Smog utrzymuje się nad Polską od wtorkowego poranka. Z powodu złej jakości powietrza w Krakowie miasto zdecydowało o wprowadzeniu w tym dniu bezpłatnej komunikacji. Miast, w których normy zanieczyszczeń są w znacznym stopniu przekroczone, jest jednak więcej. Sprawdź jakość powietrza w swojej okolicy.
Smog rozsnuł się w Polsce. We wtorek rano w wielu miastach położnych na południu i w centrum kraju jakość powietrza była zła. Najgorzej było w Krakowie, gdzie z powodu przekroczonych norm miasto zdecydowało o wprowadzeniu bezpłatnej komunikacji. Decyzja obowiązuje także w gminach sąsiednich, które porozumiały się z Krakowem w sprawie wspólnego zapewnienia transportu zbiorowego.
W zestawieniu zamieszczonym we wtorek przed południem na poświęconym jakości powietrza portalu IQAir, Kraków znalazł się na pierwszym miejscu wśród najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie, wyprzedzając Lahaur w Pakistanie i indyjskie Delhi.
Kiedy powietrze ma dobrą jakość
O powietrzu dobrej jakości mówimy, gdy stężenia szkodliwych pyłów nie przekraczają:
- w przypadku pyłu PM10 - 60 mikrogramów na metr sześcienny (µg/m3);
- w przypadku pyłu PM2,5 - 36 µg/m3;
- w przypadku benzenu - 10 µg/m3.
Stężenie pyłu PM10
We wtorek około godziny 12 powietrzem złej jakości oddychano między innymi w: Piotrkowie Trybunalskim - 156 µg/m3 (260 procent normy dobowej), Nowej Rudzie - 258 µg/m3 (430 procent normy dobowej), Zabrzu - 145 µg/m3 (,241,7 procent normy dobowej), Zabierzowie - 156 µg/m3 (260 procent normy dobowej), Krakowie na ul. Bujaka - 210 µg/m3 (350 procent normy dobowej), Krakowie na osiedlu Piastów - 191 µg/m3 (318,3 procent normy dobowej), Krakowie na ul. Bulwarowej - 158 µg/m3 ( 263,3 procent normy dobowej).
W wielu innych regionach, szczególnie na południu Polski, powietrze miało niezdrową lub średnią jakość.
Stężenie pyłu PM2,5
Były także miasta, w których około godziny 12, przekroczone zostały normy pyłu PM2,5. Stacje pomiarowe odnotowały złej jakości powietrze w: Łasku - 90 µg/m3 (250 procent normy dobowej), Radomsku - 105 µg/m3 (291,7 procent normy dobowej), Złotym Potoku - 87 µg/m3 (241,7 procent normy dobowej), Krakowie - 135 µg/m3 (375 procent normy dobowej), Bielsku-Białej - 101 µg/m3, Goczałkowicach-Zdroju - 110 µg/m3 (280,5 procent normy dobowej), Kłodzku - 131 µg/m3 (363,9 procent normy dobowej).
Niektóre stacje pomiarowe wykazały też powietrze niezdrowej i średniej jakości.
Co to jest PM10?
PM10 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 10 mikrometrów. Jej występowanie związane jest między innymi z procesami spalania stałych i ciekłych paliw.
Co to jest PM2,5?
PM2,5 to mieszanina zawieszonych w powietrzu cząsteczek o średnicy nieprzekraczającej 2,5 mikrometra. Według Światowej Organizacji Zdrowia jest najbardziej szkodliwym dla człowieka zanieczyszczeniem atmosferycznym. Dociera nie tylko do układu oddechowego, lecz także do układu krwionośnego. Dużo dłużej zostaje w naszym organizmie.
Co to jest benzen?
Benzo(a)piren to rakotwórczy i mutagenny związek chemiczny będący przedstawicielem wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (WWA). Benzo(a)piren wykazuje małą toksyczność ostrą, zaś dużą toksyczność przewlekłą, co związane jest z jego zdolnością kumulacji w organizmie.
Czym grozi nam smog
- Smog może uczulić, może być mocnym alergenem. I rzeczywiście w tych dniach, kiedy mamy duże zanieczyszczenie, osoby (z alergią na smog - red.) mają objawy astmy oskrzelowej. Nie są zabezpieczeni lekami, a ten typ alergii musimy normalnie leczyć, tak, jak alergiczną astmę oskrzelową - mówiła w TVN24 profesor Ewa Czarnobilska, kierowniczka Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.
Osoby szczególnie wrażliwe na zanieczyszczenia powietrza – m.in. dzieci, seniorzy, osoby z chorobami układu oddechowego, krążenia, z alergiami skóry i oczu – powinny unikać długotrwałego przebywania na zewnątrz, szczególnie ograniczyć wysiłek fizyczny na otwartej przestrzeni. Placówki oświatowe – przedszkola i szkoły - powinny ograniczyć przebywanie podopiecznych na zewnątrz.
Źródło: tvn24, tvnmeteo.pl, PAP, GIOŚ
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock