Najnowsze

Departament Stanu ujawnił liczbę amerykańskich głowic nuklearnych

Najnowsze

Autor:
momo\mtom
Źródło:
PAP

Departament Stanu USA ujawnił, ile głowic nuklearnych znajduje się w amerykańskim arsenale. Jak podał resort dyplomacji, we wrześniu 2020 roku ich liczba wynosiła 3750. Ujawnienie tych danych to odejście od polityki poprzedniego prezydenta Donalda Trumpa, który podjął decyzję o ich utajnieniu.

Arsenał broni nuklearnej Stanów Zjednoczonych jest mniejszy, niż w 2019 roku, gdy liczba głowic wynosiła 3850. Jeszcze w 2003 roku przekraczała ona 10 tysięcy, a w 1967 roku - gdy była najwyższa - wynosiła 31 255.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Dyrektor programu Projekt Informacji Nuklearnej think tanku Federation of American Scientists (Stowarzyszenie Amerykańskich Naukowców) Hans Kristensen powiedział, że ujawnienie informacji o broni atomowej ułatwi dyplomatom USA negocjacje w sprawie broni masowego rażenia oraz rozmowy podczas zaplanowanej na luty 2022 roku konferencji na temat układu o jej nierozprzestrzenianiu.

Strategiczny amerykański pocisk manewrujący AGM-86B U.S. Air Force photo/Tech. Sgt. Aaron D. Allmon II/Dvidshub.net

USA chce przedłużyć układ z Rosjanami

Administracja Joe Bidena ogłosiła w lutym, że przedłuży na pięć lat układ z Rosją z 2010 roku o ograniczeniu zbrojeń strategicznych Nowy START.

Ma on zapewnić - jak wyjaśnił wówczas szef dyplomacji USA Antony Blinken - weryfikowalne przestrzeganie przez Rosję limitów rozmieszczania rakiet międzykontynentalnych, pocisków SLBM (wystrzeliwanych z okrętów podwodnych) i ciężkich bombowców do 5 lutego 2026 roku.

Prezydent USA Joe Biden zapowiedział 21 stycznia, dzień po objęciu urzędu, że będzie starał się przedłużyć układ z Rosjanami. Trump w październiku 2020 roku odrzucił rosyjską propozycję w sprawie przedłużenia traktatu o rok bez żadnych warunków. Biały Dom domagał się wówczas wstrzymania modernizacji rosyjskiego arsenału głowic nuklearnych.

Amerykański pocisk Trident II zdolny przenosić głowice nuklearne U.S. Navy photo by Chief Mass Communication Specialist David Holmes/Released

Nowy START

Układ Nowy START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych) został podpisany w kwietniu 2010 roku w Pradze przez ówczesnych prezydentów USA i Rosji, Baracka Obamę i Dmitrija Miedwiediewa. Wszedł w życie w lutym 2011 roku. Zakłada znaczną redukcję pocisków i głowic nuklearnych po obu stronach. Pozwala też na 18 inspekcji obiektów wojskowych rocznie

Autor:momo\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: U.S. Air Force photo/Tech. Sgt. Aaron D. Allmon II/Dvidshub.net

Pozostałe wiadomości