Sanepid ocenił jakość wody na terenach powodziowych

Sytuacja w Głuchołazach (26.09.2024)
Muł i śmieci na odciętej od świata ulicy Andersa w Głuchołazach, 25 września 2024
Źródło: Małgorzata Goślińska/ tvn24.pl

Dostępność wody na terenach dotkniętych powodzią systematycznie się poprawia - poinformował w najnowszym raporcie opolski sanepid. W gminie Głuchołazy jest najgorsza sytuacja, tam w części miasta woda mieszkańcom dostarczana jest w butelkach i cysternach.

Według najnowszego raportu opolskiego sanepidu, pokazującego stan jakości wody pitnej na terenach powodziowych - najgorsza sytuacja panuje w gminie Głuchołazy. Na lewym brzegu miasta mieszkańców nadal zaopatruje się przy pomocy cystern i butelek z wodą.

"Uwaga mieszkańcy lewobrzeżnej części miasta Głuchołazy, od strony osiedli Koszyka, Konstytucji! Informujemy, iż z uwagi na licznie występujące awarie we wskazanej części miasta, woda będzie dostępna tylko w godzinach porannych od 5.00 do 8.00, oraz w godzinach wieczornych od 18.00 do 21.00. Wyłączenie wody nastąpi od wtorku 24.09.2024 r. i do odwołania!" - poinformowała we wtorek spółka Wodociągi w Głuchołazach.

W prawobrzeżnej części Głuchołaz działają już wodociągi, chociaż woda z nich jest zdatna do spożycia. Cysterny dostarczają wodę mieszkańcom wsi Bodzanów, Konradów, Skowronków.

W gminie Nysa większość miejscowości, w tym miasto, ma już dostęp do pełnowartościowej wody z wodociągów. Wyjątkiem są miejscowości Regulice, Rusocin i część Niwnicy, gdzie nadal woda musi być przegotowana przed spożyciem.

Woda zdatna do spożycia po przegotowaniu

W Branicach woda z wodociągów jest zdatna do spożycia, jednak z powodu niskiego ciśnienia w sieci, konieczne było wystawienie cystern z wodą, którą przed spożyciem należy przegotować.

W gminie Paczków woda zdatna jest do spożycia po przegotowaniu. Taka sama sytuacja obowiązuje w Łambinowicach, gdzie dodatkowo rozdawana jest woda butelkowana.

Nie ma problemów z wodą pitną dostarczaną wodociągami w powiatach: kędzierzyńsko-kozielskim, opolskim, brzeskim, krapkowickim i prudnickim, gdzie wyjątkiem jest gmina Lubrza, na terenie której wodę z wodociągów należy przegotować przed spożyciem.

TVN24 HD
Dowiedz się więcej:

TVN24 HD

Czytaj także: