Poniedziałek to kolejny dzień walki z powodzią w południowo-zachodniej Polsce. Fala kulminacyjna przechodzi jeszcze przez Dolny Śląsk i dotarła do województwa lubuskiego.
Dolny Śląsk
Kulminacja fali wezbraniowej wczesnym popołudniem dotarła do Głogowa i stan wody utrzymuje się tu na poziomie ok. 680-690 cm (występują niewielkie wahania) – jest to ok. 240 cm powyżej stanu alarmowego.
W górę Odry od Głogowa przeważają spadki przy nadal przekroczonych stanach alarmowych. Lokalnie stany wody opadły już poniżej stanów alarmowych (Krapkowice), a nawet ostrzegawczych (Chałupki, Olza, Koźle, Opole-Groszowice).
Na stacji Racibórz – Miedonia utrzymuje się stabilizacja w okolicach stanu alarmowego – obecnie jest to 605 cm (wpływ pracy zbiornika Racibórz Dolny).
We Wrocławiu (Trestno) stany wody wynosi 534 cm i wciąż stopniowo opada (przy przekroczonym stanie alarmowym).
Lubuskie
Jak pokazują dane IMGW, w Nowej Soli najwyższy stan wody ma wynosić około 670 cm, przy stanie alarmowym 450 cm. To zaledwie 11 cm mniej niż podczas powodzi w 1997 roku.
W gminie Siedlisko sytuacja jest trudna. Wody ma być około 10 centymetrów mniej niż w 1997 roku. Dębianka i Radocin to dwie miejscowości , które są najbardziej narażone na wielką wodę. - Mieszka w nich około 60 mieszkańców i już zostali poinformowani o możliwości ewakuowania się do pobliskiej szkoły, gdzie przygotowano im bezpieczne schronienie - relacjonowała reporterka TVN24 Nadia Rulak. 30 z nich zdecydowało się na ewakuację.
Burmistrz Otynia Barbara Wróblewska poinformowała o możliwości ewakuacji mieszkańców czterech miejscowości: Przysiółka Borki, Modrzycy, trzech ulic w Otyniu i czterech ulic w Bobrownikach.
W dół biegu Odry od Głogowa do Połęcka przeważają wzrosty powyżej stanów alarmowych.
W Białej Górze stan wody jest, jeszcze, wyrównany powyżej stanu ostrzegawczego, a Słubicach występuje stabilizacja stanu wody w strefie około alarmowej.
Na odcinku Odry od Słubic do stacji hydrologicznej Widuchowa obserwowane są wzrosty w strefie wody wysokiej, punktowo średniej. Od Widuchowej do ujścia nieznaczne wzrosty w strefie średniej.
IMGW: nie spodziewamy się opadów
Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podał po godz. 2 w nocy z niedzieli na poniedziałek, że obecnie stan alarmowy przekroczony jest na 25 stacjach hydrologicznych, a stan ostrzegawczy na 18.
Instytut nie prognozuje opadów deszczu na poniedziałek.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP/Lech Muszyński