Trwają ewakuacje mieszkańców z zalanych miejscowości na południu Polski. Dramatyczna sytuacja jest w Kłodzku (Dolnośląskie) i Głuchołazach (Opolskie). Trudna sytuacja jest też w województwie Śląskim. Woda wdziera się do budynków. Służby apelują do mieszkańców, aby wykonywali polecenia dotyczące ewakuacji.
Po ulewnych deszczach zalewa południe Polski. Woda przedziera się przez wały i zabezpieczenia, zalewa kamienice i domy. W niektórych miejscach spadło prawie 300 litrów wody na metr kwadratowy - tyle, ile powinno spaść w pół roku. Dzisiaj na południu kraju nadal ma padać. Służby są w pogotowiu przez całą dobę. Do pomocy zadysponowano wojsko. W wielu miejscach zarządzono ewakuację mieszkańców. Służby apelują o wykonywanie poleceń dotyczących ewakuacji.
Tutaj zarządzono ewakuację mieszkańców:
- Kłodzko
W powiecie kłodzkim zarządzono ewakuację 1600 osób. Komunikat z alertem "Uwaga! Możliwa ewakuacja w powiecie kłodzkim na terenach położonych wzdłuż rzek Biała Lądecka i Nysa Kłodzka. Zachowaj ostrożność. Stosuj się do poleceń służb" otrzymali mieszkańcy miejscowości:
- Lądek Zdrój - Stornie Śląskie - Międzygórze - Wilkanów - Bystrzyca Kłodzka - Gorzanów - Ołdrzychowice Kłodzkie - Krosnowice - Żelazno - Trzebieszowice - Radochów - Domaszków - Długopole Zdrój - Długopole Dolne i Górne - Miasto Kłodzko – rejon przy rzece Nysie
Jelenia Góra
W sobotę woda zalała kilka ulic. Z powodu podtopień trzeba było ewakuować kilkadziesiąt osób z ośrodka turystycznego. Wstrzymany został także ruch pociągów.
W niedzielę policja poinformowała, że część ulic nadal jest zalana, co utrudnia lub całkowicie uniemożliwia poruszanie się. Kilka ulic zostało wyłączonych z ruchu. Inaczej kursują miejskie autobusy.
Służby zaapelowały do mieszkańców o pozostanie w domach.
Prezydent Jeleniej Góry zdecydował w niedzielę o zawieszeniu zajęć w szkołach i przedszkolach na terenie miasta w dniach 16 i 17 września. "Ze względu na sytuację powodziową, po uzgodnieniu z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, prezydent Jeleniej Góry podjął decyzję o zawieszeniu zajęć we wszystkich placówkach oświatowych na terenie miasta w dniach 16 i 17 września br." - podano na stronie miasta Jelenia Góra.
Głuchołazy
W sobotę burmistrz Głuchołaz zaapelował do mieszkańców miasta i niżej położonych wiosek, którzy mieszkają w pasie do 200 metrów od rzeki, o samoewakuację. Powodem było zagrożenie, że woda przedrze się przez wały i uszkodzi most.
Czarny scenariusz spełnił się dzisiaj po godzinie 6. Woda zaczęła przelewać się przez wały przy moście tymczasowym na rzece Biała Głuchołaska. Woda płynie do centrum miasta. Zalany jest rynek. Zerwanie mostu, który jest przeprawą tymczasową, spowoduje spiętrzenie się wody na elementach nowobudowanego mostu i w zalanie miasta.
- Z najbardziej zagrożonych ulic trwa ewakuacja 400 osób. Część sama się ewakuowała. W tej chwili nie ma dobrowolnej ewakuacji, wyprowadzamy każdego, czy chce czy nie chce - musi opuścić lokal - poinformował burmistrz Głuchołaz, Paweł Szymkowicz.
Po godzinie 11 woda porwała tymczasowy most w Głuchołazach, uszkodziła sąsiedni, który był w budowie. Trwa ewakuacja mieszkańców. Do akcji został skierowany śmigłowiec.
Jarnołtówek
Zarządzono ewakuację już w sobotę.
Bardo
W niedzielę mieszkańcy gminy Bardo i Kamieniec Ząbkowicki otrzymali alerty z informacją o możliwej ewakuacji
"Uwaga! Możliwa ewakuacja części gminy Bardo i Kamieniec Ząbkowicki w miejscowościach bezpośrednio przyległych do rzeki Nysa Kłodzka. Stosuj się do poleceń służb."
Alert RCB został wysłany do odbiorców w powiecie ząbkowickim (woj. dolnośląskie).
"Jeżeli znajdujesz się w strefie ewakuacji: stosuj się do poleceń służb, przygotuj najpotrzebniejsze rzeczy, ubierz się odpowiednio, przed wyjściem zakręć zawór wody, gazu i odłącz prąd" - zaapelowały służby.
Mysłakowice
W niedzielę wójt gminy Mysłakowice zaapelował do mieszkańców miejscowości: Wojanowa, Bobrowa, Dąbrowicy, Łomnicy.
"W zawiązku z bardzo trudną sytuacją powodziową na terenie Gminy Mysłakowice informujemy, że w najbliższych godzinach przewiduje się podniesienie poziomu rzeki Bóbr ze względu na ciągłe opady deszczu. Prosimy mieszkańców o przeniesienie ważnego dobytku na wyższe kondygnacje w razie konieczności ewakuacji prosimy o kontakt pod numerem telefonu 75 64 39 960 z liczbą osób do ewakuacji i dokładnym adresem zamieszkania" - czytamy w komunikacie opublikowanym na stronie UG w Mysłakowicach.
Marciszów
W sobotę wójt gminy Marciszów ogłosił alarm przeciwpowodziowy na terenie gminy. W opublikowanym komunikacie zaapelował do mieszkańców, aby byli gotowi na ewentualną ewakuację.
Gmina Czechowice-Dziedzice
W sobotę z zalanego domu dziecka w Czechowicach-Dziedzicach ewakuowano 14 podopiecznych. Przeprowadzono też ewakuację mieszkańców w Międzyrzeczu Dolnym i ul. Granicznej w Dankowicach.
Na ulicy Grabowiec trwa ewakuacja mieszkańców, część domów jest zalanych.
Gmina Jasienica
Trwa ewakuacja osób z kilkunastu domów z ulicy Zagrodowej.
Zebrzydowice
Ewakuowane pojedyncze osoby.
Do odwołania wstrzymano ruch pociągów pasażerskich między Czechami a Polską. Pociągi międzynarodowe jadące z Polski w kierunku Czech kończą bieg na stacjach Zebrzydowice i Chałupki.
Rydułtowy
Ewakuowane pojedyncze osoby.
Bielsko-Biała
Kilka osób zostało ewakuowanych z ulic Sobieskiego, Żywieckiej oraz Wodnej.
Sołectwo Chałupki
Ewakuowane pojedyncze osoby.
Sołectwo Zabełków
Ewakuowane pojedyncze osoby.
Źródło: tvn24.pl
Źródło zdjęcia głównego: PAP