Szpital w Nysie otwiera się po powodzi. "Cieszymy się, że możemy wrócić do normalności"

Źródło:
TVN24, PAP
Miesiąc po powodzi szpital w Nysie wznawia działalność
Miesiąc po powodzi szpital w Nysie wznawia działalność TVN24
wideo 2/5
Miesiąc po powodzi szpital w Nysie wznawia działalność TVN24

Wielka woda zalała szpital w Nysie i zniszczyła sprzęt warty miliony złotych. W zaledwie miesiąc udało się przygotować placówkę tak, by znów mogła przyjmować pacjentów. Dyrektor szpitala opowiedział reporterowi TVN24 o tym, które oddziały jako pierwsze zaczynają pracę.

Szpital w Nysie jest jednym z wielu miejsc, które dotknęła powódź. Woda wdarła się na oddział ratunkowy, do laboratorium i doszczętnie zniszczyła drogi sprzęt taki jak tomografy, rezonans oraz jedyną w województwie pracownię terapii hiperbarycznej. Miesiąc po tych wydarzeniach, lecznica wznawia działalność.

- Miesiąc temu zmagaliśmy się z powodzią i wtedy naprawdę mało prawdopodobne wydawało się, że uda nam się uruchomić szpital. Ale taki plan sobie postawiliśmy i ten plan nas mobilizował do tego, żeby działać. Dziś uruchamiamy szpital, ruszają dwa oddziały - mówi TVN24 Artur Kamiński, dyrektor szpitala w Nysie.

Które oddziały ruszą jako pierwsze?

W piątek uruchomiono oddział obserwacyjno-zakaźny i oddział dziecięcy. Od poniedziałku (21 października) wznowią działalność: SOR oraz pozostałe oddziały szpitala. Przyjęcia będą odbywały się bezpośrednio na oddziałach. 

- Zdecydowanie cieszymy się, że będziemy mogli wrócić już na nasz oddział i jakoś wrócić do normalności. Ten miesiąc był bardzo trudny dla szpitala i pracowników. Czekamy na pierwszego pacjenta i liczymy na to, że będziemy już funkcjonować jak wcześniej - mówi Małgorzata Wagner, kierownik oddziału dziecięcego.

Jako jeden z pierwszych rusza oddział dziecięcyTVN24

- Kluczowa informacja dla pacjentów - wizyty, które miały się odbyć u nas w szpitalu, a się nie odbyły z powodu powodzi, nie przepadły. Teraz po otwarciu będą realizowane w pierwszej kolejności - zapewnia Kamiński.

Dyrektor placówki podkreśla, że otwarcie szpitala po powodzi w tak krótkim czasie było możliwe dzięki zaangażowaniu wielu osób. - Nie sposób wyliczyć, ile prac zostało wykonanych i ile instytucji było w to zaangażowanych. Jest wiele podmiotów, organizacji oraz służb, które nam pomogły - bez nich tego dnia by nie było. Chciałem im za to bardzo podziękować - mówi dyrektor.

Szpital w Nysie uruchamia pierwsze oddziałyTVN24

Jakie dalsze plany?

Szpital znów przyjmuje pacjentów, ale jak zaznacza Kamiński, trzeba liczyć się z tym, że placówka może borykać się z różnymi problemami logistycznymi i infrastrukturalnymi. - Musieliśmy zmienić ciągi komunikacyjne, są dwa nowe wejścia do szpitala, a przy nich są komunikaty z informacją, jak kierować się na konkretne oddziały. Nowa jest też lokalizacja tymczasowego oddziału ratunkowego. Znajduje się on na dotychczasowym oddziale laryngologicznym. Inaczej tego nie dało się rozwiązać - tłumaczy Kamiński.

Szpital stracił też sprzęt do diagnostyki. Na razie placówka korzysta z mobilnego rezonansu komputerowego dzięki wsparciu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Udało się też odbudować laboratorium diagnostyczne. - Tutaj również WOŚP dokupił nam sprzęty, które zostały zalane. Dzięki temu możemy już ruszyć. Chcemy w ciągu 3-4 miesięcy odbudować nowe dwie pracownie tomografii komputerowej i nową siedzibę laboratorium diagnostycznego - dodaje Kamiński.

Władze powiatu nyskiego, które są organem prowadzącym dla szpitala, zapowiadają przeniesienie placówki na inny teren, mniej narażony na powodzie w przyszłości. Wstępnie koszt budowy nowego obiektu oszacowano na około 50 mln złotych.

