Dyrektor największej komórki w CBA stracił stanowisko

Źródło:
tvn24.pl
Kim jest nowy szef CBA? (materiał archiwalny z lutego 2020 roku)
Kim jest nowy szef CBA? (materiał archiwalny z lutego 2020 roku)TVN24
wideo 2/3
Kim jest nowy szef CBA? (materiał archiwalny z lutego 2020 roku)TVN24

Dwie dymisje na wysokich szczeblach w Centralnym Biurze Antykorupcyjnym. Jedną z osób, które pożegnały się ze swoim stanowiskiem, jest szef największej komórki w CBA, czyli delegatury warszawskiej - dowiedział się tvn24.pl. To ten funkcjonariusz przez lata utrzymywał kontakty operacyjne z Markiem F., który stał za organizacją podsłuchów w restauracji Sowa i Przyjaciele.

Według naszych dwóch niezależnych źródeł - do odwołania szefa warszawskiej delegatury doszło przed ponad tygodniem, w poniedziałek, 23 sierpnia. Do siedziby stołecznej delegatury przy ulicy Poleczki przyjechał osobiście szef CBA Andrzej Stróżny - stało się to po raz pierwszy, odkąd objął to stanowisko w maju ubiegłego roku.

Stróżny odwołał dyrektora delegatury i powierzył pełnienie dyrektorskich obowiązków jednemu z funkcjonariuszy, którzy w CBA służą niemal od początku jego istnienia.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

"Mebluje po swojemu"

Nasi rozmówcy są przekonani, że w przypadku delegatury warszawskiej wyznaczony funkcjonariusz będzie pełnił swoją funkcję tylko przez kilka miesięcy.

- Wszyscy spodziewają się nowego szefa ściągniętego z zewnątrz, najpewniej z Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego - usłyszeliśmy ze źródeł w służbie antykorupcyjnej.

To scenariusz, który niedawno sprawdził się w przypadku szefa delegatury w Białymstoku. Tutaj odwołanego zastąpił właśnie funkcjonariusz ściągnięty przez Stróżnego z ABW.

Nie tylko szef warszawskiej delegatury został w ostatnim czasie odwołany w CBA. Przed kilkoma tygodniami odszedł dyrektor pionu kadr. Agenci spodziewają się, że wkrótce odejdą dyrektorzy kolejnych dwóch departamentów: kontroli oraz logistyki.

- Stróżny służbę mebluje po swojemu, odwołując weteranów, którzy wraz z Mariuszem Kamińskim i Maciejem Wąsikiem współtworzyli służbę antykorupcyjną w 2005 i 2006 roku - oceniają nasze źródła.

Sejm powołał CBA do życia w czerwcu 2006 roku. Duża część zwerbowanych wtedy do służby ludzi była świeżymi absolwentami studiów: prawa, kierunków ekonomicznych, bez doświadczenia w innych mundurowych formacjach. Ci ludzie wkrótce będą mieć po 15 lat służby, uzyskają więc prawa do przejścia na wcześniejszą emeryturę.

- W naszym środowisku mówi się, że będzie fala młodych 40-letnich emerytów. Jednak nikt z własnej woli nie odchodzi w miesiącach następujących po lutym. To bardzo niekorzystne z finansowego punktu widzenia, wpada się w wyższe progi podatkowe, które zjadają sporą część odpraw - tłumaczy urzędnik resortu spraw wewnętrznych.

W ścisłym kierownictwie CBA nadal zasiada Bogdan Sakowicz, ostatni bliski współpracownik Mariusza Kamińskiego, ministra koordynatora służb specjalnych i Macieja Wąsika, zastępcy Kamińskiego. Posłowie z komisji do spraw służb specjalnych spodziewali się na początku tego roku, że uruchomiona zostanie procedura jego odwołania, bo zgodnie z prawem muszą przy powoływaniu (i odwoływaniu) szefa służby i zastępców wydać swoją opinię (choć nie jest ona wiążąca).

Również źródła tvn24.pl były przekonane, że wkrótce dojdzie od odwołania uchodzącego za szarą eminencję Sakowicza ze stanowiska wiceszefa CBA.

Do zmiany ostatecznie jednak nie doszło, Bogdan Sakowicz pozostał na swoim stanowisku. - Jest zmarginalizowany przez Andrzeja Stróżnego. Nie jest już szarą eminencją, której status zawdzięczał swoim bliskim relacjom z ministrami Kamińskim i Wąsikiem - twierdzą nasze źródła w CBA.

CBA chroni dane osobowe

Odwołany dyrektor warszawskiej delegatury na razie zostaje w służbie, w dyspozycji kadrowej szefa CBA.

