Ta wojna jest inna. Zawieszenia broni nie będzie

Źródło:
tvn24.pl

Ponad dwa lata temu, w czasie jednej z odsłon wojny Izraela z terrorystycznymi organizacjami ze Strefy Gazy, napisałem swój komentarz, który zdecydowałem się przywołać ponownie dzisiaj. Tekst z maja 2021 roku oczywiście uzupełniłem o te elementy, które nadają obecnej wojnie państwa żydowskiego z terrorystami z Hamasu i Dżihadu Palestyńskiego charakter szczególny, a sama wojna jest prowadzona w sposób znacznie bardziej intensywny i z pewnością nie zakończy się kolejnym "zawieszeniem broni", "ciszą" i tak dalej. Chcę podkreślić, że podstawowe elementy mojego komentarza sprzed dwóch lat zachowują ważność.

Zdaję sobie sprawę, że reakcje na poniżej zamieszczone moje opinie będą brzmiały mniej więcej tak: "Jesteś po stronie tych, którzy zabijają niewinnych cywilów, jesteś po stronie okupantów, jesteś kompletnie nieczuły na cierpienia innych" itd. To oczywista nieprawda. Jestem przygnębiony i poruszony tym, co dzieje się w Izraelu i w Strefie Gazy. Tym bardziej chciałbym napisać kilka słów od siebie.

Na początek zdefiniujmy, od czego zaczął się obecny konflikt. 7 października 2023 roku, w żydowski szabat i święto Radość Tory (Simchat Torah) setki uzbrojonych, bezwzględnych, fanatycznych terrorystów wtargnęły na tereny państwa żydowskiego, które graniczą ze Strefą Gazy. Zaatakowane obszary Izraela nie są terenami okupowanymi. Wszystkie międzynarodowe porozumienia i uzgodnienia - takie jak formuła dwupaństwowa, wspierana także formalnie przez palestyńskie władze autonomiczne oraz kraje arabskie - zakładają, że zajęte przez kilkadziesiąt godzin miasta, miasteczka, kibuce czy osady są i pozostaną legalną, niekwestionowaną częścią państwa żydowskiego. Twierdzenia, że krwawy atak Hamasu na tereny Izraela położone przy granicy ze Strefą Gazy jest walką z "okupacją", są kłamstwem albo powielaniem najbardziej prymitywnej propagandy antyizraelskiej i antysemickiej. Odmawianie Izraelowi prawa do istnienia jest antysemityzmem, oskarżanie Izraela o okupację terytorium, które jest jego terytorium państwowym, jest antysemityzmem. Wznoszenie okrzyków w języku angielskim "From the River (Jordan) to the Sea (Mediterranean) Palestine will be free", czyli "Od rzeki Jordan do Morza Śródziemnego powstanie wolna Palestyna", jest nie tylko wrogością wobec Izraela, ale zarazem wrogością wobec Żydów i antysemityzmem, ponieważ jest to wezwanie do zniszczenia istniejącego państwa żydowskiego. Ci, którzy wznoszą te okrzyki, nawołują do wojny z Izraelem i odmawiają Żydom prawa do posiadania państwa. Szczególnie przygnębiające jest to, że takie hasła wznoszone są również w Polsce.

IDF pokazało nagranie z operacji, w której miał zginąć dowódca sił morskich dywizji Hamasu
IDF pokazało nagranie z operacji, w której miał zginąć dowódca sił morskich dywizji HamasuTwitter/@IDFSpokesperson

