TK: pięć zapisów nowelizacji PiS niekonstytucyjnych. Pełna treść wyroku

Na stronie internetowej Trybunału Konstytucyjnego opublikowana została pełna treść wyroku ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Trybunał orzekł niekonstytucyjność pięciu zapisów nowelizacji, ale nie zakwestionował trybu uchwalenia nowelizacji, choć wskazał na naruszenia regulaminu Sejmu. Potwierdził także konstytucyjność wyboru trzech sędziów 8 października. Oto pełna treść wyroku.

Dopuści nowe osoby do orzekania? Co powinien zrobić prezes TK

- To nie jest w gestii Trybunału Konstytucyjnego decydować o tym, kto ma być sędzią. O tym decyduje parlament - powiedział w "Faktach po Faktach" Stanisław Piotrowicz (PiS). Podkreślił, że prezes TK ma obowiązek dopuścić pięć osób wybranych przez PiS do orzekania. Kamila Gasiuk-Pihowicz (Nowoczesna) oceniła, że PiS wprowadza zamieszanie prawne, aby pokazać Polakom, jaką ma siłę.

TK: jeżeli prezydent ma wątpliwości, powinien zwrócić się do TK

Sędzia Trybunału Konstytucyjnego wybrany przez Sejm powinien być zaprzysiężony przez prezydenta niezwłocznie, a nie w ciągu 30 dni - mówił w uzasadnieniu wyroku TK sędzia Piotr Tuleja. Zaznaczył równocześnie, że prezydent, w sytuacji wątpliwości w sprawie wyboru sędziego, powinien wystąpić do TK.

Według Piotrowicza (PiS) wyrok TK bez związku z wyborem sędziów

- Orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego nie pozostają w związku z dokonywanym wyborem sędziów TK. Trybunał został obsadzony, prezydent stwierdził, że sytuacja została ustabilizowana. TK liczy 15 sędziów, więc ten rozdział jest zamknięty - mówił po ogłoszeniu wyroku Trybunału Konstytucyjnego przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka Stanisław Piotrowicz (PiS).

Andrzej Duda jeszcze w maju chciał poszerzenia kompetencji TK

3 maja Andrzej Duda, wówczas kandydat na prezydenta, wygłosił przemówienie, w którym mówił o konieczności zmiany konstytucji. Przy tej okazji wspomniał m.in. o potrzebie uregulowania relacji pomiędzy władzami. Zauważył wtedy, że w tej kwestii należałoby podnieść rolę Trybunału Konstytucyjnego.

Co orzekł Trybunał Konstytucyjny? Najważniejsze punkty wyroku

Trybunał Konstytucyjny ogłosił wyrok ws. nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS. Część zapisów noweli została uznana za niezgodne z Konstytucją RP. Jednocześnie TK uznał, że tryb uchwalenia nowelizacji był konstytucyjny. Oto najważniejsze punkty wyroku. Oglądaj program specjalny na antenie TVN24.

Budka: wyroki TK to nie opinie, większość sejmowa nie może z nimi polemizować

- Nie wyobrażamy sobie sytuacji, żeby z wyrokami TK mogła polemizować większość sejmowa. To w Małej Konstytucji, która była nakładką na konstytucję PRL, zapisano możliwość odrzucania przez Sejm wyroków TK. Takiej możliwości nie ma od czasów nowej konstytucji z 1997 r. - mówił w czasie przerwy przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego Borys Budka.

"Lek zadziałał jak trucizna", dziecko zmarło. Lekarka skazana

Na dwa lata więzienia w zawieszeniu na trzy została skazana znana łódzka anestezjolog. Sąd w Łodzi uznał ją winną nieumyślnego spowodowania śmierci trzymiesięcznego Mateuszka. Skazana zdaniem sądu podała mu w sposób niewłaściwy lek - zamiast dożylnie, do rdzenia kręgowego. Chłopczyk niedługo potem zmarł. Wyrok jest nieprawomocny.

Speckomisja zajmie się wnioskiem o odwołanie wiceszefa CBA

Wniosek o odwołanie wiceszefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego Janusza Czerwińskiego i powołanie dwóch nowych wiceszefów CBA zaopiniuje w środę sejmowa komisja ds. służb specjalnych – poinformował w jej przewodniczący Marek Opioła (PiS).

