- Raczej mi się bardziej nie podoba, niż podoba. No ale ładne jest - w ten sposób Lech Wałęsa skomentował nietypowe zdjęcie, które pojawiło się kilka dni temu na jego mikroblogu. Na przerobionej fotografii widać byłego prezydenta i papieża Franciszka, którzy zamienili się głowami. - A kto by nie chciał być papieżem? - pytał Wałęsa.

- Nie możemy protestować przeciwko wyrokowi, bo pozwoliliśmy obcemu państwu na działalność sprzeczną z konwencją, której jesteśmy stroną - skomentował czwartkową decyzję ETPC ws. tortur w więzieniach CIA Roman Kuźniar. Prezydencki doradca ds. międzynarodowych w "Faktach po Faktach" krytycznie ocenił ówczesny polski rząd, który w jego opinii "niewystarczająco chronił suwerenność Polski". - To był brak wyobraźni i głupota (...) tych, którzy podejmowali decyzje - podkreślił.

- Wydawało się, że separatyści tolerują dziennikarzy, którzy mają ich akredytacje, wydawało się, że jest bezpiecznie. Nagle usłyszeliśmy strzały. Okazało się, że ktoś do nas strzela. Dwa naboje trafiły w nasz samochód - opowiadał Wojciech Bojanowski, specjalny wysłannik TVN24 na Ukrainę. Reporter blisko tydzień spędził w miejscu, w którym doszło do zestrzelenia malezyjskiego samolotu i, gdzie trwają walki separatystów z ukraińską armią.

Podczas przeszukań u Zbigniewa Rynasiewicza, wiceszefa resortu infrastruktury i rozwoju agenci CBA i prokuratorzy znaleźli u niego alkohol. Wiceministra obciążają biznesmeni podejrzani o powoływanie się na wpływy u niego. Śledczy weryfikują także ich słowa o przekazywaniu politykowi pieniędzy. Prokuratorzy planują wniosek o uchylenie Rynasiewiczowi immunitetu poselskiego - dowiedział się portal tvn24.pl.

Już po raz czwarty o nagrodę im. Władysława Stasiaka, byłego Szefa Kancelarii Prezydenta RP, będą się ubiegać uczestnicy Festiwalu Piosenki Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego "Nadzieja". Laureata wybierze i nagrodę wręczy żona ministra, Barbara Stasiak. To XI edycja festiwalu organizowanego przez Fundację im. Jacka Kaczmarskiego.

Nie miałem żadnych wątpliwości, że kompetencje i sposób podejścia do spraw pani prof. Fuszary idealnie pasują do tego, co chcę zrobić jako premier polskiego rządu w tych sprawach - powiedział premier Donald Tusk o nowej pełnomocniczce rządu ds. równego traktowania.

Przeszukania pomieszczeń, należących do szefa klubu PSL Jana Burego, były prawidłowe - ocenił w piątek w Sejmie prokurator generalny Andrzej Seremet. Poinformował, że sam poseł nie miał zastrzeżeń co do sposobu przeszukania i został poinformowany o jego celu. Seremet zaprzeczył także, jakoby przed przeszukaniem należało uchylić posłowi immunitet. - Immunitet nie chroni posła przed przeszukaniem w postępowaniu przygotowawczym - wyjaśnił. Posłowie w swoich przemówieniach nie pozostawili na działaniach prokuratury suchej nitki.

Ordynator oddziału noworodkowego szpitala w Skierniewicach została zawieszona w obowiązkach, bo oddała dziecko matce, która wcześniej porzuciła chłopca w szpitalu. - Działam w zgodzie z własnym sumieniem - mówi lekarka. Sprawą zajmuje się już prokuratura.

Donald Tusk nie wykluczył, że Polska będzie się odwoływać od decyzji Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w sprawie więzień CIA w Polsce. - Niewykluczone, powiedziałbym nawet, że dość prawdopodobne jest, że będziemy się odwoływali od tego wyroku - oświadczył premier na piątkowej konferencji prasowej.

Co weekend - zwłaszcza w wakacje - ruch w kierunku turystycznych kurortów ruch jest wzmożony. Więcej samochodów na drogach pojawia się w piątek. Dzisiaj, po godzinie 11, aby wjechać na płatny odcinek autostrady A1, w miejscowości Nowa Wieś (k.Torunia) już przed południem trzeba było stać w korku około 10-15 minut. W tym samym miejscu, w minioną niedzielę kierowcy musieli czekać nawet półtorej godziny.

Prokuratura mogła złamać prawo, nakazując przeszukanie w pomieszczeniach należących do posła Jana Burego bez uchylenia mu immunitetu - wynika z ekspertyz prawnych, którymi dysponuje klub parlamentarny Platformy Obywatelskiej. Poseł PO Witold Pahl powiedział w rozmowie z tvn24.pl, że z opinii niemal jednoznacznie wynika konieczność uchylenia posłowi immunitetu. - Prokuratura generalna odmawia na razie komentarza w tej sprawie, prokurator generalny odniesie się do wszystkich wątpliwości w trakcie debaty sejmowej – powiedział portalowi tvn24.pl Mateusz Martyniuk, rzecznik prokuratury generalnej.

- Jestem przekonany, znając Kwaśniewskiego i Millera, że gdyby wiedzieli, że tam są robione tortury, to by przeciwdziałali - zapewnił Ryszard Kalisz. Gość "Wstajesz i wiesz" skomentował wyrok Trybunału w Strasburgu ws. więzień CIA w Polsce. - Trybunał nie przesądza o tym, czy wiedzieli (Leszek Miller i Aleksander Kwaśniewski - red.), czy nie wiedzieli. Trybunał uznał, że powinni byli wiedzieć - dodał.