Wtargnięcie terrorystów z Hamasu i Palestyńskiego Dżihadu na izraelskie terytorium przy granicy ze Strefą Gazy rozpoczęło największą zorganizowaną akcję przemocy antyżydowskiej od czasów Holokaustu. Terroryści zamordowali ze szczególnym okrucieństwem co najmniej półtora tysiąca cywilów. Zabijali, torturowali, okaleczali ludzi, bez względu na wiek, płeć, obywatelstwo, zawód, stan zdrowia. Co najmniej 230 osób zostało uprowadzonych do Strefy Gazy. Obrazy z krwawej soboty, jakimi dysponujemy, choćby dzięki zapisowi z kamer samych terrorystów, pokazują okrucieństwo w skali, jaką trudno sobie przyswoić, mimo że świat zachodni i nie tylko zachodni od około ćwierćwiecza często miał do czynienia z dżihadystowskim terroryzmem. Można przywołać w pamięci miejsca, takie jak Nowy Jork, Waszyngton, Bali, Londyn, Madryt, Berlin, Paryż, Nicea, Bruksela i szereg innych. Izraelczycy - przywykli do wojen i zamachów terrorystycznych, także zamachów samobójczych w kawiarniach, dyskotekach czy autobusach - mówią, że okrucieństwo ataku z 7 października 2023 roku przerasta ich wyobrażenia o terroryzmie.

Taki był, w zasadzie taki jest, początek obecnej wojny.

Organizacje Hamas oraz Palestyński Dżihad, wspierane pieniędzmi z różnych źródeł, ale głównie z fundamentalistycznego, teokratycznego Iranu, prowadzą również od kilku tygodni ostrzał rakietowy terytorium państwa żydowskiego, tak aby spowodować możliwe największe straty, zniszczenia i chaos. Liczba rakiet, która została wystrzelona na izraelskie miasta, sięga tysięcy. Wyobraźmy sobie przez chwilę, jakie straty poniósłby Izrael, gdyby ponad dekadę temu inżynierowie i konstruktorzy izraelscy nie stworzyli systemu obrony antyrakietowej. Zaawansowana technologia daje obywatelom Izraela - Żydom i Arabom - względne poczucie, że zniszczenia i straty będą niewielkie, co nie oznacza, że życie wielu społeczności izraelskich nie zostaje wywrócone do góry nogami. Co więcej, Izrael musi w każdej chwili liczyć się z potężnym atakiem utrzymywanego i uzbrojonego również przez Iran Hezbollahu, organizacji, która faktycznie wzięła sobie za zakładnika państwo libańskie, i wbrew wszelkim ustaleniom z ostatnich lat zgromadziła arsenały dziesiątek tysięcy rakiet, wycelowanych w miasta izraelskie. W obawie przed atakiem Hezbollahu Izrael zmuszony został do ewakuacji północnych regionów kraju. Państwo żydowskie i izraelskie społeczeństwo opiekują się w tej chwili setkami tysięcy wewnętrznych uchodźców, własnych obywateli, którzy uciekają w obawie przed wojną z terrorystami z Hezbollahu i którzy zostali ewakuowani z południa Izraela po ataku z 7 października.

Autokratyczny i teokratyczny reżim w Iranie, odpowiedzialny w ostatnich latach za zamordowanie setek, jeśli nie tysięcy własnych obywatelek i obywateli, domagających się większych swobód politycznych oraz odejścia od restrykcyjnych przepisów obyczajowych, od lat wzywa do zniszczenia państwa żydowskiego. Nawoływanie do zniszczenia innego państwa jest sprzeczne z obecnym prawem międzynarodowym. Jest to wręcz zakazane przez Kartę Narodów Zjednoczonych. Nie zmienia to w niczym faktu, że w ONZ nie spotykają za to Iranu żadne restrykcje, a irańscy dyplomaci wygłaszają swoje tyrady na forach międzynarodowych. Utrzymywanie przez Iran zbrojnych grup Hamas, Dżihad Palestyński czy Hezbollah jest formą rozszerzania wpływów na Bliskim Wschodzie oraz formą zabezpieczenia swoich interesów kosztem Izraela i - to też warto przypomnieć - innych państw regionu.

