Mandaty nie wzrosły od ćwierć wieku. "Tak jakby dzisiaj używało się kaset VHS"

Źródło:
tvnwarszawa.pl
Miasto Jest Nasze o mandatach
Miasto Jest Nasze o mandatachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl
wideo 2/2
Miasto Jest Nasze o mandatachMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Przed Sejmem odbył się happening stowarzyszenia Miasto Jest Nasze. Aktywiści chcą wyższych mandatów. - Jeśli najwyższy mandat w tej chwili wynosi 500 złotych i to się nie zmieniło od połowy lat 90., to absolutnie nikogo to nie odstrasza i dlatego tak powszechny jest bandytyzm drogowy – przekonywał prezes stowarzyszenia Jan Mencwel.

O godzinie 10 aktywiści z Miasto Jest Nasze zebrali się przed Sejmem. Happening dotyczył sytuacji na polskich drogach w związku z wchodzącymi od 1 czerwca zmianami prawnymi, które - między innymi - zwiększą zakres ochrony pieszego w rejonie przejść oraz ujednolicą dopuszczalną prędkość w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia. Nie zmienią się natomiast stawki mandatów, które - jak zwrócili uwagę aktywiści - nie były waloryzowane od 1997 roku.

Na znak protestu powołali "grupę rekonstrukcyjną" – ubrali się na konferencję w ubrania nawiązujące do lat 90., prezentowali przedmioty z tamtej epoki i opowiadali, jak wyglądało wtedy życie. - Stawki mandatów trzeba wreszcie zwaloryzować. Skończmy z latami 90. na polskich drogach, skończmy z bezkarnością bandytów drogowych, bo jeśli najwyższy mandat w tej chwili wynosi 500 złotych i to się nie zmieniło od połowy lat 90., to absolutnie nikogo to nie odstrasza i dlatego tak powszechny jest bandytyzm drogowy, łamanie przepisów i dozwolonej prędkości – mówił prezes MJN Jan Mencwel.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE

Marcin Chlewicki zwrócił z kolei uwagę, że od 1995 roku do 2021 przeciętne wynagrodzenie - według Głównego Urzędu Statycznego - wzrosło w Polsce ośmiokrotnie. - Wtedy wynosiło 700 złotych, obecnie, ponad pięć tysięcy, ale maksymalna stawka mandatu - 500 złotych - nie zmieniała się. W 95. stanowiła prawie trzy czwarte wynagrodzenia przeciętnego, a obecnie to tylko dziewięć procent. Dlatego te stawki powinny zostać zwaloryzowane – przekonywał Chlewicki.

I podał, że gdyby były one waloryzowane, to najwyższy mandat powinien obecnie wynosić około czterech tysięcy złotych. - Polska, według ostatnich danych Komisji Europejskiej z kwietnia, jest na czwartym miejscu, jeśli chodzi o liczbę ofiar śmiertelnych wypadków na milion mieszkańców. Ta liczba to 65. Za nami jest tylko Bułgaria, Łotwa i Rumunia. Mówiono przez wiele lat, że jeśli zbudujemy autostrady, drogi ekspresowe, to będzie w Polsce bezpiecznie. Zbudowaliśmy i co? Nic się nie zmieniło. Samochodów przybyło. W 95. roku było ich 11 milionów, teraz około 30 milionów. Wiemy doskonale, potwierdzają to badania naukowe i analizy, że główną przyczyną wypadków z ofiarami śmiertelnymi jest nadmierna prędkość. Żeby kierowcy przestrzegali limitów prędkości, konieczne są odstraszające kwoty mandatów oraz ich skuteczna egzakcja – podkreślił Chlewicki.

