Ulewy w Polsce. "Sytuacja jest stabilna, przy czym prognozy są alarmujące"

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Poniedziałkowe ulewy
Poniedziałkowe ulewy
PAP/Grzegorz Momot
Poniedziałkowe ulewyPAP/Grzegorz Momot

Wtorek to kolejny dzień z ulewami w części kraju. Jak przyznał rzecznik prasowy małopolskich strażaków, sytuacja w regionie jest stabilna, ale prognozy są alarmujące. W poniedziałek służby w związku z niebezpieczną pogodą interweniowały ponad 700 razy.

Niespełna 70 razy małopolscy strażacy wzywani byli we wtorek do zdarzeń, związanych z przechodzącymi nad regionem ulewami. Z przekazanych informacji wynika, że sytuacja w regionie, nad którymi przechodziły ulewne deszcze, stabilizuje się.

- Dzisiejszej doby strażacy w Małopolsce do zdarzeń o charakterze atmosferycznym wzywani byli 68 razy - wyjaśnił we wtorek po południu rzecznik małopolskich strażaków, młodszy brygadier Sebastian Woźniak. - Najwięcej na terenie powiatu krakowskiego, gdzie odnotowano 29 interwencji, po kilka było też w powiatach brzeskim i bocheńskim - doprecyzował.

Jak wskazał, "można powiedzieć, że sytuacja jest stabilna, przy czym prognozy są alarmujące". - Apelujemy, żeby nie zbliżać się do wezbranych koryt rzek i potoków, bo ich brzegi bardzo są rozmoknięte, jest bardzo ślisko. Łatwo więc o nieszczęście i wypadek - podkreślił rzecznik.

Dodał, że we wtorkowy poranek stan alarmowy przekroczony był na rzekach Raba i Biała. Ponadto na stronie internetowej Krakowa poinformowało, że w korycie rzeki Serafy przekroczony został stan ostrzegawczy, natomiast sytuacja na pozostałych krakowskich rzekach jest stabilna.

Rzecznik przypomniał, że w poniedziałek w regionie panowała trudna sytuacja, a strażacy na terenie województwa wzywani byli ponad 250 razy. Najgorzej było w pow. nowosądeckim, częściowo zablokowana i nieprzejezdna była droga krajowa numer 75 w Witowicach Dolnych.

Interwencje podejmowano też w pow. tarnowskim, bocheńskim, krakowskim i brzeskim. Działania strażaków związane były głównie z wypompowywaniem wody z zalanych piwnic i posesji, zabezpieczeniem budynków workami z piaskiem przed zalaniem wodą, napływającą np. z pól, udrażnianiem przepustów drogowych tam, gdzie tworzyły się rozlewiska, a także usuwaniem połamanych drzew i gałęzi.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia meteorologiczne - w tym także trzeciego stopnia.

Ulewy w Polsce. Poniedziałkowe interwencje

Ponad 700 razy interweniowali ostatniej doby strażacy w związku z opadami deszczu oraz silnym wiatrem - poinformował we wtorek brygadier Karol Kierzkowski z Państwowej Straży Pożarnej. Dodał, że najwięcej zdarzeń zanotowano w woj. małopolskim.

Według informacji przekazanej przez Kierzkowskiego ostatniej doby strażacy w całym kraju interweniowali 690 razy w związku z opadami deszczu oraz silnym wiatrem.

- Najwięcej zdarzeń odnotowano w województwie małopolskim - 240, oraz po 70 interwencji w województwach pomorskim i mazowieckim - powiedział strażak.

Wskazał, że działania polegały na usuwaniu podtopień dróg i budynków oraz usuwaniu przewróconych drzew i połamanych gałęzi.

Dodał przy tym, że we wtorek od północy do godz. 6 rano strażacy podjęli 80 interwencji związanych z usuwaniem skutków zjawisk atmosferycznych.

