"Głosy co do ilości się zgadzały, ale przypisano je błędnie". Sprawę bada prokuratura

Prokuratura Rejonowa w Słupsku prowadzi postępowanie dotyczące możliwości popełnienia przestępstwa przez Obwodową Komisję Wyborczą numer 5. Według prezydent miasta, która złożyła zawiadomienie, w protokole miały zostać błędnie przypisane głosy kandydatom do Senatu. - Nastąpiło odwrócenie przypisania głosów - precyzował zastępca prokuratora rejonowego w Słupsku Marcin Natkaniec.

"To, przed czym będziemy przestrzegać Andrzeja Dudę, to jest pycha"

Mamy wielu świetnych kandydatów, którzy z całą pewnością byliby lepszymi prezydentami niż dzisiaj Andrzej Duda - przekonywał w "Kropce nad i" rzecznik Platformy Obywatelskiej Jan Grabiec, mówiąc o przygotowaniach do wyborów prezydenckich. Poseł Kamil Bortniczuk z Porozumienia ocenił natomiast, że "politykiem wagi najcięższej wśród polityków obecnych i byłych Platformy Obywatelskiej jest Donald Tusk".

Mówi publicznie o zarzutach wobec arcybiskupa Głódzia. "To jest wyraz troski o Kościół"

- Kluczową sprawą w tego typu sytuacjach jest dobro ludzi. Trzeba myśleć w kategoriach dobra ludzi, zwłaszcza tych, którzy są skrzywdzeni lub którzy czują się skrzywdzeni - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 ksiądz profesor Adam Świeżyński z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Odniósł się do zarzutów pod adresem metropolity gdańskiego, arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia, które dotyczą zachowania hierarchy wobec podwładnych.

Spotkanie na Nowogrodzkiej zakończone. Ustalono "strukturę przyszłego rządu"

Kierownictwo Zjednoczonej Prawicy ustaliło strukturę przyszłego rządu, potwierdzono też rekomendację Mateusza Morawieckiego jako kandydata na premiera - powiedział zastępca rzecznika Prawa i Sprawiedliwości Radosław Fogiel po środowym spotkaniu władz Zjednoczonej Prawicy. Pytany, kiedy znane będą personalia odparł, że "w przeciągu najbliższych dni".

"Kryterium, które prezydent będzie brał pod uwagę" przy wyborze marszałka seniora

Prezydent, wyznaczając termin pierwszego posiedzenia, będzie wydawał postanowienie dotyczące powołania marszałka seniora. Wtedy będziemy mogli powiedzieć już z absolutną pewnością, kto jest wskazany w treści tego postanowienia - wyjaśniał w "Tak jest" w TVN24 wiceszef kancelarii prezydenta Paweł Mucha, pytany o kandydata na marszałka seniora Sejmu przyszłej kadencji. Odniósł się także do kwestii ewentualnego ubiegania się Andrzeja Dudy o reelekcję, do podziału sił politycznych w Senacie oraz do sprawy prezesa NIK Mariana Banasia.

Kandydat na prezydenta, prawybory. "Różne scenariusze" na posiedzeniu władz PO

Rozważane były różne scenariusze wyłonienia kandydata Koalicji Obywatelskiej na prezydenta, analizowana była również kwestia prawyborów - przekazał po posiedzeniu zarządu krajowego PO rzecznik partii Jan Grabiec. Oprócz kwestii związanych z wyborami prezydenckimi obradowano także nad obsadą prezydium Senatu oraz organizacją pracy przyszłego klubu Koalicji Obywatelskiej. Grabiec zaznaczył jednak, że "szczegółowe kwestie personalne nie były rozpatrywane".

Z poznańskiej prokuratury zniknęły akta. Jest śledztwo

Są braki, jest śledztwo. Zielonogórska prokuratura bada okoliczności zniknięcia części akt z czterech spraw prowadzonych przez Prokuraturę Okręgową w Poznaniu. Czy w związku z tym postępowania są w jakimś stopniu zagrożone? Spytaliśmy prokuraturę.

"Myślę, że podołam temu zadaniu". Ojciec prezydenta przewodniczącym sejmiku

Ponieważ jestem generalnie człowiekiem koncyliacyjnym, kompromisu, to uznałem, że mogę się podjąć pełnienia funkcji przewodniczącego sejmiku - powiedział w rozmowie z TVN24 Jan Duda. Ojciec prezydenta Andrzeja Dudy został w środę wybrany na tę funkcję w sejmiku województwa małopolskiego. Podczas sesji ślubowanie złożyło też sześcioro nowych radnych wojewódzkich, którzy objęli mandaty po radnych wybranych do Sejmu.

Skazany za przygotowania do zamachu na Sejm próbował uniknąć więzienia. Został zatrzymany

60-latek od września był poszukiwany listem gończym, bo ukrywał się przed pójściem do więzienia. Wcześniej został skazany na prawie pięć lat pozbawienia wolności za przygotowania do zamachu na konstytucyjne organy RP, którymi są Sejm, Senat i prezydent oraz gromadzenie i posiadanie bez zezwolenia substancji i przyrządów wybuchowych. Zatrzymali go funkcjonariusze Zespołu Poszukiwań Celowych warmińsko-mazurskiej policji.

Odpowiedź na zarzuty Sebastiana Kalety w sprawie relacji o zatrzymaniu burmistrza Włoch

Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta we wtorkowej "Kropce nad i" w TVN24 przekonywał, że stacja TVN niedostatecznie informowała o zatrzymaniu przez Centralne Biuro Antykorupcyjne burmistrza warszawskiej dzielnicy Włochy Artura W., który miał przyjąć 200 tysięcy złotych łapówki od dewelopera. Odpowiadamy na te zarzuty i przedstawiamy, jak relacjonowaliśmy sprawę w TVN, TVN24 i portalu tvnwarszawa.pl.

"Zarzut jest chybiony. My drukujemy to, co komitet sobie życzy". PKW o proteście KO

W żadnym ze 107 protestów rozpatrzonych przez Państwową Komisję Wyborczą "nie zawarto poglądu, iż protest zasługuje na uwzględnienie" - poinformował w środę szef PKW Wiesław Kozielewicz. Dotyczy to także protestu złożonego przez Koalicję Obywatelską w okręgu numer 26 w wyborach do Senatu. W tym wypadku wnioskodawca chciał ponownego przeliczenia głosów "z uwagi na postawienie znaku 'X' na symbolu graficznym KKW Koalicja Obywatelska".

Marian Banaś wydał oświadczenie

Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś wydał w środę oświadczenie, w którym odnosi się między innymi do ustaleń "Superwizjera" TVN. "Wszystkie moje nieruchomości nabyłem na podstawie aktów notarialnych w sposób uczciwy i zgodny z prawem, w tym kamienicę, która stała się powodem ataku na mnie" - podkreślił Banaś.

"Słychać płacz i zgrzytanie zębami". Brakuje pieniędzy na podwyżki dla nauczycieli

Od września pensje nauczycieli wzrosły o 9,6 procent, jednak samorządowcy twierdzą, że rząd nie przekazał im wystarczających kwot na tę podwyżkę. - Niedoszacowanie podwyżek z 2018 i 2019 roku to według naszych wyliczeń już 2,1 miliarda złotych – mówi Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich. Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powtarza, że dochody samorządów rosną i że muszą one partycypować w wydatkach na oświatę.