"Jeśli taki człowiek nie słyszał o Powstaniu Warszawskim, to tak naprawdę nie słyszał nikt"

Wykorzystywanie ze złą wolą do walki politycznej informacji o Polsce trafia na podatny grunt, bo ludzie nie mają wiedzy o tym, jak było - mówił w dogrywce "Jeden na jeden" w tvn24.pl Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. Odniósł się do politycznej burzy, jaką wywołała na świecie nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Jak dodał, nawet były prezydent Francji, Valéry Giscard d'Estaing, był zaskoczony tym, co zobaczył w Muzeum Powstania Warszawskiego.

Zatrzymani za handel narkotykami w więzieniu

Dziewięć osób zostało zatrzymanych w sprawie udziału w grupie przestępczej, zajmującej się rozprowadzaniem narkotyków w Zakładzie Karnym we Wronkach (Wielkopolskie). To kolejne działania służb, dotyczące handlu narkotykami w tym miejscu.

Srebrna i wieżowiec "Kaczyński Tower". Plany spółki kierowanej przez ludzi prezesa PiS

Atrakcyjne działki w centrum Warszawy to majątek spółki Srebrna, kontrolowanej przez ludzi z najbliższego otoczenia prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego. Posiada ona olbrzymi majątek przejęty zaraz po upadku PRL. To głównie nieruchomości w atrakcyjnych lokalizacjach w centrum stolicy. Na jednej z działek spółka Srebrna planuje wybudować jeden z najwyższych wieżowców w stolicy. Problem w tym - jak donoszą reporterzy programu "Czarno na białym" - że do działki roszczą sobie prawa spadkobiercy, choć kontrowersji wokół nieruchomości jest więcej.

"Podoba mi się odwaga zakładu z losem. Jeśli się nie uda, będzie spektakularna porażka"

Idealnie byłoby, żeby załoga Mateusza Kusznierewicza wygrywała regaty, bo "jeśli się nie uda, to będzie wielka, spektakularna porażka" - ocenił w "Jeden na jeden" dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego Jan Ołdakowski. Skomentował w ten sposób planowany rejs dookoła świata z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości, którego sponsorem strategicznym jest Polska Fundacja Narodowa, a kapitanem - Mateusz Kusznierewicz.

Samochodem dostawczym wjechał wprost pod pociąg. Nie żyje

Siła uderzenia była tak duża, że bus, który wjechał pod pociąg na przejeździe kolejowym w miejscowości Garby (województwo wielkopolskie), został przeciągnięty po torach i spadł ze skarpy, a pociąg zatrzymał się dopiero pół kilometra dalej. Mimo reanimacji 26-letni kierowca auta dostawczego zmarł.

Pielęgniarek jak na lekarstwo. Ma być jeszcze gorzej

Pielęgniarka potrzebna od zaraz. Problem w tym, że chętnych coraz mniej, bo praca i płaca nie idą w parze. Ministerstwo Zdrowia ma pomysł, jak odwrócić ten trend: uruchamia program stypendialny. Pytanie, jak bardzo atrakcyjny? Materiał programu "Polska i świat".

Rada Europy krytykuje ustawy PiS o sądownictwie

Skrócenie kadencji Krajowej Rady Sądownictwa oraz podatność Sądu Najwyższego na polityczne naciski negatywnie wpływa na niezależność wymiaru sprawiedliwości w Polsce - to główne konkluzje raportu na temat sytuacji w Polsce. Dokument opracowała Grupa Państw przeciwko Korupcji (GRECO) w ramach Rady Europy.

List od biskupów i życzenia prymasa na Wielki Czwartek

Do pomagania innym w napełnianiu Bożym Duchem, by korzystając z darów Ducha Świętego byli pocieszycielami wszystkich spotkanych na drodze życia - zachęcają biskupi polscy kapłanów w liście na Wielki Czwartek. Życzenia do hierarchów skierował również Prymas Polski arcybiskup Wojciech Polak.