Interwencje na Śląsku

- 60 razy interweniowali w ostatniej dobie strażacy w woj. śląskim w związku z intensywnymi opadami - poinformowała we wtorek rano rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, młodsza brygadier Aneta Gołębiowska. Stan wód w rzekach i potokach jest wysoki.

Najwięcej wezwań było od mieszkańców powiatu częstochowskiego - 9 i będzińskiego - 8. Strażacy usuwają powalone drzewa oraz wypompowują wodę z zalanych piwnic i posesji.

Według informacji Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego, stan alarmowy przekroczyła rzeka Brynica na stacji wodowskazowej w Brynicy, zaś ostrzegawczy na stacjach w Kozłowej Górze i Szabelni. Stan ostrzegawczy przekroczyły też Kłodnica w Gliwicach i Pszczynka w Mizerowie-Borkach.

Do mieszkańców woj. śląskiego i małopolskiego wysłano we wtorek SMS-owy alert RCB.

Silnie padało także w woj. świętokrzyskim

Blisko 80 razy interweniowali świętokrzyscy strażacy w ciągu ostatniej doby w związku z intensywnymi opadami deszczu.

Jak poinformował we wtorek oficer dyżurny Wojewódzkiego Stanowiska Koordynacji i Ratownictwa PSP, najwięcej interwencji dotyczyło powiatu kieleckiego. Strażacy przede wszystkim pomagali w wypompowywaniu wody z piwnic zalanych budynków i posesji.

Strażak zaznaczył, że w ciągu doby wezbrały wody rzek na terenie regionu świętokrzyskiego. Stan alarmowy został przekroczony na Bobrzy w Słowiku. Poziom wody utrzymuje się obecnie na poziomie 320 centymetrów (stan alarmowy 300 cm). W pięciu miejscach w regionie przekroczone są stany ostrzegawcze - na Czarnej w Januszewicach, Kamiennej w Bzinie i w Wąchocku, Czarnej w Rakowie, Łagowiance w miejscowości Mocha i Pokrzywiance w miejscowości Włochy.

- Rzeki na razie utrzymują się w swoich korytach. Monitorujemy sytuację - zaznaczył strażak.

Wzbierają wody Wisły. Na punkcie pomiarowym w Karsach (woj. małopolskie) w pobliżu Nowego Korczyna (pow. buski, woj. świętokrzyskie) w ciągu doby poziom wzrósł o ponad 3,5 metra. Obecnie wynosi 596 cm, przekraczając stan alarmowy o 46 cm.

Przekroczone stany alarmowe na Podkarpaciu

Na Podkarpaciu w związku z opadami deszczu we wtorek w Głowaczowej koło Dębicy na rzece Grabince przekroczony jest stan alarmowy - poinformowało Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Rzeszowie.

Z kolei powyżej stanu ostrzegawczego notowane są poziomy wód na rzekach Grabinka w Czarnej w pow. dębickim oraz Breń w Wampierzowie koło Mielca. Ostatniej doby największe opady zanotowano w zlewni Wisłoki.

Jak powiedział rzecznik podkarpackiej straży pożarnej Marcin Betleja, "nie zanotowano poważniejszych interwencji".

- Były jedynie pojedyncze pompowania - dodał.

Stan wody w rzekach 31.08.21 godz. 6.00IMGW

Autorka/Autor:kw/dd

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

IMGW wydał prognozę zagrożeń. We wtorek w części Polski mogą obowiązywać alarmy przed burzami. Kolejne dni przyniosą więcej zagrożeń pogodowych.

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Ostrzeżenia IMGW. Burze będą stanowiły zagrożenie w kilku regionach Polski

Źródło:
IMGW

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych osuwisk, które wystąpiły w poniedziałek w Etiopii. Jak przekazały lokalne władze, po pierwszym zejściu masy skalnej ziemia osunęła się drugi raz, grzebiąc ludzi, którzy ruszyli na pomoc ofiarom pierwszej katastrofy. Liczba ofiar może jeszcze wzrosnąć.

Ponad 150 osób pogrzebanych pod skałami. "Nie dotarliśmy jeszcze do wszystkich ciał"

Ponad 150 osób pogrzebanych pod skałami. "Nie dotarliśmy jeszcze do wszystkich ciał"

Źródło:
PAP, Reuters

Stres ludzi wpływa na samopoczucie psów. Przeprowadzone przez brytyjskich naukowców badanie wykazało, że zapachy wydzielane przez zdenerwowane osoby sprawiały, że zwierzaki wykazywały się pesymizmem.

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Psy czują zapach naszego stresu. Przez niego stają się pesymistami

Źródło:
University of Bristol

Tajfun Gaemi zbliża się do wybrzeży Tajwanu. Towarzyszą mu podmuchy wiatru sięgające 155 kilometrów na godzinę. W przygotowaniu na nadejście żywiołu odwołana została część dorocznych ćwiczeń wojskowych, wstrzymano połączenia promowe. Po przejściu nad Tajwanem Gaemi ma uderzyć w Chiny.

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Gaemi wstrzymał część dorocznych ćwiczeń wojskowych

Źródło:
Reuters, Taiwan News, Focus Taiwan

Pogoda na dziś. Wtorek 23.07 przyniesie części kraju przelotne opady deszczu oraz burze. Nie zabraknie też regionów, w których dopisze pogodna aura. Termometry pokażą maksymalnie od 23 do 27 stopni Celsjusza.

Pogoda na dziś - wtorek, 23.07. Lokalnie zagrzmi i popada, do 27 stopni

Pogoda na dziś - wtorek, 23.07. Lokalnie zagrzmi i popada, do 27 stopni

Źródło:
tvnmeteo.pl

Piorun śmiertelnie poraził 47-letniego mężczyznę i jego 11-letnią córkę na górze Zhaltets w Bułgarii. Drugie dziecko, które zaalarmowało służby ratunkowe, ocalało i zostało śmigłowcem przetransportowane do szpitala.

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Ojciec i córka śmiertelnie porażeni piorunem

Źródło:
PAP, breaking.bg

Lecąca w kierunku Jowisza sonda JUICE, aby nabrać prędkości, przeleci w przyszłym miesiącu pomiędzy Ziemią a Księżycem - poinformowała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). To pierwszy tego typu manewr w historii lotów kosmicznych.

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Sonda JUICE przeleci między Ziemią a Księżycem   

Źródło:
PAP, ESA

W nadchodzących dniach gorące zwrotnikowe powietrze zostanie wyparte znad Polski. Pojawią się burze, podczas których będzie mocno wiać i obficie padać. Już w pierwszy dzień weekendu rozpogodzi się i temperatura sięgnie 32 stopni Celsjusza.

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Czeka nas kilka dni bez upału. Co z burzami?

Źródło:
tvnmeteo.pl

Ogień pojawił się na przedmieściach Lizbony. Pożar wybuchł w niedzielę wczesnym popołudniem, a walkę z nim utrudniał upał i silny wiatr. 14 osób, w tym 11 strażaków, odniosło obrażenia. Niebezpieczeństwo pożarowe nie mija.

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Wiatr dodał sił pożarowi nieopodal Lizbony. 14 osób rannych

Źródło:
SIC Noticias, observador.pt

Cypryjski departament meteorologii (DOM) ostrzega przed spiekotą. Trzy osoby zmarły, a co najmniej kilka trafiło do szpitali w trakcie trwającej właśnie fali upałów na wyspie. Miejscami temperatura może przekroczyć 40 stopni Celsjusza.

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Upały na Cyprze. Skwar zabił trzy osoby

Źródło:
PAP, DOM, Cyprus Mail

Po całej serii upalnych dni temperatura coraz rzadziej będzie przekraczać 30 stopni. Jaka pogoda będzie towarzyszyła nam na przełomie lipca i sierpnia? Sprawdź długoterminową prognozę pogody na 16 dni przygotowaną przez Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Pogoda na 16 dni: lato całkowicie zmieni swoje oblicze

Źródło:
tvnmeteo.pl

Fala upałów utrzymuje się nad Japonią. W poniedziałek rano termometry na wyspie Honsiu pokazywały ponad 37 stopni Celsjusza. Gorąco było także w weekend, a mieszkańcy Tokio starali się schłodzić na różne sposoby.

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

37 stopni przed południem, a będzie jeszcze goręcej

Źródło:
NHK, Reuters

Lawina błotna zalała w niedzielę miasto w północno-wschodniej Francji. Do zdarzenia doszło w departamencie Górna Marna, gdzie weekend przyniósł gwałtowne opady deszczu i burze. Osiem osób zostało rannych.

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Błoto zalało miasto. "Po dwóch minutach drzwi pękły pod naporem fal"

Źródło:
France TV, BFMTV

Za nami kolejna noc obserwacji Koźlego Księżyca. Letnie pełnie są szczególnie efektowne - tarcza naszego naturalnego satelity wydaje się wtedy większa i złotawa. Materiały otrzymaliśmy na Kontakt 24.

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Koźli Księżyc. Złota pełnia w waszych obiektywach

Aktualizacja:
Źródło:
space.com, timeanddate.com, Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Wypadek w Tatrach. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie z akcji ratunkowej przeprowadzonej w sobotę przez ratowników Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Dotyczyła ona mężczyzny, który upadł na szlaku i rozbił sobie głowę.

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Upadł na szlaku, rozbił sobie głowę i stracił przytomność. Wypadek w Tatrach

Źródło:
Kontakt 24, tvnmeteo.pl

Chorwacka policja zatrzymała mężczyznę podejrzanego o podłożenie ognia w okolicach Trogiru. W czwartek pożar podszedł bardzo blisko kompleksów hotelowych, zagrażając bezpieczeństwu ponad 4000 ludzi, a w niedzielę wciąż trwało jego dogaszanie.

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Miał podpalić las, został wyciągnięty z autobusu za nogi

Źródło:
PAP, index.hr, tvnmeteo.pl

Intensywne opady deszczu spowodowały, że na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro - Płociduga Duża. Zbiornik ten osuszono w XIX wieku, by uzyskać łąki do wypasu koni. Zdaniem naukowców jezioro to jednak wkrótce znowu zniknie.

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Na mapie Olsztyna pojawiło się kolejne jezioro

Źródło:
PAP

Położone w środkowym Chile jezioro Laguna del Maule wydaje z siebie dźwięki brzmiące jak piosenki z kosmosu. - Są one spowodowane ruchem lub pękaniem cienkich warstw lodu - powiedział glacjolog Andres Rivera.

To chilijskie jezioro śpiewa

To chilijskie jezioro śpiewa

Źródło:
Reuters

Trzęsienie ziemi odnotowano u wybrzeży Krety w niedzielny poranek. Wstrząsy miały magnitudę 5,3. Od soboty aktywność sejsmiczna w regionie wzrosła, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana.

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Trzęsienie o magnitudzie 5,3 u wybrzeży Krety

Źródło:
ERT News, naftemporiki.gr

Wzrosła liczba ofiar śmiertelnych zawalenia się mostu w północno-środkowych Chinach. Jak podały lokalne media, do rzeki wpadło 25 pojazdów. Do zdarzenia doszło po ulewach, jakie wystąpiły w piątek nad tą częścią Państwa Środka. Nad kraj nadciągają dalsze burze.

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Samochody wpadły do rzeki. Los dziesiątek osób pozostaje nieznany

Źródło:
PAP, Reuters

Temperaturę w miastach można kształtować poprzez zmianę użytkowania terenów dookoła nich. Zespół naukowców z Chin i Wielkiej Brytanii odkrył, że szeroki pas terenów zielonych naokoło metropolii może przyczyniać się do znaczącego obniżenia temperatury w centrum.

