Prezydencki minister: decyzja Trybunału w sprawie aborcji zmusza do doprecyzowania przepisów

Źródło:
TVN24
Dera: decyzja Trybunału w sprawie aborcji zmusza do doprecyzowania przepisów
Dera: decyzja Trybunału w sprawie aborcji zmusza do doprecyzowania przepisówTVN24
wideo 2/26
Prezydencki minister: decyzja Trybunału w sprawie aborcji zmusza do doprecyzowania przepisówTVN24

To jest wyrok rzeźnika, a nie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który powinien być bardzo precyzyjny - mówiła w "Kawie na ławę" w TVN24 posłanka klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 Urszula Pasławska. Marcin Horała z PiS ocenił, że w związku z trwającymi protestami "obserwujemy ogromną erupcję agresji i nienawiści". - Ludzie po prostu myślą. Nie zgadzają się na to, żebyście w ten sposób wykorzystywali kobiety - odpowiedziała mu Joanna Scheuring-Wielgus z Lewicy. Prezydencki minister Andrzej Dera wskazywał, że orzeczenie Trybunału zmusza do doprecyzowania przepisów.

Trybunał Konstytucyjny, którego prezesem jest Julia Przyłębska, uznał w czwartkowym orzeczeniu za niezgodne z konstytucją prawo do aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu.

W związku z tym od trzech dni na terenie całej Polski odbywają się liczne protesty przeciwko decyzji TK.

ZOBACZ TAKŻE: Protesty w wielu miastach, w Katowicach przepychanki z policją >>>

Sobotni protest w Katowicach po orzeczeniu TK. Relacja reportera TVN24
Sobotni protest w Katowicach po orzeczeniu TK. Relacja reportera TVN24TVN24

Horała: obserwujemy ogromną erupcję agresji i nienawiści na ulicach

O orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego dyskutowali politycy w "Kawie na ławę" w TVN24.

Wiceminister infrastruktury Marcin Horała z PiS był pytany o swoje odczucia po czwartkowym wyroku. Mówił, że "są one bardzo mieszane". - Z jednej strony [jest - przyp. red.] radość i zrozumienie, że innego wyroku Trybunału Konstytucyjnego być nie mogło. (...) Z drugiej strony jest obawa, bo byłem świadom tego, co się teraz dzieje. Obserwujemy ogromną erupcję agresji i nienawiści na ulicach - mówił, nawiązując do fali protestów w wielu miastach Polski.

Jak mówił, w sobotę doszło do ataku na jego biuro poselskie. Przyznał, że "tego rodzaju wybuch agresji i nienawiści nigdy nie jest dobry". - Mam nadzieję, że organizatorzy tych protestów przynajmniej odetną się od aktów fizycznej agresji - dodał parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości.

Był dopytywany, czy w tej sytuacji przesłanka embriopatologiczna do usunięcia ciąży zniknie z polskiego prawa. - Ja tego nie przesądzę. Obowiązuje konstytucyjna zasada ochrony życia - odparł. - W tych nielicznych skrajnych przypadkach, gdzie można powiedzieć, że nie ma życia do ochrony, nad nimi możemy się pochylić, jesteśmy otwarci na rozmowę. Natomiast setki dzieci, które są po prostu chore albo niepełnosprawne, albo tylko podejrzane o zbrodnię bycia chorymi lub niepełnosprawnymi, żeby one nie mogły być legalnie zabijane, żeby to zostało osiągnięte. A nad wszystkim innym możemy dalej pracować - mówił Horała.

Horała: mam mieszane uczucia po decyzji Trybunału
Horała: mam mieszane uczucia po decyzji TrybunałuTVN24

Leszczyna: to wprowadzenie do polskiego porządku prawnego tortur i okrutnego, nieludzkiego traktowania kobiet

Posłanka Koalicji Obywatelskiej Izabela Leszczyna mówiła, że konsekwencje orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego "to wprowadzenie do polskiego porządku prawnego tortur i okrutnego, nieludzkiego traktowania kobiet". Odniosła się tutaj do zapisu artykułu 40. konstytucji.

Nikt nie może być poddany torturom ani okrutnemu, nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu i karaniu. Zakazuje się stosowania kar cielesnych.