Jaka panuje sytuacja obecnie w Strefie Gazy, gdzie Izrael rozpoczął zbrojną kampanię odwetową z lądu, powietrza i morza? Strefa Gazy rządzona jest w sposób dyktatorski i fundamentalistyczny przez zbrojne ugrupowanie Hamas. Członkowie tego ugrupowania mieszają się wśród rzeszy cywilów, a swoje zaplecze zbrojne i organizacyjne umieszczają w budynkach cywilnych lub obok budynków stricte cywilnych. Sieć setek kilometrów podziemnych tuneli służy jedynie Hamasowi, cierpienia mieszkańców Gazy są częścią metody wojennej Hamasu. Sednem strategii Hamasu jest zatarcie wszelkiej granicy między cywilnym życiem Gazy i jej mieszkańców a zbrojną kampanią przeciwko Izraelowi. Wojna zwana asymetryczną jest żywiołem Hamasu i jest przekleństwem dla Izraela, ponieważ państwo żydowskie w działaniach obronnych musi skierować swój odwet także na obszary cywilne. W Gazie giną cywile, Izrael zaś, nie Hamas, ponosi koszty wizerunkowe swoich działań. Tak jak w 2021 roku, tak i dzisiaj warto zwrócić uwagę na istotną, chyba zasadniczą, cechę wszystkich przekazów telewizyjnych z Gazy, które są bardzo często cenzurowane przez funkcjonariuszy Hamasu: na zdjęciach nigdy nigdzie nie zobaczymy w Gazie uzbrojonych żołnierzy tej organizacji. Nigdy. Zawsze na tych zdjęciach będą cywile. Oglądając przekazy telewizyjne ze Strefy Gazy, można odnieść wrażenie, i taki wizerunek się utrwala, że w Gazie nigdy nie było i nie ma żadnych formacji zbrojnych, żadnych ugrupowań terrorystycznych i fundamentalistycznych. Można odnieść wrażenie, że Izrael prowadzi akcję odwetową wyłącznie przeciwko cywilom. Jest to kłamstwo. Przeanalizujmy również komunikaty o zabitych i rannych w Gazie. Ich "źródłem" jest "ministerstwo zdrowia w Gazie". Ale jest to ministerstwo, nad którym kontrolę ma Hamas. Wszystkie informacje podawane przez to "źródło" wskazują na tysiące ofiar cywilnych, w tym dzieci. Nigdy nie podawane są liczby zabitych terrorystów z Gazy. Te pozornie neutralne komunikaty o zabitych nie zawierają danych o zlikwidowanych dowódcach i żołnierzach z Hamasu i innych pokrewnych zbrojnych grup. Jak można ufać tym danym ? Nie kwestionuję, że w operacji odwetowej Izraela zginęli cywile. Ale nie są oni i nie byli celem tej operacji. Fakt, że granice między terrorystami a ludnością cywilną oraz między infrastrukturą terrorystyczną a infrastrukturą cywilną zostały często zatarte, obciąża nie Izrael, ale Hamas, jego zwolenników oraz sponsorów. Sponsorów często potężnych i bogatych.

Jeszcze kilka zdań o Hamasie. Organizacja ta nigdy nie wyrzekła się dążeń do całkowitego zniszczenia państwa żydowskiego. Oficjalna "konstytucja" Hamasu zakłada unicestwienie Izraela. Kropka. Dla Hamasu i jego popleczników problemem jest samo istnienie Izraela w dowolnych granicach.

Organizacje palestyńskie rządzą Strefą Gazy od 1994 roku. Tak, to tam już w 1994 roku wrócił Jaser Arafat, legendarny przywódca palestyńskiego ruchu narodowego. W latach 1994-2005 cała administracja cywilna była w rękach palestyńskich, Izrael zarządzał natomiast terenami, na których mieszkali osadnicy żydowscy. Od 2005 roku w Strefie Gazy nie ma osadników. Stało się tak w wyniku suwerennej decyzji rządu Państwa Izrael. Przez dwa lata po wycofaniu osadników i wojska izraelskiego Autonomia Palestyńska, oparta na strukturach Organizacji Wyzwolenia Palestyny, rządziła Gazą. Potem, w 2007 roku, w wyniku krótkotrwałej i krwawej wojny domowej Hamas przejął władzę w Gazie i obalił rząd Autonomii Palestyńskiej. Wkrótce potem rozpoczął akcje zbrojne przeciwko Izraelowi, koncentrując się na walce z państwem żydowskim, a nie na budowie zalążka państwa Palestyna.

