"Złodzieju, to są jego nogi. Prosimy, oddaj auto"

W Leśnicy, na obrzeżach Wrocławia skradziono samochód. Specjalnie przystosowany do przewożenia niepełnosprawnego Piotra. Cierpi on na czterokończynowe porażenie, nie jest w stanie sam się poruszać. - Złodzieju, to są jego nogi. Prosimy, oddaj auto - apelują rodzice, którzy na samochód wydali wszystkie swoje pieniądze.

"Nastąpiła pewna refleksja". Wiceszef MSZ o relacjach polsko-izraelskich

W relacjach polsko-izraelskich nastąpiła pewna refleksja i zrozumienie, że emocje są ostatnią rzeczą, która służy wyjaśnieniu sytuacji - ocenił w piątek Bartosz Cichocki. Wiceminister spraw zagranicznych wyraził nadzieję, że wkrótce powstanie izraelski zespół ds. dialogu prawno-historycznego i będzie gotowy do współpracy z istniejącym już zespołem polskim.

"Ustawy o IPN nie da się już w pewnym sensie obronić"

Polska znalazła się w samoizolacji, nie ma osób, które potrafią wyciągnąć wnioski z tej katastrofy wizerunkowej - mówił Jacek Stawiski, komentator TVN24 BiS o sporze wokół nowelizacji ustawy o IPN. Jego zdaniem rząd powinien skupić się na przedstawianiu pozytywnych przykładów relacji polsko-żydowskich.

"Dolewa benzynę do tego ogniska". Komentarze po zawieszeniu Bonkowskiego

- Nie może być tak, że senator w polskim parlamencie używa takich zwrotów. To nie jest ktoś przypadkowy - tak Małgorzata Kidawa-Błońska, posłanka PO, odniosła się do kontrowersyjnych, antysemickich wpisów w internecie senatora PiS Waldemara Bonkowskiego. Został on w czwartek zawieszony w prawach członka partii. Piotr Apel, poseł Kukiz'15, twierdzi, że taka reakcja PiS to zdecydowanie za mało w tej sprawie. Podobnego zdania jest doktor Anna Materska-Sosnowska, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

"Robisz coś wielkiego". Historia Pilotki Roku z Malborka

- Jesteś małym elementem czegoś wielkiego i to jest chyba najbardziej wciągające - mówiła w programie "Polska i świat" Katarzyna Tomiak-Siemieniewicz z 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Pani porucznik jest pierwszą kobietą za sterami myśliwca w Polsce.

Amnesty International pisze o Polsce. "Brutalna rzeczywistość"

- W tegorocznym raporcie władze polskie zostały bardzo krytycznie ocenione ze względu na atak na niezależne sądy - powiedziała Draginja Nadażdin, dyrektorka Amnesty International w Polsce. Autorzy raportu zwracają również uwagę na kwestie związane z prawami kobiet, bezpieczeństwem, prawem antyaborcyjnym. - Lepiej by było, gdyby takie raporty były bardziej obiektywne, mniej ideologii, tez publicystycznych - stwierdził z kolei Bartłomiej Wróblewski (PiS). Materiał magazynu "Polska i Świat".

Amerykański portal o Morawieckim: nieumyślnie podsycił spory

Premier Mateusz Morawiecki w wywiadzie opublikowanym w czwartek w głównym portalu Bloomberg L.P. bronił nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Premier stwierdził, że międzynarodowe protesty wobec tej ustawy obnażają tylko narastającą falę "antypolonizmu".

"Marzec '68 był ogólnopolskim ruchem przeciwko komunizmowi'"

Marzec 1968 roku był ogólnopolskim ruchem społecznym przeciwko komunizmowi. Drugi jego wymiar to wykorzystanie przez komunistów kalki antysemickiej do walki politycznej - powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas otwarcia wystawy fotografii w Galerii Kordegarda.

Morawiecki spotkał się z Timmermansem

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w Brukseli z wiceprzewodniczącym Komisji Europejskiej Fransem Timmermansem - podało Stałe Przedstawicielstwo RP przy UE, w którego siedzibie doszło do rozmowy.

Senator Waldemar Bonkowski zawieszony w prawach członka PiS

Rzeczniczka PiS Beata Mazurek poinformowała w czwartek na Twitterze, że senator Waldemar Bonkowski decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego został zawieszony w prawach członka partii i klubu parlamentarnego PiS. Rzecznik dyscyplinarny PiS Karol Karski wyjaśnił, że powodem tej decyzji była publikacja antysemickich treści.

"Kłócą się między sobą ofiary Adolfa Hitlera, czyli Żydzi i Polacy"

Mam okropny żal do Kościoła, że się nie odezwał - odpowiedział w "Tak jest" Seweryn Blumsztajn z "Gazety Wyborczej" pytany, czy Kościół powinien zabrać głos w sprawie nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Filozof i etyk ksiądz Andrzej Kobyliński przekonywał z kolei, że należy "rozpocząć normalną rozmowę o historii, przeszłości Polaków i Żydów".

Yad Vashem krytykuje kontrowersyjny spot

Izraelski Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem uznał za niedopuszczalne sformułowanie "polski Holokaust", które znalazło się w wideo opublikowanym na portalu YouTube przez Fundację Rodziny Rudermanów w reakcji na nowelizację ustawy o IPN.

11 kwietnia apelacja w procesie wrocławskiego bombera

Na 11 kwietnia Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wyznaczył termin procesu apelacyjnego Pawła R. skazanego w I instancji na 20 lat więzienia za podłożenie ładunku wybuchowego w autobusie. Od wyroku odwołały się zarówno prokuratura, jak i obrona.

Premier: rozmawiamy z naszymi przyjaciółmi z USA i Izraela

Wyłączną winę za wszystkie zbrodnie, które były popełnione w czasach II wojny światowej na polskiej ziemi ponoszą hitlerowskie Niemcy - podkreślił w czwartek premier Mateusz Morawiecki, odpowiadając na pytania o spór wokół nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Dodał, że prowadzone są rozmowy z partnerami z USA i Izraelem. Zaznaczył przy tym, że "Polska jest krajem suwerennym" i może ustanawiać własne prawodawstwo.