Milionowe rekompensaty za wybory, które się nie odbyły. Bielan: nie ma nikogo, kto by odpowiadał politycznie

Źródło:
TVN24
Bielan: nie ma nikogo, kto by w sensie personalnym odpowiadał politycznie
Bielan: nie ma nikogo, kto by w sensie personalnym odpowiadał politycznieTVN24
wideo 2/23
Bielan: nie ma nikogo, kto by w sensie personalnym odpowiadał politycznieTVN24

Zarówno pan premier Mateusz Morawiecki, jak i minister aktywów państwowych Jacek Sasin robili wszystko, żeby przeprowadzić w Polsce wybory prezydenckie w konstytucyjnym terminie – powiedział w "Kropce nad i" europoseł PiS Adam Bielan z Porozumienia. We wtorek Krajowe Biuro Wyborcze poinformowało, że między innymi Poczta Polska otrzyma wielomilionowe rekompensaty za przygotowania do majowych wyborów, które się nie odbyły. Według Bielana "nie ma nikogo, kto by w sensie personalnym odpowiadał politycznie za to, że te wybory się nie odbyły".

Krajowe Biuro Wyborcze wypłaci rekompensaty Poczcie Polskiej i Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych za przygotowania do majowych, korespondencyjnych wyborów prezydenckich, które ostatecznie się nie odbyły. Poczta Polska ma otrzymać ponad 53 miliony złotych, a PWPW – ponad 3 miliony.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

"Nie ma nikogo, kto by w sensie personalnym odpowiadał politycznie"

Europoseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Bielan z Porozumienia był pytany we wtorek w "Kropce nad i" w TVN24, kto powinien odpowiedzieć politycznie za koszty związane z wypłatą rekompensat za wybory, które się nie odbyły.

Bielan ocenił, że "mówimy o sytuacji, która była ekstraordynaryjna, nadzwyczajna". - Takiej sytuacji w Polsce dotąd nie było, żeby pandemia utrudniała możliwość przeprowadzenia wyborów – mówił.

- Moim zdaniem nie ma nikogo, kto by w sensie personalnym odpowiadał politycznie ze to, że te wybory się nie odbyły – powiedział.

Czytaj w Konkrecie24: Wybory prezydenckie 2020: najdroższe od 15 lat. Koszt przygotowań do głosowania 10 maja - ukryty

Bielan: nie ma nikogo, kto by w sensie personalnym odpowiadał politycznie
Bielan: nie ma nikogo, kto by w sensie personalnym odpowiadał politycznieTVN24

Bielan: zarówno premier Morawiecki, jak i minister Sasin robili wszystko, żeby przeprowadzić wybory w konstytucyjnym terminie

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin - który był odpowiedzialny za przygotowanie wyborów - 7 kwietnia w "Kropce nad i" w TVN24, pytany o to, czy jeżeli wybory 10 maja organizowane w ten sposób się nie udadzą, poda się do dymisji, odpowiedział, że "może się podać". - Jeśli dzisiaj to jest komuś potrzebne, to oczywiście mogę to dzisiaj zadeklarować. Mogę to zadeklarować, ale do takiej sytuacji po prostu nie dojdzie. Poczta jest gotowa, żeby to zadanie wykonać. Listonosze cały czas, mimo tej epidemii, która jest, pracują – dodał.

Bielan pytany o tę deklarację ocenił, że "gdybyśmy szerzej szukali odpowiedzialnych, to musielibyśmy się zastanowić, dlaczego Senat przez miesiąc przetrzymywał tę ustawę, która umożliwiała przeprowadzenie wyborów korespondencyjnych".

- Zarówno pan premier Mateusz Morawiecki, jak i Sasin (…) robili wszystko, żeby przeprowadzić w Polsce wybory w konstytucyjnym terminie. Jeżeli ktoś w tej sprawie łamał prawo, czy dążył do złamania konstytucji, to ci, którzy blokowali możliwość przeprowadzenia wyborów w konstytucyjnym terminie – powiedział eurodeputowany.

Wybory prezydenckie, które się nie odbyły

Wiosną 2020 roku szef kancelarii premiera Michał Dworczyk informował, że premier Mateusz Morawiecki "polecił Poczcie Polskiej realizację działań zmierzających do przygotowania przeprowadzenia wyborów Prezydenta RP w 2020 r. w trybie korespondencyjnym, a PWPW – wydrukowanie kart i instrukcji głosowania". Dodatkowo "każdorazowo premier wyznaczał ministrów - Aktywów Państwowych oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji - jako odpowiedzialnych za zawarcie umów ze spółkami".

