25 lat temu Polska wstąpiła do NATO. Kulisy negocjacji z Rosją

Źródło:
TVN24
Kulisy milowego kroku
Kulisy milowego krokuTVN24
wideo 2/4
Kulisy milowego krokuTVN24

25 lat temu Polska wstąpiła do NATO. Zanim podpisaliśmy dokumenty akcesyjne, za kulisami toczyło się wiele zakulisowych negocjacji - prowadzono ważne rozmowy, których celem było uniknięcie rosyjskiego sprzeciwu. Ale i przekonanie Zachodu, że można nam zaufać i krok ten leży w interesie bezpieczeństwa światowego, nie było łatwym zadaniem. Materiał magazynu "Polska i Świat". 

To, co oficjalne, to efekt wielu nieoficjalnych zdarzeń - rozmów, spotkań, czasem gróźb i czasem próśb, które w zwykłym świecie można by nazwać targami. W świecie polityki to dyplomacja, która w latach 90. w sytuacji Polski miała olbrzymie znaczenie, bo i cel, który chcieliśmy osiągnąć, był największego kalibru.

- Powodem, dla którego myśmy zmierzali do NATO było, w najłagodniejszej wersji, zakładając że Rosja nie będzie agresywna, to była obawa, że Rosja będzie przez długi czas obszarem niepokoju i zagrożenia, którego nie jesteśmy w stanie ocenić – mówi minister spraw zagranicznych w latach 1993-1995 Andrzej Olechowski. - Nie było wiadomo, co się będzie działo z bronią atomową – dodaje.

Po ponad 40 latach ucisku ze strony Moskwy, pragnienie bycia częścią zachodu było bardzo silne. Prezydent RP w latach 1995-2005 Aleksander Kwaśniewski wspomina, że był to "stan głębokiej nieprzewidywalności". – Myśmy nie wiedzieli, co się wydarzy. W związku z tym gwarancje bezpieczeństwa dla Polski powinny być silne i realne – dodaje.

Sprzyjające zmiany w Rosji

Na Kremlu nastał liberalny, jak na warunki rosyjskie, Borys Jelcyn. Otoczony jednak twardogłowymi politykami, którzy po upadku ZSRR marzyli o powrocie potęgi. – Jego otoczenie, a szczególnie służby, instytucje rosyjskie ważne dla procesu, czyli MSZ, KGB były zdecydowanie przeciw – wskazuje Aleksander Kwaśniewski.

Wyrażona przez rząd Tadeusza Mazowieckiego, a potem wprost wyartykułowana przez premiera Jana Olszewskiego chęć wstąpienia do NATO - musiała być w pewnym momencie naznaczona konfrontacją z tym, czego chce, a raczej, czego nie chce Rosja. Prezydenta Billa Clintona przekonywał duet Wałęsa-Havel.

- Mówiłem, że jeśli tego nie posłuchamy, to wielkie zwycięstwo Solidarności będzie zniszczone, że historia nam nie wybaczy, że nie wykorzystaliśmy momentu, który jest sprzyjający – mówi prezydent RP w latach 1990-1995 Lech Wałęsa.

Sprzyjający, bo Rosja po upadku ZSRR była słaba, a imperialne zapędy nie zdążyły na nowo podnieść głowy. Ale przekonanie Rosji to był tylko element tego, co było do zrobienia. Przekonanie zachodu, że można nam zaufać i że to leży w interesie bezpieczeństwa światowego - do łatwych również nie należało, bo przekonanie było inne. - Musimy najpierw budować dobre stosunki z nową Rosją, a rozszerzenie NATO może zahamować proces stabilizacji i demokratyzacji Rosji - tłumaczył tamten punkt widzenia były doradca Billa Clintona i były ambasador USA w Polsce Daniel Fried.

Gdy prezydentem Stanów Zjednoczonych został Bill Clinton, a nie obciążony zobowiązaniami wobec Gorbaczowa George Herbert Bush, w Białym Domu ważne stało się na nowo to, co dzieje się w Europie, również za sprawą późniejszej sekretarz stanu Madeleine Albright - z pochodzenia Czeszki.

