"Wielki Tydzień wymaga od pana premiera wielkich decyzji"

- Nie przyjmujemy jako argumentu stwierdzenia, że budżet państwa to, co miał dać, to już dał - mówił w poniedziałek prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego Sławomir Broniarz. Ponawiając postulaty związkowców dotyczących podwyżek dla nauczycieli, mówił, że "Wielki Tydzień wymaga od pana premiera wielkich decyzji". Zapowiedział, że Związek Nauczycielstwa Polskiego weźmie udział w obradach okrągłego stołu, który zaproponował Mateusz Morawiecki.

Kolejne przesłuchania Birgfellnera "wyłącznie w polskich placówkach dyplomatycznych w Austrii"

Gerald Birgfellner wysłał do prokuratury informację o tym, że kolejne przesłuchania w ramach postępowania sprawdzającego mogą się odbyć wyłącznie w polskich placówkach dyplomatycznych w Austrii - poinformował mecenas Roman Giertych. Jak wskazywał, "możliwość i tryb takich przesłuchań dopuszcza kodeks postępowania karnego". Decyzja Austriaka ma związek z "działaniami, które odbiera jako prześladowanie".

Nauczyciele ze szkoły w Zambrowie zawiesili strajk dla maturzystów

W zespole szkół ogólnokształcących w Zambrowie strajkujący nauczyciele postanowili zawiesić strajk po to, by sklasyfikować uczniów, którzy przystępują w maju do matur. - Komitet strajkowy zapowiedział w piątek, że ten strajk zostaje zawieszony. Ja tej decyzji nie podejmowałem - mówił w rozmowie z TVN24 dyrektor placówki, Krzysztof Wasiulewski. - Od dzisiaj zajęcia w naszej szkole odbywają się zgodnie z planem lekcyjnym - dodał.

Gowin: w kwestii płac doszliśmy do granicy możliwości polskiego budżetu

Dziwię się, że nauczyciele strajkują - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 i tvn24.pl wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin, w ósmym dniu protestu pracowników oświaty. Dodał równocześnie, że rząd chce rozwiązać trudną sytuację w oświacie, a "lekceważenie" tak ważnej grupy zawodowej, jaką są nauczyciele, byłoby "szaleństwem".

Morawiecki w Brukseli rozmawiał o rolnictwie

Unijna polityka rolna, wyrównywanie dopłat oraz pomoc dla polskich rolników w razie bezumownego brexitu - te tematy premier Mateusz Morawiecki omówił podczas niedzielnego wieczornego spotkania z unijnym komisarzem do spraw rolnictwa Philem Hoganem.

"Zazdroszczę tym społeczeństwom, w których zawód nauczyciela cieszy się dużym prestiżem"

Ponad 377 tysięcy uczniów ósmych klas rozpoczęło trzydniowy okres zdawania egzaminów, które mają dać im przepustkę do kolejnych szkół. Poniedziałek to ósmy dzień ogólnopolskiego strajku nauczycieli. Między związkowcami a rządem trwa pat, premier zaprasza do rozmów przy okrągłym stole "zaraz po świętach", ponad 100 szkół podpisuje się pod listem otwartym do premiera, domagając się powrotu do rozmów jeszcze przed świętami. - Zazdroszczę tym społeczeństwom, w których zawód nauczyciela cieszy się dużym prestiżem - podkreśla językoznawca prof. Jerzy Bralczyk. Relacjonujemy najważniejsze wydarzenia związane ze strajkiem nauczycieli i egzaminami ósmoklasistów.

Zaczęło się na piętrze. "Spłonęło pół budynku"

W niedzielę wieczorem doszło do pożaru domu wielorodzinnego w Lądku-Zdroju w województwie dolnośląskim. Ogień pojawił się na pierwszym piętrze, a potem przedostał się na wyższe kondygnacje. Poszkodowane zostały dwie osoby. Pierwszą informację i zdjęcia otrzymaliśmy na Kontakt 24.

"Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji"

W niedzielę w TVN24 odbyła się "Debata Faktów" o polskim szkolnictwie. Zaproszeni goście zastanawiali się, jaka jest obecna sytuacja nauczycieli, rozmawiali o przeprowadzonej reformie oświaty i jej skutkach oraz o tym, jaką wiedzę zdobywają, a jaką powinni zdobywać, polscy uczniowie. - Żyjemy w dobie czwartej rewolucji przemysłowej, czyli gospodarce opartej na wiedzy. Nie będziemy się rozwijali jako kraj, jeżeli nie będziemy mieli nowoczesnego modelu edukacji - zwracała uwagę jedna z uczestniczek dyskusji.

"Do tej pory nie rozumiemy, dlaczego szkoła miałaby być lepsza w wyniku tej reformy"

Kim jest polski nauczyciel? Czy polskie szkolnictwo jest gotowe na kolejną reformę? Kogo kształci szkoła? - to niektóre pytania, z jakimi mierzyli się goście "Debaty Faktów" o polskiej szkole. Jednym z tematów dyskusji były zmiany w edukacji zaprowadzone przez PiS. - Do tej pory nie rozumiemy, dlaczego szkoła miałaby być lepsza w wyniku tej reformy - mówił Jarosław Szulski, pisarz, nauczyciel i szkolny wychowawca. Z kolei prof. Jakub Brdulak, specjalista w zarządzaniu jakością w szkolnictwie, zwrócił uwagę, że "nikt nie zrobił rzetelnych badań jej skutków".

Apel premiera do nauczycieli. "Spory nie mogą zakłócić normalnego przebiegu egzaminów"

Chciałbym zaapelować o to, żeby na zbliżające się święta, na Wielki Tydzień, zawiesić ten protest - zwrócił się do nauczycieli premier Mateusz Morawiecki, odnosząc się do trwającego strajku. Mówił też o zaplanowanych rozmowach ze związkowcami. Prosił, "żeby ten okrągły stół był nowym otwarciem, żeby wspólnie uszanować tę inicjatywę i żeby jutro egzaminy odbyły się w sposób zgodny z planem". W poniedziałek rozpoczynają się egzaminy ósmoklasistów.

"Rezydenci dzisiaj ostrzegają nauczycieli, żeby nie dali się tak oszukać, jak oni się dali"

Ten protest tak naprawdę już przegraliście - mówił w "Kawie na ławę" w TVN24 Bartosz Arłukowicz (PO), zwracając się do przedstawicieli strony rządowej. Politycy dyskutowali o trwającym sporze rządu z nauczycielami. - Skandalem jest to, że przez pierwszy tydzień strajku nikt z rządu nie rozmawiał z nauczycielami (...) Nauczyciele wyraźnie mówią, że nie chodzi już tylko i wyłącznie o pensje - dowodził Krzysztof Hetman (PSL). - Żeby rozmawiać o zmianie systemu, potrzeba merytorycznych rozmów, bo w tym systemie nie da się dalej funkcjonować - odpowiadał prezydencki minister Andrzej Dera.

Spłonął zabytkowy pałac na Dolnym Śląsku

Około 80 strażaków walczyło z pożarem XVI-wiecznego pałacu w Zabardowicach na Dolnym Śląsku. Nie wiadomo, jak w zabytkowej rezydencji pojawił się ogień. W niedzielę przed południem wciąż trwało dogaszanie.

"Należy zrobić wszystko, by uniknąć chaotycznego brexitu"

- Premier Morawiecki był jedną z tych osób, które najgłośniej dopominały się, aby postępować ostrożnie - tak przebieg unijnego szczytu w sprawie brexitu podsumował Konrad Szymański, wiceminister spraw zagranicznych. W programie "Horyzont" mówił o staraniach polskich władz, by nie doszło do twardego zerwania Wielkiej Brytanii z Unią Europejską.

"Zatrzymać edukoszmar". Wspierają nauczycieli

Mieszkańcy Gdańska i Rybnika demonstrowali w sobotę wieczorem swoje poparcie dla strajkujących nauczycieli. - Zarabiają za mało. Chodzi o ich godność - podkreślali uczestnicy zgromadzeń. Pośród transparentów przyniesionych przez gdańszczan pojawiły się hasła: "Zatrzymać edukoszmar", "MEN mnie mnie" czy "PiS wyrzucił niepełnosprawne dzieci ze szkoły".