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

"Zielony pierścień" może schłodzić miasto w upały

Źródło:
University of Surrey

Grecja mierzy się z kolejnym dniem fali upałów. W związku z temperaturą dochodzącą do około 40 stopni Celsjusza ponownie zamknięto niektóre obiekty archeologiczne, a także popularny wśród turystów Ogród Narodowy w Atenach. Strażacy walczą z pożarami w różnych regionach kraju.

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Ponad 40 stopni. Ograniczenia dla turystów, rośnie zagrożenie pożarami

Źródło:
PAP, .ekathimerini.com, wetteronline.de

Słowackie pogotowie górskie (HZS) poinformowało o śmierci polskiego wspinacza, który w piątek nie przeżył upadku z Czarnego Szczytu. Tego dnia w Tatrach Wysokich zginął również inny turysta z Polski.

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Kolejny śmiertelny wypadek Polaka w słowackich Tatrach

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Niedźwiedź zaatakował 63-letniego pasterza owiec, ciężko raniąc go w nogę - poinformował w sobotę portal "digi24.ro". Do zdarzenia doszło w południowych Karpatach w Rumunii.

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Atak niedźwiedzia w Karpatach. Pasterz został ciężko ranny w nogę

Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl, adevarul.ro, news.ro

Na 20 lipca 2024 roku przypada 55 rocznica historycznej misji Apollo 11, pierwszego lądowania człowieka na Księżycu. Ostatni żyjący z jej uczestników, Buzz Aldrin, opowiedział z tej okazji, jakie znaczenie miał dla niego spacer po powierzchni Srebrnego Globu.

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

55 lat temu ludzkość zrobiła wielki skok

Źródło:
NASA, tvnmeteo.pl

Naukowcy z NASA byli oszołomieni, gdy skała, po której przejechał 30 maja łazik Curiosity, pękła, ujawniając coś, czego nigdy wcześniej nie widziano na Czerwonej Planecie: żółte kryształy siarki.

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Niespodzianka w marsjańskiej skale. Co odkrył łazik Curiosity?

Źródło:
NASA, phys.org

Seria tornad nawiedziła w poniedziałek hrabstwo Cook w Stanach Zjednoczonych. Jak podaje Krajowa Służba Pogodowa (NWS), odnotowano ich aż 24. Tym samym padł nowy rekord liczby powstałych tornad na tym terenie jednego dnia.

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Rekordowa liczba tornad w rejonie Chicago. Odnotowano ich aż 24

Źródło:
PAP,wgntv.com

Fala upałów nawiedziła Hiszpanię. W andaluzyjskim mieście Écija temperatura przekroczyła w piątek 40 stopni Celsjusza. Ministerstwo Zdrowia w Madrycie apeluje do ludzi, aby pili wodę i chronili się przed słońcem.

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

To miasto nazywane jest "patelnią" Hiszpanii. "Upał jest tu nie do wytrzymania"

Źródło:
Reuters

Pożary w zastraszającym tempie rozprzestrzeniają się w Europie. Zgodnie z danymi Europejskiego Systemu Informacji o Pożarach Lasu, do połowy lipca spłonęło ponad trzykrotnie więcej terenów zielonych, niż wynosi średnia dla tego okresu. Naukowcy ostrzegają, że zagrożenie pożarowe będzie coraz bardziej rosnąć.

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Nawet optymistyczne scenariusze przerażają. Zobacz dane z tylko ośmiu dni

Źródło:
EFFIS, EC, El Garroussi et al. (2024), Springer Nature

Za nami spektakularne burze i gorące dni. Zapanowało lato w pełnej krasie, choć dla wielu upał jest nieznośny. Wyliczenia europejskich i amerykańskich modeli meteorolgicznych szacują, że w trzeciej dekadzie lipca w Polsce się ochłodzi. Rejsowiec "Aura" zawinąć ma do spokojnego portu. Pytanie tylko na jak długo? Sprawdza to synoptyk tvnmeteo.pl Arleta Unton-Pyziołek.

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Co dalej z pogodą? Nasza synoptyk o tym, że "model kreśli malowniczą zatokę chłodu"

Źródło:
tvnmeteo.pl