Aleksander Kwaśniewski przypomina, że Albright to była "emigrantka, która rozumiała problemy tego regionu". - Ona była fenomenalna, w rozmowach głównie wewnątrzamerykańskich zdejmowała wszystkie hamulce – dodaje.

Negocjacje Wałęsy z Jelcynem

I tak dwutorowo, dwubiegunowo, polska dyplomacja przekonywała, że Polska w NATO to konieczność. Wśród przełomowych wydarzeń była tak zwana deklaracja warszawska. Wizyta Jelcyna w Warszawie w sierpniu 1993 roku i niestandardowe metody dyplomatyczne w pałacyku w Helenowie.

- Oczywiście pogadaliśmy i wypiliśmy trochę - przyznaje Lech Wałęsa. - I w pewnym momencie mówię mu tak: "proszę pana, ja wchodzę do NATO, do Unii". On się żachnął, ale ja mu, że go nie pytam, ja tu jestem prezydentem, a nie pan – opowiada.

Borys Jelcyn i Lech WałęsaTVN24

- Jelcyn podpadł pod obróbkę Wałęsy, bardzo umiejętną - uważa dziennikarka i była korespondentka w Moskwie Krystyna Kurczab-Redlich. - Rozegrał Jelcyna, znając jego słabość do alkoholu - dodaje.

Rosyjscy dyplomaci towarzyszący Jelcynowi mieli osłupieć. - Najpierw Graczow, minister obrony opowiadał, dlaczego to nie jest mądrze, żeby Polska przystąpiła do NATO. Więc Wałęsa mu przerwał i mówi: "Panie Graczow, pan jest wybitnym generałem, ale na polityce to pan się nie zna" – wspominał Andrzej Olechowski.

Podobny wywód rozpoczął rosyjski szef dyplomacji. - Wałęsa wiedział, że z Kozyriewem tak sobie nie poradzi, więc mu przerwał, wychylił się nad stołem i powiedział do Jelcyna: "Borys, albo to razem zrobimy, albo my sami to zrobimy" - wspominał Olechowski. Wtedy, "wyraźnie umęczony" Jelcyn, przystał na wolę Wałęsy.

Liczne spotkania Clintona z Jelcynem

Po powrocie do Moskwy administracja rosyjska wycofała się z tego stanowiska, ale na nic to się zdało. Wałęsa intensywnie korespondował z Białym Domem. Bill Clinton wziął na siebie osobiście negocjacje z rosyjskim odpowiednikiem.

W czasie swojej prezydentury z Jelcynem widział się 15 razy. Doprowadził do podpisania układu NATO-Rosja w 1997 roku. To dla Stanów Zjednoczonych również była kwestia odegrania nowej roli i naprawienia błędów z przeszłości, które zaowocowały porządkiem jałtańskim. - My, Amerykanie wycofaliśmy się z Europy w latach 30. i doprowadziliśmy do katastrofy 1 i 17 września – ocenił Daniel Fried.

Klamka zapadła - w momencie, gdy z Rosją dało się negocjować. - Gdybyśmy przegapili ten pociąg, byśmy nie weszli do niego w 1999 roku, obawiam się, że kolejny termin byłby albo odległy, albo w ogóle do dzisiaj byśmy czekali - twierdzi Aleksander Kwaśniewski. Były prezydent podkreśla, że "nie musi mówić, jak zasadniczo by to zmieniło sytuację" Polski.

Misterna układanka, w której światowi gracze musieli zrozumieć, że "the time is now", czyli jak nie teraz, to kiedy.

Autorka/Autor:Maciej Warsiński

Źródło: TVN24

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Po miesiącu oczekiwania chiński statek Yi Peng wypłynął z duńskiej cieśniny Kattegat. Załoga tego statku jest podejrzana o przerwanie kabli telekomunikacyjnych na Bałtyku w połowie listopada. Trwa śledztwo w sprawie możliwego sabotażu. "Udało się porozmawiać z załogą i sprawdzić kwestie techniczne" - przekazał szef szwedzkiej Komisji do spraw Wypadków.