Odnosząc się do społecznych protestów, wskazywała, że "problemem nie są ani wulgarne słowa protestujących, problemem nie jest język, jakim posługuje się młode pokolenia, problemem jest rząd PiS, który wprowadza do polskiego porządku prawnego tortury i nieludzkie traktowanie kobiet".

- Język, którym posługują się protestujący, jest adekwatny do tego, co robicie. Język zawsze jest odzwierciedleniem emocji - dodała.

- Ponieważ wy robicie rzeczy potwornie brzydkie, to ludzie używają brzydkich słów - zwróciła się do Horały.

Leszczyna: to wprowadzenie do polskiego porządku prawnego tortur i okrutnego, nieludzkiego traktowania kobiet
Leszczyna: to wprowadzenie do polskiego porządku prawnego tortur i okrutnego, nieludzkiego traktowania kobietTVN24

Scheuring-Wielgus: ludzie po prostu myślą, nie zgadzają się na to, żebyście w ten sposób wykorzystywali kobiety

Do protestów odniosła się również Joanna Scheuring-Wielgus z klubu Lewicy.

- Ludzie po prostu myślą. Nie zgadzają się na to, żebyście w ten sposób wykorzystywali kobiety, żebyście w szczycie pandemii wrzucali taki temat na agendę, żebyście torturowali Polki - mówiła do przedstawicieli obozu rządowego. Odnosząc się do zarzutu Horały, że protestujący używają często wulgarnych słów, powiedziała, że "torturowanie jest gorsze niż wulgaryzmy".

- Aborcje były robione, są robione i będą robione - dodała. - Żądamy legalnej aborcji, bez żadnych zgniłych kompromisów - podkreśliła posłanka Lewicy.

Scheuring-Wielgus: ludzie nie zgadzają się na to, żebyście  w ten sposób wykorzystywali kobiety
Scheuring-Wielgus: ludzie nie zgadzają się na to, żebyście w ten sposób wykorzystywali kobietyTVN24

Dera: jeśli chcemy, żeby ten przepis był zgodny z konstytucją, to po prostu trzeba go doprecyzować

Andrzej Dera z Kancelarii Prezydenta RP wskazywał, że orzeczenie zostało wydane w oparciu przepisy konstytucyjne. Mówił także o tym, co w tej sytuacji powinni zrobić przedstawiciele klasy politycznej.

- To oznacza, że przedstawiciele ugrupowań w parlamencie powinni usiąść i doprecyzować tak ten przepis [dotyczący aborcji z powodu trwałych i nieodwracalnych wad płodu - przyp. red.], żeby był zgodny z konstytucją - tłumaczył.

- Jeśli chcemy, żeby ten przepis był zgodny z konstytucją, to po prostu trzeba go doprecyzować - przekonywał. Dopytywany, czy w związku z tym na przykład prezydent złożyłby inicjatywę ustawodawczą w tej sprawie, odparł: - Żeby taki przepis mógł być stworzony, to jest potrzebna wola w parlamencie.

- Problem w polskiej polityce polega na tym, że jakakolwiek próba pracy nad tymi przepisami spotyka się z tym, co dziś widzimy - mówił, także nawiązując do społecznych protestów.

- Tu jest ogromne pole do tego, żeby usiąść i w duchu odpowiedzialności, w miarę szybko, stworzyć przepisy, których nikt nie będzie kwestionował - podkreślił prezydencki minister.

Dera: decyzja Trybunału w sprawie aborcji zmusza do doprecyzowania przepisów
Prezydencki minister: decyzja Trybunału w sprawie aborcji zmusza do doprecyzowania przepisówTVN24

Pasławska: jedyną możliwą formułą, aby wyrok nie wszedł w życie, jest wstrzymanie się z publikacją

Urszula Pasławska z klubu Koalicja Polska-PSL-Kukiz'15 przekonywała, że "trzeba zatrzymać wykonanie tego wyroku". - Jedyną możliwą formułą, aby wyrok nie wszedł w życie, jest wstrzymanie się z publikacją - podkreśliła.

