- W sytuacji jednoznacznego zagrożenia zdrowia noworodka, a w tym przypadku dwóch płodów - ciąży bliźniaczej, należy wykonać cięcie cesarskie - skomentował dr med. Rafał Kurzawa, ginekolog-położnik, przypadek śmierci bliźniaków we włocławskim szpitalu. Z kolei prezeska "Fundacji Rodzić po Ludzku" uważa, że we Włocławku zawiodła najprawdopodobniej komunikacja pomiędzy lekarzem a rodzicami.

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski spodziewa się, że Unia Europejska jednoznacznie potępi ukraińskie ustawy, które zaostrzają kary dla przeciwników władz i ograniczają działalność organizacji pozarządowych. - Ustawy, które ograniczają swobody obywatelskie na Ukrainie i odsuwają Ukrainę od ścieżki ku integracji z UE - powiedział Sikorski w Brukseli.

Prokuratura okręgowa we Włocławku wszczyna śledztwo po śmierci bliźniąt pod kątem bezpośredniego narażenia na utratę życia lub zdrowia - dowiedziała się TVN24. Jeszcze dzisiaj do sądu ma zostać skierowany wniosek o zgodę na zwolnienie lekarzy z tajemnicy lekarskiej i przesłuchanie.

Gołoledź i marznąca mżawka od rana daje się we znaki kierowcom w województwie świętokrzyskim i lubelskim. Na trasach krajowych i wojewódzkich pracuje 38 piaskarek i solarek. Jak prognozują synoptycy TVN Meteo, w poniedziałek w całym kraju możemy spodziewać się opadów deszczu, śniegu i deszczu ze śniegiem. Dodatkowym utrudnieniem dla kierowców stanie się porywisty wiatr.

- Sprawa bliźniąt z Włocławka zostanie wyjaśniona. Musimy dokładnie sprawdzić, co było przyczyną śmierci, czy zawinił człowiek czy organizacja - powiedział w "Jeden na jeden" w TVN24 wiceminister zdrowia Sławomir Neumann. Polityczne apele o dymisję ministra zdrowia, który miałby politycznie odpowiedzieć, za to, co się stało, nazwał "żenującymi i głupimi".

Był najdłużej urzędującym premierem PRL-u, sprawującym swoją funkcję przez 21 lat, współodpowiedzialnym za stalinowski terror i krwawe represje wobec protestujących robotników w 1956 r. i w 1970 r. Józef Cyrankiewicz zmarł 25 lat temu, 20 stycznia 1989 r. w Warszawie.

- Wyniki tych wyborów europejskich będą bardzo istotne. One pokażą, które scenariusze w Polsce są możliwe, a które wykluczone - mówił w "Faktach po Faktach" Paweł Piskorski (Stronnictwo Demokratyczne). Jak przekonywał, jeśli Europa Plus zdobędzie dobry wynik, "to będzie to wskazywało, że Donald Tusk przyszłego rządu już nie utworzy".

PSL na pierwszej konwencji wyborczej przedstawiło listy kandydatów do europarlamentu w okręgach warszawskim i mazowieckim. Kandydować będą m.in. Jarosław Kalinowski, Adam Struzik, Marek Sawicki i Krzysztof Kosiński.

- Jeżeli ojciec mówi, że lekarz ma dla niego minutę i nie mówi mu, co się dzieje w tak bardzo tragicznej sytuacji, że to ojciec pyta o psychologa, a nie szpital... To gdzieś system ludzki nie funkcjonuje dobrze. Nie tylko w tym szpitalu, ale w wielu innych - mówił w rozmowie z reporterką TVN24 Jurek Owsiak, szef WOŚP, komentując sprawę śmierci nienarodzonych bliźniąt.

Dziś znów jest taka partia, która broni interesów polskiej wsi i polskiego narodu. Tą partią jest PiS – mówił w niedzielę w Wierzchosławicach prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. - Chcemy być partią polskiego narodu, chcemy być partią polskiej wsi - podkreślił.

- Mamy procedury. Tu zostały one naruszone od początku do końca. Pojawiły się poprawki nieuzgodnione ani z ministerstwem, ani z posłami, ani z kierownictwem klubu. Nikt o nich nie wiedział - mówi Julia Pitera. To komentarz do informacji o niejasnym udziale jej partyjnego kolegi Andrzeja Halickiego w forsowaniu poprawki do ustawy dotyczącej izolowania najgroźniejszych przestępców. Dużo ostrzej o Halickim wypowiadają się politycy opozycji.

- Prawdopodobnie tego dnia kobiety, które były przyjmowane na oddział, też nie miały robionego USG - mówi Arkadiusz Szydłowski. Ojciec bliźniąt zmarłych w szpitalu we Włocławku uważa, że te nieoficjalne informacje "musi sprawdzić prokuratura i policja". W szpitalu, do którego trafiła żona pana Arkadiusza, zapowiedziano gruntowną kontrolę. Sprawę śmierci nienarodzonych dzieci badają Ministerstwo Zdrowia, NFZ, wojewoda i prokurator. - Ja czekam na tę odpowiedź. Zginęły moje dzieci - mówi Szydłowski.