"Możemy żonę ci sprzedać do burdelu, a dzieci wywieźć". Polscy niewolnicy w Wielkiej Brytanii

Jak wygląda współczesne niewolnictwo w Wielkiej Brytanii? Wielu Polaków, którzy wyjechali tam szukać lepszego życia, pada ofiarą handlarzy ludźmi. Są zastraszani, szantażowani i zmuszani do darmowej pracy. Mimo wstydu i strachu, kilkoro zdecydowało się opowiedzieć dziennikarzowi "Superwizjera" o tym, co ich spotkało. Reportaż Endiego Gęsiny-Torresa "Polscy niewolnicy w Wielkiej Brytanii".

Kołodko: nie należy rozdzielać pieniędzy, których nie ma

- Trzeba się porozumieć i skończyć ten strajk, a nie liczyć na to, że nauczyciele nerwowo nie wytrzymają i ustąpią - powiedział w "Faktach po Faktach" profesor Grzegorz Kołodko, były wicepremier i minister finansów. Zwrócił uwagę na to, że jeśli władza pobudza "efekt demonstracji", dając "jednym, drugim, trzecim pod naciskiem", to "trudno się dziwić, że czwarci i piąci wystąpią".

Kandydatki do Parlamentu Europejskiego o swoich motywacjach

Była premier Ewa Kopacz (Koalicja Europejska) tłumaczyła, że startuje do Parlamentu Europejskiego, ponieważ chce "solidarnej Unii Europejskiej, mocnej Polski i mocnej pozycji Polski w Unii Europejskiej". Posłanka Agnieszka Ścigaj (Kukiz'15) wyjaśniła, że kandyduje "dlatego, żeby Europa się zmieniła, żeby demokracja bezpośrednia miała większe znaczenie, żeby ludzie - szczególnie młodzi - mogli uczestniczyć w tworzeniu prawa europejskiego czy rozmawianiu o kluczowych decyzjach". W "Babilonie" TVN24 BiS kandydatki do europarlamentu opowiadały o swoich motywacjach.

Strajkujących nauczycieli porównał do "pasożytów". "To forma artystycznego wyrazu"

"Nie obsługujemy strajkujących nauczycieli ani innych pasożytów i szantażystów" - kartkę z taką treścią wywiesił na drzwiach swojego zakładu w Starogardzie Gdańskim Piotr Szarmach. W piątek zmienił zdanie i zamiast "nie", jest "już obsługujemy". Dalsza część się jednak nie zmieniła. - Jest to forma protestu przeciwko temu, jak nagminnie w ostatnim tygodniu łamie się konstytucję - tłumaczy przedsiębiorca.

Kosiniak-Kamysz: nie zgadzamy się na politykę w Kościele

Nie zgadzamy się na dzielenie wspólnoty w Kościele, na to, żeby ci, którzy nie głosują na jedynie słuszną partię, czuli się wykluczeni ze wspólnoty Kościoła. A tak dzisiaj jest – powiedział w sobotę w Rzeszowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Rząd będzie chciał wziąć nauczycieli na przeczekanie"

Strajk nauczycieli będzie trwał, jego formuła się nie zmieni - zdecydował zarząd Związku Nauczycielstwa Polskiego. Przedstawiciele rządu uspokajają, że egzaminy maturalne nie są zagrożone, a o przewodniczącym ZNP mówią, że działa na niekorzyść porozumienia. Spór rządu z nauczycielami komentowali w sobotę politycy.

"W Gnieźnie żyją ludzie o innej orientacji, wyznaniu, pochodzeniu"

Spokojnie, ale nie bez incydentów - tak było w Gnieźnie podczas pierwszego w historii tego miasta Marszu Równości. Manifestacja przeszła ulicami miasta, choć jeszcze w piątek wcale nie było to takie pewne. Wieczorem policja podała, że zatrzymano dziewięć osób, które "odpowiedzą w związku z próbą blokowania marszu i rzucaniem butelkami i jajkami w manifestujących na Marszu Równości oraz w policjantów".