Tak mogłyby zmienić się stawki mandatów w PolsceMiasto Jest Nasze

"Tak jakby dzisiaj używało się kaset VHS"

Paweł Przybylski z Miasto Jest Nasze doprecyzował, że stawki pochodzą z 97. roku. - To był rok, w którym prezydentem był Aleksander Kwaśniewski, a premierami Włodzimierz Cimoszewicz i Jerzy Buzek. To był rok, w którym do Polski przyleciał Jan Paweł II, a także prezydent Bill Clinton, który obiecał nam wejście do NATO. Dokładnie 24 lata temu kupiłem swój pierwszy komputer. Miał zainstalowany Windows 95, stację dyskietek i monitor teleskopowy. W takiej epoce wtedy żyliśmy i niestety nasze władze chyba ciągle są w XX wieku, kiedy na drogach królowały polonezy caro – zauważył Przybylski.

A tak lata 90. wspominała radna z Mokotowa, Melania Łuczak: - W 98. roku zdawałam maturę, natomiast rok wcześniej ogromna powódź spustoszyła tereny południowej Polski, w tym roku zginęła też w wypadku księżna Diana. W muzyce było "12 groszy" Kazika, "Chłopaki nie płaczą" T. Love, a do kin weszły: Kiler, Piąty Element, Cube i Titanic. Od tego czasu świat poszedł do przodu, natomiast stawki mandatu są wciąż na tym samym poziomie.

- W momencie ustalania stawek nie było mnie na świecie, bo urodziłam się w 1998 roku. Od tamtej pory minął bardzo długi czas i zmieniło się prawie wszystko oprócz jednej rzeczy. Są to stawki mandatów. To jest absurd, tak jakby do dzisiaj używało się kaset VHS zamiast Netflixa. Dzieli nas przepaść między Polską a Zachodem – mówiła jedna z aktywistek Kamila Gołdyka.

Happening MJN przed SejmemMateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

MJN zachęcał do włączenia się akcji. - Pod hasztagiem #CzasMinął można opublikować swoje zdjęcie z lat 90. lub jakiegoś przedmiotu z tamtego czasu i zaapelować do polityka ze swojego regionu, żeby wreszcie zwaloryzował stawki mandatów – wyjaśnił Mencwel.

Zdradził, że on przygotował pocztówkę do posła Jarosława Kaczyńskiego, który jest m.in. przewodniczącym Komitetu Rady Ministrów ds. Bezpieczeństwa. - "Szanowny panie pośle, jest pan prezesem partii Prawo i Sprawiedliwość, ale prawo w Polsce jest niesprawiedliwe. Bandyci drogowi są bezkarni, bo stawki mandatów nie wzrosły od połowy lat 90., dlatego na drogach jest tak niebezpiecznie. Czy odważy się Pan to zmienić?" – cytował Mencwel treść pocztówki.

Autorka/Autor:mp/r

Źródło: tvnwarszawa.pl

Źródło zdjęcia głównego: Mateusz Szmelter / tvnwarszawa.pl

Pozostałe wiadomości

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga nie będzie już badała sprawy pożaru centrum handlowego przy Marywilskiej. Śledztwo zostało przejęte przez Prokuraturę Krajową.

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Prokuratura Krajowa przejęła śledztwo w sprawie pożaru hali przy Marywilskiej

Źródło:
tvnwarszawa.pl, RMF FM

Szykują się utrudnienia na ulicach Śródmieścia, Ochoty, Mokotowa, Ursynowa i Wilanowa. W czwartek wieczorem na ulice miasta wyjadą fani i fanki rolek oraz wrotek.

Wieczorem rolkarze przejadą przez pięć dzielnic

Wieczorem rolkarze przejadą przez pięć dzielnic

Źródło:
PAP

Rada Warszawy podczas czwartkowej sesji przyjęła uchwałę określającą wysokość wynagrodzenia prezydenta Warszawy. Rafał Trzaskowski będzie zarabiał z ponad 18 tysięcy złotych miesięcznie. To taka sama kwota jak w poprzedniej kadencji.

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Rafał Trzaskowski nie dostał podwyżki. Tyle będzie zarabiał

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

W środę wieczorem w budynku, w którym niegdyś kręcono program "Big Brother", doszło do pożaru. Na miejscu pracowało sześć zastępów straży pożarnej.