CZYTAJ TEŻ: WOŚP zaangażowany w pomoc powodzianom

Fundacja TVN zebrała ponad 8 milionów złotych

Szpital w Nysie wsparła również Fundacja TVN, która od 23 lat wspiera polską ochronę zdrowia. W obliczu zniszczeń, jakie spowodowała powódź, fundacja natychmiast zareagowała i przekazała 500 000 złotych na pomoc szpitalowi oraz uruchomiła zbiórkę charytatywną. W jej ramach udało się zebrać 8 310 835 złotych. Około jedna trzecia tej kwoty to wpłaty od osób indywidualnych. Pozostałe środki pochodzą z wyemitowanego 20 września wieczorem w TVN specjalnego, charytatywnego bloku reklamowego, a także darowizn bezpośrednich od firm.

Tak wyglądał zalany teren szpitala w Nysie PAP/Sławek Pabian
Fundacja TVN pomaga szpitalowi w Nysie
Fundacja TVN pomaga szpitalowi w Nysie. "Zebraliśmy blisko 8 milionów złotych"Marta Kolbus/Fakty po Południu TVN24

Autorka/Autor:aa/tok

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Pozostałe wiadomości

Kilka dni po przejściu powodzi Hiszpania nadal czeka, by poznać pełną liczbę ofiar. Dla wielu osób śmiertelną pułapką stały się ich własne auta. Czy z tej tragedii można wyciągnąć lekcję na przyszłość? - Zdecydowanie. W samochodzie panuje złudne poczucie bezpieczeństwa, ponieważ myślimy, że jest bardzo ciężki - przekonuje Annika Coll, szefowa zespołu ratowniczego. - W zdarzeniach o takiej skali, jedyną ważną rzeczą jest ratowanie życia. Twojego i twoich bliskich. Samochody nie mają żadnego znaczenia - mówi Luis Miguel Saez, który cudem ocalał po tym, jak usiłował ratować auto z zalanego parkingu.

Samochody stały się śmiertelną pułapką

Samochody stały się śmiertelną pułapką

Źródło:
El Pais, PAP

Samochód osobowy, którym podróżowało pięć osób, wjechał pod pociąg na niestrzeżonym przejeździe kolejowym we wsi Karwica Mazurska (województwo warmińsko-mazurskie) - przekazał rzecznik prasowy komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie aspirant Tomasz Markowski. Wszyscy podróżujący autem - dwoje dorosłych i troje dzieci - zginęli na miejscu.

Samochód wjechał pod pociąg, zginęło pięć osób

Samochód wjechał pod pociąg, zginęło pięć osób

Źródło:
TVN24, PAP

Tomasz Jakubiak, juror popularnego programu kulinarnego "MasterChef", opowiedział w "Dzień dobry TVN" o swoim życiu z nowotworem. - To było strasznie trudne, że nie mogę zaprowadzić dziecka do przedszkola, nie mogę pójść na spacer, nie mogę pójść z kumplami na kawę - przyznał. Według jego żony Anastazji, życie jest teraz "zupełnie inne". - On na zewnątrz jest bardzo silny i wszystkim chce pokazać, że walczy - mówiła. Dodała, że mimo wszystko pojawia się "kruchość, lęk, strach".

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

"Już było tak, że nie byłem w stanie dojść z łazienki do sypialni". Tomasz Jakubiak o chorobie

Źródło:
Dzień Dobry TVN

Król Hiszpanii Filip VI i premier Pedro Sanchez odwiedzili w niedzielę zniszczoną przez powódź miejscowość Paiporta, położoną w prowincji Walencja. Ich obecność wywołała gwałtowną reakcję mieszkańców, którzy zaczęli rzucać w nich błotem.

"Mordercy". W stronę króla i premiera poleciało błoto

"Mordercy". W stronę króla i premiera poleciało błoto

Źródło:
Reuters

Ivanka Trump, najstarsza córka Donalda Trumpa i jego była doradczyni, w przeszłości była jedną z najważniejszych osób w otoczeniu byłego prezydenta. W obecną kampanię jednak w ogóle się nie zaangażowała, stając się - jak pisze "New York Times" - "milczącą obserwatorką". Dlaczego?

"Milcząca obserwatorka" Ivanka. Co się stało z najstarszą córką Trumpa?

"Milcząca obserwatorka" Ivanka. Co się stało z najstarszą córką Trumpa?

Źródło:
New York Times

Cyklon subtropikalny Patty uformował się nad Azorami. Na siedmiu spośród dziewięciu wysp archipelagu obowiązują ostrzeżenia przed deszczem i silnym wiatrem. Burza ma przemieszczać się na wschód, w przyszłym tygodniu docierając do kontynentalnej części Portugalii.