Pytania o serię zmian kadrowych oraz ich przyczynę wysłaliśmy do biura prasowego służby antykorupcyjnej.

W odpowiedzi otrzymaliśmy jedynie lakoniczne oświadczenie. "Jako służba specjalna nie udzielamy informacji związanych z danymi osobowymi osób zatrudnionych w Biurze oraz decyzjami kadrowymi ich dotyczącymi. CBA nie komentuje także przebiegu dalszych losów zawodowych swoich byłych funkcjonariuszy czy też pracowników" - czytamy w nim.

Taką odpowiedź otrzymaliśmy, choć pytania dotyczyły wyłącznie funkcji. Nie pytaliśmy o nazwiska funkcjonariuszy. Były szef CBA komentuje:

Nazwisko szefa delegatury i innych komórek jest jawne. Podpisuje on dziesiątki, jeśli nie setki dokumentów, które wychodzą na zewnątrz do instytucji i osób prywatnych. Chronione są jedynie dane umożliwiające identyfikację funkcjonariuszy pracujących operacyjnie.

Dyrektor prowadzący Marka F.

Odwołany dyrektor warszawskiej delegatury CBA należał do grona bardzo zaufanych funkcjonariuszy Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika.

Jak ujawniliśmy na łamach tvn24.pl, właśnie ten funkcjonariusz utrzymywał przez całe lata kontakty operacyjne z bohaterem afery podsłuchowej Markiem F.

- Biznesmen przekazywał funkcjonariuszowi informacje, które sam poznawał dzięki podsłuchom podrzucanym przez kelnerów w restauracjach - cytowaliśmy wówczas nasze źródła.

Sam fakt tajnej współpracy biznesmena z CBA ujawnił na początku 2015 roku tygodnik "Do Rzeczy". Opublikowano wówczas zdjęcia notatek, które po spotkaniach z F. tworzył odwołany właśnie funkcjonariusz.

Notatki trafiały do specjalnej komputerowej bazy danych o nazwie "System Meldunków Informacyjnych", w której gromadzono wszystkie zdobywane przez CBA informacje. Markowi F. nadano kryptonim "Prefekt" i status "osoby informującej".

Z ujawnionych przez "Do Rzeczy" treści trzech "meldunków informacyjnych" wynika, że "Prefekt" przekazał m.in. szczegółowe informacje dotyczące rozmów ówczesnego wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza ze Sławomirem Nowakiem (obecnie podejrzanym o przestępstwa korupcyjne) oraz o domniemanych przestępstwach, które miały zostać popełnione podczas procesu prywatyzacji Ciech SA.

Jak się później okazało, treść meldunków odpowiadała temu, co zarejestrowały dyktafony podkładane przez kelnerów w restauracji Sowa i Przyjaciele. Jednak gdy agenci CBA kontaktowali się z Markiem F., ten nie informował ich o prawdziwych źródłach swoich informacji.

"Prefekt" nadawał latami

Dziennikarz tvn24.pl ustalił, że odwołany dyrektor nawiązał kontakty z Markiem F. już kilkanaście lat temu, jeszcze gdy swoją karierę w służbach rozpoczynał we wrocławskiej delegaturze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Biznesmen działał wtedy w branży kredytów dla szpitali i placówek zdrowia. Gdy funkcjonariusz ABW przeszedł do CBA, "zabrał" swoje źródło, czyli Marka F.

- Pytanie, czy biznesmen nie traktował tej współpracy jako swoistej polisy bezpieczeństwa. Że dzięki przekazywanym informacjom funkcjonariusze chronili go przed kłopotami z innymi organami ścigania. Nadal aktualne pozostają także pytania o prawdziwe powody i organizatorów afery podsłuchowej w "Sowie i Przyjaciołach" - mówi były minister koordynator służb specjalnych, a obecnie poseł Marek Biernacki (PSL).

Sam Marek F. nadal pozostaje za kratkami więzienia. Sąd pierwszej instancji wydał wyrok w jego sprawie w 2016 roku. Został wówczas skazany na 2,5 roku za zorganizowanie nielegalnych podsłuchów polityków i biznesmenów w restauracji Sowa i Przyjaciele. Po uprawomocnieniu się wyroku Marek F. uciekł z Polski. Ukrywał się w Hiszpanii, gdzie wiosną 2019 roku wytropili go policjanci.

Marek F. został sprowadzony do Polski z Hiszpanii Policja

Mimo że F. kończy już odsiadywanie swojego wyroku, czeka go kolejny proces. W kwietniu tego roku prokuratorzy z Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga przedstawili mu nowe zarzuty. Znów chodzi o artykuł 267 paragraf 4 Kodeksu karnego, który przewiduje karę do dwóch lat więzienia za nielegalne podsłuchiwanie.