Na Zachodnim Brzegu Jordanu Autonomia Palestyńska powstawała stopniowo od 1994 roku. Dzisiaj zdecydowana większość ludności palestyńskiej mieszka pod rządami Autonomii. Miasta Ramallah, Jerycho, Nablus, Dżenin i inne są zarządzane przez administrację palestyńską. Prezydent Mahmud Abbas ma status głowy państwa, jest częstym gościem w wielu stolicach świata. Jest partnerem dla najważniejszych przywódców globalnych. Jest on, mimo faktycznego zamrożenia kontaktów izraelsko-palestyńskich na najwyższym szczeblu, głównym punktem odniesienia dla Izraela w jakichkolwiek rozważaniach politycznych. Nawiasem mówiąc, liderzy polityczni i wojskowi Hamasu korzystają ze specjalnego statusu i podróżują po Bliskim Wschodzie czy Rosji dosyć swobodnie. W czasie obecnego konfliktu stacjom telewizyjnym udzielają wywiadów "polityczni" przywódcy Hamasu, przebywający choćby w bogatym Katarze.

I tu rodzą się oczywiste pytania: jak władze palestyńskie, istniejące już ponad ćwierć wieku, wykorzystały szansę na stworzenie funkcjonującego państwa, skoro Autonomia jest zalążkiem i zapowiedzią Państwa Palestyna, a nawet przez wiele krajów jest formalnie uznana za takie państwo? Na ile przywódcy różnego rodzaju ruchów palestyńskich stworzyli ramy do powstania realnego państwa? Która z części Palestyny jest zapowiedzią odrębnego państwa? Autonomia czy hamasowskie rządy w Gazie? Ile winy za niepowstanie Palestyny ponosi Izrael, a na pewno ponosi niemało, ale ile winy ponoszą sami liderzy palestyńscy i ich sojusznicy?

Izrael jako państwo żydowskie nie powstał nagle jak deus ex machina w 1948 roku. Od końca XIX wieku żydowski ruch narodowy, zwany syjonizmem od nazwy Syjon, czyli w tradycji żydowskiej od jednej z nazw Jerozolimy, cierpliwie i nie bez wielkich problemów budował zalążki siedziby narodowej Żydów w starożytnej ojczyźnie. Budowa żydowskiej siedziby w rządzonej przez Turcję, a potem Wielką Brytanię Palestynie trwała ponad pół wieku, a jej wynik nie był przesądzony. W 1947 roku na podział Palestyny na państewko żydowskie i państewko arabskie zgodziły się Narody Zjednoczone. Żydzi palestyńscy ten podział zaakceptowali, Arabowie palestyńscy i kraje arabskie odrzucili plan. Państwo palestyńskie mogło powstać już wtedy, w 1947 roku. W latach 90. XX wieku i na początku XXI wieku państwo palestyńskie akceptował Izrael i akceptowały Stany Zjednoczone. Jednak nie powstało. Czy to wina wyłącznie Izraela? A może liderzy palestyńscy nie stanęli na wysokości zadania? Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że celem Hamasu, rządzącego w Gazie i rosnącego w siłę, nie jest utworzenie państwa palestyńskiego, ale likwidacja Izraela. Strategia ciągłego nękania państwa żydowskiego i ciągłego utrzymywania wymuszonego konfliktu z Izraelem zakłada, że państwo żydowskie będzie ciągle żyło bez pokoju i bez bezpiecznych sąsiadów, co ma przekonać Żydów izraelskich, że ich państwo nie jest wystarczająco silne, zaś światową opinię publiczną ma trwale zwrócić przeciwko Izraelowi i jego metodom obrony.

