W Oświęcimiu rozpoczął się 23. Marsz Żywych. Kilka tysięcy Żydów z całego świata wyruszyło sprzed bramy obozowej z napisem "Arbeit macht frei" w byłym niemieckim obozie Auschwitz I do byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, oddając hołd ofiarom Zagłady.
Podczas Marszu, który odbywa się po raz 23., w sposób szczególny uwypuklona jest martyrologia Żydów z Węgier. W tym roku przypada 70. rocznica zagłady tej społeczności. Spośród ok. 800 tys. węgierskich Żydów wojnę przeżyło niespełna 200 tys. Według szacunków historyków z Muzeum Auschwitz ponad 325 tys. zostało zgładzonych przez Niemców w komorach gazowych Birkenau. Sygnałem do wymarszu był dźwięk szofaru, baraniego rogu pasterskiego. Używali go starożytni Hebrajczycy podczas ceremonii religijnych. Żydowskiej młodzieży z różnych kontynentów towarzyszą ocaleni z Zagłady, sędziowie sądu najwyższego Izraela na czele z prezesem Asherem Grunisem i były naczelny rabin Tel-Awiwu Izrael Meir Lau. Są także młodzi Polacy.
"Gdy weszłam do baraków, zaczęłam płakać"
W Marszu idzie Ester, młoda Żydówka z Węgier. - Przyjechałam, żeby upamiętnić Żydów i Romów z mojego kraju, którzy zginęli w tym obozie. Jestem tu pierwszy raz. Bardzo mnie to dotknęło. Gdy wchodziłam tutaj, nie robiło to na mnie wrażenia, ale gdy weszłam do baraków zaczęłam płakać – powiedziała Ester, która we włosy wplotła węgierskie barwy narodowe. Pod biało-czerwonymi flagami idą w Marszu Polacy. Licealistka z Tarnowskich Gór Monika Krupa powiedziała, że swą obecnością chce zamanifestować solidarność z ofiarami. - To historia, która jest bardzo ważna. Każdy powinien ją poznać. (…) Największe wrażenie robią na mnie budynki, druty. Gdy zna się historię tego miejsca, to wszystko wywiera przerażające wrażenie - powiedziała.
Projekt edukacyjny
Przed rozpoczęciem Marszu młodzi Żydzi zwiedzili ekspozycje Muzeum Auschwitz. W wielu miejscach pozostawili kwiaty. Schody bloku, w którym mieści się stała wystawa poświęcona martyrologii Żydów z Holandii, pokryły tulipany, symbol tego kraju. Uczestnicy ubrani są w niebieskie kurtki, które otrzymują od organizatorów. Ten kolor połączony z białym - barwy państwa Izrael - dominuje w poniedziałek w byłym niemieckim obozie. Marsz Żywych to projekt edukacyjny, pod auspicjami którego Żydzi z różnych krajów, głównie uczniowie i studenci, odwiedzają miejsca Zagłady stworzone przez Niemców podczas wojny na okupowanych ziemiach polskich. Poznają także historię Żydów w Polsce, spotykają się z rówieśnikami i polskimi sprawiedliwymi wśród narodów świata. Jego kulminacją jest Marsz oraz podniosła uroczystość, która odbędzie w byłym obozie Auschwitz II-Birkenau. Marsz Żywych tradycyjnie odbywa się w Dniu Pamięci o Ofiarach Zagłady (Jom Ha-Szoa).
Autor: kde\mtom / Źródło: PAP