Gruzini pod osłoną nocy chcieli przekroczyć nielegalnie polską granicę. Z Białorusi do Polski próbowali dostać się wpław. Przemoczonych i zziębniętych pięciu mężczyzn odnalazła straż graniczna, która prawdopodobnie uratowała im życie.

- Polska potrzebuje zgody i bezpieczeństwa, które zależą od wyborczych wyników - powiedział na sobotniej konwencji Bronisław Komorowski i zaprezentował hasło swojej kampanii wyborczej - "wybierz zgodę i bezpieczeństwo". - Nie stać nas na chaos i eksperymenty polityczne - przekonywał prezydent i dodał, że skoro mamy wojnę na wschód od naszych granic, to "tym bardziej trzeba przeciwdziałać pokusom wojny polsko-polskiej".

- Wierzę w Polskę, gdzie kobieta otrzymuje takie samo wynagrodzenie, co mężczyzna - mówiła Magdalena Ogórek na sobotnim Sejmiku Kobiet Lewicy. Kandydatka SLD na prezydenta stwierdziła, że Polki mają utrudniony powrót do pracy po macierzyństwie. Nawiązała również do konwencji antyprzemocowej.

- Mówię w trakcie kampanii, że nasze państwo powinno się zmieniać, że wymaga napraw - powiedział po spotkani z młodymi Polakami w Londynie Andrzej Duda. - Jeżeli nie będzie naprawy w Polsce w wielu dziedzinach, wyjedzie młode pokolenie, a kolejne urodzi się już za granicą - przekonywał kandydat PiS na prezydenta. Podkreślił, że jedną z ważnych zmian do przeprowadzenia jest reforma ZUS.

Adam Jarubas uważa, że trzeba dokończyć reformę samorządów i wprowadzić nowy system dochodów, bo środki przekazywane z budżetu centralnego nie są adekwatne do zadań. Kandydat PSL mówił, że jako prezydent chciałby objąć kwestie samorządu "mecenatem ustawodawczym". Polityk na spotkaniu z samorządowcami poruszył też kwestię migracji za pracą.

MON prowadzi postępowanie na kolejne rozpoznawcze powietrzne bezzałogowce. Maszyny mają służyć do rozpoznania i kierowania ogniem, ale nie tylko. Jeszcze tej wiosny wojsko chce wybrać systemy zdolne przenosić uzbrojenie. Wraz z dostawami sprzętu, w Mirosławcu (Zachodniopomorskie), gdzie stacjonują drony, zacznie działać nowa jednostka.

W 2014 r. policjanci z Centralnego Biura Śledczego Policji rozbili 152 gangi, najwięcej z nich - 56 specjalizowało się w przestępczości ekonomicznej. 39 grup zajmowało się obrotem narkotykami, a jedynie 21 miało charakter multiprzestępczy; 10 to gangi międzynarodowe.

Grzegorz Napieralski, Andrzej Rozenek, Barbara Nowacka, Robert Biedroń - to m.in. te nazwiska pojawiają się na liście osób, które miałyby założyć nową lewicową partię. Choć oficjalnych deklaracji jeszcze nie ma, to politycy przyznają, że rozmowy trwają. Ostateczne decyzje zapadną po majowych wyborach prezydenckich. Im gorszy wynik Magdaleny Ogórek czy Janusza Palikota, tym więcej osób będzie chciało dołączyć do nowej siły politycznej. Materiał magazynu "Polska i świat".

Do ośmiu lat więzienia grozi 52-latkowi, zatrzymanemu przez stołeczną policję, który rozsyłał mailem do różnych instytucji w całym kraju informacje o podłożeniu ładunku wybuchowego.

Ubiegający się o reelekcję prezydent Bronisław Komorowski zaprezentuje dziś na konwencji w Warszawie swój program i hasło kampanii. Komorowski rozpocznie jeszcze dziś dwutygodniowy objazd "bronkobusem" po kraju. Najpierw uda się na spotkania z wyborcami do Piaseczna pod Warszawą.

- Mam w swoim najbliższym otoczeniu bardzo wielu utalentowanych kolegów, SLD skrzy się od gwiazd - podkreślił w "Piaskiem po oczach" Leszek Miller. Szef Sojuszu ocenił, że w związku z tym "nie będzie problemu z wyłonieniem" jego następcy. Jak jednak zaznaczył, zmiana nastąpi dopiero wtedy, "kiedy przyjdzie na to pora".

- Zwycięstwo Bronisława Komorowskiego jest racjonalne i ważne dla Polski - przekonywał w "Faktach po Faktach" Andrzej Halicki. Zdaniem szefa MAC, inny wybór byłby "igraniem z ogniem" i mógłby narazić Polskę na "niebezpieczeństwo oraz destabilizację". Zbigniew Ziobro podkreślał z kolei, że "wybory wygra znacznie lepszy kandydat", czyli Andrzej Duda.

Pod koniec marca na ćwiczenia przybędzie do Polski bateria przeciwlotnicza Patriot należąca do amerykańskich wojsk stacjonujących w Niemczech – zapowiedział dyrektor Departamentu Prasowo-Informacyjnego MON kmdr Janusz Walczak. Niemiecki generał Bruno Kasdorf poinformował tymczasem w rozmowie z Reutersem, że Bundeswehra przekaże pod polskie dowództwo jeden ze swoich batalionów.