"Nosił się po chłopsku, mówił po chłopsku, czuł się chłopem"

"Nosił się po chłopsku, mówił po chłopsku, czuł się chłopem"
"Nosił się po chłopsku, mówił po chłopsku, czuł się chłopem"
tvn24
Wincenty Witos trzykrotnie był premieremtvn24

Wincenty Witos był "patriotą oddanym do końca" Polsce, nigdy się na nią nie obraził, choć jego życie nie było usłane różami – stwierdził Janusz Skicki z muzeum poświęconego politykowi w jego rodzinnych Wierzchosławicach. Kim był Witos i jak sięgnął po najważniejsze funkcje w państwie? Program "100 lat niepodległości" TVN24.

Wincenty Witos trzykrotnie był premierem II Rzeczpospolitej, przez wiele lat - liderem ruchu ludowego.

– Geniusz polityczny. W Sejmie II RP nazywano go włodarzem Sejmu – powiedział dr hab. Arkadiusz Indraszczyk z Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego. – Nawet jeżeli nie zajmował eksponowanych stanowisk, to był kluczową postacią we wszystkich działalnościach parlamentarnych.

Zdaniem Janusza Skickiego z Muzeum Wincentego Witosa w Wierzchosławicach, Witos był "patriotą oddanym do końca" Polsce. – On się na Polskę nigdy nie obraził, mimo że jego życie nie było usłane różami, a wręcz cierniami.

Skicki stwierdził, że ówczesna Polska "nie była przygotowana na fenomen chłopa premiera".

- Nosił się po chłopsku, mówił po chłopsku, czuł się chłopem. Nigdy nie założył innych butów niż oficerki. Zawsze dystyngowany: płaszcz, koszula z wysokim kołnierzem, kapelusz. Takim go zapamiętano do dzisiejszych czasów – dodał.

Jeden z najważniejszych polityków

Wincenty Witos urodził się w 1874 roku w podtarnowskiej wsi, Wierzchosławicach, wówczas pod zaborem austriackim. Skończył cztery klasy szkoły podstawowej, kochał książki. Szybko zaangażował się w politykę lokalną, a potem parlamentarną. W 1908 roku został posłem do parlamentu austriackiego, gdzie raz zabrał publicznie głos. Przemawiał w języku polskim, wzywał do utworzenia niepodległego państwa polskiego z dostępem do morza.

W 1918 roku współtworzył Polską Komisję Likwidacyjną, tymczasowy organ władzy polskiej w zaborze austriackim. Potem stanął na czele tej komisji. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości Witos i kierowany przez niego PSL "Piast" weszli do Sejmu.

Wincenty Witos trzykrotnie był premieremNAC

W obliczu wojny polsko-bolszewiskiej Witos w 1920 roku jako premier stanął na czele Rządu Obrony Narodowej, złożonego ze wszystkich sił parlamentarnych. Miał zachęcić chłopów do zaciągnięcia się do wojska, co mu się udało.

Po wojnie jego rząd upadł. Polityk jeszcze dwukrotnie tworzył gabinety. Jego rządy zakończył przewrót majowy. Jak twierdzi dr hab. Indraszczyk, Witos już wtedy był przekonany, że Józef Piłsudski "będzie chciał likwidować demokrację", w co nie wierzyła centrolewica. Stanął na czele opozycji.

Nadal ciąży na nim wyrok

W 1931 roku został aresztowany na polecenie Piłsudskiego. - Żyła tym procesem wtedy cała Polska. Największy proces polityczny w II Rzeczpospolitej – powiedział Skicki. – Witosa postawiono w stan oskarżenia, że on przygotowywał zamach na legalnie działający rząd.

Prawnuk Witosa, Marek Steindel, powiedział, że "to był zupełny absurd", bo Witos nie gromadził żadnej broni. – To było takie poczucie niesprawiedliwości – ocenił.

Witosa skazano na półtora roku więzienia, udał się na emigrację do Czechosłowacji. Do Polski wrócił tuż przed wojną. Zmarł w 1945 roku. Do dziś nie doczekał się rehabilitacji, rodzina nadal o nią walczy.

– Jest to jedna z osób, która bardzo walnie przyczyniła się do odzyskania niepodległości, ale z drugiej strony to jest osoba, na której ciąży wyrok ciągle. Mam nadzieję, że to też zostanie skorygowane – powiedział prawnuk Witosa.

Rozmowa z profesorem Andrzejem Friszke
Rozmowa z profesorem Andrzejem Friszketvn24

Profesor Friszke: Witos obrósł legendą

Historyk profesor Andrzej Friszke w czasie rozmowy w studio TVN24 z Jackiem Stawiskim podkreślił, że wyrazy uznania i podziwu dla Witosa są uzasadnione. – Ale jednocześnie dobudowanie legendy trochę polega na tym, że spośród tego grona bardzo wybitnych działaczy ruchu ludowego już zostaje właściwie tylko Witos – wyjaśnił.