Błaszczak: gdyby prezes TK miał odrobinę honoru, zrezygnowałby z funkcji

- Są tacy, którzy bardzo chcą, aby kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego nadal trwał. Oni będą podgrzewać atmosferę, ale takie ich wilcze prawo - powiedział w "Jeden na jeden" Mariusz Błaszczak. Szef MSWiA ocenił, że gdyby prezes TK Andrzej Rzepliński "miał odrobinę honoru i przyzwoitości, zrezygnowałby ze swojej funkcji". - Jak widać nie ma - stwierdził Błaszczak.

Tutaj ratuje się życie i zdrowie wcześniaków. Pomogła Fundacja TVN "Nie jesteś sam"

Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie to jedna z najlepszych placówek w Polsce. Jednak doskonale wykwalifikowany zespół lekarzy i pielęgniarek przez lata w nieremontowanych budynkach bez klimatyzacji, gdzie na salach operacyjnych temperatura dochodziła do 35 stopni i panowała niewiarygodna ciasnota. Kiedy brakowało pieniędzy na modernizację szpitala, z pomocą przyszła Fundacja TVN "Nie jesteś sam". To dzięki niej wyremontowany i wyposażony został Oddział Patologii i Intensywnej Terapii Noworodka, na którym ratuje się życie i zdrowie wcześniaków. Materiał "Uwagi" TVN.

Ma zastąpić in vitro. "To nie alternatywa"

Minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł, ogłosił koniec finansowania programu in vitro. Zapowiedział zastąpienie go narodowym programem prokreacyjnym, w którym pomóc ma korzystanie z naprotechnologii. Specjaliści są podzieleni pod względem oceny tej metody. Materiał programu "Polska i Świat".

Rejestr pedofilów, praca dla więźniów. Co jeszcze planuje Ziobro?

Dziś minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro razem z premier Beatą Szydło ogłoszą plany rządu w wymiarze sprawiedliwości. Na pierwszy ogień - stworzenie Centralnego Rejestru Pedofilów i takie zmiany w kodeksie karnym, by móc orzekać przejęcie mienia skazanych za najcięższe przestępstwa oraz połączenie funkcji ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego. Materiał programu "Polska i Świat".

Marszałek Sejmu pisze do szefa PE w sprawie wyboru sędziów TK

Trybunał Konstytucyjny uznał przepisy nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS za częściowo niekonstytucyjne. "Sprawa w europejskich mediach jest przedstawiana najczęściej jednowymiarowo i bez kontekstu" - napisał marszałek Sejmu Marek Kuchciński w liście do szefa Parlamentu Europejskiego. Jeszcze przed rozprawą prezydent Andrzej Duda odebrał ślubowanie od Julii Przyłębskiej. To piąta osoba wybrana przez PiS do Trybunału Konstytucyjnego.

Przeszłość Piotrowicza w stanie wojennym. "Nie przypominam sobie, aby pomagał ludziom Solidarności"

- W tamtym czasie ponosiłem większe ryzyko pomagając tym, którzy roznosili ulotki niż ci, którzy te ulotki roznosili - mówił kilka dni temu w programie "Piaskiem po oczach" poseł PiS, Stanisław Piotrowicz, o swojej przeszłości w PZPR. Polityk był członkiem egzekutywy partii w Prokuraturze Wojewódzkiej i Rejonowej w Krośnie. Reporterzy "Czarno na białym" TVN 24 na Podkarpaciu, gdzie obecny poseł pełnił funkcję prokuratora, pytali byłych członków "Solidarności" o jego działania.

Resort oczekuje "natychmiastowych działań". I zapowiada pomoc dla 13-letniej Weroniki

Dramatyczną historię 13-letniej Weroniki mieszkającej w fatalnych warunkach pokazano w materiale "UWAGI!" TVN. Po telewizyjnej emisji sprawą zainteresowało się ministerstwo. "W tak dramatycznej sytuacji minister rodziny, pracy i polityki społecznej oczekuje, że samorząd miasta mający w kompetencjach zabezpieczenie mieszkania w takiej sytuacji podejmie natychmiastowe działania" - czytamy w komunikacie.