"Istnieje spora grupa wyborców PiS, która może wycofać swoje poparcie"

Najbardziej zaskakująca jest skala spadku - mówił w "Faktach po Faktach" politolog Rafał Matyja. Odniósł się w ten sposób do sondażu dla "Faktów" TVN i TVN24, który pokazał spadek poparcia dla Prawa i Sprawiedliwości o 12 punktów procentowych. - Żadne inne sondaże takiego spadku nie pokazują - dodał drugi gość programu, politolog Waldemar Paruch.

"Grupa wyborców chwiejnych zmienia zdanie", "tąpnięcie". Komentarze po spadku PiS w sondażu

- Ciężka praca, odpowiadanie na to, co było przedstawiane w kampanii wyborczej, zaproponowanie Polakom rozwiązań na następna kadencję - to według Karola Rabendy recepta na poprawę notowań PiS w sondażach. Wiceprezes partii Porozumienie komentując w "Tak jest" w TVN24 sondażowy spadek notowań partii rządzącej stwierdził, że jest grupa "chwiejnych" wyborców, którzy czasem "zmieniają zdanie". Joanna Schmidt (Nowoczesna) oceniła z kolei, że wspomniany spadek spowodowany jest wysokimi nagrodami, jakie była premier Beata Szydło przyznała sobie i ministrom.

Rozmowa premierów. Morawiecki przypomniał o "szczątkach polskich ofiar wojen"

Liczę, że Ukraina uchyli moratorium na poszukiwanie i ekshumację szczątków polskich ofiar wojen i represji politycznych na Ukrainie - powiedział, cytowany w komunikacie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, premier Mateusz Morawiecki w rozmowie telefonicznej z premierem Ukrainy Wołodymyrem Hrojsmanem. - Powinniśmy wspólnie przeciwdziałać prowokacjom, wymierzonym w nasze wzajemne relacje - odparł szef ukraińskiego rządu.

"Konkretny krok, podnosi wiarygodność Polski"

- Tak naprawdę kupujemy system, który ma nam zapewnić zdolności na lata do przodu, a nie system, który już od jakiegoś czasu funkcjonuje - stwierdził doktor Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych, komentując podpisanie przez polskie władze umowy na zakup amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej Patriot. - Miejmy nadzieję, że za tą umową przyjdą kolejne, dotyczące chociażby śmigłowców czy marynarki wojennej - dodał ekspert zajmujący się obronnością.

Szef Sztabu Generalnego: będziemy postrzegani jako kraj silniejszy od innych

Dzięki rakietom Patriot stajemy w pierwszym rzędzie państw mogących kooperować z USA i NATO - powiedział szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Leszek Surawski. Skomentował w ten sposób podpisanie przez polskie władze umowy na dostawę amerykańskiego systemu obrony przeciwlotniczej. - Na wschodniej flance będziemy postrzegani jako kraj silniejszy od innych, z którego można brać przykład - dodał.

Sąd Najwyższy wyznaczył termin posiedzenia w sprawie Tomasza Komendy

Na 16 maja Sąd Najwyższy wyznaczył posiedzenie w sprawie Tomasza Komendy, skazanego prawomocnie w 2004 roku na 25 lat więzienia za zabójstwo i zgwałcenie 15-latki. Wniosek o wznowienie postępowania w sprawie Komendy do Sądu Najwyższego złożyła prokuratura, która uważa, że mężczyzna nie popełnił tej zbrodni.

"Zrobię wszystko, żeby przeszła". Kaczyński poparł ustawę Gowina

Jestem przeświadczony, że czynimy poważny krok we właściwym kierunku. Krok, który kiedyś będzie oceniany jako ten, który odnowił polską naukę - powiedział w środę Jarosław Kaczyński o projekcie tak zwanej Ustawy 2.0 poświęconej reformie szkolnictwa wyższego i nauki. Zapewnił, że zrobi wszystko, by "ustawa przeszła". Szef resortu nauki i wicepremier Jarosław Gowin dziękował za wsparcie projektu. - Jego ostateczny kształt nosi ślad uwag prezesa Kaczyńskiego - dodał.