Do wyborów 10 maja 2020 r. w trybie korespondencyjnym ostatecznie nie doszło. Państwowa Komisja Wyborcza 7 maja zakomunikowała, że głosowanie 10 maja nie może się odbyć i nie mogą mieć zastosowania przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, nie będzie obowiązywać cisza wyborcza, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte. Wybory prezydenckie przeprowadzono 28 czerwca (I tura) i 12 lipca (II tura) w zdecydowanej większości w sposób tradycyjny.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł we wrześniu ubiegłego roku o nieważności kwietniowej decyzji premiera zobowiązującej Pocztę Polską do przygotowania w maju 2020 r. wyborów prezydenckich w trybie korespondencyjnym. Sąd uznał, że decyzja ta rażąco naruszyła prawo. Od wyroku WSA premier złożył kasację do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

Ziobro chce zaskarżyć do TK unijny mechanizm praworządności. Bielan: nie widzę w tym niczego nadzwyczajnego

Minister sprawiedliwości, lider wchodzącej w skład obozu rządzącego Solidarnej Polski i prokurator generalny Zbigniew Ziobro zapowiedział w poniedziałek, że wystąpi do Trybunału Konstytucyjnego o stwierdzenie niezgodności z polską konstytucją rozporządzenia Komisji Europejskiej dotyczącego stosowania mechanizmu praworządności. Chodzi o rozporządzenie warunkujące wypłaty funduszy unijnych od przestrzegania praworządności. Zostało ono zaakceptowane przez szefów rządów w grudniu, kiedy unijni liderzy porozumieli się także w sprawie wieloletniego budżetu i funduszu odbudowy.

- Nie widzę w tym niczego nadzwyczajnego – przyznał w TVN24 Bielan, pytany o ocenę działań Ziobry. Europoseł PiS przekonywał, że Federalny Trybunał Konstytucyjny w Niemczech "regularnie bada rozmaite akty europejskie i często nawet stwierdza niezgodność ich z niemieckim prawem, z niemiecką konstytucją".

- Więc jeżeli (polski – przyp. red.) Trybunał Konstytucyjny się tym zajmie i to przeanalizuje, to nie widzę w tym niczego zdrożnego – powiedział.

Ziobro chce zaskarżyć do TK unijny mechanizm praworządności. Bielan: nie widzę w tym niczego nadzwyczajnego
Ziobro chce zaskarżyć do TK unijny mechanizm praworządności. Bielan: nie widzę w tym niczego nadzwyczajnegoTVN24

Bielan zwrócił uwagę, że "nadal mamy zastrzeżenia do samego mechanizmu, natomiast cieszy nas deklaracja, która do tego mechanizmu jest dołączona, a w zasadzie konkluzje". Chodzi o konkluzje unijnego szczytu, w których zawarto zapis, że samo ustalenie, iż doszło do naruszenia zasady państwa prawnego nie wystarczy do uruchomienia mechanizmu blokowania środków finansowych dla państw członkowskich.

Zdaniem europosła obawy Ziobry "są mocno wyolbrzymiane". - Sądzę, że ten mechanizm w takim wymiarze, o którym mówi pan minister Ziobro, nigdy nie zostanie użyty. Być może zostanie użyty przy badaniu, czy środki europejskie są wydawane zgodnie z prawem, czy nie ma jakichś defraudacji, nie ma przypadków korupcji – ocenił.

Dodał przy tym, że "Polska w tej sprawie nie ma czego się obawiać". - Jesteśmy prymusem, jeśli chodzi o wydawanie środków unijnych – powiedział Bielan.

Bielan: Polska jest prymusem, jeśli chodzi o wydawanie środków unijnych
Bielan: Polska jest prymusem, jeśli chodzi o wydawanie środków unijnychTVN24

"Ministerstwo Zdrowia było odpowiedziane za to, żeby jak najszybciej uzupełnić braki respiratorów"

Bielan był również pytany o to, czy ktoś powinien ponieść polityczne konsekwencje w sprawę zakupu respiratorów przez resort zdrowia, która ciągnie się od kwietnia 2020 roku. MZ podpisało z firmą byłego handlarza bronią E&K umowę na zakup 1241 respiratorów. Rząd krótko po zawarciu umowy na 200 milionów złotych wypłacił 154 miliony złotych zaliczki, ale E&K nie wywiązała się ze swoich zobowiązań. Z 1241 sztuk dostarczono jedynie 200 respiratorów. Firma ma do zwrotu ponad 70 milionów złotych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Sąd nakazał handlarzowi bronią zapłacić 70 milionów złotych za niedostarczone respiratory >>>

