Nigeryjska ekonomistka Ngozi Okonjo-Iweali została kandydatką na szefową Światowej Organizacji Handlu. USA nie popierają jednak tej kandydatury, a to oznacza, że nie ma w tej sytuacji ona szans powodzenia.
66-letna Ngozi Okonjo-Iweala, była minister finansów i spraw zagranicznych Nigerii, jest ekonomistką i specjalistką ds. rozwojowych. Pełni funkcję prezesa zarządu globalnego sojuszu szczepionkowego GAVI. Jest zwolenniczką odgrywania przez WTO aktywnej roli w pomaganiu biedniejszym krajom w dostępie do leków i szczepionek przeciw koronawirusowi.
Rzecznik WTO poinformował, że mimo braku poparcia USA kandydatura Okonjo-Iweali zostanie 9 listopada poddana pod głosowanie Rady Generalnej, a do tego czasu będą trwały zabiegi o pozyskanie poparcia dla Nigeryjki. Poza Nigeryjką w finałowej fazie konkursu na stanowisko dyrektora generalnego WTO znalazła się minister ds. handlu Korei Południowej Ju Miung-Hi.
Szef WTO musi zostać wybrany jednogłośnie, toteż aby zostać dyrektor generalną tej instytucji, Okonjo-Iweala potrzebowałaby poparcia wszystkich 164 państw członkowskich.
W poniedziałek źródła unijne podały, że UE popiera kandydaturę Okonjo-Iweali. Według unijnych urzędników Wspólnota uważa, że Okonjo-Iweala będzie zdecydowanie działać na rzecz multilateralizmu w czasie, w którym od tej koncepcji stara się odejść administracja prezydenta USA Donalda Trumpa. Poparcie Nigeryjki ma być też wyraźnym sygnałem zaufania UE do Afryki.
Światowa Organizacja Handlu przechodzi kryzys i jest surowo krytykowana przez Trumpa, który zarzuca jej antyamerykańskie nastawienie. Waszyngton mocno naciskał na znaczące zmiany w samej organizacji i wzywał obecnego dyrektora generalnego Roberto Azevedo do "aktualizacji" jej działań. Azevedo w maju zapowiedział odejście z końcem sierpnia, czyli rok przed upływem kadencji.
Organ Apelacyjny WTO stracił w minionym roku możność rozstrzygania sporów handlowych, ponieważ od 2017 roku USA blokują nowe nominacje jego sędziów. UE tworzy zatem z niektórymi krajami tymczasowy mechanizm rozwiązywania sporów handlowych.
Źródło: PAP