuropejska i proamerykańska.
Premier Mateusz Morawiecki na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos podczas panelu "The New Impetus for Europe" podkreślał, że "Polska jest bardzo proeuropejska, dumna ze swoich osiągnięć i proamerykańska". Dodał, że "niewiele krajów w Europie jest jednocześnie proamerykańska i proeuropejska".
W swoim wystąpieniu zaznaczył, że sam patrzy na europejską tożsamość poprzez różnorodność, bo - jak ocenił - Europa jest zróżnicowana.
Premier: głos ludu to nie jest populizm
- Musimy zadać sobie także pytanie, czy Unia Europejska będzie silniejsza z silnymi państwami członkowskimi czy słabsza? Moja odpowiedź jest taka, że silniejsze i równiejsze państwa członkowskie spowodują, że Unia Europejska będzie silniejsza - oświadczył Morawiecki. W tym kontekście wskazywał także rolę społeczeństw państw członkowskich. - Głos ludu to nie jest populizm - mówił premier. Jego zdaniem niektóre ruchy polityczne w Europie są "stygmatyzowane" przez określanie ich jako "populistyczne". - To sygnał, co dzieje się wokół nas, że ludzie chcą mieć (wpływ na - red.) władzę, chcą lepiej rozumieć i wiedzieć na przykład, jak działają instytucje europejskie - mówił Morawiecki.
"Będę bardzo wspierał kontynuację tych bardzo dobrych programów"
Premier Mateusz Morawiecki pozytywnie ocenił dotychczasowe unijne programy strukturalne, w tym politykę spójności. - Będę bardzo wspierał kontynuację tych bardzo dobrych programów w kolejnych Wieloletnich Ramach Finansowych - zadeklarował. Morawiecki ocenił przy tym, że z ekonomicznego punktu widzenia w Europie zaniedbana została kwestia równości. - W Polsce w ciągu ostatnich paru lat pogodziliśmy dwie kwestie o ogromnym znaczeniu dla całej ludności: silny wzrost gospodarczy, niski lub bliski zeru deficyt budżetowy i jednocześnie zaprezentowaliśmy podejście oparte na solidarności z różnymi grupami społecznymi - przekonywał. Szef polskiego rządu krytykował również funkcjonowanie rajów podatkowych. Jak mówił, "są raje podatkowe na świecie, w tym i w Europie. To państwa, które wykorzystują swoją władzę lub nadużywają swoich systemów podatkowych na szkodę innych krajów, musimy to zatrzymać, to nie pomaga Unii Europejskiej w budowaniu zaufania".
"Musimy stosować te same standardy"
Morawiecki dziękował także prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi i kanclerz Niemiec Angeli Merkel za wsparcie dla pomysłu wprowadzenia podatku cyfrowego. Premier ocenił także, że jedną z istotnych kwestii w Europie jest dziś unikanie stosowania tych samych standardów przez różne państwa. W jego ocenie np. Włochy zostały potraktowane w UE inaczej niż Francja. - Jest (obecne - red.) to poczucie dumy, potrzeby równości, równych standardów i musimy stosować te same standardy dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej - powiedział szef polskiego rządu. Morawiecki odniósł się także do kwestii migracji. Ocenił, że nie można zignorować tego, co dzieje się na wschodniej flance NATO po agresji rosyjskiej na Ukrainę w 2014 roku.
- Miliony ludzi z Ukrainy wyemigrowało do Polski i niektórzy z nich są uchodźcami - oświadczył. Jego zdaniem polskie procedury pozwalają na szybką adaptację Ukraińców m.in. na rynku pracy, stąd niewielu z nich rejestruje status uchodźcy.
Unia rynków kapitałowych
Premier nawoływał również do wspierania inicjatywy powstania unii rynków kapitałowych. Ocenił przy tym, że Unia Europejska bardziej niż USA jest zależna od sektora bankowego, w tym kredytów. Jego zdaniem unia rynków kapitałowych mogłaby wnieść nową dynamikę zwłaszcza dla klasy średniej w Europie. Unia rynków kapitałowych to unijna inicjatywa, która ma pogłębić i bardziej zintegrować rynki kapitałowe 28 państw członkowskich UE poprzez m.in. zapewnienie zwłaszcza małym i średnim przedsiębiorstwom nowych źródeł finansowania, zredukować koszty pozyskiwania kapitału i przyciągnąć do UE więcej inwestycji zagranicznych. 49. Światowe Forum Ekonomiczne w Davos odbywa się od 22 do 25 stycznia. Do szwajcarskiego kurortu pod koniec stycznia co roku zjeżdżają światowi przywódcy polityczni, prezesi największych firm i organizacji pozarządowych oraz intelektualiści. Davos to nie tylko konferencja naukowa, ale także okazja do nieformalnych rozmów światowych liderów politycznych i biznesowych. Forum obejmuje kolacje i panele dyskusyjne dotyczące globalnych trendów społecznych i gospodarczych. Tematem przewodnim tegorocznego forum jest Globalizacja 4.0.
Autor: akr//kg//kwoj / Źródło: PAP