Maj podał się do dymisji. Ruszyły kolejne zmiany w policji

Zaczęło się kolejne w ostatnich miesiącach personalne trzęsienie ziemi w policji - dowiedział się portal tvn24.pl. Odwołani zostali pierwsi oficerowie Biura Spraw Wewnętrznych, których niedawno mianował Zbigniew Maj - do zeszłego czwartku komendant główny policji. Czy podobny los czeka powołanych przez niego szefów komend wojewódzkich? Minister spraw wewnętrznych Mariusz Błaszczak deklaruje, że nominowani niedawno komendanci wojewódzcy będą pracować.

"On też stoi za skokiem stulecia". Policja ściga wspólników konwojenta

Był wiceprezesem firmy, która zatrudniła konwojenta i - według prokuratury - pomógł mu ukraść 8 milionów złotych. Grzegorz Łuczak ma być częścią grupy przestępczej, która w lipcu zeszłego roku zorganizowała spektakularny skok. Policja wysłała za nim list gończy i prosi o kontakt wszystkie osoby, które mogą pomóc w jego ujęciu.

"Zgolił włosy, brał środki na masę". Konwojent złapany, 8 mln zł zniknęło

W Łodzi zatrzymano mężczyznę poszukiwanego za jeden z najbardziej spektakularnych "skoków" ostatnich lat. Konwojent, który w lipcu ubiegłego roku zniknął z 8 milionami złotych to - według prokuratury - łodzianin, 46-letni Krzysztof W. Śledczy ustalili, że działał w zorganizowanej grupie przestępczej i teraz szukają jego wspólników. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Prezydent Duda patronem kontrowersyjnego marszu? Jest odpowiedź kancelarii

27 lutego odbędzie się I Hajnowski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Za organizacją stoi m.in. ONR Białystok. Inicjatywa, a zwłaszcza plakat zapowiadający to wydarzenie, wywołały sporo kontrowersji. Organizatorzy pochwalili się też patronatem Andrzeja Dudy. Co na to kancelaria prezydenta?

Problem NATO, przewrót w kulturze i problemy z Grossem. #PisząoPolsce

Polska, która twierdzi, że wie, jak rozmawiać z Rosją, chciałaby silniejszego NATO, ale to jest wyraźnie podzielone – pisze niemiecka prasa po konferencji w Monachium. "Ignorowanie krytyków" to z kolei recepta na sukces rządu w ocenie Jarosława Kaczyńskiego – stwierdza "The Washington Post", a m.in. brytyjski "Guardian" pisze o dyskusjach nad polską historią. Zachodnie media #PisząoPolsce.

Cztery polskie F16 polecą do Syrii? "Jest gotowość uczestnictwa"

- Pan prezydent potwierdził nasze zaangażowanie jako wyraz solidarności sojuszniczej - mówił w "Jeden na jeden" o polskim udziale w walce z tzw. Państwem Islamskim Paweł Soloch. Szef BBN dodał, że strona polska zgłosiła "gotowość uczestnictwa polskich F16 w rotacyjnych misji patrolowych".

Polska kopalnia srebra trafi na listę UNESCO? Ma jedno unikatowe rozwiązanie

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach jest tak wspaniała i wyjątkowa, że powinna się znaleźć na prestiżowej liście UNESCO i podlegać szczególnej ochronie – uznali miłośnicy ziemi tarnogórskiej i ostro zabrali się do pracy, by tak właśnie się stało. Przekonują, że ta kopalnia to skarb, i pokazują ją "Faktom TVN".

Beata Szydło odpowiedziała amerykańskim senatorom. Jest list od premier

Beata Szydło ze zdziwieniem przyjmuje argumenty, których użyli w liście otwartym amerykańscy senatorowie wyrażający zaniepokojenie działaniami polskiego rządu - wynika z odpowiedzi wystosowanej przez premier. Zdaniem Szydło ich reakcja jest "brakiem rzetelnej informacji o ostatnich wydarzeniach w Polsce". "Zainteresowanie i dobra wola amerykańskich polityków nie może przekształcić się w pouczanie i narzucanie działań dotyczących wewnętrznych spraw mojej Ojczyzny" - pisze Szydło.

