Dowództwo Kosmiczne USA: rosyjski satelita nr 45915 wystrzelił "nowy obiekt"

Autor:
tmw\mtom
Źródło:
PAP
Rosjanie przetestowali superszybką "gazelę"
Rosjanie przetestowali superszybką "gazelę"MO Rosji
wideo 2/2
MO RosjiRosjanie przetestowali superszybką "gazelę" (wideo archiwalne)

15 lipca doszło do rosyjskiej niedestrukcyjnej próby broni antysatelitarnej umieszczonej w przestrzeni kosmicznej - poinformowało Dowództwo Kosmiczne Stanów Zjednoczonych. Zdaniem Waszyngtonu działania Rosji w przestrzeni kosmicznej ukazują wrogie intencje tego państwa. Do potępień dołączyła też Wielka Brytania.

W czwartkowym komunikacie Dowództwo Kosmiczne USA stwierdziło, że ma dowody na to, iż Rosja przeprowadziła niedestrukcyjną próbę broni antysatelitarnej umieszczonej w przestrzeni kosmicznej. Do testu miało dojść 15 lipca, kiedy z rosyjskiego satelity nr 45915 miał zostać wystrzelony na orbitę "nowy obiekt". Według USA takie zachowanie satelity, będące kolejnym podejrzanym manewrem maszyny, jest niezgodne z deklarowanym celem dokonywania inspekcji urządzeń w kosmosie. Waszyngton od dawna podejrzewa, że "inspekcyjne" rosyjskie satelity są w rzeczywistości satelitami mającymi służyć do niszczenia wrogich obiektów na orbicie.

Czyn Rosji jest "w oczywisty sposób nie do zaakceptowania"

- Rosyjski system satelitarny użyty do tej próby broni jest tym samym, co do którego wyraziliśmy nasze zaniepokojenie wcześniej w tym roku, kiedy Rosja przeprowadziła manewr blisko satelity amerykańskiego rządu - powiedział dowódca operacji Sił Kosmicznych USA gen. John W. Raymond.

Generał powiedział, że incydent z 15 lipca jest kolejnym dowodem na rosyjskie zamiary opracowania kosmicznych systemów uzbrojenia, co jest "zgodne z militarną doktryną Kremla, mówiącą o użyciu broni, która zagraża obiektom USA i sojuszników w kosmosie". Jak dodał, świadczy to również o "hipokryzji" Moskwy, która jednocześnie zabiega o kontrolę zbrojeń w kosmosie i ograniczenie rozwoju amerykańskiego arsenału.

Wysłannik rządu USA ds. kontroli zbrojeń Marshall Billingslea napisał zaś na Twitterze, że czyn Rosji jest "w oczywisty sposób nie do zaakceptowania", a temat incydentu będzie poruszany w rozmowach z Rosją w Wiedniu na temat nowego traktatu kontroli broni nuklearnej.

Do krytyki Rosji dołączyła się Wielka Brytania.

- Działania takie jak te zagrażają pokojowemu użytkowaniu przestrzeni kosmicznej i stwarzają ryzyko powstania odłamków stanowiących zagrożenie dla satelitów i systemów, na których polega cały świat - powiedział gen. Harvey Smyth, dyrektor ds. przestrzeni kosmicznej w brytyjskim ministerstwie obrony.

Autor:tmw\mtom

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości