Hermeliński: "Można to nazwać kroczącym zamachem stanu"

Wprowadzając pod osłoną nocy ten przepis, w sposób rażący naruszono szereg przepisów, począwszy od konstytucji, poprzez regulamin Sejmu, skończywszy na sprzeczności z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego - powiedział Wojciech Hermeliński, były przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej. W "Kropce nad i" pytany był o uchwaloną w nocy z piątku na sobotę zmianę Kodeksu wyborczego.

Poseł PiS o zmianie Kodeksu wyborczego: doradzałbym inną formę procedowania

- Sama zmiana mnie nie razi, ale gdyby mnie ktoś pytał, to doradzałbym inną formę procedowania - mówi tvn24.pl poseł PiS Bartłomiej Wróblewski, jeden z ośmiu posłów klubu PiS, którzy nie wzięli udziału w głosowaniu nad zmianą Kodeku wyborczego. Kolejnych siedmiu zagłosowało przeciw. Waldemar Andzel, rzecznik dyscypliny w klubie tłumaczy, że były to "pomyłki". - Uważamy, że wybory powinny się odbyć 10 maja - dodaje poseł.

Prezydent: jeżeli epidemia będzie szalała, termin wyborów może być nie do utrzymania

Wybory zapewniają ciągłość władzy państwowej, są bardzo istotne - powiedział starający się o reelekcję prezydent Andrzej Duda. W telewizji państwowej pytany był o możliwe przełożenie wyborów prezydenckich z powodu epidemii COVID-19. Prezydent podkreślił, że ma nadzieję, że będą warunki do przeprowadzenia wyborów, ale jeżeli epidemia będzie szalała i "będziemy cały czas musieli trzymać dyscyplinę, ograniczenia jakie są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może się okazać nie do utrzymania".

Jerzy Stuhr: Sparzyłem się na władzy. W nic już jej nie uwierzę

W stanie wojennym przynajmniej wiedziałem, że wzięli nas wszystkich za gardło. A tutaj jeszcze się udaje, że to dla naszego dobra - powiedział aktor i reżyser profesor Jerzy Stuhr w "Faktach po Faktach" w TVN24, odnosząc się do forsowanego przez władzę niezmienionego terminu wyborów prezydenckich w warunkach epidemii. Jego syn - Maciej Stuhr - powiedział, że nie pójdzie w maju zagłosować, bo "życie mu miłe".

Ministerstwo Zdrowia: w sobotę 249 nowych przypadków zakażeń. Zmarł kolejny pacjent, w sumie nie żyje 18 osób

Ministerstwo Zdrowia poinformowało po godzinie 20 o 157 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Łącznie w sobotę zanotowano ich 249. Od początku epidemii w naszym kraju potwierdzono 1638 przypadków zakażenia SARS-CoV-2. W sobotę wieczorem poinformowano także o śmierci kolejnej, osiemnastej zakażonej osoby.

"Nieracjonalne parcie do wyborów odrzucić, a całą tarczę jak najszybciej uchwalić". Grodzki o planach Senatu

Teraz całe siły narodu: finansowe, organizacyjne powinny być rzucone na walkę z epidemią i zabezpieczenie zdrowia Polaków - podkreślił w "Faktach po Faktach" marszałek Senatu i lekarz Tomasz Grodzki. Zaznaczył, że senatorzy zrobią "wszystko, aby tarcza antykryzysowa była uchwalona jak najszybciej", jednak wskazał, że "nie ma zgody senatorów na rozmowy o ordynacji wyborczej".

Czy szalik lub apaszka mogą zastąpić maseczkę? Odpowiada "Koronawirus. Raport"

Czy koronawirusem można zakazić się w sklepie? Jak długo społeczeństwo będzie zmuszone pozostać w izolacji? Czy z astmą lub stwardnieniem rozsianym znajdujemy się w grupie podwyższonego ryzyka? Czy szalik lub apaszka może zastąpić maseczkę? Na wasze pytania odpowiadał w programie "Koronawirus. Raport" lekarz medycyny podróży dr Łukasz Durajski.

