- Faktycznie jest tak, że chcemy tej debaty na temat równości, na temat tego czy osoby, które z jakiegoś powodu są inne od tego co sobie wyobrażają niektórzy, czy one są wykluczone z przyjmowania jakiś wysokich funkcji, stanowisk, itd. - mówiła Anna Grodzka komentując zarzuty o to, że jej kandydatura na stanowisko wicemarszałek Sejmu to "happening polityczny".

Minister zdrowia Bartosz Arłukowicz odwołał w środę prof. Janusza Książyka z funkcji dyrektora Instytutu Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie - informuje PAP. To pokłosie miażdżącego raportu ekspertów i dykretorów szpitali, jakiego zażądało jesienią ministerstwo, chcąc zbadać wydatki CZD. Te były w ostatnich latach tak wielkie, że doprowadziły do wygenerowania 200 mln zł długu. Kilka dni temu resport zdrowia poinformował, że sprawę CZD kieruje m.in. do CBA. Instytut odpiera zarzuty o niegospodarność.

Konserwatywni posłowie PO przygotują dwa projekty ustawy o związkach partnerskich i z nich wybiorą jeden, który zostanie przedstawiony w Sejmie obok innego, bardziej liberalnego, też autorstwa PO - wyjaśnił w rozmowie z RMF FM Jarosław Gowin. Minister sprawiedliwości stwierdził, że w Polsce "instytucja oparta na takiej samej strukturze jak małżeństwo (...), która nie musi być związkiem kobiety i mężczyzny, jest sprzeczna z konstytucją".

Unia Europejska nastawiła uszu i dotarło do niej, że co piąty młody człowiek ma kłopoty ze słuchem. Głównie przez to, że za głośno słucha muzyki. Oczywiście "za głośno" to pojęcie względne, lekarze mówią jednak jasno - nasz słuch cierpi, gdy jest głośniej niż 85 decybeli. I na tym własnie poziomie Unia chce wprowadzić obowiązkowe ostrzeżenia w urządzeniach grających.

- Tutaj gdzieś zabrakło elementu przygotowania pośredniego, od razu rzucono się na warunki zimowe. Jak się okazało później, ekstremalne - ocenił problemy niedawnej wycieczki w Bieszczady Jerzy Siodłak, naczelnik grupy beskidzkiej GOPR. W poniedziałek ratownicy GOPR i funkcjonariusze Straży Granicznej musieli ewakuować grupę 10 nastolatków, która utknęła w rejonie Bukowego Berda.

- Władysław Serafin działa na niekorzyść postrzegania polityki i ludzi w polityce aktywnych - mówił we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 szef PSL, Janusz Piechociński. Polityk odniósł się do sprawy złamania przez Serafina przepisów drogowych i jazdy bez prawa jazdy.

Dziś początek trzydniowego posiedzenia Sejmu, na którym posłowie zajmą się kilkoma gorącymi tematami - wnioskiem o odwołanie Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka oraz powołaniem na to stanowisko Anny Grodzkiej. Rząd przedstawi też informację na temat zamrożonych funduszy unijnych na projekty drogowe.

Były rosyjski prokurator Aleksander Ignatienko opuścił tarnowski zakład karny i zostanie przewieziony w specjalnym transporcie do Warszawy. - Wkrótce zostanie wydany stronie rosyjskiej w trybie ekstradycji - powiedział wiceminister sprawiedliwości Wojciech Węgrzyn.

Blisko 500 ustaw podpisał, dwie zawetował, pięć skierował do Trybunału Konstytucyjnego. Poza tym złożył ponad 50 wizyt zagranicznych i zwołał 15 posiedzeń Rady Bezpieczeństwa Narodowego - to część bilansu 2,5 roku prezydentury Bronisława Komorowskiego. W środę mija półmetek jego rządów.

Kiedyś walczył o wolność dla Polski, dziś za osobistą wolność słono płaci. Dla dawnego czołowego działacza Solidarności na Mazowszu Marka Hołuszki zmiana płci okazała się wyrzuceniem na margines społeczny. Decyzji jednak nie żałuje, dziś jako Ewa Hołuszko opowiada nam o swojej walce o akceptację. Taką, jaką dostała np. od niektórych dawnych kolegów z opozycji.

O transseksualizmie mówi się w Polsce ostatnio dużo za sprawą Anny Grodzkiej, która jeszcze w tym tygodniu może zostać wicemarszałkiem Sejmu. Byłaby ona prawdopodobnie pierwszą na świecie osobą transseksualną na takim stanowisku. Wprawdzie polityczne emocje wokół tego wyboru są tak duże, że może do niego nie dojść, ale warto sprawdzić jak doszło do tego, że o Grodzkiej jest dziś tak głośno. Bo w polityce działa ona już od ponad 30 lat.

Irlandzki minister rolnictwa Simon Coveney oświadczył we wtorek, że konina wykryta w dwóch zakładach przetwórstwa mięsnego w Irlandii i w chłodni w Irlandii Północnej pochodziła z Polski, od jednego i tego samego dostawcy. - Jestem przekonany, że konina (...) pochodziła z Polski - zaznaczył irlandzki minister w programie RTE "Prime Time".

Były prezydent Polski Aleksander Kwaśniewski i były przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox spotkali się we wtorek z więzioną w Charkowie byłą premier Ukrainy Julią Tymoszenko. Kwaśniewski i Cox to obserwatorzy postępowań sądowych wobec członków ukraińskiej opozycji.

Jest nowy projekt ustawy o związkach partnerskich przygotowany przez PO. Zakłada m.in. dostęp do informacji o stanie zdrowia partnera, prawo do pochówku czy dziedziczenia. Projekt dotyczący związków zarówno różnej, jak i tej samej płci, przygotował Jacek Żalek z konserwatywnego skrzydła PO. Jak zapowiedział, może on jeszcze ulec pewnym modyfikacjom, a poprawki ma zaproponować Jarosław Gowin.

- Skandaliczna decyzja - to gorący komentarz Janusza Palikota do doniesień, że klub PO zagłosuje przeciw odwołaniu Wandy Nowickiej z funkcji wicemarszałka Sejmu. Gość "Kropki nad i" zapowiedział, że jeśli Nowicka nie zostanie odwołana, Ruch Palikota będzie wnioskował o odwołanie całego Prezydium Sejmu.

W raporcie na temat więzień CIA, przygotowanym przez organizację Sorosa, wskazano cztery osoby odpowiedzialne za działania Amerykanów na terenie Polski. Wśród nich znaleźli się ówczesny szef BBN Marek Siwiec oraz były szef WSI gen. Marek Dukaczewski. Pierwszy z nich zaprzecza, że wiedział o roli Polski w operacji CIA i tajnym przetrzymywaniu więźniów. Drugi zapewnia, że nie miał takiej wiedzy na ten temat, jak ówczesny prezydent czy premier.