Wielka Brytania nie wyśle w najbliższym czasie swoich myśliwców do Ukrainy - powiedział w rozmowie z dziennikarzami Sky News brytyjski minister obrony Ben Wallace. Dzień wcześniej szef kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak wyraził nadzieję, że to właśnie Wielka Brytania jako pierwszy kraj Zachodu dostarczy Ukrainie samoloty.
- Wielka Brytania nie wyśle myśliwców do Ukrainy w krótkim terminie - powiedział w piątek, w pierwszą rocznicę pełnoskalowej inwazji Rosji na Ukrainę, brytyjski minister obrony Ben Wallace, cytowany przez Sky News.
Czytaj też: Szef kancelarii Zełenskiego: Wielka Brytania może jako pierwsza dostarczyć nam myśliwce i przełamać impas
Szef brytyjskiego MON: Nie można niczego wykluczyć
- Jedną z rzeczy, których nauczyłem się podczas trwania tego konfliktu, jest to, że nie można niczego wykluczyć - powiedział Wallace dziennikarzom Sky News.
ZOABCZ TAKŻE: Wspomnienia żołnierza z Wyspy Węży. "Byliśmy pewni, że jedziemy na rozstrzelanie. Pozakładali nam worki na głowy"
Dzień przed oświadczeniem Wallace'a szef kancelarii prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak ocenił, że to Wielka Brytania "może być krajem, który przełamie impas" w kwestii dostarczenia Ukrainie myśliwców i jako pierwszy zdecyduje się na taki krok. Z kolei szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba wyraził w środę nadzieję, że "Zachód dostarczy amerykańskie myśliwce F-16" Ukrainie".
Ukraina od miesięcy prosi państwa Zachodu o wysłanie odrzutowców, ale jak dotąd żaden kraj nie zgodził się na ich dostarczenie. Wiele państw zdecydowało się wysłać czołgi lub pojazdy opancerzone, a Wielka Brytania dostarczyła Kijowowi prawie 200 czołgów i helikopterów - przypomniał brytyjski minister obrony. Dodał, że Wielka Brytania musi upewnić się, że jeśli przekazuje Ukrainie jakąkolwiek broń, musi również zapewnić szkolenie z jej obsługi. W przypadku myśliwców oznaczałoby to wysłanie na Ukrainę "setek ludzi", a Zachód nie zamierza wysyłać na wojnę takiej liczby żołnierzy - pisze Sky News.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: UK MOD