- To dlatego, że o kolejnych podsłuchanych przez niego rozmowach dowiedzieliśmy się już po skierowaniu aktu oskarżenia do sądu w głównej sprawie - tłumaczyli wtedy prokuratorzy.

Media ujawniły listy, które z aresztu pisał Marek F. m.in. do prezydenta Andrzeja Dudy i Jarosława Kaczyńskiego. Sugerował w nich, że nagrywając elitę władzy PO-PSL, działał w zmowie z politykami PiS i agentami CBA. Skarżył się, że otrzymał gwarancje bezpieczeństwa, które nie zostały dochowane.

Autorka/Autor:Robert Zieliński

Źródło: tvn24.pl

Pozostałe wiadomości

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podjął decyzję o zawieszeniu Grzegorza Tobiszowskiego w prawach członka partii i wystąpił do rzecznika dyscypliny partyjnej z wnioskiem zmierzającym do jego wykluczenia ze struktur partii - poinformował rzecznik ugrupowania Rafał Bochenek. Dodał, że podjęto taką decyzję "wobec kolejnych, oburzających doniesień medialnych". Onet napisał, że europoseł znęcał się nad swoją partnerką.

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

"Kompletnie nieakceptowalne zachowanie". Zawieszenie i wniosek o wykluczenie z PiS

Źródło:
Onet, Rzeczpospolita, PAP

Mężczyzna oskarżony w Wielkiej Brytanii o szpiegostwo na rzecz Hongkongu, został znaleziony martwy w parku - poinformowała we wtorek brytyjska policja. Matthew Trickett został aresztowany na początku miesiąca wraz z dwoma innymi mężczyznami w ramach tego samego śledztwa. Wszyscy zostali zwolnieni za kaucją, ale mieli w tym tygodniu stawić się na rozprawie.

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Był oskarżony o szpiegostwo, został znaleziony martwy w parku

Źródło:
PAP

W jednym z pokoi hotelowych w Buenos Aires doszło do wstrząsającej zbrodni. Wrzucony tam koktajl Mołotowa spowodował, że ciała czterech lokatorek stanęły w płomieniach. Przeżyła tylko jedna. - Zostały podpalone za to, że były lesbijkami - nie mają wątpliwości aktywiści. W geście sprzeciwu w stolicy Argentyny odbyły się demonstracje. Tymczasem prezydent Javier Milei odmawia przyznania, że w kraju dochodzi do przemocy ze względu na orientację seksualną. Komentatorzy twierdzą, że po objęciu przez niego urzędu rozpoczął się proces podważania wartości, którymi dotąd kierowała się Argentyna.

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Wstrząsająca zbrodnia w pokoju hotelowym

Źródło:
El Pais

We wtorek samolot z Londynu do Singapuru miał bardzo silne turbulencje. Dzafran Azmir, 28-letni student, który był na pokładzie, powiedział agencji Reutera, że samolot "zaczął nagle przechylać się i drżeć". Dodał, że "wszyscy pasażerowie, którzy nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa, zostali wbici w sufit". Allison Barker, której syn był na pokładzie, powiedziała BBC, że czas, w którym czekała na wieści o samolocie to były "najdłuższe dwie godziny w jej życiu".

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

"Nagle się wzniosłem i uderzyłem w sufit". Co mówią pasażerowie "przerażającego lotu"

Źródło:
Reuters, BBC, PAP

Burze z gradem przeszły w poniedziałek nad północną Holandią. Zjawiskom towarzyszyły ulewy, które spowodowały poważne podtopienia. W niektórych wioskach opady były tak intensywne, że woda i grad wdzierały się do budynków przez system kanalizacji.

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Sto litrów deszczu na metr kwadratowy w godzinę. "Grad wylewał się z toalet"

Źródło:
Reuters, rtl.nl, Hart van Nederland

Dyrektor miejskiego szpitala Żeromskiego w Krakowie Lech Kucharski kupił w marcu odchodzącemu wtedy prezydentowi Krakowa Jackowi Majchrowskiemu cygara, a wydatek pokrył z kasy zarządzanej przez niego placówki. Gdy o sprawę spytał dziennikarz, dyrektor wpłacił na rzecz szpitala darowiznę, co dla urzędników kończy sprawę.

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Dyrektor za pieniądze szpitala kupił cygara dla odchodzącego prezydenta

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda skierował pismo do marszałka Sejmu Szymona Hołowni w sprawie zwołania posiedzenia Zgromadzenia Narodowego w Gnieźnie w 2025 roku z okazji tysiąclecia koronacji Bolesława Chrobrego.

