- Jak można było doprowadzić do takich strat Kompanii Węglowej, do utraty płynności? Gdzie jest nadzór właścicielski? - pytał w "Faktach po Faktach" ekonomista Ryszard Petru. Jego zdaniem rząd popełnił błąd, gdyż już wcześniej powinien powiedzieć górnikom wprost, że kopalnie będą zamykane. Prof. Ryszard Bugaj wskazał natomiast na problem, jakim jest węgiel sprowadzany z Rosji, który zaniża ceny. - To czysty dumping - mówił.

- Ja nie pamiętam, żeby włókniarki, kiedy padały ich zakłady, wychodziły na ulice i groziły burdami. A od dwudziestu lat górnicy żądają przywilejów i chcą być utrzymywani przez społeczeństwo - tak odniósł się do kwestii protestujących pracowników dwunastu kopalń Kompanii Węglowej Stefan Niesiołowski. Dodał, że jego zdaniem reforma Ewy Kopacz na Śląsku jest całkowicie zasadna. - Likwidacja ma być reformą? - dopytywał Zbigniew Ziobro. Politycy byli gośćmi "Kropki nad i".

- My już nie mamy zamiaru płacić za błędy polityków, szczególnie tej koalicji rządzącej - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Piotr Duda. Przewodniczący NSZZ "Solidarność" stwierdził, że politycy "nonszalancko" podchodzą do problemów górników. - Ci ludzie są zdeterminowani. Mało tego, to się przeleje na cały kraj - ostrzegł.

Pierwsze trzy samoloty z Donbasu na wschodniej Ukrainie wylądowały we wtorek po południu na lotnisku wojskowym w Krasnołęce w powiecie malborskim. Na ich pokładzie znajdowali się Polacy, którzy zdecydowali się na ewakuację z Donbasu ze względu na trwający tam konflikt z prorosyjskimi separatystami. To około sto osób, głównie małżeństwa z kilkuletnimi dziećmi. Trafią do kilku ośrodków na terenie kraju.

Ma nieco ponad 4 metry średnicy i prawdopodobnie jest jednym z najmniejszych w Polsce - rondo w Piotrkowie Trybunalskim istnieje od czterech lat i wciąż jest tymczasowe. - Postawiliśmy je, żeby łatwiej było wyjechać z podporządkowanej wcześniej ulicy - tłumaczą urzędnicy. Tyle, że dla wielu kierowców rondo jest rondem tylko na papierze.

Firma budująca drogi wokół dworca Łódź Fabryczna nie pozostawia wątpliwości - prace nie zakończą się w terminie. W dokumentach, do których dotarliśmy firma podkreśla, że bez zmian w umowie ukończenie inwestycji może być niemożliwe. Miasto wciąż nie widzi problemu, mimo, że opóźnienia są coraz większe a europejska dotacja staje pod znakiem zapytania.

Mszą świętą odprawioną w Katedrze Polowej Wojska Polskiego rozpoczną się w piątek uroczystości pogrzebowe Józefa Oleksego. Były premier, który zmarł po długiej chorobie w wieku 68 lat, zostanie pochowany w wojskowej części Powązek. We wtorek, Sejm uczcił jego pamięć minutą ciszy.

- Nawet jeżeli będziemy manewrować kosztami, nie zmieni to faktu, że część kopalń, które były do tej pory bardzo intensywnie eksploatowane, powinna być odstawiona na bok - powiedział we "Wstajesz i wiesz" dr Filip Elżanowski, ekspert ds. energetyki z Uniwersytetu Warszawskiego. Ocenił, że polskie górnictwo jest "po prostu droższe" niż w innych krajach

- Obawiam się, że poniedziałkowe negocjacje premier Ewy Kopacz z górnikami były ustawką ze strony rządu, mającą poprawić notowania - powiedział w "Jeden na jeden" rzecznik PiS Marcin Mastalerek. Pytany, czy jest szansa na powrót do partii jego poprzednika, Adama Hofmana, Mastalerek odpowiedział, że "nie w najbliższej perspektywie".