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

"Udało się porozmawiać z załogą". "Znamienne" działanie chińskich władz

Źródło:
PAP

Przewodniczący PKW sędzia Sylwester Marciniak uznaje Izbę Kontroli Nadzwyczajnej Sądu Najwyższego. To widać po jego głosowaniu. On nawet chce nas zmusić do tego, żebyśmy my ją uznali. Nie ze mną te numery - powiedział w "Faktach po Faktach" mecenas Ryszard Kalisz, członek Państwowej Komisji Wyborczej. Jak mówił, Marciniak chce, aby członkowie PKW podjęli uchwałę w sprawie sprawozdania komitetu wyborczego PiS, którą w poniedziałek odroczono. Kalisz ujawnił, że szef Komisji próbuje wprowadzać ją tylnymi drzwiami. - Ja się trzymam prawomocnej uchwały PKW z poniedziałku - oświadczył.

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Kalisz o szefie PKW: nie ze mną te numery

Źródło:
TVN24

IMGW wydał alarmy pierwszego stopnia przed intensywnymi opadami śniegu. Obowiązują też ostrzeżenia przed silny wiatrem, który w porywach może rozpędzać się do 70 kilometrów na godzinę. Sprawdź, gdzie należy uważać.

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Obfite opady śniegu i porywisty wiatr. Uważajmy

Źródło:
IMGW

Wielki mufti Libii, szejk Sadik al-Ghariani wezwał w piątek wszystkich Libijczyków do zjednoczenia się i walki z Rosjanami, którzy przybyli do wschodniej części kraju z Syrii, skąd uciekli po obaleniu reżimu Baszara el-Asada.

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Wielki mufti wzywa do walki z Rosjanami    

Źródło:
PAP

Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił, że zamierza powołać producenta telewizyjnego Marka Burnetta na stanowisko specjalnego wysłannika do Wielkiej Brytanii w swojej nowej administracji. Burnett jest laureatem 13 nagród Emmy.

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Laureat nagród Emmy w administracji Trumpa

Źródło:
PAP

Papież Franciszek jest przeziębiony i nie spotka się z wiernymi w niedzielę przed świętami Bożego Narodzenia. Watykan tłumaczy, że decyzja ma też związek z obowiązkami papieża w przyszłym tygodniu.

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Papież nie spotka się z wiernymi. Watykan tłumaczy

Źródło:
PAP

Jak informuje rzeczniczka prasowa policji w Brzesku asp. sztab. Ewelina Buda, w sobotę na oświetlonym przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Dziecko trafiło do szpitala, a razem z nim jego matka, która została zahaczona przez lusterko pojazdu.

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Na przejściu dla pieszych została potrącona 10-letnia dziewczynka. Trafiła do szpitala

Źródło:
TVN24

Premier Słowacji Robert Fico może w poniedziałek pojechać do Moskwy, żeby spotkać się z Władimirem Putinem - przekazał w piątek prezydent Serbii Aleksandar Vucić na antenie jednej z serbskich stacji radiowych. Tematem rozmów ma być kwestia gazu i kończącej się umowy na tranzyt tego surowca z Rosji przez Ukrainę.

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Media: Fico odwiedzi Putina

Problemy Słowacji po decyzji Ukrainy. Media: Fico odwiedzi Putina

Źródło:
PAP

Fedor Szandor brał udział w walkach w Ukrainie i z bronią w ręku prowadził z okopów wykłady dla swoich studentów. Teraz prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mianował go nowym ambasadorem w Budapeszcie.