Patty wędruje nad Azorami. Zmierza na Europę

Patty wędruje nad Azorami. Zmierza na Europę

Źródło:
SIC Noticias, NHC, IPMA

Decyzję o ewentualnym kandydowaniu podejmie tylko i wyłącznie Szymon Hołownia. Ona będzie trudna, bo wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę - mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 europoseł Michał Kobosko z Polski 2050-Trzeciej Drogi. Europoseł Michał Szczerba, mówiąc o tym, kto może być kandydatem z ramienia Koalicji Obywatelskiej, ocenił, że po stronie Rafała Trzaskowskiego jest "gigantyczny potencjał".

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

"Wiele przemawia i w jedną, i w drugą stronę". Kto wystartuje?

Źródło:
TVN24

W słowackich Tatrach doszło w sobotę do śmiertelnego wypadku. Turyści z Polski próbowali zdobyć Gerlach tak zwaną Drogą Tatarki, ale - jak przekazali słowaccy ratownicy - nie posiadali odpowiedniego sprzętu i utknęli na szczycie. W niedzielę ratownicy przetransportowali ciało Polaka, który zginął prowadząc grupę na najwyższy szczyt w Tatrach.

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Polscy turyści utknęli na Gerlachu. Zginęła jedna osoba

Źródło:
PAP

To już ostatnie momenty kampanii w USA, a sondaże nadal wskazują, że w walce o Biały Dom będzie liczył się każdy głos. Według badania New York Times/Siena College przeprowadzonego w siedmiu kluczowych stanach Donald Trump poprawił swój wynik w Pensylwanii, gdzie zrównał się z Kamalą Harris. Ta jednak prowadzi w czterech innych stanach. Różnice między nimi są jednak minimalne.

Ostatnie sondaże. "Wyłania się tak naprawdę jedna informacja"

Ostatnie sondaże. "Wyłania się tak naprawdę jedna informacja"

Źródło:
New York Times, Newsweek

Otwieranie wirtualnych skrzynek, w których mogą kryć się nagrody, to rozrywka szalenie popularna wśród dzieci. A według specjalistów - pierwszy krok do uzależnienia od hazardu. Za cyfrowe przedmioty płaci się prawdziwymi pieniędzmi - czasami setki, a nawet tysiące złotych.

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

"Jedna z największych patologii" polskiego internetu

Źródło:
tvn24.pl

Dla telewidzów przyzwyczajonych przez lata do dwóch kanałów, na których rozmawiano przede wszystkim o wielkiej polityce, piracka stacja z Gdańska-Oruni była powiewem Zachodu. Choć powstała w latach transformacji ustrojowej, nadawała kanały różnorodne i niemal przez całą dobę. Do tego skracała dystans pomiędzy ludźmi z telewizora a widzami i dawała im odczuć, że jednak coś znaczą. Była jedną z pierwszych takich stacji w Polsce i przetrwała 6 lat, ale w pamięci jej dawnych pracowników i odbiorców ciągle jest żywa.

Piracka telewizja, o którą bili się medialni potentaci

Piracka telewizja, o którą bili się medialni potentaci

Źródło:
TVN24

W wyniku uderzenia pioruna w obóz dla uchodźców na północy Ugandy zginęło 14 osób, w tym 13 dzieci i jedna osoba dorosła - przekazała w niedzielę stacja BBC. 34 osoby zostały ranne. Według lokalnych mediów, ofiary śmiertelne uczestniczyły w nabożeństwie.

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Piorun uderzył w obóz dla uchodźców. Nie żyje 13 dzieci i jeden dorosły

Źródło:
PAP, BBC

Trzęsienie ziemi nawiedziło w niedzielę Grecję - poinformowało Europejskie Śródziemnomorskie Centrum Sejsmologiczne (EMSC). Miało magnitudę 5,5.

Trzęsienie ziemi w Grecji

Trzęsienie ziemi w Grecji

Źródło:
Reuters

Osiem szczeniąt w worku z cegłami zostało znalezionych w środku nocy nad rzeką w Szropach (woj. pomorskie). Malborskie Stowarzyszenie Przyjaciół Zwierząt Reks pilnie poszukuje teraz tymczasowych domów dla zwierzaków.

Szczeniaki w worku z cegłami. Znaleziono je nad rzeką

Szczeniaki w worku z cegłami. Znaleziono je nad rzeką

Źródło:
TVN24

Ochłodzenie, które przyszło do nas w weekend, pozostanie w Polsce na dłużej. Sprawdź długoterminową prognozę pogody przygotowaną przez prezentera tvnmeteo.pl Tomasza Wasilewskiego.