Ale tym razem jest inaczej. Okrucieństwo, terror, tortury, gwałty, morderstwa, porwania, przerażająca liczba ofiar śmiertelnych (ok. 1500 osób) i porwanych (ok. 230 osób) przekonały wszystkich bez wyjątków Izraelczyków - świeckich, religijnych, prawicowych, lewicowych, centrowych, także tych, nastawionych na ustępstwa pokojowe wobec sąsiadów - że obecna wojna jest inna. Ma rację kontrowersyjny w czasach pokoju premier Netanjahu: to druga wojna o niepodległość Państwa Izraela. Izrael nie może tej wojny przegrać, musi ją wygrać, aby przetrwać i kiedyś żyć w pokoju i bezpieczeństwie.

Przez Europę, Amerykę, kraje muzułmańskie przetaczają się protesty przeciwko izraelskiej akcji zbrojnej w Strefie Gazy. Prawo do demonstracji jest święte. Warto jednak wsłuchać się w treść wielu wystąpień i okrzyków podczas tych demonstracji. Już nie tylko Izrael, ale Żydzi jako tacy są wrogiem. Nawet w Niemczech, gdzie powinno to być szczególnie delikatną sprawą, wznoszono okrzyki wobec Żydów, świadomie zaczerpnięte z języka lat 30. Izrael jest częścią wolnego świata i nie obawia się trudnych pytań o przebieg kampanii zbrojnej przeciwko terroryzmowi ani pytań o metody prowadzonej wojny. Ale antysemickiego języka rodem z Trzeciej Rzeszy i antyizraelskiego języka nawołującego do zniszczenia współczesnego państwa żydowskiego nie da się w żaden sposób usprawiedliwić.

Jacek StawiskiTVN24

Autorka/Autor:Jacek Stawiski

– autor programów "Horyzont" i "Rozmowy na szczycie" w TVN24 BiS i TVN24 GO.

Źródło: tvn24.pl

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

Policja przeszukuje pas nadmorski w gdańskim Brzeźnie. Na miejscu znaleziono ciało starszego mężczyzny, który miał obrażenia głowy. Wcześniej do służb wpłynęło zgłoszenie o szarpaninie dwóch osób.

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Znaleźli ciało starszego mężczyzny. Policyjna obława w pasie nadmorskim

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od kilku dni w Grecji w rejonie wyspy Santoryn odnotowuje się raz po raz słabe i umiarkowane trzęsienia ziemi. Zdaniem ekspertów, wstrząsy nie są powiązane z aktywnością wulkaniczną. W poniedziałek, w ramach środków ostrożności, szkoły mają być jednak zamknięte.

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Seria wstrząsów w rejonie greckiej wyspy, władze zamykają szkoły

Źródło:
Reuters, PAP, GreekReporter

Na krajowej "ósemce" w pobliżu miejscowości Brody (Podlaskie) autobus zderzył się z osobową toyotą. Autem podróżował 18-latek, który zginął na miejscu.

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Auto wbiło się w autobus. Nie żyje 18-letni kierowca

Źródło:
TVN24

W czwartym dniu po egzekucji Franza Kutschery odbył się jego "ślub" z 26-letnią Jane Lillian Steen, norweską volksdeutschką. Zamiast wesela odbył się pogrzeb. Kat Warszawy został pochowany na powązkowskim niemieckim "cmentarzu bohaterów".

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Kutschera ożenił się po własnej śmierci. "Wesele przepadło, ale ślub się odbył!"

Źródło:
PAP

Do Europy wdziera się coraz więcej mroźnego powietrza z północy. Sprawdź, co przewiduje prezenter tvnmeteo.pl Tomasz Wasilewski w swojej autorskiej, długoterminowej prognozie temperatury na 16 dni.

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Pogoda na 16 dni: luty może być zimniejszy od stycznia

Źródło:
tvnmeteo.pl

Na Kontakt24 otrzymaliśmy nagrania od internautów, na których uchwycili kierowcę jadącego pod prąd autostradą. Twierdzą, że działo się to na A2 w okolicy Wiskitek, gdzie w sobotę doszło do wypadku. - To była noc, świeciły reflektory innego samochodu i w pewnej chwili samochód wyłonił się zza łuku drogi, a kierowca przed nami zaczął hamować. Żona odbiła w prawo, natychmiast zaczęła hamować i jakimś cudem uniknęliśmy tego zderzenia - relacjonował jeden z mężczyzn, który rozmawiał także z reporterem TVN24.