– Witos był liderem i najbardziej znaną postacią pewnego nurtu ruchu ludowego, związanego przede wszystkim z byłym zaborem austriackim – powiedział profesor. Wyjaśnił, że na przykład w zaborze rosyjskim PSL "Piast" Witosa wcale nie miał dużych wpływów.

"Nosił się po chłopsku, mówił po chłopsku, czuł się chłopem"
"Nosił się po chłopsku, mówił po chłopsku, czuł się chłopem"tvn24

Materiały z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Autor: pk//rzw / Źródło: tvn24

Źródło zdjęcia głównego: NAC

Raporty:
Pozostałe wiadomości

Politico oceniło, że spiker Izby Reprezentantów Mike Johnson zdecydował się odblokować kwestię pomocy dla Ukrainy między innymi z powodu alarmujących raportów amerykańskiego wywiadu. Portal wskazał też na rolę Donalda Trumpa w tej kwestii oraz jego spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą.

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Co wpłynęło na spikera Izby Reprezentantów? Kongresmeni o "dość mocnym" raporcie na temat wojny

Źródło:
PAP

Donald Trump chce się odegrać na Wołodymyrze Zełenskim. Przed wyborami, które przegrał z Joe Bidenem, on dzwonił nawet do Zełenskiego i go trochę szantażował - mówił w "Faktach po Faktach" europoseł Włodzimierz Cimoszewicz, były premier, były szef MSZ i były minister sprawiedliwości. Odniósł się także do ostatniego spotkania Andrzeja Dudy z Trumpem w Nowym Jorku.

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Włodzimierz Cimoszewicz: Trump chce się odegrać na Zełenskim

Źródło:
TVN24

Prezydent Andrzej Duda podczas seminarium na temat bezpieczeństwa transatlantyckiego w Vancouver przekonywał, że NATO musi zwiększać swój potencjał militarny i wydatki na obronność do 3 proc. PKB. Zdaniem Dudy najbardziej realistycznym scenariuszem zwycięstwa Ukrainy w wojnie jest zapewnienie jej zdolności bojowych w przemyślany i skuteczny sposób.

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Duda: musimy doprowadzić do wyraźnych strat Rosji, bo Rosjanie znają tylko język siły

Źródło:
PAP

Zorza polarna może pojawić się dzisiejszej nocy na polskim niebie. Jak przekazał popularyzator astronomii Karol Wójcicki, zapanowały doskonałe warunki do jej obserwacji. W podziwianiu zjawiska mogą przeszkodzić jednak gęste chmury.

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

"Zorza na polskim niebie to niemal pewniak". Czy dopisze pogoda?

Źródło:
Z głową w gwiazdach, tvnmeteo.pl

Policjant rzucił się na pomoc tonącej w Wiśle dziewczynie. Zadziałał natychmiast i dużo ryzykował, ale zrobił to w najrozsądniejszy możliwie sposób.

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Skoczył do Wisły, by ratować nastolatkę. Niezwykła akcja policjanta

Źródło:
Fakty TVN

W piątek w alei Niepodległości spłonął samochód elektryczny wart około milion złotych. Jego kierowca chciał uniknąć zderzenia z innym autem, stracił panowanie nad pojazdem i uderzył w słup. Auto zajęło się ogniem. Na Kontakt 24 otrzymaliśmy nagranie, na którym widać moment uderzenia.

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Najpierw dym, po kilku sekundach żywy ogień. Moment uderzenia w słup i pożar luksusowego elektryka

Źródło:
tvnwarszawa.pl, Kontakt 24

Hans Rausing, znany brytyjski miliarder, przeżywa kolejną osobistą tragedię - jego druga żona, Julia, przegrała wieloletnią walkę z rakiem. W 2012 roku zmarła pierwsza żona Rausinga, Eva. Jak podaje "The Independent", "Julia poświęciła swoje życie rodzinie i celom charytatywnym". Wraz z mężem wspierała finansowo m.in. National Gallery i inne instytucje artystyczne.

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Najpierw zmarła pierwsza żona, teraz druga. Kolejna tragedia w życiu miliardera Hansa Rausinga

Źródło:
The Independent, The Guardian

Centralne Biuro Śledcze Policji opublikowało nagranie z akcji zatrzymania dwóch Polaków podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa, współpracownika Aleksieja Nawalnego. Obaj mężczyźni byli poszukiwani na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania przez stronę litewską.

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Policja pokazała nagranie z akcji zatrzymania mężczyzn podejrzanych o napaść na rosyjskiego opozycjonistę

Źródło:
tvnwarszawa.pl

W Polsce zatrzymano dwie osoby podejrzane o atak na rosyjskiego opozycjonistę Leonida Wołkowa - poinformowało CBŚP. Wołkow, bliski współpracownik nieżyjącego już krytyka Kremla Aleksieja Nawalnego, został napadnięty w Wilnie 12 marca. Zatrzymanych obywateli Polski doprowadzono do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie wykonano z nimi dalsze czynności. Mężczyźni są obecnie tymczasowo aresztowani.