Pożar w domu "Big Brothera"

Pożar w domu "Big Brothera"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dwa auta zderzyły się w czwartek rano na warszawskim Targówku. Po kolizji jedno z nich zostało zepchnięte na chodnik, gdzie uderzyło w latarnię i śmietnik.

Ciężarówka zepchnęła go na chodnik. Tam wpadł na latarnię i betonowy śmietnik

Ciężarówka zepchnęła go na chodnik. Tam wpadł na latarnię i betonowy śmietnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Trzy auta, w tym ciężarówka, zderzyły się w porannym szczycie na trasie S8. W korku utknęli kierowcy. Są też opóźnienia w kursowaniu autobusów.

Dwa auta i ciężarówka zderzyły się na S8. Kilkanaście kilometrów w korku

Dwa auta i ciężarówka zderzyły się na S8. Kilkanaście kilometrów w korku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Początkowo nieśmiało, na chwilę, na awaryjnych, dziś bez żenady, masowo, wedle potrzeb. Chodnik wzdłuż Fabryki Norblina na Prostej dostawcy traktują jako pełnoprawne miejsca parkingowe. Piesi i rowerzyści mają coraz większy kłopot.

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Prosto na zakazie. Z chodnika zrobili strefę dostaw

Źródło:
tvnwarszawa.pl

10-latek na hulajnodze elektrycznej zlekceważył czerwone światło i wjechał wprost pod nadjeżdżające auto. Na szczęście w tym przypadku, skończyło się na niegroźnych potłuczeniach. Policja, ku przestrodze, pokazała nagranie z tego zdarzenia.

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Chłopiec na hulajnodze elektrycznej wjechał pod koła auta. Nagranie ku przestrodze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dużo rowerzystów, jeszcze więcej pieszych i bardzo mało miejsca. Styk z praskim brzegiem to najbardziej konfliktogenne miejsca nowej kładki przez Wisłę. I nie ma szans, że w najbliższym czasie sytuacja ulegnie poprawie.

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Najgorsze miejsce na kładce. Tu wszystkim jest niewygodnie

Źródło:
tvnwarszawa.pl

29-latek był poszukiwany listem gończym i nakazem doprowadzenia do aresztu, a w mieszkaniu miał trzy kilogramy różnych narkotyków. Teraz grozi mu do 10 lat więzienia. Ma też do odbycia dwie wcześniej zasądzone kary.

Poszukiwany listem gończym zatrzymany z trzema kilogramami narkotyków

Poszukiwany listem gończym zatrzymany z trzema kilogramami narkotyków

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci zatrzymali 45-latkę oraz 26-latka. To matka i syn. Mieli podawać się za policjantów i okradać starsze osoby. Według śledczych, straty mogą sięgać setek tysięcy złotych.

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Zarzuty i areszt dla matki i syna

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Miało być koleżeńskie spotkanie, było brutalne pobicie. 28-latek z licznymi złamaniami trafił do szpitala. Trzy osoby podejrzane o rozbój są już w areszcie.

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Przyszedł na spotkanie, już na klatce schodowej został brutalnie pobity

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Policjanci z kozienickiej grupy Speed eskortowali kierowcę saaba, który wiózł do szpitala rodzącą żonę. Do pokonania miał jeszcze ponad 30 kilometrów, a kobiecie odeszły już wody płodowe. Liczyła się każda minuta.

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Wiózł rodzącą żonę do szpitala. "Przyszłej mamie odeszły już wody, liczyła się każda minuta"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Ciężki sprzęt pojawił się na skrzyżowaniu bielańskich ulic Arkuszowej i Estrady z ulicą 3 Maja w Mościskach. Prace skupiają się na przebudowie wodociągu i kanalizacji. Potrwają do wakacji. Potem ruszy remont jezdni.

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Ruszyły prace przy przebudowie "bramy do stolicy"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Podczas remontów i nowych inwestycji odkrywane są ślady historii. Na placu Pięciu Rogów znaleziono szablę ułańską sprzed II wojny światowej, a plac Krasińskich skrywał chatę pochodzącą z XVI-XVII wieku. Z kolei ślady mieszczańskiego życia wyłaniają się z terenu wokół Pałacu Kultury i Nauki.

