"Kto przekracza granice, powinien być objęty wewnętrznym ostracyzmem"

- Była propozycja, przyjęta przynajmniej ideowo, żeby rozpocząć taki wewnętrzny ostracyzm - mówił o sposobach walki z mową nienawiści w "Kawie na ławę" w TVN24 Grzegorz Długi z Kukiz'15, komentując piątkowe spotkanie premiera z szefami klubów parlamentarnych w związku z zabójstwem prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. - Żadne rozwiązanie na przyszłość nie będzie miało sensu, jeśli nie zdiagnozujemy tego, co się wydarzyło i nie znajdziemy przyczyny - mówił szef klubu PO Sławomir Neumann.

"Najgorszy nie był głód, zimno czy wszy. Najgorsze było poniżenie"

- Jeżeli dziś chcemy odejść od nienawiści, to musimy mieć empatię, musimy być otwarci, musimy mieć współczucie w sobie, zrozumienie dla innych - mówiła we "Wstajesz i weekend" w TVN24 wicedyrektor Żydowskiego Instytutu Historycznego Jolanta Hercog, opowiadając o wyzwoleniu niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

Kolejna awaria ciepłownicza w Gdańsku, grzejniki dla mieszkańców

Od rana mieszkańcy osiedla Cygańska Górka w Gdańsku nie mają ogrzewania i ciepłej wody. Do tego doszły kolejne, mniejsze usterki, między innymi na osiedlu Wzgórze Mickiewicza. Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej szacuje, że problem mógł dotknąć łącznie 130 budynków.

74 lata temu Armia Czerwona otworzyła bramy obozu Auschwitz

27 stycznia 1945 roku żołnierze Armii Czerwonej otworzyli bramy niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Skrajnie wyczerpani więźniowie, których było tam jeszcze około siedmiu tysięcy - w tym pół tysiąca dzieci - witali ich jako wyzwolicieli.

"Trzeba być człowiekiem mocnej wiary, by sądzić, że między tymi dwoma siłami zapanuje pokój"

Jestem daleki, by mówić, że morderca Pawła Adamowicza był silnie powodowany politycznie, natomiast jest faktem, że ta tragedia będzie miała skutki polityczne - ocenił w sobotę w "Faktach po Faktach" w TVN24 Janusz Zemke, europoseł SLD. Piotr Strzembosz z Prawicy Rzeczpospolitej przekonywał, że wpisywanie zabójstwa prezydenta Gdańska w polityczne analizy jest "zupełnie nieuczciwe".

Huebner: mam wrażenie, że sprawa szubienic została trochę zapomniana

Jeszcze to nie jest sprawa umorzona, ale może zmierza w tym kierunku - oceniła w "Faktach po Faktach" w TVN24 eurodeputowana PO i była unijna komisarz Danuta Huebner. - Mamy wrażenie, że sprawa została trochę zapomniana - zaznaczyła. W ten sposób skomentowała śledztwo w sprawie powieszenia wizerunków polityków na szubienicach. - Nazwać to happeningiem wydawało mi się jednak zbyt dużym nadużyciem - dodała.

"Ta śmierć nie może być końcem. Musi stać się początkiem budowania wspólnoty od nowa"

Jeśli chcemy stworzyć coś stałego i dobrego, musimy zrobić to razem: kobiety i mężczyźni, absolutnie na równych prawach - mówił podczas sobotniej konwencji "Kobieta, Polska, Europa" szef Platformy Obywatelskiej Grzegorz Schetyna. Przedstawiając "wizję nowej Polski", nawiązał do tragicznej śmierci prezydenta Gdańska. Podkreślił, że "każdego dnia głośno będziemy nazywać kłamstwo kłamstwem, podłość podłością, a zbrodnię zbrodnią".

"Huk był taki, że zatrzęsło naszymi domami", płomienie było widać z kilkudziesięciu kilometrów

Mieszkańców zbudził wielki huk, a za oknami zobaczyli olbrzymie jęzory ognia. Uciekali tak jak stali. - Nie da się zapomnieć o takich wydarzeniach, tych obrazów nikt nie wymaże – mówi burmistrz Murowanej Gośliny (woj. wielkopolskie) Dariusz Urbański. Rok temu doszło tam do rozszczelnienia gazociągu i do pożaru. Poszkodowanych zostało ponad 20 rodzin. Śledztwo w sprawie wybuchu nadal trwa.

"Nasze społeczeństwo jest podzielone, podział jest ostry"

Dokonujemy przyspieszenia gospodarczego, socjalnego, społecznego, dokonujemy go z wielkimi sukcesami w sferze społecznej, socjalnej - mówił w sobotę prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas konferencji "Zasady prowadzenia polityki rozwoju w Polsce". Jednak, jak dodał, "nasze społeczeństwo jest podzielone". - Ten podział jest ostry, prowadzi do wydarzeń, które nie powinny mieć miejsca - stwierdził.

Już czterech kandydatów na prezydenta Gdańska

Grzegorz Braun, Piotr Walentynowicz i Andrzej Kania zapowiedzieli swój start w przedterminowych wyborach na prezydenta Gdańska. Swoją kandydaturę wcześniej zgłosiła także p.o. prezydenta Aleksandra Dulkiewicz. Kandydaci nie są jeszcze oficjalnie zarejestrowani. Muszą najpierw zebrać po trzy tysiące podpisów mieszkańców. Listę poparcia trzeba dostarczyć do 6 lutego. Wybory odbędą się 3 marca.

Zmarł Michel Legrand, słynny kompozytor muzyki filmowej

Michel Legrand, słynny francuski kompozytor filmowy, zmarł w nocy z piątku na sobotę w Paryżu w wieku 86 lat - poinformował w sobotę jego rzecznik prasowy. Był autorem muzyki, m.in. do filmów "Parasolki z Cherbourga" i "Panienki z Rochefort".

100 lat temu odbyły się pierwsze wybory w niepodległej Polsce

100 lat temu, 26 stycznia 1919 r., o ósmej rano rozpoczęły się pierwsze w polskiej historii powszechne wybory parlamentarne. Ich stawką był nie tylko ustrój odrodzonej Polski, lecz i pozycja państwa na arenie międzynarodowej. Głosowanie poprzedziła zacięta kampania wyborcza.

Były szef KNF wyszedł na wolność

Były szef Komisji Nadzoru Finansowego Marek Chrzanowski, podejrzany o przekroczenie uprawnień w związku z rozmową z właścicielem Getin Noble Banku Leszkiem Czarneckim, w sobotę rano opuścił areszt śledczy w Katowicach. Spędził w nim ostatnie dwa miesiące.

Platforma zaprasza na konwencję, Lubnauer odmawia

Platforma Obywatelska w sobotę organizuje konwencję "Kobieta, Polska, Europa". To ma być sposób na nowe otwarcie przed tegorocznymi wyborami i znalezienie pomysłów, którymi można by przekonać elektorat. Będzie jednak o to trudno, bo partie opozycyjne nawet w tej sprawie nie potrafią się ze sobą dogadać.