Wiele niewiadomych w kampanii promującej działania rządu PiS. "Środki fundacji to nie środki publiczne"

Nie ujawnią, za ile. Nie powiedzą, jak długo będzie trwać kampania. Odmawiają informacji, jak zmierzą jej skuteczność. Prezesi Polskiej Fundacji Narodowej, zasilonej przez fundusze z 17 spółek Skarbu Państwa, uważają, że pieniądze, którymi zarządzają i za które od dziś promować będą stanowisko PiS w sprawie zmian w sądownictwie, nie są środkami publicznymi.

"Spotkanie w Belwederze ma na celu zdyscyplinowanie Dudy"

- Obserwujemy mutację tej szorstkiej przyjaźni, tym razem w wykonaniu pana prezydenta, który poczuł wiatr wolności, uznał, że jest prezydentem wszystkich Polaków - ocenił w programie "Tak jest" TVN24 poseł PSL Piotr Zgorzelski. Jego zdaniem Jarosław Kaczyński "nie znosi takiej sytuacji, gdzie nie panuje nad porządkiem politycznym". - Dlatego jest to spotkanie, aby zdyscyplinować pana prezydenta - dodał.

Prośba o ciszę i brutalna zemsta. "Wyłaź k…a!". Lecą głowy, bo to był syn prokuratorów

Świętowali narodziny syna. Sąsiad prosił ich o spokój, a gdy nie pomogło, zadzwonił na policję. W odwecie włamali mu się do mieszkania i go pobili. "Gazeta Wyborcza", która opisała sprawę sugeruje, że próbowano ją zatuszować, bo jeden z napastników był synem miejscowych prokuratorów. W reakcji na te wydarzenia stanowisko stracił już komendant jednego z komisariatów. Zawieszono też częstochowską prokurator.

Prezydent zaprasza, opozycja komentuje. "Na razie mamy jeden tweet"

W przyszłym tygodniu, przed zakończeniem prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydent Andrzej Duda zaprosi na spotkanie przedstawicieli klubów parlamentarnych - ogłosiła Kancelaria Prezydenta. PSL już zadeklarowało, że stawi się u prezydenta. - Nie chcielibyśmy brać udziału w wojence wewnątrz obozu władzy - komentuje Jan Grabiec z Platformy Obywatelskiej, a szef PO Grzegorz Schetyna dodaje, że jego partia jest "otwarta do rozmowy".

Berlin: kwestia reparacji "prawnie i politycznie ostatecznie uregulowana"

Niemcy przekazały reparacje o znacznych rozmiarach za ogólne szkody wojenne, także Polsce i nadal świadczą pokaźne zadośćuczynienie za skutki nazistowskiego bezprawia - powiedział w piątek rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert. Potwierdził stanowisko władz w Berlinie, że kwestia roszczeń jest uregulowana.

Wjechał w pociąg, który miał zielone. Dlaczego? Komisja ma rok na odpowiedź

Maszynista pociągu towarowego wjechał na tor Pogorii, mimo że semafor wskazywał mu sygnał "stój". Chwilę później pociągi zderzyły się na stacji w Smętowie Granicznym (woj. kujawsko-pomorskie). Pasażerowie wychodzili ze zmiażdżonych wagonów przez okna. 28 osób trafiło do szpitala. To, co dokładnie wydarzyło się ma torach, ustali Państwowa Komisja Badania Wypadków Kolejowych, która właśnie wszczęła postępowanie.

"Pozorowana reforma sądownictwa nie jest żadną reformą sądownictwa"

Zróbmy dobrą reformę sądownictwa, naprawdę dogłębną, bo tego oczekują od nas obywatele - przekonywała w piątek premier Beata Szydło. Mówiąc o przygotowującym własne projekty ustaw prezydencie Andrzeju Dudzie przypomniała, że wywodzą się "z tego samego środowiska" i w czasie kampanii wyborczych podejmowali "dokładnie takie same zobowiązania".

Jaki pisał o "hatakumbie". Natchnęło to Łapińskiego

Kilka dni temu wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki napisał na Facebooku, że Polska byłaby dwukrotnie silniejsza, gdybyśmy przeznaczyli pieniądze na rozwój, a nie na odbudowę po niemieckiej "hatakumbie". Z tego przejęzyczenia skorzystał w piątek jego adwersarz, rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Gdy Jaki poradził mu "wyjechać na wakacje, wziąć kredyt, zmienić pracę, coś zrobić ze sobą", Łapiński odparł, iż "oczekiwania, że w Kancelarii Prezydenta nastąpi jakaś hatakumba - przepraszam, hekatomba - ministrów są nieuzasadnione".

Jest akt oskarżenia przeciwko prezesowi NIK

Prokuratura wniosła akt oskarżenia przeciwko prezesowi Najwyższej Izby Kontroli Krzysztofowi Kwiatkowskiemu, byłemu posłowi Janowi Buremu oraz Pawłowi A., kontrolerowi w rzeszowskiej delegaturze NIK - poinformowała w piątek Prokuratura Krajowa. Żaden z nich nie przyznał się do zarzucanych czynów.

Niższy wiek emerytalny może "wymieść" 40 procent składu Sądu Najwyższego

Prezydent kończy pracę nad swoją reformą sądownictwa i ustami profesora Michała Królikowskiego zdradza jej szczegóły. Dyskusję wzbudza ewentualne obniżenie wieku emerytalnego dla sędziów, bo taki przepis sprawiłby, że wielu sędziów Sądu Najwyższego nie mogłoby dokończyć swojej kadencji. Materiał magazynu "Polska i świat".

"Jeżeli prawo nam się nie podoba, to nie jest ważne. To może doprowadzić kraj do anarchii"

Nawet, jeśli ekipa PiS składa się z krystalicznie czystych postaci i te rządy będą trwały 30 lat, to co się stanie, kiedy zdarzy się jeden, który nie będzie aniołem? Kto go wtedy wyłowi? Prokurator, sędzia? Nie sądzę, że ktokolwiek z nich - powiedział w "Faktach po Faktach" aktor Maciej Stuhr. Mówił o działaniach rządu PiS w sprawie sądownictwa oraz o powołaniu ruchu "Kultura Niepodległa".

Prezydent do Polaków w Kazachstanie: ta ziemia jest wam życzliwa

- Chciałbym, żebyście mieli państwo to poczucie, że nie tylko pamiętacie o sobie nawzajem, nie tylko pamięta o was polski Kościół, przysyłając tutaj duchownych, ale że pamięta o was także Rzeczpospolita - mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda do Polaków mieszkających w Kazachstanie.

Sędzia Kamińska: słuchałam profesora Królikowskiego "ze zdumieniem i z ogromną satysfakcją"

Podzielam pogląd, że ustawy przygotowane przez większość sejmową i przegłosowane w Sejmie burzyły ład konstytucyjny. Gdyby zostały wprowadzone, to mówienie o państwie prawa byłoby całkowicie nieusprawiedliwione - powiedziała w "Tak jest" w TVN24 sędzia Irena Kamińska, prezes Stowarzyszenia Sędziów THEMIS. Jej zdaniem, przerwanie kadencji urzędującego prezesa Sądu Najwyższego - z jakiegokolwiek powodu - narusza konstytucję.