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Prezydent pisze do marszałka Sejmu. Chodzi o koronację Bolesława Chrobrego

Źródło:
PAP

- Pomówienia ze strony prezesa PiS mnie zaskoczyły - przyznał europoseł Krzysztof Jurgiel, który został zawieszony w prawach członka partii. Zapowiedział, że rozważy pozew wobec Jarosława Kaczyńskiego, jeśli nic się nie zmieni w ocenie prezesa. - Jeśli ktoś pomówił, to powinien przedstawić dowody - zauważył Jurgiel. Według niego w województwie podlaskim błędy popełniał Jacek Sasin. Były wicepremier odniósł się do tych zarzutów. - Rozumiem, że dzisiaj Krzysztof Jurgiel próbuje oskarżać wszystkich, tylko jakby nie widzi jakiegoś problemu ze sobą - powiedział w rozmowie z TVN24.

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Jurgiel uderza w Sasina. Ten odpowiada: niech nie rzuca słów na wiatr

Aktualizacja:
Źródło:
polsatnews.pl, tvn24.pl

Na 51. piętrze wieżowca Sky Tower we Wrocławiu włączył się alarm z powodu zadymienia. Z budynku ewakuowano tysiąc osób, na miejscu pracują strażacy.

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Dym na 51. piętrze Sky Tower. Ewakuowano tysiąc osób

Źródło:
PAP/tvn24.pl

- Komisja do spraw zbadania wpływów rosyjskich i białoruskich jest niezbędna - podkreślił w "Kropce nad i" w TVN24 wiceminister sprawiedliwości Krzysztof Śmiszek z Lewicy, kandydujący do europarlamentu. Stwierdził, że komisja powołana za czasów rządu PiS-u była "prawnym Frankensteinem". Zdaniem innego kandydata, obecnego europosła PiS Adama Bielana premier Donald Tusk "nie jest dobrą osobą, żeby kogokolwiek rozliczać z wpływów rosyjskich".

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Był "prawny Frankenstein", ma być "niezbędna i potrzebna" komisja

Źródło:
TVN24

Rosyjska Flota Czarnomorska straciła ostatni okręt przenoszący pociski manewrujące. Zniszczenie małego okrętu rakietowego Cyklon potwierdził we wtorek Sztab Generalny ukraińskiej armii.

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Strategiczne i celne uderzenie Ukraińców

Źródło:
PAP

Pocztowa Solidarność zwróciła się z apelem do prezydenta Andrzeja Dudy o udzielenie wsparcia w walce z "zatrzymaniem bezmyślnej transformacji, będącej faktycznie początkiem likwidacji Poczty Polskiej" oraz rozpoczęcie debaty publicznej na temat przyszłości spółki. Według związkowców spółka nie powinna być traktowana jako projekt biznesowy, ale strategiczny podmiot o istotnym znaczeniu dla funkcjonowania państwa.

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

"Potężna" redukcja etatów, "pierwszy krok do likwidacji"

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Policja ustala okoliczności zdarzenia na warszawskich Bielanach, gdzie znaleziono we wtorek rannego mężczyznę. Poszkodowany został przewieziony do szpitala, a w sprawie zatrzymano jedną osobę.

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Mężczyzna z raną ciętą szyi leżał przed blokiem

Źródło:
tvnwarszawa.pl

Rada Unii Europejskiej przyjęła we wtorek pierwsze na świecie przepisy o sztucznej inteligencji (AI). Dzielą one tę technologię na cztery kategorie: oprogramowanie wysokiego ryzyka, ograniczonego i minimalnego wpływu oraz systemy nieakceptowalne. Te ostatnie będą w UE zakazane.

Pierwsze takie przepisy na świecie

Pierwsze takie przepisy na świecie

Źródło:
PAP, Reuters

Hiszpania ogłosiła obniżenie rangi stosunków z Argentyną i odwołała swoją ambasadorkę w Buenos Aires. To reakcja na słowa prezydenta Argentyny Javiera Mileia, który w niedzielę w Madrycie nazwał żonę hiszpańskiego premiera Pedro Sancheza, Begonę Gomez, "skorumpowaną".

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Skandal po słowach prezydenta Argentyny. Hiszpania "definitywnie" odwołała ambasadora z Buenos Aires

Źródło:
PAP

- Każde działanie, które będzie zwiększało nasze bezpieczeństwo, jest dzisiaj na wagę złota - ocenił w "Faktach po Faktach" poseł Trzeciej Drogi Krzysztof Hetman, mówiąc o powołaniu komisji do spraw badania wpływów rosyjskich i białoruskich w Polsce. Poseł KO Marcin Bosacki powiedział, że komisja powinna się zająć "otoczeniem pana Macierewicza i jego działaniami".