"Nazywam się Miliard" w kilkudziesięciu miastach Polski

Dość molestowaniu seksualnemu kobiet i dziewcząt - to hasło uczestniczek akcji "Nazywam się Miliard", które tańcząc protestowały w niedzielę w Warszawie i ok. 60 innych polskich miastach. Molestowanie w Polsce to zjawisko powszechne - mówią organizatorki protestu.

"Nóż w plecy" czy "wielka inwestycja"? Politycy o programie 500 plus

To nóż wsadzony w plecy przyszłym pokoleniom - powiedział w "Kawie na ławę" Adam Szejnfeld (PO). W ten sposób ocenił, jakie jego zdaniem skutki przyniesie program Rodzina 500 plus, przyjęty już przez Sejm i Senat. Nie zgodził się z nim Tadeusz Cymański (klub PiS) - To jest odsiecz, szansa i nadzieja - odpowiadał polityk.

W Białymstoku można uczyć się tatarskiego. "To historyczna chwila"

Blisko 30 osób rozpoczęło kurs języka tatarskiego zorganizowany przez Związek Tatarów RP. Lekcje odbywają się w Białymstoku, a uczestnicy poznają alfabet, uczą się wymowy i krótkich dialogów. - Warto zacząć uczyć się języka, bo kultura zaczyna się z języka. To jak drzwi do innego świata - mówi Arzla Osmanowa, nauczycielka tatarskiego.

W Nepalu powstaje "Mała Polska". Każdy może pomóc

W małej wiosce Dumre w Nepalu obok nepalskiej powiewa także polska flaga. Razem z mieszkańcami tamtejszej wsi pracują także polscy wolontariusze. Pomagają odbudować osadę, która podczas trzęsienia ziemi w 2015 r. została doszczętnie zniszczona. Wolontariusze wpadli na pomysł zbudowania tam "Małej Polski". Ich celem jest wybudowanie tam szkoły, a także ośrodka zdrowia.

Polska i Francja przeciw formule ministrefy Schengen

Prezydent Andrzej Duda i premier Francji Manuel Valls zadeklarowali w sobotę podczas 52. Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa, że są przeciwni tworzeniu jakiejkolwiek koncepcji ministrefy Schengen - poinformował prezydencki minister Krzysztof Szczerski.

Waszczykowski: deklaracja NATO-Rosja z 1997 roku już nie obowiązuje

Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski powiedział w sobotę w Monachium, że decyzje podjęte w 2014 roku na szczycie NATO w Newport nie wystarczą do zapewnienia Polsce bezpieczeństwa. Jego zdaniem deklaracja NATO-Rosja z 1997 roku już nie obowiązuje w części dotyczącej zakazu rozmieszczania na terytorium nowych krajów NATO oddziałów i instalacji wojskowych.

Bielan wyciąga gazetkę, a Halicki stenogram. Spór o program Rodzina 500 plus

We wszystkich naszych dokumentach programowych jest wyraźnie powiedziane: na każde drugie i kolejne dziecko - mówił w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 o programie Rodzina 500 plus senator Adam Bielan (PiS). - Obietnica brzmiała tak, jak wszyscy słyszeli - ripostował Andrzej Halicki (PO). Obaj politycy na udowodnienie swych tez pokazywali dokumenty.

Były szef MON: Bazy NATO nie wchodzą w grę. Wymagałoby to ogromnych środków

Ustanowienie w naszym regionie baz NATO nie wchodzi w grę, bo wymagałoby to ogromnych środków - ocenił w "Horyzoncie" w TVN24 Janusz Onyszkiewicz, były szef MON. Zdaniem Romualda Szeremietiewa, byłego wiceministra obrony narodowej, obecność sił NATO powstrzymuje Rosję przed gwałtownymi działaniami, ale nie musi być tak zawsze.

"Ci, którzy polegli pod Smoleńskiem, nieśli w sobie przekaz niepodległości RP"

- Wspominając bohaterstwo tych, którzy tutaj wylądowali, musimy przypomnieć bohaterstwo tych, którzy polegli w ciągu późniejszych lat walki o niepodległość. Także tych, którzy polegli pod Smoleńskiem - mówił w sobotę szef MON Antoni Macierewicz w Dębowcu (woj. śląskie). Upamiętniono tam 75. rocznicę pierwszego udanego zrzutu Cichociemnych. Na podstawie uchwały Sejmu, rok 2016 jest Rokiem Cichociemnych.