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Pogoda na 16 dni: o cieple możemy na razie zapomnieć

Źródło:
tvnmeteo.pl

Poseł PiS Antoni Macierewicz miał złamać szereg przepisów drogowych podczas "rajdu" po centrum Warszawy. Polityk pytany o sprawę w Telewizji Republika stwierdził, że rozmawiał przez telefon, kiedy samochód stał, a nie podczas jego prowadzenia. Podkreślił, że jest do dyspozycji organów prowadzących czynności. Nie odniósł się jednak do innych sytuacji udokumentowanych przez media - np. do wyprzedzania na przejściu dla pieszych lub jazdy po buspasie.

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Antoni Macierewicz tłumaczy się z elementu "rajdu" po Warszawie. "Samochód wtedy stał"

Źródło:
PAP

W sobotę Harrison Ford publicznie poparł Kamalę Harris w wyborach prezydenckich. Aktor dołączył do wielu innych gwiazd, które opowiedziały się za kandydatką Partii Demokratycznej.

"Nazywam się Harrison Ford. Mam jeden głos i zamierzam go wykorzystać"

"Nazywam się Harrison Ford. Mam jeden głos i zamierzam go wykorzystać"

Źródło:
PAP

Kamala Harris niespodziewanie wygrywa z Donaldem Trumpem w stanie Iowa, który był uważany dotychczas za "bezpieczny" dla kandydata Partii Republikańskiej - wynika z renomowanego sondażu Ann Selzer i "Des Moines Register". Były prezydent USA wygrywał w tym stanie ze znaczną przewagą w wyborach w 2016 i 2020 roku.

Trump straci pewny stan? Niespodzianka w renomowanym sondażu

Trump straci pewny stan? Niespodzianka w renomowanym sondażu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Mateczka Chayo, lokalna przywódczyni wyznawców Santa Muerte (Świętej Śmierci), została zastrzelona podczas uroczystości w Meksyku - podała agencja Associated Press. Wraz z nią zginęły dwie inne osoby, a osiem zostało rannych. W całym Meksyku w wigilię Dnia Zmarłych zabito 88 osób.

Mateczka Chayo nie żyje. Przywódczyni wyznawców Santa Muerte zastrzelona przy ołtarzu

Mateczka Chayo nie żyje. Przywódczyni wyznawców Santa Muerte zastrzelona przy ołtarzu

Źródło:
PAP, Associated Press, tvn24.pl, Debate

Podczas wiecu w Milwaukee w kluczowym dla wyniku wyborów stanie Wisconsin poirytowany problemami technicznymi Donald Trump wykonał wulgarny gest z użyciem statywu od mikrofonu. Pracowników obsługi technicznej wielokrotnie nazwał "głupimi". - Chcecie zobaczyć, jak rozwalam ludzi za kulisami? - zapytał tłum wyraźnie rozbawiony jego zachowaniem.

"Dziwaczne zachowanie" Trumpa. "Potrzebuje pomocy"

"Dziwaczne zachowanie" Trumpa. "Potrzebuje pomocy"

Źródło:
"The Atlantic"

IKEA ma przeznaczyć sześć milionów euro (ponad 26 milionów złotych) na odszkodowania dla więźniów byłej NRD - podaje CNN. Z dziennikarskiego śledztwa sprzed lat wynikało, że szwedzki koncern wykorzystywał przymusową pracę między innymi więźniów politycznych, z czego miało zdawać sobie sprawę ówczesne kierownictwo firmy.

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Miliony na odszkodowania. "Wierzchołek góry lodowej"

Źródło:
CNN

W tym szczególnym dniu przypominamy koleżanki i kolegów, którzy przez lata współtworzyli naszą telewizję. Wspominamy zmarłych pracowników i współpracowników TVN24.

Bez nich TVN24 nie byłaby taka sama. Wspominamy naszych kolegów, którzy odeszli

Bez nich TVN24 nie byłaby taka sama. Wspominamy naszych kolegów, którzy odeszli

Źródło:
tvn24.pl

Na platformie Max można już obejrzeć pierwsze odcinki "Łowców skór", nowego serialu dokumentalnego o głośnym układzie pomiędzy właścicielami zakładów pogrzebowych i pracownikami pogotowia ratunkowego w Łodzi. Autorzy wracają do bohaterów wydarzeń, które ponad dwadzieścia lat temu wstrząsnęły opinią publiczną.

"Historia o tym, że człowiek jest zdolny do rzeczy najgorszych". Serial "Łowcy skór" już na Max

"Historia o tym, że człowiek jest zdolny do rzeczy najgorszych". Serial "Łowcy skór" już na Max

Źródło:
tvn24.pl