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Szabla ułańska, chata sprzed wieków, piwnice... Ziemia kryje pamiątki z dawnej Warszawy

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Przypomina ryjówkę, choć bliższe pokrewieństwo łączy go ze słoniem. To sorkonos. Jest niewielki, jednak biegać potrafi szybko. Tego nietypowego ssaka zobaczyć można w stołecznym zoo. Zamieszkuje wolierę przy wejściu do Ptaszarni.

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Nazywany bywa "minisłoniem", jest najszybszy wśród małych ssaków

Źródło:
PAP

4 czerwca, w 35. rocznicę pierwszych częściowo wolnych wyborów i pierwszą rocznicę wielkiego marszu ówczesnej opozycji, w Warszawie na placu Zamkowym ma się odbyć kolejne zgromadzenie. Zapowiedział to premier Donald Tusk.

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Donald Tusk: 4 czerwca spotkajmy się na placu Zamkowym

Źródło:
tvn24.pl/PAP

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił decyzję zatwierdzającą projekt budowlany i pozwolenie na budowę pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku - poinformował Instytut Adama Mickiewicza, który przejął obowiązki zlikwidowanego Biura "Niepodległa", odpowiedzialnego za budowę monumentu.

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Sąd uchylił pozwolenie na budowę Pomnika Bitwy Warszawskiej 1920 roku

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Dyrekcja Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej zawiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez byłego już szefa tego instytutu - Radosława Śmigulskiego. Chodzi o przywłaszczenie publicznych pieniędzy i wydawanie ich na prywatne cele. Śmigulski miał między innymi płacić służbową kartą w nocnym klubie w Los Angeles, ale zarzutów pod jego adresem jest więcej.

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Służbową kartą miał płacić w klubie nocnym. Zawiadomienie w sprawie byłego szefa PISF

Źródło:
PAP

Ona przyleciała z Turcji, on sam przyszedł do placówki Straży Granicznej, by ustalić swoją sytuację pobytową w Polsce oraz złożyć wniosek o ochronę międzynarodową. Okazało się, że są poszukiwani w różnych sprawach Europejskimi Nakazami Aresztowania. Zatrzymani to obywatele Ukrainy i to władze tego kraju ich poszukiwały.

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Po zatrzymaniu dowiedzieli się, że są poszukiwani Europejskimi Nakazami Aresztowania

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Właściciel platformy X Elon Musk zabrał głos w sprawie zarządzenia prezydenta Rafała Trzaskowskiego o standardach równego traktowania w stołecznym ratuszu. Stwierdził, że to "kopiowanie głupich rzeczy z Ameryki".

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Elon Musk komentuje zarządzenie Trzaskowskiego. "Kopiują głupie rzeczy z Ameryki"

Źródło:
tvnwarszawa.pl

We wnętrzu dawnej apteki w oficynie Pałacu Branickich przy Nowym Świecie kryło się dekoracyjne malowidło naścienne, które powstało jeszcze zanim w budynku zaczęto sprzedawać leki. Dzieło przeszło konserwację i będzie prezentowane jako obraz.

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Przez 200 lat dekoracyjne malowidło kryło się za meblami. Teraz jest obrazem na sztaludze

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W trakcie prac ogrodniczych na terenie klasztoru na warszawskim Powiślu mężczyzna poruszający się ciągnikiem został przez niego przygnieciony. Nie udało się go uratować.

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Wypadek na terenie klasztoru. Nie żyje mężczyzna przygnieciony przez ciągnik

Źródło:
tvnwarszawa.pl

15 muzyków przyleci do Warszawy z różnych stron świata, aby w różnych konfiguracjach zagrać 21 koncertów podczas trzech klubowych wieczorów. Zaplanowano też pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje i wystawę. A wszystko to złoży się na wyjątkowy hołd oddany jednemu artyście - Peterowi Brötzmannowi.

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Przerwany wrzask saksofonu. 21 koncertów na pożegnanie

Źródło:
tvnwarszawa.pl