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Prowadził wykłady z okopów. Zełenski mianował go ambasadorem

Źródło:
PAP

50-letniemu lekarzowi z Arabii Saudyjskiej zarzuca się pięciokrotne morderstwo i usiłowanie zabójstwa ponad 200 osób na jarmarku bożonarodzeniowym w Magdeburgu. Premier Donald Tusk po ataku w Niemczech apeluje do prezydenta i posłów PiS. 38 osób zginęło w wypadku autobusu w Brazylii. Viktor Orban, odnosząc się do sprawy Marcina Romanowskiego zasugerował, że na Węgrzech "może dochodzić do przypadków udzielania azylu" innym osobom. IMGW wydało ostrzeżenia w związku z niebezpieczną pogodą. Oto pięć rzeczy, które warto wiedzieć w niedzielę 22 grudnia.

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Zarzuty dla sprawcy zamachu, apel Tuska, tragiczny wypadek w Brazylii

Źródło:
TVN24, PAP

Pierwszy dzień astronomicznej zimy nie jest w tym roku rekordowo ciepły, ale jak zaznaczyła synoptyczka IMGW Ewa Łapińska, widać tendencję do tego, że temperatura w tym okresie jest coraz wyższa. Po odwilży w tym tygodniu śnieg w górach zdążył już spaść, ale i tak jest go mało. W Zakopanem w sobotę leżały cztery centymetry białego puchu.

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Cała Polska na czerwono. "Jest tendencja"

Źródło:
PAP, IMGW, tvnmeteo.pl

Premier Węgier Viktor Orban nie lubi rozliczeń. Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu dla Marcina Romanowskiego - napisał w sobotę w mediach społecznościowych premier Donald Tusk.

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Tusk o słowach Orbana. "Powiedział mi to wprost, tłumacząc decyzję o azylu"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

W trakcie spotkania unijnych przywódców kanclerz Niemiec Olaf Scholz z irytacją zareagował na propozycję prezydenta Andrzeja Dudy dotyczącą rosyjskich aktywów - podał "Financial Times". Według relacji dziennika niemiecki polityk "warknął" na polskiego prezydenta, zaskakując tym pozostałych przywódców.

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Media: Scholz "warknął" na Dudę. "Nawet nie używacie euro!"

Źródło:
"Financial Times", PAP

22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Rosnące temperatury sprawiają, że liczba dni, w których możemy cieszyć się opadami śniegu, zmniejszają się z roku na rok. Nie zmienia to jednak faktu, że gdy taki dzień nadchodzi, cieszymy się z każdego płatka śniegu. Można wtedy lepić bałwana, pójść na sanki czy na narty. A wy lubicie gdy otacza nas biała pokrywa śniegu czy raczej preferujecie jesienną aurę? Pokażcie nam wasze zimowe dni! Czekamy na wasze filmy i zdjęcia.

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Nadeszła zima. Pokażcie mroźne krajobrazy

Źródło:
Kontakt24

W niedzielę 22 grudnia rozpoczęła się kalendarzowa zima. Astronomiczną powitaliśmy dzień wcześniej - w sobotę. Zimowe niebo będzie pełne ciekawych zjawisk astronomicznych.

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Rozpoczęła się kalendarzowa zima

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, tvnmeteo.pl

Pijani rodzice, którzy "opiekowali się" trójką dzieci, pogryźli interweniujących policjantów. Odpowiedzą za narażenie nieletnich na niebezpieczeństwo oraz za naruszenie nietykalności mundurowych.

Pijani rodzice pogryźli interweniujących  policjantów

Pijani rodzice pogryźli interweniujących policjantów

Źródło:
KMP Lublin/tvn24.pl

Służby nie odkryły żadnych powiązań sprawcy zamachu w Magdebugu z islamskimi radykałami. Przeciwnie, mężczyzna miał być islamofobem i w dodatku sympatykiem skrajnie prawicowej partii AfD. - Prawdopodobnie stopniowo, być może w sposób niezauważony przez nikogo, radykalizował się - ocenił Łukasz Jasiński z PISM. Napastnik to pochodzący z Arabii Saudyjskiej lekarz psychiatra legalnie mieszkający i pracujący w Niemczech. Według Agencji Reuters, saudyjskie władze miały ostrzegać wcześniej Niemcy przed mężczyzną, który publikował ekstremistyczne wpisy.