Jak dodała, "nawet inicjatywa ustawodawcza w tym względzie nie zmienia faktu, że w dniu, w którym wyrok zostanie opublikowany, zostanie wstrzymana przesłanka do terminacji z powodu ciężkiego upośledzenia płodu".

Dodała, że w tym przypadku wstrzymanie się z publikacją tego wyroku "to jest absolutnie stan wyższej konieczności". - To jest wyrok rzeźnika, a nie wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który powinien być bardzo precyzyjny - mówiła.

Pasławska wskazywała także, że kolejnym krokiem powinno być przeprowadzenie referendum na temat tego, w jakich przypadkach powinna być dopuszczalna aborcja.

Pasławska: jedyną możliwą formułą, aby wyrok nie wszedł w życie, jest wstrzymanie się z publikacją
Pasławska: jedyną możliwą formułą, aby wyrok nie wszedł w życie, jest wstrzymanie się z publikacjąTVN24

Dziambor: ten wniosek był po to, żeby uratować kilkaset ludzkich żyć

Poseł Konfederacji Artur Dzimabor był jednym z tych parlamentarzystów, którzy podpisali się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie. Jak mówił, został on złożony po to, "żeby uratować kilkaset ludzkich żyć". Zapytany, dlaczego nie chciał zrobić tego drogą legislacyjną, w parlamencie, odparł, że "wiadomo było, że PiS takiej ustawy nie przeproceduje".

- Ten wniosek do Trybunału Konstytucyjnego był skuteczny, z czego się bardzo się cieszę. My tym wnioskiem poprosiliśmy Trybunał, żeby zbadał konstytucyjność w przypadku zapisu dotyczącego aborcji eugeniczniej - przekonywał. - Uratowaliśmy dzieci z zespołem Downa, z zespołem Turnera, dzieci zdrowe, które przed narodzinami były zdiagnozowane jako chore, bo i takie przypadki się zdarzają - wyliczał poseł Konfederacji.

Dziambor dodał, że jego zdaniem w ewentualnych nowych przepisach w tym względzie powinien być sformułowany zapis, dopuszczający aborcję w sytuacji, kiedy dziecko będzie miało taką wadę genetyczną, która doprowadzi do jego śmierci.

Dziambor: ten wniosek był po to, żeby uratować kilkaset ludzkich żyć
Dziambor: ten wniosek był po to, żeby uratować kilkaset ludzkich żyćTVN24

Autorka/Autor:mjz//now

Źródło: TVN24

Pozostałe wiadomości

Osiągnięcia Joe Bidena przez ostatnie trzy lata nie mają sobie równych we współczesnej historii - powiedziała wiceprezydent USA Kamala Harris, która jest faworytką do uzyskania nominacji demokratów na prezydenta po tym, jak obecny gospodarz Białego Domu wycofał się z wyścigu o reelekcję.

Pierwsze wystąpienie Kamali Harris po rezygnacji Bidena

Pierwsze wystąpienie Kamali Harris po rezygnacji Bidena

Źródło:
Reuters

Szef polskiej dyplomacji Radosław Sikorski zaapelował w poniedziałek w Brukseli do ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej o zdjęcie nałożonych przez ich kraje ograniczeń na użycie przez Ukrainę podarowanej jej broni dalekiego zasięgu. - To byłaby w pełni obrona własna, która jest legalna w świetle prawa międzynarodowego - ocenił.

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Sikorski apeluje. "To byłaby w pełni obrona własna"

Źródło:
TVN24, PAP

Kamala Harris ma dostęp do informacji, do których inni ewentualni kandydaci nie mają i do pieniędzy przeznaczonych na kampanię Joe Bidena. Co więcej, jest "domyślną" kandydatką, bo od początku kampanii tworzyła z Bidenem pewną "ofertę polityczną". O kwestiach, które działają na korzyść obecnej wiceprezydentki i dają jej przewagę przy decyzji nominacyjnej demokratów, mówił dziennikarz TVN24 BiS Michał Sznajder.

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Dlaczego Kamala Harris? Trzy kwestie, które dają jej przewagę

Źródło:
tvn24.pl

Miesięczne dziecko zmarło w czerwcu z powodu krztuśca - poinformował TVN24 Główny Inspektor Sanitarny dr Paweł Grzesiowski. To pierwszy taki zgon w tym roku w Polsce.

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Miesięczne dziecko zmarło z powodu krztuśca

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Zapadł wyrok w sprawie przeciwko Annie T., mieszkance Lublina oskarżonej o spowodowanie eksplozji gazu, w której zginęło starsze małżeństwo. Według prokuratury kobieta usiłowała w ten sposób popełnić samobójstwo. Tylko ona przeżyła wybuch.

Odkręciła gaz, w eksplozji zginęli jej krewni. Usłyszała wyrok

Odkręciła gaz, w eksplozji zginęli jej krewni. Usłyszała wyrok

Źródło:
PAP

Marta Lempart, liderka Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, przykleiła na drzwiach klubu PSL kartkę z pięcioma gwiazdkami, trzema koniczynami oraz napisem "a Kosiniak do dymisji". Lempart mówiła reporterowi TVN24, że skoro prezesowi ludowców "nie pasują poglądy jego własnych wyborców", to proponuje "oddać te wszystkie stołeczki".

"Kosiniak do dymisji". Marta Lempart przykleiła kartkę

"Kosiniak do dymisji". Marta Lempart przykleiła kartkę

Źródło:
TVN24

Obawy o stan zdrowia Joe Bidena to nic nowego. Już cztery lata temu o 81-letnim dziś polityku wielu mówiło, że jest za stary na sprawowanie rządów. Jednak dopiero czerwcowa debata z Donaldem Trumpem, a później m.in. pomyłki i przejęzyczenia w rozmowach na najwyższym szczeblu pokazały rzeczywistą słabość prezydenta, od którego zaczęli odwracać się nawet politycy jego własnej partii. Oto, jak wyglądały ostatnie tygodnie przed ogłoszeniem przez Joe Bidena jego rezygnacji z walki o Biały Dom.

Upadek krok po kroku. Cztery tygodnie, które przesądziły o kampanii Joe Bidena

Upadek krok po kroku. Cztery tygodnie, które przesądziły o kampanii Joe Bidena

Źródło:
PAP, tvn24.pl, CNN, The Washington Post, The New York Times

51-letni mężczyzna wtargnął do domu opieki dla seniorów w Daruvarze w Chorwacji i zastrzelił pięć osób - informują chorwackie media. Zamachowiec został zatrzymany przez policję. Według nieoficjalnych informacji jedną z ofiar jest jego matka.

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Strzały w chorwackim domu opieki. Pięć osób nie żyje, kolejnych pięć odniosło rany

Źródło:
PAP, Reuters, N1

Gdzie jest burza? W poniedziałek 22.07 nad Polską pojawiają się wyładowania atmosferyczne. Grzmi, wieje i pada. Śledź aktualną sytuację pogodową w kraju na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Gdzie jest burza? "Zjawiska są miejscami gwałtowne"

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Kto może zostać kandydatem na wiceprezydenta u boku Kamali Harris, jeśli to ona z ramienia demokratów stanie do walki o Biały Dom? Amerykańskie media wskazują między innymi ma gubernatora stanu Pensylwania Josha Shapiro, gubernatorkę Michigan Gretchen Whitmer, gubernatora Illinois JB Pritzkera, gubernatora Kentucky Andy'ego Besheara oraz szefa resortu transportu Pete'a Buttigiega.

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Na kogo postawi Kamala Harris? Te nazwiska są w grze

Źródło:
PAP

"Za pieniądze podatników Mastalerek zakleił sobie ucho?" - ironizują internauci, komentując fotografię, na której widać szefa gabinetu prezydenta z opatrunkiem na uchu. W domyśle jest przekaz, że Marcin Mastalerek, goszcząc na konwencji republikanów w USA, w ten sposób pokazał solidarność z Donaldem Trumpem.

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Mastalerek na konwencji w USA "zakleił sobie ucho"? Skąd to zdjęcie

Źródło:
Konkret24

Dyrektorka Secret Service Kimberly Cheatle oświadczyła przed amerykańskimi kongresmenami, że zamach na republikańskiego kandydata na prezydenta USA Donalda Trumpa był "największą porażką operacyjną agencji" od dziesięcioleci.

