Turysta zginął w Tatrach. Spadł z grani

Śmiertelny wypadek w Tatrach. Turysta podczas schodzenia z Giewontu spadł z grani. Zginął na miejscu. Razem z dwiema innymi osobami znajdował się na grani tzw. Długiego Giewontu, dokąd nie prowadzi żaden szlak turystyczny.

Prezydent "zdumiony" odrzuceniem propozycji rządu

Widać, że rząd się starał i naprawdę dużo zaproponował - powiedział prezydent Andrzej Duda o negocjacjach z protestującymi w Sejmie rodzicami osób niepełnosprawnych. Dodał, że odrzucenie ostatniej propozycji przez protestujących zaskoczyło go.

Donald Tusk i Jerzy Owsiak wśród laureatów prestiżowej nagrody polonijnej

Przewodniczący Rady Europejskiej i były polski premier Donald Tusk otrzymał nagrodę Polonicus 2018 Europejskiego Instytutu Kultury i Mediów Polonicus za promowanie Polski w Europie. Nagrodę w postaci statuetki z brązu wręczono mu w sobotę w Akwizgranie. Wśród laureatów znalazł się również Jerzy Owsiak, szef Fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

"Zrozumiano, że polska armia jest nienowoczesna. Trudno było wygrać wojnę"

- Po śmierci Józefa Piłsudskiego zrozumiano, że w porównaniu do innych armii polska armia jest jednak niedoinwestowana, brakuje nowoczesnych broni, lotnictwa, broni pancernej. Trudno było wygrać wojnę - mówił profesor Andrzej Chwalba z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. W felietonie reporterki TVN24 Brygidy Grysiak w kolejnej części cyklu "Sto lat Niepodległości" wyjaśniał, jak armia odbudowywała państwo i jak go broniła. W drugiej części programu o siłach zbrojnych II Rzeczpospolitej opowiadał profesor Grzegorz Nowik z Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

"Rząd nie ustępuje, bo obawia się tego, co będzie dalej"

- Rząd PiS zaczyna się obawiać, co będzie dalej, bo przecież jest jeszcze sporo innych grup społecznych - wskazał w "Faktach po Faktach" profesor Antoni Dudek, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odniósł się w ten sposób do protestu rodziców osób niepełnosprawnych w Sejmie. Jak dodała doktor Anna Materska-Sosnowska z Uniwersytetu Warszawskiego, przypominając o problemach protestujących, "to, że nie widzimy tych niepełnosprawnych na ulicach, to nie znaczy, że ich nie ma".

"To jest obraz hipokryzji Prawa i Sprawiedliwości"

Na wszystko pieniądze się znajduje, a na rozmowę z osobami, które naprawdę tej pomocy potrzebują, nie ma ani grosza - mówił w "Faktach po Faktach" Andrzej Halicki z Platformy Obywatelskiej. Z kolei zdaniem Sylwestra Tułajewa z Prawa i Sprawiedliwości ten problem jest bardzo mocno upolityczniany przez Platformę Obywatelską.

"Propozycja rządu była wyjątkowo perfidna. Wiadomo było, że protestujące się nie zgodzą"

Zamiast 500 złotych dodatku w gotówce na rehabilitację, których domagają się protestujące w Sejmie rodziny osób niepełnosprawnych, rząd proponuje dodatek rzeczowy. - Ja tego nie rozumiem. Przypuśćmy, że my dostajemy pensje w kilogramach cukru, w maśle, w mące. Rodzice i dorośli protestujący sami chcą decydować, na co wydadzą pieniądze na zasiłek rehabilitacyjny - mówiła w programie "Babilon" w TVN24 BiS posłanka Nowoczesnej Joanna Scheuring-Wielgus. - Propozycja rządu była propozycją wyjątkowo perfidną, bo było wiadomo, że panie, które protestują, rodziny protestujące, na nią się nie zgodzą - dodała Katarzyna Piekarska z Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

"To jest nieprawda, drodzy państwo". Riposta do słów Morawieckiego

Rząd zrealizował postulaty protestujących w Sejmie rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych w zakresie renty socjalnej oraz dodatku rehabilitacyjnego - zapewniał premier Mateusz Morawiecki w sobotę podczas spotkania z mieszkańcami Żnina (województwo kujawsko-pomorskie). Wypowiedź szefa rządu szybko doczekała się reakcji Iwony Hartwich, jednej w protestujących matek. - To jest nieprawda, drodzy państwo - skomentowała.

Pożar we Wschowie. W mieszkaniu znaleziono zwęglone ciała rodzeństwa

W nocnym pożarze w mieszkaniu w jednej z kamienic we Wschowie (woj. lubuskie) zginęły dwie osoby. Nie było dużego ognia, ale spore zadymienie. - Okoliczności tragedii wyjaśnia policja – poinformował oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej. W mieszkaniu strażacy znaleźli zwłoki kobiety i mężczyzny w wieku 56 lat – bliźniaków.

Wotum nieufności dla Szydło i Rafalskiej. "Nie rozwiązały problemu przez 11 dni"

W poniedziałek złożymy w Sejmie wnioski o wotum nieufności wobec wicepremier Beaty Szydło oraz szefowej Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Elżbiety Rafalskiej - zapowiedział szef klubu PO Sławomir Neumann. Jak stwierdził, "ma nadzieję, iż to zdopinguje rząd do pracy". Zadeklarował, że posłowie jego partii mogą zjawić się Sejmie w przerwie majowej, aby jak najszybciej przyjąć ewentualne nowe przepisy.

Kino, które wbija w fotel

Współczesne kino offowe to filmy, które wbijają w fotel, i które nikogo nie pozostawiają obojętnym. O festiwalu, dzięki któremu cały Kraków zamienił się w wielkie kino plenerowe opowiada rzecznik Netia Off Camera Alicja Myśliwiec.

"Przebijało docenienie współpracy". Szef MON po rozmowach w Waszyngtonie

Szef MON Mariusz Błaszczak na zakończenie swojej wizyty w Waszyngtonie wyraził zadowolenie z przebiegu rozmów. - We wszystkich rozmowach przebijało docenienie bardzo dobrej współpracy militarnej Polski z USA - powiedział minister. Poinformował, że zaprosił amerykańskiego ministra obrony do odwiedzenia Polski. - Wszystko wskazuje na to, że zaproszenie zostało przyjęte - stwierdził Błaszczak.

Rząd z kolejną propozycją. Protestujące: to manipulacja

Propozycja rządu to manipulacja, bo zaproponowano nam 500 zł nie jako dodatek pieniężny, ale jako np. darmowe pieluchy, czy dostęp do sprzętu rehabilitacyjnego - powiedziała Iwona Hartwich, jedna z protestujących w Sejmie matek osób niepełnosprawnych po spotkaniu z minister pracy oraz rzeczniczką rządu. - Jesteśmy zdziwieni, ponieważ panie, które przebywają w Sejmie, zmieniły postulaty - powiedziała Joanna Kopcińska.

"To były skandaliczne wypowiedzi, które podgrzewają atmosferę"

- Myślę, że to jest rzucanie po prostu piachu w tryby prezydentowi i premierowi - powiedział w "Piaskiem po oczach" były poseł oraz rzecznik Prawa i Sprawiedliwości, Marcin Mastalerek. Ocenił w ten sposób wypowiedzi niektórych posłów PiS dotyczące protestujących w Sejmie rodziców osób niepełnosprawnych.

"Dar Młodzieży" przygotowuje się do "rejsu niepodległości"

Wrócił z podróży szkoleniowej i jest już niemal gotowy, by ruszyć w podróż dookoła świata. Trwają ostatnie przygotowania "Daru Młodzieży" przed "rejsem niepodległości". Żaglowiec wypłynie 20 maja z Gdyni i przez 11 miesięcy będzie zawijał do portów na całym świecie. Odwiedzi między innymi Kopenhagę, Dakar, Kapsztad, Dżakartę, Singapur, Szanghaj, Osakę i Los Angeles. Kulminacją rejsu ma być Panama, gdzie dotrze na Światowe Dni Młodzieży. W finansowanie wyprawy włączy się Polska Fundacja Narodowa.

"Wspieram protestujących. Uważam, że mają rację"

Są różne kategorie niepełnosprawności. Uważam, że 500 złotych powinny dostać te matki, które zrezygnowały ze swojej pracy i zajmują się dziećmi wymagającymi 24-godzinnej opieki - stwierdził w "Faktach po Faktach" Patryk Jaki, wiceminister sprawiedliwości, szef komisji weryfikacyjnej do spraw reprywatyzacji i kandydat na prezydenta Warszawy. Zdanie w tej kwestii zajęła również Janina Ochojska, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej.

"Przestrzegałbym przed bagatelizowaniem tych kandydatur"

- Przewaga opozycji nad Prawem i Sprawiedliwością jest miażdżąca - mówił poseł Michał Kamiński z klubu PSL i Unii Europejskich Demokratów, odnosząc się w programie "Tak jest" do najnowszego sondażu partyjnego dla "Faktów" TVN i TVN24. Preferencje polityczne Polaków oceniał też poseł Zbigniew Gryglas z PiS. Obaj komentowali również partyjne kandydatury na prezydentów największych miast. - Przestrzegałbym przez bagatelizowaniem tych kandydatur - podkreślał Kamiński.

"Maćku, przetrzyj fotel po Żurku" i kłopoty z głosowaniem. Pierwsze posiedzenie nowej KRS

Przedstawiciel prezydenta RP apeluje do rzecznika prasowego KRS, aby "przetarł fotel" po poprzedniku. Minister sprawiedliwości oświadcza, że bojkotował poprzednią Krajową Radę Sądownictwa, "ponieważ tam zapadały decyzje, które były całkowicie abstrahujące od stanowiska Ministerstwa Sprawiedliwości". Nowa Krajowa Rada Sądownictwa, która ma stać na straży niezależności sądów, zebrała się w piątek na pierwszym posiedzeniu.

Zebrano trzy miliony, Karolek pojedzie na operację. "Jest o co walczyć"

- Jesteśmy przeszczęśliwi. Trudno znaleźć słowa, żeby to wszystko opisać, bo strach był duży - mówiła reporterowi TVN24 mama trzyletniego Karolka Stadnika cierpiącego na rzadkie schorzenie genetyczne. Chłopiec dzięki internetowej zbiórce ma szansę na przełomową operację za oceanem. W sumie na leczenie chłopca udało się zebrać ponad trzy miliony złotych.

Samochód zatrzymał się za rogatkami. Pociąg minął go o włos

Widać było świecące się czerwone światło, mimo to kierowca samochodu zatrzymał się już za rogatkami. Chwilę później szlaban się zamknął, a następnie pociąg przemknął tuż przed maską auta. - Ugrzązł na tym przejeździe, bo myślał, że zdąży przejechać przed zamknięciem rogatek i przed pociągiem. To lekkomyślne i niepoważne - twierdzi pan Marek, który przesłał na Kontakt 24 nagranie tego zdarzenia.

Facebook blokuje ONR i NOP. Oficjalna decyzja

Konta społecznościowe Obozu Narodowo-Radykalnego (ONR) i Narodowego Odrodzenia Polski (NOP) zostały zablokowane - poinformował w piątek Facebook. "Uważamy, że organizacje te otwarcie propagują poglądy rasistowskie, antysemickie i homofobiczne" - tłumaczył swoją decyzję portal.