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Nazywał siebie "najbardziej agresywnym krytykiem islamu w historii". Kim jest zamachowiec z Magdeburga?

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, TVN24, Reuters

Trzydzieści osiem osób zginęło w sobotę na południowym wschodzie Brazylii w wyniku zderzenia autobusu pełnego pasażerów z ciężarówką - poinformowała straż pożarna. W autobusie wiozącym 45 pasażerów pękła opona i kierowca stracił panowanie nad pojazdem.

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Blisko 40 osób zginęło w zderzeniu autobusu i ciężarówki w Brazylii

Źródło:
PAP, Reuters

2,2 miliona turystów przybyło na Kubę w 2024 roku. To o milion urlopowiczów mniej, niż spodziewał się rząd w Hawanie. Od kilku lat w kubańskiej turystyce widoczny jest kryzys.

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Turystyczna zapaść na popularnej wyspie

Źródło:
PAP

Pogoda na Boże Narodzenie. W święta aurę w Polsce ma kształtować silny i stabilny wyż. Czeka nas ochłodzenie. Ale czy ośrodek wysokiego ciśnienia przyniesie nam białe święta? Sprawdź w naszej najnowszej prognozie, czy gdzie jest szansa na śnieg.

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

W Wigilię "warunki w tej części kraju będą bardzo trudne". Najnowsza prognoza na święta Bożego Narodzenia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Do pewnej rodziny z amerykańskiego stanu Wirginia zawitał niespodziewany gość. Do domu przez komin wleciała sowa, która usiadła na szczycie choinki. Jej przegonienie nie było łatwe.

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Wleciała do domu i usiadła na choince. "Zobaczyłam wielką sowę"

Źródło:
cbsnews.com, nbcwashington.com

Podwyższenie wieku emerytalnego to jedno z podstawowych działań - uważa dyrektorka Instytutu Statystyki i Demografii Szkoły Głównej Handlowej (SGH) profesor Agnieszka Chłoń-Domińczak. Według niej niski wiek emerytalny jest dyskryminujący szczególnie dla kobiet, które ze względu na krótszy czas pracy, otrzymują później niższe świadczenia.

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Polska w obliczu kryzysu. "Już naprawdę jesteśmy w ogonie Europy"

Źródło:
PAP
Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Kiedyś von Herbersteinowie, dziś powodzianie. O mapie wspomnień i bigosie w pałacu

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Właściciel TVN - amerykański koncern Warner Bros. Discovery - rozpoczął proces sprzedaży firmy - podał w piątek Reuters. Do tych informacji odniósł się rzecznik WBD, podkreślając, że dla "Warner Bros. Discovery podczas podejmowania decyzji o sprzedaży, zachowanie niezależności newsów TVN jest priorytetem".

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Warner Bros. Discovery rozważa sprzedaż TVN. "Zachowanie niezależności newsów priorytetem"

Źródło:
Reuters, tvn24.pl
Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Tusk. Wróg numer jeden Viktora Orbana

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

"Archipelag" księdza Michała O. jak willa plus. Tylko 20 razy bardziej

Źródło:
tvn24.pl
Premium
"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

"Najlepiej nie pamiętać". Ujawniamy taśmy Mraza i Romanowskiego z lutego i marca tego roku

Źródło:
tvn24.pl
Premium

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg opowiedziała o najważniejszych wydarzeniach ze świata filmu i muzyki. W programie między innymi o filmie "Saint-Exupery. Zanim powstał Mały książę", który można już oglądać na dużym ekranie, a także o tytułach z szansą na nominacje do Oscara, które znalazły się na "krótkiej liście". Wspomniano też o specjalnym wyróżnieniu dla Toma Cruise'a.

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Znamy "krótkie listy" pretendentów do Oscara, Tom Cruise ze specjalny wyróżnieniem

Źródło:
tvn24.pl