Polska poparła Deklarację ws. Konsensusu Genewskiego, która - jak informuje Ministerstwo Spraw Zagranicznych - podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu. Wśród sygnatariuszy dokumentu, prócz Polski i Węgier, nie ma państw Unii Europejskiej.
"Minister Zbigniew Rau wyraził w imieniu Polski poparcie dla Deklaracji ws. Konsensusu Genewskiego podpisanej dziś przez ponad 30 państw. Deklaracja podkreśla fundamentalne znaczenie ochrony życia, rolę rodziny w społeczeństwie i prawo kobiet do życia w zdrowiu" - czytamy we wpisie Ministerstw Spraw Zagranicznych.
Rau mówił w krótkim filmie zamieszczonym na Twitterze, że Polska popiera deklarację, ponieważ "wierzymy, że rodzina ma fundamentalne znacznie dla każdego silnego społeczeństwa, a każda kobieta zasługuje na życie w zdrowiu". "Razem jesteśmy silniejsi" - stwierdził Rau.
Wiceszef MSZ Paweł Jabłoński także odniósł się do podpisania deklaracji. "Polska wraz z Stanami Zjednoczonymi, Brazylią, Węgrami i ponad 30 krajami podpisuje dziś z dumą Deklarację Genewską. Każdy człowiek ma niezbywalne prawo do życia. W prawie międzynarodowym nie istnieje 'prawo człowieka do aborcji'. Aborcja nie może być uznawana za metodę planowania rodziny" - napisał Jabłoński.
Deklaracja został podpisana przez: Polskę, USA, a także Królestwo Bahrajnu, Białoruś, Benin, Brazylię, Burkina Faso, Kamerun, Demokratyczną Republikę Konga, Republikę Konga (Kongo-Brazzaville), Dżibuti, Egipt, Królestwo Eswatini, Gambię, Haiti, Węgry, Indonezję, Irak, Kenię, Kuwejt, Libię, Nauru, Niger, Oman, Pakistan, Arabię Saudyjską, Senegal, Sudan Południowy, Sudan, Ugandę, Zjednoczone Emiraty Arabskie, i Zambię.
W deklaracji podkreślono m.in. rodzina jest naturalną i podstawową komórką społeczeństwa i ma prawo do ochrony ze strony społeczeństwa i państwa. Sygnatariusz zgodzili się też, że "w żadnym przypadku nie należy promować aborcji jako metody planowania rodziny" oraz że "wszelkie środki lub zmiany związane z aborcją w systemie opieki zdrowotnej mogą być określone jedynie na szczeblu krajowym lub lokalnym zgodnie z krajowym procesem legislacyjnym".
Źródło: PAP