Szefowa Secret Service o "największej porażce od dziesięcioleci"

Szefowa Secret Service o "największej porażce od dziesięcioleci"

Źródło:
PAP, BBC

W 2023 roku liczba ludności w Polsce zmniejszyła się o 129 819 osób. Spadek liczby ludności zanotowano w 14 województwach i w 270 powiatach - poinformował Główny Urząd Statystyczny (GUS).

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Tak spadła liczba ludności w Polsce w 2023 roku

Źródło:
PAP

Służba Kontrwywiadu Wojskowego poinformowała, że zdecydowano o cofnięciu generałowi Jarosławowi Gromadzińskiemu poświadczeń bezpieczeństwa upoważniających go do dostępu do informacji niejawnych. Postępowanie sprawdzające wykazało, że nie daje on "rękojmi zachowania tajemnicy".

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Generał Gromadziński bez dostępu do informacji niejawnych

Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko potwierdziło w poniedziałek informację o śmierci polskiego obywatela uprowadzonego przez Hamas, Alexa Dancyga. Był "człowiekiem pokoju i przyjaźni, który wniósł ogromny wkład w dialog polsko-żydowski" - podkreśliło polskie MSZ.

Nie żyje Alex Dancyg

Nie żyje Alex Dancyg

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Na tratwie ratunkowej wyrzuconej na brzeg kanadyjskiej wyspy Sable na Oceanie Atlantyckim, znaleziono ciała Brytyjki Sarah Packwood i Kanadyjczyka Bretta Clibbery'ego. Małżeństwo było w podróży, którą nazwali "największą przygodą w ich dotychczasowym życiu".

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Ciała pary żeglarzy odnalezione na "cmentarzysku Atlantyku"

Źródło:
The Guardian, ENEX_NEWSML.

Warszawska prokuratura okręgowa wszczęła śledztwo w związku z zawiadomieniem Centralnego Biura Śledczego o możliwości popełnienia przestępstwa przez byłego szefa biura Andrzeja Stróżnego. Postępowanie dotyczy między innymi nadużycia władzy. Chodzi o zakup mieszkania za ponad 1,2 miliona złotych.

Jest śledztwo w sprawie byłego szefa CBA

Jest śledztwo w sprawie byłego szefa CBA

Źródło:
PAP

Nowe zasady przywozu do Polski samochodów osobowych zarejestrowanych na Białorusi obowiązują od 1 lipca - przypomniało w komunikacie Ministerstwo Finansów. Wyjaśniło, że do Polski mogą wjechać tylko auta należące do osób fizycznych, jeśli nie są wykorzystywane w celach handlowych.

Nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Nowe zasady przywozu samochodów osobowych

Źródło:
PAP

Zmarł Jerzy Michalak, scenograf, reżyser i aktor, prywatnie ojciec Borysa Szyca. Odszedł w wieku 80 lat. "Żegnaj tato. Do zobaczenia kiedyś… odpoczywaj w spokoju" - pożegnał go Szyc w mediach społecznościowych.

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Nie żyje Jerzy Michalak. Artysta był ojcem Borysa Szyca

Źródło:
Dobry Tygodnik Sądecki, tvn24.pl

Malezyjska straż przybrzeżna wytropiła i zatrzymała uszkodzony tankowiec Ceres I, który po kolizji z innym statkiem stanął w płomieniach, ale mimo tego próbował uciec na pełne morze. Lokalni śledczy wszczęli dochodzenie, mające wyjaśnić zachowanie załogi, tymczasem media zauważają, że Ceres I uważany jest za jednostkę tak zwanej "floty cienia".

Ma być częścią "floty cienia". Odnaleziono tankowiec, który uciekał mimo pożaru na pokładzie

Ma być częścią "floty cienia". Odnaleziono tankowiec, który uciekał mimo pożaru na pokładzie

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Za podejrzanym o potrójne zabójstwo Jackiem Jaworkiem wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, czerwoną notę Interpolu i list gończy, a mimo to przez trzy lata pozostawał nieuchwytny dla policji. Dziennikarz tvn24.pl Robert Zieliński mówił w poniedziałek, że Jaworek "był osobą bardzo zamkniętą", nie korzystał z nowych technologii i pozwoliło mu to na zniknięcie "z technologicznego radaru, na którym dziś opiera się funkcjonowanie wszystkich policji całego świata".