Europoseł PiS mówił w "Kropce nad i", że kiedy podpisywana była umowa na zakup tego sprzętu "byliśmy w sytuacji ekstraordynaryjnej". - Ministerstwo Zdrowia było odpowiedzialne za to, żeby jak najszybciej uzupełnić braki respiratorów. Zamówiło te respiratory w formie zbadanej przez polskie służby specjalne i podpisało umowę, która w tej chwili będzie twardo egzekwowana – powiedział.

Dodał, że "prokuratura tą sprawą się zajmuje od kilku tygodni". - Trwa śledztwo, umowa jest egzekwowana, mam nadzieję, że te środki państwo polskie odzyska – powiedział.

CZYTAJ TAKŻE: Afera respiratorowa: komornik zajął 6 milionów euro na koncie byłego handlarza bronią

Kalendarium umowy na kupno respiratorówTVN24

Autorka/Autor:akr/kg

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Tagi:
Magazyny:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Rzeczą najważniejszą jest pełne odzyskanie kontroli nad tym, co się dzieje na terytorium państwa polskiego - powiedział w "Faktach po Faktach" premier Donald Tusk, pytany o informacje na temat sabotaży i prowokacji na terenie Polski. Poinformował, że mamy "aresztowanych dziewięciu podejrzanych z postawionymi zarzutami, którzy zaangażowali się bezpośrednio na zlecenie rosyjskich służb w akty sabotażu w Polsce". W kontekście badania rosyjskich wpływów wymienił nazwisko byłego szefa MON. - Pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza - powiedział.  

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Tusk: pętla informacji, jakie gromadzimy, zaciska się wokół Antoniego Macierewicza

Źródło:
TVN24

W kamienicy w Bełchatowie znaleziono ciała mężczyzny i kobiety. Mieszkali po sąsiedzku z zatrzymanym w tym sprawie mężczyzną, który według nieoficjalnych informacji miał im zadać ciosy nożem.

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Zamordowane małżeństwo, zatrzymany sąsiad

Źródło:
PAP

W poniedziałek złoty zyskiwał wobec euro, które około godziny 17.45 było wyceniane na 4,25 złotego, drożał wobec dolara amerykańskiego, który kosztował 3,91 złotego oraz franka szwajcarskiego, za którego płacono 4,30 złotego. Kurs franka szwajcarskiego jest na najniższym poziomie od lutego 2022 roku, euro - od stycznia 2020 roku, a funta - od grudnia 2022 roku.

"Złoty nagina strunę". Frank, euro i funt najtańsze od lat

"Złoty nagina strunę". Frank, euro i funt najtańsze od lat

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvn24.pl

Wybory do Parlamentu Europejskiego 2024 w Polsce przypadają na gorący polityczny okres - to ostatnia część "wyborczego trójskoku". Jedni walczą o zwycięstwo, inni o przetrwanie, ale każdy ma coś do udowodnienia. O co grają poszczególne partie polityczne?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

"Festiwal żelaznych elektoratów". O co kto walczy?

Źródło:
tvn24.pl

Skandal z zakażoną krwią w Wielkiej Brytanii nie był wypadkiem, ale winą lekarzy i kolejnych rządów - wskazują wyniki publicznego dochodzenia zaprezentowane w poniedziałek na Wyspach. W wyniku zakażeń trzy tysiące osób zmarło, a tysiące innych zachorowało na zapalenie wątroby albo zaraziło się wirusem HIV.

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Skandal z zakażoną krwią to nie wypadek, a "rząd ukrywał prawdę". Raport pisze o tysiącach ofiar

Źródło:
Reuters, BBC

Agenci CBA zatrzymali wieloletnią burmistrzynię Sokółki (woj. podlaskie), a także piętnaście innych osób - wynika z informacji tvn24.pl. Śledztwo dotyczy podejrzeń o korupcję przy inwestycjach samorządowych.