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Krzysztof Hetman: bezpieczeństwo to wiedza, kto w naszym kraju może być piątą kolumną

Źródło:
TVN24

Pedro Soares dos Santos, stojący na czele Jeronimo Martins, do której należy między innymi sieć sklepów Biedronka, zarabia ponad 232 razy więcej, niż wynosi przeciętne wynagrodzenie pracownika tej grupy - oszacował portugalski tygodnik "Expresso". Jak czytamy w artykule, "firma ta figuruje na liście spółek giełdowych jako jedna z najniższymi kosztami przeznaczanymi na wypłaty dla swoich pracowników".

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Szef zarabia 232 razy więcej od pracowników

Źródło:
PAP

Część klientów może już korzystać z dodatkowego zabezpieczenia, które wprowadzają obecnie banki w Polsce - poinformował na konferencji doradca Narodowego Banku Polskiego. Jest nim analiza behawioralna, która bada i zapamiętuje nasz sposób posługiwania się urządzeniem elektronicznym. Niezbędna jest jednak wyrażona przez klienta zgoda na użycie przez bank tego zabezpieczenia.

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Rewolucja w bankach. Nowe zabezpieczenie

Źródło:
PAP

Trzydziestosiedmioletnia była pracownica żłobka w Wielkiej Brytanii została uznana za winną nieumyślnego spowodowania śmierci po tym, jak dziewięciomiesięczna dziewczynka zmarła w żłobku. "Jej nieobecność to fizyczna i emocjonalna rana, która nigdy się nie zagoi" - napisała w oświadczeniu zrozpaczona rodzina.

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

"Przysięgli płakali", gdy w sądzie pokazano nagrania. Pracownica żłobka uznana winną śmierci dziecka

Źródło:
BBC, tvn24.pl

Opublikowany w poniedziałek raport fundacji księżnej Kate "Early Years" wywołał pytania o jej powrót do aktywności publicznej. Oświadczenie w tej sprawie wydał Pałac Kensington.

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Jest nowe oświadczenie Pałacu Kensington w sprawie księżnej Kate

Źródło:
BBC, Yahoo News

Jeszcze przez kilka dni można zgłaszać zamiar głosowania korespondencyjnego w wyborach europejskich oraz potrzebę skorzystania z bezpłatnego transportu do lokalu wyborczego. Dotyczy to wyborców z niepełnosprawnością oraz tych powyżej 60. roku życia. Termin upływa 27 maja.

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Ostatnie dni na ważne zgłoszenie przed eurowyborami. Termin do 27 maja

Źródło:
tvn24.pl

Najstarszy tegoroczny maturzysta w Polsce ma 85 lat. Józef Peruga przystąpił do egzaminu dojrzałości wraz z innymi uczniami w jednej ze szkół w Kaliszu. Mężczyzna zachęca młodych ludzi, by przystępowali do matur i zapewnia, że "nie ma się czego bać".

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Najstarszy polski maturzysta ma 85 lat. Zamierza iść na studia

Źródło:
tvn24.pl, Gazeta Wyborcza, kalisz.pl

Dla rodziców wcześniaków pięć miesięcy urlopu macierzyńskiego to dramatycznie mało. Na szczęście, ma się to zmienić. Rząd planuje mechanizm "tydzień za tydzień" - tydzień wydłużonej hospitalizacji, tydzień wydłużonego urlopu macierzyńskiego, aż do 8 tygodni ekstra.

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Otrzymają "tydzień za tydzień". "Tym rodzicom należy oddać stracony czas"

Źródło:
Fakty TVN

"Diuna: Część druga" już od jutra będzie dostępna w serwisie HBO Max. Pierwsza część adaptacji powieści Franka Herberta od soboty będzie dostępna również w Playerze.

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

"Diuna: Część druga" od wtorku w HBO Max 

Źródło:
tvn24.pl

Ruszyło głosowanie internautów na zwycięzcę Nagrody Internautów XX edycji Grand Press Photo. Wyboru można było dokonać spośród 233 zdjęć, 56 autorów. Na oddanie głosu jest tydzień, do 21 maja do godziny 23:59. Wszystkich laureatów XX Grand Press Photo 2024 poznamy podczas gali dzień później, czyli 22 maja.

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

XX edycja Grand Press Photo. Rusza głosowanie internautów

Źródło:
tvn24.pl