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Jak Jacek Jaworek zniknął z "technologicznego radaru, na którym opiera się funkcjonowanie policji całego świata"?

Źródło:
TVN24

Wypadek w miejscowości Legęzów pod Radomiem. Jak podała policja, siedmioletni rowerzysta wyjechał wprost pod nadjeżdżający samochód, którym kierował 65-latek. Chłopiec został przewieziony do szpitala.

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Kierowca potrącił siedmiolatka. "Chłopiec wjechał wprost pod jadący pojazd"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Prokuratura Rejonowa w Łęczycy (Łódzkie) ma już wyniki sekcji zwłok 45-latka, który oddał w swoim mieszkaniu w kierunku okien kilkaset strzałów z broni palnej.

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Oddał kilkaset strzałów z broni palnej i zmarł. Są wyniki sekcji

Źródło:
tvn24.pl

Memy i żartobliwe wpisy na temat drzewa kokosowego właśnie podbijają amerykańskie media społecznościowe. Nawiązują one do aktualnej wiceprezydentki USA i potencjalnej kandydatki do objęcia najwyższego urzędu w państwie - Kamali Harris. O co chodzi z memami o drzewie kokosowym i skąd ich popularność? Wyjaśniamy.  

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Kamala Harris i drzewo kokosowe. O co chodzi w memach, które podbijają internet

Źródło:
The Guardian, Forbes, NPR, tvn24.pl

Śmiertelny wypadek w Jemiołowie (województwo lubuskie). Dwaj bracia w wieku 33 i 34 lat, jadąc motocyklem, uderzyli w zaparkowany samochód. Obaj nie żyją.

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Uderzyli motocyklem w zaparkowany samochód, zginęli dwaj bracia

Źródło:
PAP/tvn24.pl

"Oszuści na niebezpiecznych stronach wyłudzają dane logowania do bankowości elektronicznej oraz informacje o kartach płatniczych" - przestrzega Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego polskiego sektora finansowego na portalu X (dawniej Twitter).

Oszuści podszywają się pod bank

Oszuści podszywają się pod bank

Źródło:
PAP

Z danych Głównego Inspektoratu Sanitarnego przekazanych 22 lipca wynika, że zakwit sinic w wodzie odnotowano na czterech nadmorskich kąpieliskach w Gdyni. Obowiązuje tam zakaz kąpieli. Jak wskazują naukowcy, w lipcu sinice mają szczególnie dobre warunki do namnażania.

Sinice w Bałtyku. Cztery plaże w Gdyni z zakazem kąpieli

Sinice w Bałtyku. Cztery plaże w Gdyni z zakazem kąpieli

Źródło:
tvn24.pl

Prokuratura umorzyła trzy postępowania dotyczące incydentów na placu Piłsudskiego. Chodzi o zabieranie kontrowersyjnego wieńca sprzed pomnika smoleńskiego oraz uszkodzenie znajdującej się na nim tabliczki. Policja wciąż prowadzi bliźniacze postępowanie dotyczące ostatniej uroczystości.

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Politycy PiS zabierali wieńce sprzed pomnika smoleńskiego, są decyzje prokuratury

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Gorzowie Wielkopolskim kierowca samochodu osobowego wjechał na rondzie w busa. 33-latek nawet nie próbował hamować. Okazało się, że był pijany.

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał  w busa. Nagranie

Nawet nie hamował, na rondzie z impetem wjechał w busa. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę w Lotto padła szóstka. Wartość głównej wygranej to dwa miliony złotych. Totalizator Sportowy poinformował, gdzie kupiono szczęśliwy los.

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Szóstka w Lotto. Wiadomo, gdzie padła wygrana

Źródło:
tvn24.pl

Nie żyje 14-latek zakażony wirusem Nipah - informują indyjskie władze. Zarządzono już izolację osób, które były w kontakcie z chłopakiem. Światowa Organizacja Zdrowia uznaje ten odzwierzęcy wirus, przenoszony głównie przez nietoperze i świnie, za szczególnie niebezpieczny.