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Zatrzymania po ataku na współpracownika Nawalnego. To obywatele Polski

Aktualizacja:
Źródło:
LRT, PAP, Radio Swoboda, tvn24.pl

Do tragicznego wypadku doszło na przystanku tramwajowym w Bydgoszczy. Piętnastoletnia dziewczyna zginęła pod kołami tramwaju. Policja bada przyczyny wypadku. Sprawą zajmuje się też sąd rodzinny. Są już pierwsze decyzje.

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Tragedia na przystanku. Piętnastolatka czekała na tramwaj, zginęła pod jego kołami. Pierwsze decyzje sądu

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Do pożaru samochodu elektrycznego doszło na skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego. Auto zajęło się ogniem po tym, jak kierowca uderzył w słup.

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Chciał uniknąć kolizji, uderzył w słup. Elektryczne auto doszczętnie spłonęło

Źródło:
Kontakt24, tvnwarszwa.pl

Przy skrzyżowaniu alei Niepodległości z ulicą Madalińskiego w Warszawie spłonął elektryczny lucid air. Auto, którego wartość w Polsce szacuje się na nawet milion złotych, to rzadkość na europejskich drogach. Dlaczego jest wyjątkowe?

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

W Warszawie spłonął lucid air o wartości nawet miliona złotych. Prawdopodobnie jedyny taki w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

Pół miliona złotych schowanych w niewielkiej, ciemnej torbie przekazał mieszkaniec łódzkiego Śródmieścia w ręce oszusta. Ofiara przestępstwa była przekonana, że pomaga policji i prokuraturze rozbić grupę przestępczą. Kilka miesięcy po zdarzeniu, które nagrały kamery, policja zatrzymała 21-letnią kobietę i jej o rok młodszego partnera. 

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Oszust przejął pół miliona złotych. Policja pokazuje nagranie

Źródło:
tvn24.pl

W najbliższą niedzielę 21 kwietnia odbędzie się druga tura wyborów samorządowych. Choć głosować będą mieszkańcy tylko niektórych polskich miast, cisza wyborcza obowiązywać będzie w całym kraju.

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Druga tura wyborów samorządowych. Gdzie obowiązuje cisza wyborcza? Jak długo trwa?

Źródło:
PAP, tvn24.pl

W niedzielę mieszkańcy 748 gmin i miast w Polsce wybiorą wójtów, burmistrzów i prezydentów w drugiej turze wyborów samorządowych. W TVN24 i TVN24 GO będziemy śledzić przebieg głosowania w całej Polsce. O 20.30 rozpocznie się Wieczór Wyborczy, w trakcie którego podamy sondażowe wyniki i pierwsze komentarze.

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Druga tura wyborów samorządowych 2024. Oglądaj Wieczór Wyborczy w TVN24 i TVN24 GO

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Dziennikarze TVN i TVN24 zostali w piątek w Gdyni nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego. Zdobyli wszystkie nagrody w kategorii Reportaż Filmowy. Nagrodę specjalną "Człowiek Wrażliwy" otrzymała dziennikarka TVN24 Ewa Ewart.

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Dziennikarze TVN i TVN24 nagrodzeni podczas VII edycji Festiwalu Wrażliwego

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Ziemia pod chińskimi miastami zapada się, co prowadzi do rosnącego ryzyka występowania powodzi. Naukowcy alarmują w nowej analizie, że na zagrożonych terenach mieszkają miliony ludzi. Powodem tego niebezpiecznego zjawiska jest niezwykle szybka urbanizacja Państwa Środka. Problem dotyczy jednak nie tylko Chin.

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Prawie połowa chińskich miast się zapada. Zagrożenie dla milionów ludzi

Źródło:
CNN, Reuters, BBC, Science

Tegoroczny Konkurs Piosenki Eurowizji rusza już za niespełna trzy tygodnie. Na scenie wystąpią wykonawcy z kilkudziesięciu krajów. Kogo zobaczymy w półfinałach, a kto dostaje się do finału bez eliminacji? Wyjaśniamy.

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Eurowizja 2024. Kiedy finały, którego dnia zaśpiewa reprezentantka Polski?

Źródło:
eurovision.tv, eurowizja.org, tvn24.pl

Internauci i serwisy internetowe podają przekaz, że polskie wojsko wysyła pracującym pierwsze powołania - że dostają "pracownicze przydziały mobilizacyjne". Wyjaśniamy, o co chodzi.

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Pracownikom wysłano "pierwsze powołania do wojska"? Nie, wyjaśniamy

Źródło:
Konkret24