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Akcja CBA na Podlasiu. Wśród zatrzymanych burmistrzyni Sokółki

Źródło:
tvn24.pl

Burza z gradem przeszła w poniedziałek po południu nad Gnieznem. Na ulicach miasta zrobiło się biało od gradzin, a strażacy wyjeżdżali do akcji kilkaset razy. Padał też silny deszcz, który doprowadził do wielu podtopień i zalań. W urzędzie miejskim odbyło się spotkanie sztabu kryzysowego, a na wtorek zaplanowane jest szacowanie strat po nawałnicy. Skalę zjawiska widać na nagraniach i zdjęciach, które otrzymaliśmy także na Kontakt 24.

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Nawałnica w Gnieźnie. Sztab kryzysowy, dywany gradu, zalane auta

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, tvnmeteo.pl

Wniosek do Międzynarodowego Trybunału Karnego o wydanie nakazu aresztowania premiera Izraela, ministra obrony w jego rządzie oraz przywódców Hamasu to dopiero początek ewentualnego procesu karnego. Zgodę na taki nakaz muszą wyrazić sędziowie. Jeśli tak by się stało, wszystkie 124 państwa uznające jurysdykcję MTK mają obowiązek dokonać aresztowania. O tym, co jeszcze może oznaczać wniosek i jak mogą potoczyć się jego losy, mówili w TVN24 i TVN24 BiS eksperci.

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Co może oznaczać wniosek o nakaz aresztowania dla polityków z Izraela i liderów Hamasu

Źródło:
TVN24, BBC, New York Times

Alert RCB. W poniedziałek służby wysyłają kolejne SMS-owe ostrzeżenia przed gwałtowną pogodą. Eksperci ostrzegają przed burzami, ulewami i silnym wiatrem, które spodziewane są w Polsce. Lokalnie mogą wystąpić podtopienia.

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Kolejne alerty RCB. Tu pogoda stanowi poważne zagrożenie

Aktualizacja:
Źródło:
RCB, tvnmeteo.pl

Trzy samochody osobowe zderzyły się na autostradzie A2 na wysokości miejscowości Myszęcin. Cztery osoby zostały przetransportowane do szpitala. Oba pasy ruchu w kierunku Poznania są zablokowane. Nagranie otrzymaliśmy na Kontakt24.

Wypadek na autostradzie A2. Są ranni

Wypadek na autostradzie A2. Są ranni

Źródło:
PAP

Nie żyje czteroletnia dziewczynka, a 40-letnia kobieta trafiła do szpitala po tym, jak znaleziono je leżące na podłodze w jednym z mieszkań w miejscowości Zagórzany (woj. małopolskie). Służby weszły do mieszkania siłowo.

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

W mieszkaniu znaleźli leżącą kobietę z córką. Dziecko zmarło w drodze do szpitala

Źródło:
tvn24.pl

Niemcy, Czechy, Szwecja czy Norwegia to cztery kraje, do których Polacy najczęściej wyjeżdżają na sezonowe prace - wynika z raportu Personnel Service. Stawki oferowane dla pracowników sezonowych są zróżnicowane, jednak zwykle kilkukrotnie przewyższają te oferowane w Polsce - oceniają eksperci.

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Praca sezonowa za granicą. Te cztery kraje wiodą prym

Źródło:
PAP

Szarlotka zajęła pierwsze miejsce w zestawieniu 78 najlepiej ocenianych słodkich ciast świata według portalu Taste Atlas. Wyprzedziła między innymi amerykański placek jabłkowy, angielskie ciasto Banoffee czy francuską tartę cytrynową. Poza nią nie trafił tam jednak żaden inny wypiek z Polski.  

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Polska szarlotka uznana najlepszym słodkim ciastem na świecie

Źródło:
Taste Atlas, tvn24.pl

W Srebrowie (woj. podlaskie) trzy psy pogryzły sześcioletnią dziewczynkę na placu zabaw. Dziecko zostało przewiezione do szpitala, natomiast psy trafiły na obserwację do lecznicy. Okazało się, że zwierzęta nie mają zaświadczenia o szczepieniu przeciw wściekliźnie. Psy nie należały do rodziny dziewczynki.

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Trzy psy rzuciły się na sześciolatkę na placu zabaw

Źródło:
tvn24.pl

Na szczycie Nosala w Tatrach w nieczynnej stacji wyciągu narciarskiego doszło w poniedziałek do niewielkiego pożaru. Strażacy pojazdami terenowymi dotarli na Przełęcz Nosalową, a dalej pobiegli, aby ugasić ogień.