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

"Samochód wyłonił się zza łuku drogi. Żona odbiła w prawo i jakimś cudem uniknęliśmy"

Źródło:
Kontakt24, TVN24

Na autostradzie A2 zderzyły się dwa samochody osobowe. Dwie osoby nie żyją, a jedna przebywa w szpitalu. Policja potwierdziła wstępnie, że jeden z kierowców jechał pod prąd i doprowadził do czołowego zderzenia.

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Wypadek na A2. Nie żyją dwie osoby. Służby: kierowca jechał pod prąd

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, TVN24, Kontakt24

- Oliwia mnie stymuluje. Jak zapowiada, że przyjdzie do mnie, to ja od razu wykonuję kilka telefonów więcej, załatwiam sprawy, aby móc zdać raport szefowej - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl 77-letni prof. dr hab. Marian Surowiec, współzałożyciel Bee Healthy Honey. Z wnuczką stworzył emiter, rozwiązanie dla pszczelarzy, którzy walczą w swoich ulach z inwazją pasożytów. Po fali sukcesów, zaczęli jednak dostawać groźby. - Pierwszy raz w życiu czegoś takiego doświadczyłem, bo spadła na nas lawina hejtu - dodaje.

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Dziadek i wnuczka założyli start-up. "Spadła na nas lawina hejtu"

Źródło:
tvn24.pl

Dwa projekty ustaw, dwie daty zakończenia procesu zmian i dwa zupełnie różne pomysły na to, jak rozwiązać problem wadliwych powołań sędziowskich w polskim wymiarze sprawiedliwości. Sprawa dotyczy 3250 sędziów, a rząd w najbliższych tygodniach ma wybrać ostateczny scenariusz. Jakie warianty są w grze?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Wrócą skąd przyszli, czyli co dalej z neosędziami?

Źródło:
TVN24

Volkswagen pozwał władze Indii o uchylenie "niewiarygodnie ogromnego" żądania podatkowego w wysokości 1,4 miliarda dolarów. Jak wynika z dokumentów sądowych niemiecki koncern argumentuje, że żądanie to jest sprzeczne z przepisami New Delhi dotyczącymi opodatkowania importu części samochodowych i utrudni realizację planów biznesowych firmy.

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Volkswagen pozywa indyjski rząd. W tle gigantyczne żądania podatkowe

Źródło:
Reuters

We Włoszech anulowano wyniki egzaminu po tym, jak profesorowie odkryli, że wielu zdających odpowiadając na pytania wykorzystało sztuczną inteligencję. Egzamin na uniwersytecie w mieście Ferrara musi powtórzyć 362 studentów psychologii.

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Wysokie wyniki wzbudziły podejrzenia. Studenci korzystali ze sztucznej inteligencji, egzamin anulowany

Źródło:
PAP

Donald Trump podpisał rozporządzenie nakładające wysokie cła na import towarów z Kanady, Meksyku i Chin. Władze Kanady i Meksyku już zapowiedziały cła odwetowe. Chińskie ministerstwo handlu zapowiedziało złożenie skargi do Światowej Organizacji Handlu.

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Trump nałożył cła. Błyskawiczne zapowiedzi odwetu

Aktualizacja:
Źródło:
PAP

Renta rodzinna to świadczenie, które przysługuje po śmierci osoby bliskiej, która była uprawniona do emerytury lub renty z tytułu niezdolności do pracy. Jest swego rodzaju zabezpieczeniem przed drastyczną zmianą sytuacji finansowej najbliższych w tle tragicznych okoliczności. Kto wypłaca rentę rodzinną i na jakich zasadach?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Renta rodzinna 2025. Ile wynosi i komu przysługuje?

