"Nie uciekłem ze strachu". Wspomnienia o Marcu'68

- Z pewnego punktu widzenia więzienie było najlepszym miejscem, dlatego że nie doszła do mnie ta cała histeria, którą ludzie przeżywali - wspominał wydarzenia z marca 1968 roku Seweryn Blumsztajn. - Byłem oburzony na moich przyjaciół zaangażowanych w Marzec, że wyjeżdżają. Po wyjściu z więzienia zmieniłem zdanie - przyznał.

Producent "Twojego Vincenta": wierzę, że faktycznie możemy wygrać

- Przed przyjazdem do Los Angeles może mniej wierzyłem. Ale teraz coraz bardziej wierzę, że faktycznie możemy wygrać - powiedział Sean Bobbitt, producent polsko - brytyjskiego filmu "Twój Vincent" w rozmowie z dziennikarzem "Faktów" TVN, Marcinem Wroną. Produkcja jest nominowana do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film animowany. Jak mówił Bobbitt, podczas spotkania z twórcami innych dzieł nominowanych do prestiżowej nagrody, wiele osób wyraziło zachwyt nad "Twoim Vincentem". - Było tylu ludzi, którzy przychodzili do nas, mówili nawet na ucho: głosowałem na was - opowiadał producent. - Wydaje mi się, że wielu ludzi, którzy interesują się animacją, faktycznie docenia ten nowy, wizualny sposób opowiadania, który przedstawiamy w tym filmie - podkreślił.

Turysta spadł z kilkuset metrów. Ciało znalazł ratownik TOPR

Ratownicy TOPR odnaleźli w Tatrach w niedzielę ciało turysty, który wędrując samotnie w czwartek spadł w rejonie Gąsienicowej Turni. Mężczyzna posiadał stosowny do zimowych wysokogórskich warunków ekwipunek, jednak nie przeżył kilkusetmetrowego upadku – poinformował ratownik dyżurny Jacek Broński.

"Czy powiedzieliście Macierewiczowi, że nie jest już ministrem?"

- Czy pan prezydent przekazał Antoniemu Macierewiczowi, że został odwołany? - pytał w "Kawie na ławę" TVN24 Sławomir Neumann (Platforma Obywatelska). Stwierdził, że były minister obrony narodowej nadal korzysta ze swojego dotychczasowego gabinetu i limuzyny. Pytał, czy Macierewicz nadal dysponuje kartą kredytową MON. Goście programu dyskutowali o wydatkach ministerstwa oraz pensjach ministrów i wiceministrów.

"Ciężki czas, ale musimy szukać sposobu, aby iść dalej"

Polska jest i nadal będzie miejscem przyjaznym dla Żydów - ocenił w sobotę w programie "Horyzont" TVN24 dyrektor Jewish Community Center w Krakowie Jonathan Ornstein. Odnosząc się do sporu wokół nowelizacji ustawy o IPN powiedział, że "to jest ciężki czas, ale musimy szukać sposobu, aby iść dalej".

"Czekamy na naszego Macrona"

Cały czas kręcimy się wokół koncepcji, które są stare, a chodzi o to, żeby je wyrazić współczesnym językiem - przekonywał w "Faktach po Faktach" TVN24 Andrzej Olechowski. Jak podkreślał były minister spraw zagranicznych i jeden z założycieli Platformy Obywatelskiej, polskiej opozycji potrzebny byłby ktoś taki jak francuski prezydent Emanuel Macron, ktoś, kto "by zgrabnie połączył elementy, idee z prawej i lewej strony".

"Zostałem sprzedany". Chłopcy zmuszeni do męskiej prostytucji

Bici, poniżani, zmuszani do prostytucji. Tak wyglądało życie kilkudziesięciu chłopców z Polski. Padli ofiarami handlu ludźmi i zostali sprzedani do agencji towarzyskich dla homoseksualistów w niemieckim Essen. Reporterzy "Superwizjera" TVN dotarli nie tylko do ofiar, ale i do organizatorów procederu, którzy jak dotąd nie ponieśli żadnej kary.

"Trzeba z takimi przekłamaniami walczyć, również drogą dyplomatyczną"

Sprawie pierwszego pozwu wytoczonego na podstawie znowelizowanej ustawy o IPN poświęcono dyskusję w programie "Babilon" w TVN24 BiS. Fundacja Reduta Dobrego Imienia pozywa argentyński dziennik internetowy Pagina12, zarzucając mu między innymi działanie na szkodę narodu polskiego. Chodzi o artykuł z grudnia ubiegłego roku dotyczący zbrodni w Jedwabnem, zilustrowany zdjęciem, które nie ma z nią nic wspólnego. - Poszłabym za przykładem Niemców i Żydów, by wytaczać takie procesy - mówiła posłanka PiS Dorota Arciszewska-Mielewczyk. - To jest świadectwo niewiedzy Argentyńczyków na temat tego, czym było Jedwabne, a kim byli Żołnierze Wyklęci - oceniała Hanna Gospodarczyk z Partii Razem.

"Organ, który powstaje, budzi poważne wątpliwości konstytucyjne"

Krajowa Rada Sądownictwa zaapelowała do sędziów, by dbali o utrzymanie zasady trójpodziału władzy i odrębności sądów. Sobotnie posiedzenie KRS było ostatnim w tej kadencji Rady. Prawdopodobnie we wtorek Sejm wybierze 15 sędziów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa. - Naszym zdaniem wybór tej sędziowskiej części Rady, dokonywany przez polityków, jest sprzeczny z ustawą zasadniczą - argumentował rzecznik KRS, sędzia Waldemar Żurek.

Oskalpowany pies, ranny źrebak. "Nie zrobił tego niedźwiedź, ani wilk"

Kiedy pan Roman przyjechał rano do swojego gospodarstwa, zobaczył, że jego pies nie żyje, a konie zostały spłoszone. Mężczyzna podejrzewał atak niedźwiedzia, a jego domysły potwierdzili pracownicy nadleśnictwa. Ale Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska stanowczo zaprzecza: to nie mógł być niedźwiedź.

"Zamordowali mu żonę, czterech synów, najmłodszy nie miał ani dnia". Ofiary "Burego"

Hajnówka na Podlasiu od trzech lat jest miejscem starcia o prawdę historyczną na temat Romualda Rajsa "Burego". Dla jednych to bohater walki tzw. Żołnierzy Wyklętych, dla innych - morderca odpowiedzialny za śmierć cywilów. Kością niezgody pozostaje marsz narodowców, którzy ku czci "Burego" co roku przechodzą ulicami Hajnówki. Sprzeciwiają im się bliscy ofiar "Burego" i działacze Obywateli RP. Materiał "Czarno na białym".

Polscy marszałkowie Sejmu i Senatu odznaczeni na Węgrzech

Marszałkowie Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski zostali w piątek w Budapeszcie uhonorowani Wielkimi Krzyżami Orderu Zasługi Węgier. - Wspólnie budujemy dziś naszą nową Europę Środkową - powiedział Kuchciński, mówiąc o współpracy polsko-węgierskiej.