Pożar na szczycie Nosala. Paliła się nieczynna stacja wyciągu

Pożar na szczycie Nosala. Paliła się nieczynna stacja wyciągu

Źródło:
PAP

- Krzysztof Jurgiel stoi za tym, że utraciliśmy władzę w województwie podlaskim - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, odnosząc się do decyzji o zawieszeniu europosła Jurgiela w prawach członka Prawa i Sprawiedliwości. Jak mówił, w ostatnim momencie okazało się, że PiS nie ma większości w sejmiku. - To była zemsta za to, że pan Jurgiel nie znalazł się na liście kandydatów do Parlamentu Europejskiego - dodał.

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Krzysztof Jurgiel zawieszony. Jarosław Kaczyński wskazuje powód i mówi o "zemście"

Źródło:
TVN24

Gdzie jest burza? W poniedziałek 20.05 w Polsce pojawiają się wyładowania atmosferyczne - nad krajem uformowały się trzy fronty atmosferyczne. Śledź aktualną sytuację pogodową na tvnmeteo.pl.

Gdzie jest burza? Są miejsca, gdzie możliwe są ulewy

Gdzie jest burza? Są miejsca, gdzie możliwe są ulewy

Aktualizacja:
Źródło:
tvnmeteo.pl

Julian Assange, założyciel demaskatorskiego portalu WikiLeaks, może odwołać się od decyzji brytyjskich władz o jego ekstradycji do USA - orzekł Wysoki Sąd w Londynie.

Julian Assange może odwołać się od decyzji brytyjskich władz w sprawie ekstradycji do USA

Julian Assange może odwołać się od decyzji brytyjskich władz w sprawie ekstradycji do USA

Źródło:
PAP, Reuters

Dwaj 10-latkowie znaleźli w ośrodku w miejscowości Gaj-Grzmięca (woj. kujawsko-pomorskie) sporą sumę pieniędzy. Te leżały pod łóżkiem, a chłopcy tam zajrzeli, bo - w ramach zabawy - szukali "potwora". Za swoją postawę dostali już dyplomy. Policja szuka właściciela gotówki. 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Szukali pod łóżkiem "potwora", znaleźli sporo pieniędzy 

Źródło:
tvn24.pl

Poważnie wyglądające zdarzenie drogowe w Zgierzu (woj. łódzkie). Prowadząca samochód osobowy nie ustąpiła pierwszeństwa motocykliście. Kierujący jednośladem uderzył w bok samochodu i przeleciał nad kierownicą motocykla, upadając na jezdnię. Sprawczyni została ukarana wysokim mandatem.

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Motocyklista wbił się w samochód i przeleciał nad pojazdem. Nagranie

Źródło:
tvn24.pl

150 złotych - tyle w formie vouchera otrzymają klienci sieci sklepów Biedronka, którzy zdaniem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta zostali wprowadzeni w błąd. Chodzi o akcję promocyjną "Magia rabatów". Według regulatora część konsumentów nie wiedziała, że promocja obejmuje tylko niektóre i niepełne kategorie produktów. Mamy komentarz sieci handlowej w tej sprawie.

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

150 złotych dla klientów Biedronki. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Inspektorzy z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Gdańsku odkryli nielegalne składowisko zużytych opon na jednej z posesji na terenie powiatu malborskiego. Kilka tysięcy opon było składowanych bez wymaganych zezwoleń i odpowiedniego zabezpieczenia.

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Tysiące opon na jednej posesji. Za nielegalne składowisko grozi nawet milion złotych kary

Źródło:
tvn24.pl, gov.pl

Nie wiesz, na kogo zagłosować w wyborach europejskich? W poniedziałek ruszył "Latarnik Wyborczy", który może ułatwić podjęcie decyzji. Narzędzie to pozwala na porównanie swoich poglądów z deklaracjami poszczególnych partii.

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Nie wiesz, na kogo głosować w eurowyborach? Pomóc może "Latarnik Wyborczy"

Źródło:
latarnikwyborczy.pl, PAP

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl

Współzałożyciel zespołu Skaldowie Jacek Zieliński został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie "za niezwykłą wartość artystyczną i państwową" twórczości zmarłego muzyka odebrał w poniedziałek, podczas uroczystości pogrzebowych, syn muzyka Bogumił. Jacek Zieliński spoczął w Alei Zasłużonych na cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Pogrzeb Jacka Zielińskiego ze Skaldów. Muzyk z pośmiertnym odznaczeniem od prezydenta

Źródło:
PAP