PiS chciało usunąć zapis o głosowaniu korespondencyjnym. Trzy lata później chce jego rozszerzenia

Po nocnych głosowaniach w Sejmie przyjęto specustawę, która ma chronić gospodarkę przed skutkami wywołanymi epidemią COVID-19. Wśród niemal 260 poprawek znalazła się ta, zmieniająca Kodeks wyborczy. Zakłada ona możliwość głosowania korespondencyjnego Zaproponowana została przez PiS. Ta sama partia w 2017 roku wnioskowała o usunięcie takiej możliwości głosowania przez osoby niepełnosprawne.

Stan córki Kasi Kowalskiej "jest stabilny". 23-latka przebywa w londyńskim szpitalu

"Oli stan jest dziś stabilny" - napisała w sobotę na Instagramie piosenkarka Kasia Kowalska. Dzień wcześniej opublikowała w sieci nagranie, w którym poinformowała, że jej córka Aleksandra przebywa w londyńskim szpitalu. - Jeden z lekarzy powiedział mi: niech pani przemówi do rozumu młodym ludziom. Kochani, jeżeli nie musicie, nie wychodźcie, zostańcie w domu - apelowała artystka.

Kurierzy i epidemia. "Dwie strony medalu"

- W ciągu kilku ostatnich tygodni zanotowaliśmy 25-procentowy wzrost zamówień przez klientów indywidualnych – mówi przedstawiciel jednej z firm kurierskiej Andrzej Wasielewski. - Dla mnie ta sytuacja ma dwie strony medalu. Z jednej strony zarobię więcej, a z drugiej jestem bardziej narażony: ja, moja rodzina, znajomi – zauważa pan Bartek, od prawie 10 lat kurier z Rzeszowa. Sprawdzamy, jakimi wytycznymi kierują się w czasie epidemii te firmy, żeby zapewnić bezpieczeństwo swoim klientom i pracownikom.

Dom pomocy społecznej objęty kwarantanną. Wiceminister zdrowia: to pokazuje jak ważna jest profilaktyka

U 60 osób, pensjonariuszy i pracowników domu pomocy społecznej w Niedabylu (województwo mazowieckie) stwierdzono obecność koronawirusa. Jak przekazał wicemister zdrowia Waldemar Kraska, resort monitoruje sytuację. - Ważne jest, żebyśmy przestrzegali wszystkich reguł ochrony osobistej i sanitarnej - mówił Kraska. Cały obiekt oraz wszystkie osoby, które się w nim znajdowały, objęte są kwarantanną.

"Bestialskie połamanie konstytucji i złamanie regulaminu Sejmu"

PiS zrobiło to, co lubi najbardziej, a więc zadbało o swój partykularny interes i połamało przy tym konstytucję - powiedziała w rozmowie z TVN24 konstytucjonalista dr Bogna Baczyńska (Uniwersytet Szczeciński). - Co my możemy robić jako obywatele? Myślę, że jakaś forma protestu internetowego. Będziemy o tym rozmawiać. Być może konieczny będzie bojkot tych wyborów. Generalnie nie zachęcałabym do tego typu rozwiązania, ale tutaj nie mamy wyjścia - dodała.

"Klasyczna pułapka założona przez Jarosława Kaczyńskiego". Jak głosowały kluby w nocy w Sejmie?

W sobotę nad ranem Sejm przegłosował nowelizację ustawy dotyczącej koronawirusa. Wcześniej PiS zgłosiło poprawkę, która zmienia Kodeks wyborczy. PiS i Koalicja Obywatelska ostatecznie zagłosowali za nowelizacją ustawy. Przeciw była Lewica i PSL. Koalicja Obywatelska jednocześnie zagłosowała przeciwko poprawce zmieniającej Kodeks wyborczy. Teraz posłowie KO tłumaczą, że "to klasyczna pułapka założona przez Jarosława Kaczyńskiego". - Obliczył sobie, że opozycja zagłosuje przeciwko pomocy dla Polaków - mówił Cezary Tomczyk. - Chciał, by tylko PiS wyszedł na bohaterów - dodał lider PO Borys Budka. Sprawdziliśmy, jak głosowały kluby.