Źródło:
tvn24.pl

W sobotnim losowaniu Lotto po raz kolejny została trafiona szóstka. Szczęśliwy zwycięzca wygrał 2 miliony złotych. To trzecie losowanie z rzędu, w którym ktoś poprawnie wytypował wszystkie 6 liczb.

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Trzecie losowanie w tym tygodniu z szóstką w Lotto

Źródło:
tvn24.pl
"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

"Kiedy wreszcie nie będzie partii ani żadnych innych warjatów". Tajemnica Matejki 57

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Pod dużym znakiem zapytania stanęła budowa drugiego etapu Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage w Toruniu. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które w znacznym stopniu współfinansuje wartą około sześćset milionów inwestycję, ma wątpliwości co do dalszego wydatkowania środków. Sama inwestycja wzbudza dyskusje. Jej przeciwnicy twierdzą, że jest projektem stricte politycznym, z kolei zwolennicy widzą w niej szansę na rozwój miasta i regionu.

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Inwestycja za 600 milionów złotych stanęła pod znakiem zapytania. "Wzbudza szerokie dyskusje"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Zbigniew Ziobro opowiada o okolicznościach swojego powrotu do Polski na krótko zanim został zatrzymany w piątek przez policję. - Zauważyłem, że jest za mną ogon w Brukseli. Mam podejrzenia, że to mogły być polskie służby - powiedział. Przyznał, że chodziło o to, "by wszyscy myśleli, że leci do Polski samolotem". Na pytanie, czy jego celem było zmylenie służb, odparł, że w przeszłości był krótko funkcjonariuszem operacyjnym. - Pewne doświadczenia się przydają - dodał.

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Ziobro: byłem kiedyś funkcjonariuszem operacyjnym, doświadczenia się przydają

Źródło:
tvn24.pl, RMF FM

W listopadzie 2024 roku samolot z Katowic do niemieckiego Dortmundu odleciał bez 42 pasażerów. Nie poczekał na osoby, które utknęły w kolejce do kontroli bezpieczeństwa. Do tej pory żaden z pasażerów nie otrzymał odszkodowania za stracony lot. - Nie ponosimy odpowiedzialności, nie możemy wypłacić odszkodowań - informuje lotnisko. Kto w takim razie odpowiedzialność ponosi?

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Samolot odleciał bez 42 pasażerów. "Nie możemy wypłacić odszkodowań"

Źródło:
tvn24.pl

Raz na cztery lata Jezioro Maltańskie w Poznaniu zmienia w się w "suchy krater". To czas na usunięcie mułu i zalegających śmieci. Za każdym razem, gdy ten popularny zbiornik staje się zupełnie pusty, pojawiają się pytania o "znaleziska". Lista nietypowych rzeczy już jest.

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Jezioro Maltańskie bez wody. Co znaleźli na dnie?

Źródło:
TVN24
Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Jak idzie rozliczenie willi plus? "To ośmiesza instytucje publiczne"

Źródło:
tvn24.pl
Premium

Przewodniczący Rady Europejskiej Antonio Costa był gościem podcastu "Szczyt Europy". W rozmowie z dziennikarzami TVN24 i Polskiego Radia mówił między innymi o kwestiach związanych z obronnością Europy, o współpracy ze Stanami Zjednoczonymi oraz o wojnie w Ukrainie. Podkreślił również kluczowe znaczenie Polski w kontekście ochrony unijnych granic.

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Szef Rady Europejskiej: Potrzebujemy trwałego pokoju. Musimy zrobić więcej, działać lepiej i szybciej

Źródło:
TVN24

W najnowszym "Kadrze na kino" Ewelina Witenberg podsumowała najważniejsze wydarzenia ze świata filmu i muzyki w mijającym tygodniu. W programie między innymi o filmie "Brutalista", serialu "Przesmyk" i fali hejtu po emocjonalnym nagraniu Seleny Gomez.

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

"Brutalista" w kinach, sensacyjny "Przesmyk" i płacz Seleny Gomes

Źródło:
tvn24.pl