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

14-latek ofiarą wirusa Nipah. 60 osób w "grupie wysokiego ryzyka"

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

Czy Kamala Harris, która otrzymała poparcie Joe Bidena w wyścigu do fotela prezydenta USA, ma większe od niego szanse by pokonać Donalda Trumpa? Oto co mówią o tym sondaże.

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Czy Kamala Harris ma szanse zamieszkać w Białym Domu? Oto co mówią sondaże

Źródło:
Forbes, The Hill, NBC News, tvn24.pl

Już papież Pius XII, który stał na czele Kościoła w latach 1939-1958, chciał ukarać założyciela zgromadzenia Legioniści Chrystusa, księdza Marciala Maciela Degollado - wynika z dokumentów Archiwów Watykańskich, opublikowanych przez dziennik "Corriere della Sera". Degollado przez lata wykorzystywał seksualnie nieletnich, choć sygnały o tym niemal od początku docierały do Watykanu.

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Ujawniono nowe dokumenty w sprawie "demona w Watykanie"

Źródło:
PAP, TVN24

Jedyna we Francji działająca kabina telefoniczna zyskała niespodziewaną sławę, gdy w mediach społecznościowych udostępniony został jej numer. Od niedawna coraz więcej ludzi próbuje się do niej dodzwonić, by porozmawiać przez telefon tak jak dawniej. O to niełatwo, bo w niewielkiej miejscowości przy granicy ze Szwajcarią żyje zaledwie 160 osób.

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Niespodziewana atrakcja turystyczna w niewielkim miasteczku

Źródło:
PAP

Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada sprawę dziewięciu osób, które złożyły skargi dotyczące stosowania oprogramowania Pegasus przez polskie służby w latach 2015-2023 - poinformowała mecenas Sylwia Gregorczyk-Abram, która reprezentuje skarżących. Trybunał sformułował w tej sprawie pytania do polskich władz.

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Skargi dziewięciu osób, w tym Trzaskowskiego i Brejzów. Europejski Trybunał Praw Człowieka zbada stosowanie Pegasusa w Polsce

Źródło:
tvn24.pl, TVN24

Z redakcją Kontaktu 24 skontaktowali się turyści, którzy utknęli na lotnisku w Majorce z powodu odwołanego sobotniego lotu powrotnego do Warszawy. Jedna z kobiet przekazała, że razem z mężem i małymi dziećmi musiała nocować na lotnisku. Powiedziała, że przewoźnik nie zapewnił im noclegu. Godzinę wylotu przesuwano kilka razy, ostatecznie udało się wylecieć w niedzielę po południu.

Koszmarny powrót z Majorki

Koszmarny powrót z Majorki

Źródło:
Kontakt 24

Fragment muru Zamku Książ w Wałbrzychu runął na ścieżkę, po której poruszają się zwiedzający. Na miejsce wezwano specjalistyczną jednostkę ratowniczą, która wykluczyła obecność poszkodowanych pod gruzami.

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Zamkowy mur runął na trasę turystyczną, ratownicy z psami przeszukali gruzowisko

Źródło:
tvn24.pl

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Według polityków Konfederacji przyjęta przez Parlament Europejski rezolucja zmusza Polskę i pozostałe państwa unijne do wspierania Ukrainy w wysokości co najmniej 0,25 proc. PKB rocznie. Ale rezolucja nie ma mocy prawnej i jest jedynie "formą pewnej woli politycznej". Wyjaśniamy.

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Konfederacja: europarlament zmusza Polskę "do stałego finansowania Ukrainy". Nie zmusza

Źródło:
Konkret24

Dreszczowiec przedstawiający kulisy historii seryjnego mordercy nękającego Boston, przejmująca opowieść o dotkniętych chorobą bliźniakach, a także skupiający się na walce o równość dramat historyczny – oto nowości, które w najbliższych dniach zostaną dodane do biblioteki serwisu Max. Co warto obejrzeć na platformie w tym tygodniu? 

Losy Bostońskiego Dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Losy Bostońskiego Dusiciela, życie w cieniu choroby i walka o równość. Nowości na Max

Źródło:
tvn24.pl